Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Η Apple σχεδιάζει ένα νέο φθηνότερο iPhone για αναδυόμενες αγορές στο δεύτερο μισό του 2013?


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
148 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#31   Rallye

Rallye

    iPH Member

  • 317 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S
  • Tablet:iPad mini +4G

Δημοσίευση 09/01/2013 - 02:44

Το βγάζει μεταλλικό, μας φταίει που ξεφτίζει το bezel, λέει να το βγάλει με πλαστικό, θα είναι φτηνιάρικο..
Το βγάζει 3,5 είναι μικρό και δεν ακολουθεί την τάση, το βγάζει μετά 4 είναι μακρόστενο και δε μας κάνει..
Σκέφτεται να το βγάλει mini, θα είναι μαλακία γιατί θα κοστίζει 399 και θα μας κλέβει και θα μας κοροϊδεύει κ.ο.κ.
Χρησιμοποιεί τα καλύτερα υλικά, είναι ακριβό..
Βελτιώνει το OS , θα το θέλαμε τελείως ανοιχτό σα το android..

Τελικά όσο περισσότερη η γκρίνια, τόσο αυξάνονται οι πωλήσεις..Τρανό παράδειγμα το ipad mini.
Και επίσης, όσο πιο "ανοιχτό" το OS που λειτουργεί κάποιος, τόσο πιο "κλειστό" είναι το κεφάλι του!

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#32   tpal12

tpal12

    iPH Contributor

  • 1.289 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • GameCenter:tpal12

Δημοσίευση 09/01/2013 - 02:47

Νικο τοτε γιατι τρωει τετοιο κραξιμο η samsung;


#33   omilitis1987

omilitis1987

    iPH Hero

  • 4.524 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X

Δημοσίευση 09/01/2013 - 02:47

Το βγάζει μεταλλικό, μας φταίει που ξεφτίζει το bezel, λέει να το βγάλει με πλαστικό, θα είναι φτηνιάρικο..
Το βγάζει 3,5 είναι μικρό και δεν ακολουθεί την τάση, το βγάζει μετά 4 είναι μακρόστενο και δε μας κάνει..
Σκέφτεται να το βγάλει mini, θα είναι μαλακία γιατί θα κοστίζει 399 και θα μας κλέβει και θα μας κοροϊδεύει κ.ο.κ.
Χρησιμοποιεί τα καλύτερα υλικά, είναι ακριβό..
Βελτιώνει το OS , θα το θέλαμε τελείως ανοιχτό σα το android..

Τελικά όσο περισσότερη η γκρίνια, τόσο αυξάνονται οι πωλήσεις..Τρανό παράδειγμα το ipad mini.
Και επίσης, όσο πιο "ανοιχτό" το OS που λειτουργεί κάποιος, τόσο πιο "κλειστό" είναι το κεφάλι του!

Χαχαχαχχαα... Υπερβολικός αλλα όχι και πολυ μακρυά απο την πραγματικότητα!!

#34   Rallye

Rallye

    iPH Member

  • 317 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S
  • Tablet:iPad mini +4G

Δημοσίευση 09/01/2013 - 02:49

Χαχαχαχχαα... Υπερβολικός αλλα όχι και πολυ μακρυά απο την πραγματικότητα!!


Το στοιχείο της υπερβολής υπάρχει προφανώς και είναι για να τονίσει τα λεγόμενα..

#35   ntnskrds

ntnskrds

    iPH Elite Poster

  • 2.334 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:ntnskrds

Δημοσίευση 09/01/2013 - 02:53

Νικο τοτε γιατι τρωει τετοιο κραξιμο η samsung;


Εγώ θα σε ρωτήσω κάτι άλλο αλλά και σχετικό ταυτοχρονα: γιατί δεν ζητάει κανείς από την Samsung κάτι πρωτοποριακό, κάτι καινούριο, κάτι innovative που θα μας κάνει να ενθουσιαστουμε όπως με το πρώτο iPhone (αλλού λόγια εινα αυτά, όχι δικά μου). Γιατί αυτή η λύσσα για καινουριο και πρωτοποριακό απευθύνεται relentlessly αποκλειστικά στην Apple ?
Κακά τα ψέμματα, έχει χρόνια τώρα που η Apple δεν αντιμετωπίζεται με σοβαρότητα από τον τύπο. Οτι έχει να κάνει με Apple φέρνει hits και clicks και μόνο αυτό μετράει ...

Τελευταία επεξεργασία από: ntnskrds, 09/01/2013 - 02:54


#36   MarkKnopfler

MarkKnopfler

    iPH Intergalactic Leader

  • 16.726 μηνύματα
  • Twitter:@Fmiggas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:markknopfler

Δημοσίευση 09/01/2013 - 02:56

Αν κάνει κάτι καινοτόμο η Samsung δηλαδή θα παραδεχτείς την ανωτερότητά της; Όταν είσαι πρωταθλητής, σε αντιμετωπίζουν αλλιώς και έχουν υψηλές προσδοκίες από σένα...
Και προφανώς έχει καινοτομίες και η Samsung όπως έχει και η Apple.

Υπερπροβάλλεται από τον τύπο η Apple προς όφελός της.

Τελευταία επεξεργασία από: MarkKnopfler, 09/01/2013 - 02:58

Αναρτημένη εικόνα


#37   ntnskrds

ntnskrds

    iPH Elite Poster

  • 2.334 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:ntnskrds

Δημοσίευση 09/01/2013 - 03:01

Αν κάνει κάτι καινοτόμο η Samsung δηλαδή θα παραδεχτείς την ανωτερότητά της; Όταν είσαι πρωταθλητής, σε αντιμετωπίζουν αλλιώς και έχουν υψηλές προσδοκίες από σένα...
Και προφανώς έχει καινοτομίες και η Samsung όπως έχει και η Apple.

Και τα γιατί συνεχίζονται. Γιατί κανείς δεν ασχολείται με το ως θα ειναι το επόμενο τηλ. Της Samsung, γιατί κανείς ερασιτέχνης δεν ξέρει την τιμή της μετοχής της Samsung και ξέρει τα πάντα για την Apple, γιατί fandroids μπαίνουν στο apple support και σε αλλά apple oriented forum και γράφουν ?

#38   tpal12

tpal12

    iPH Contributor

  • 1.289 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • GameCenter:tpal12

Δημοσίευση 09/01/2013 - 03:01

@ntnskrds γιατι εγω σαν ασχετος εχω δει εξελιξη μεχρι ενα σηνειο απο την apple.
Θελω και άλλο. Θελω να μου προσφερει κι αλλα. Ας μην ανοιξει παλι τετοιο θεμα.
Οπως λεμε κιολας στο ματι του κυκλώνα εχουν τον πρωταθλητή στην προκειμένη περίπτωση την προτοποριακη apple.

Εγω εχω και iphone και samsung να μην λεω την αποψη μου στο φορουμ;

Τελευταία επεξεργασία από: tpal12, 09/01/2013 - 03:03


#39   ntnskrds

ntnskrds

    iPH Elite Poster

  • 2.334 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:ntnskrds

Δημοσίευση 09/01/2013 - 03:09

...
Υπερπροβάλλεται από τον τύπο η Apple προς όφελός της.

Απαντώ μόνο σε αυτό μιας και το πρόσθετες μετά.
Διαφωνώ. Δεν ειναι προς όφελος της όταν δημιουργεί μια ψεύτικη εικόνα στον καταναλωτή (όπως η απαίτηση για αέναο και disruptive innovation). Η Apple ειναι ένα πανίσχυρο brand και δεν χρειάζεται αυτό του είδους την δημοσιότητα. Ειναι ο τύπος (ηλεκτρονικός) που ωφελείται κυρίως από οποιαδήποτε αναφορά σε Apple καθώς φέρνει εγγυημένα clicks που εξαργυρωνονται στην διαφημιστική αγορά.

#40   nsxbass

nsxbass

    iPH Guru

  • 9.378 μηνύματα
  • Twitter:@n1ckstrat
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • GameCenter:nsxbass

Δημοσίευση 09/01/2013 - 03:30

Νικο τοτε γιατι τρωει τετοιο κραξιμο η samsung;

Το ίδιο λέμε Θοδωρή μου.

Ειρωνικά το έλεγα.

Τα ίδια fanboys που ΑΠΟΘΕΩΝΑΝ το πλαστικό 3GS είναι που τώρα καταβαραθρώνουν το SG3 (fun fact: διαβάστε το 3GS ανάποδα :P )

Οπότε δεν μπορεί κανένα τέτοιο άτομο να μιλάει για αντικειμενικότητα.

Αλλά όταν πάει εκεί το θέμα συνήθως η κουβέντα αλλάζει προς το συμφέρον τους...

#41   ntnskrds

ntnskrds

    iPH Elite Poster

  • 2.334 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:ntnskrds

Δημοσίευση 09/01/2013 - 03:51

Το ίδιο λέμε Θοδωρή μου.

Ειρωνικά το έλεγα.

Τα ίδια fanboys που ΑΠΟΘΕΩΝΑΝ το πλαστικό 3GS είναι που τώρα καταβαραθρώνουν το SG3 (fun fact: διαβάστε το 3GS ανάποδα :P )

Οπότε δεν μπορεί κανένα τέτοιο άτομο να μιλάει για αντικειμενικότητα.

Αλλά όταν πάει εκεί το θέμα συνήθως η κουβέντα αλλάζει προς το συμφέρον τους...

Κάποιος κάνει ότι δεν καταλαβαίνει ...
Πράγματι πλαστικά notebook η Apple πριν 5 χρόνια, πλαστικά και η Samsung, πλαστικά και όλη η αγορά. Πλαστικα τηλ. Πριν 5 χρόνια η Apple, πλαστικα και η Samsung και όλοι οι υπόλοιποι. Κάποια στιγμή η Apple προχώρησε, ανέπτυξε την unibody τεχνική και πήγε σε ποιοτικοτερα υλικά. Ακολούθησαν οι άλλοι ? Οχι. Ποιο δίνει την αίσθηση της φθηνειας τώρα ?

#42   nsxbass

nsxbass

    iPH Guru

  • 9.378 μηνύματα
  • Twitter:@n1ckstrat
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • GameCenter:nsxbass

Δημοσίευση 09/01/2013 - 04:37

Τότε έλεγες ότι τα προϊόντα της Apple δίνουν την αίσθηση της φθήνιας? Όχι.

Τώρα γιατί το λες?

#43   canecorso

canecorso

    iPH Elite Poster

  • 1.962 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad mini 4 +4G

Δημοσίευση 09/01/2013 - 08:01

Κάποιος κάνει ότι δεν καταλαβαίνει ...
Πράγματι πλαστικά notebook η Apple πριν 5 χρόνια, πλαστικά και η Samsung, πλαστικά και όλη η αγορά. Πλαστικα τηλ. Πριν 5 χρόνια η Apple, πλαστικα και η Samsung και όλοι οι υπόλοιποι. Κάποια στιγμή η Apple προχώρησε, ανέπτυξε την unibody τεχνική και πήγε σε ποιοτικοτερα υλικά. Ακολούθησαν οι άλλοι ? Οχι. Ποιο δίνει την αίσθηση της φθηνειας τώρα ?

Ok ειναι πλαστικά τα Samsung ....και ?
Αφού όλες οι συσκευές μπαίνουν σε θηκες (θωρακισμενες) σχεδόν πλέον δεν φαίνονται ,τουλάχιστον αυτό βλέπω εγώ στον δρόμο (ολα τα κινητα σε θηκη και σχεδόν δεν ξεχωριζεις ποιο ειναι ποιο )
Το αναφέρω αυτό ,διότι στο τέλος τι μένει ,τι κοιτάμε ?
Κοιτάμε το software ,το οποίο μας κάνει την ζωή εύκολη .
Απορώ δηλαδή πραγματικά όταν βλέπω ότι συγκρινονται δυο λειτουργικά ,τελείως άσχετα μεταξύ τους ,το ένα απλά ειναι για τηλέφωνα ,μηνύματα ,και να δεις τα email σου (apple) και το άλλο android ,έχεις το PC σου ,ουσιαστικά στα χέρια σου .
Έχω και τα δυο και έτσι τα βλέπω εγώ ,το iPhone μου για απλα πράγματα και το galaxi για να κάνω την δουλεια μου .
Μακάρι να μπορούσα να πάρω και απο τα δυο τα καλύτερα στοιχεία ,να εφτιαχνα την υπέρ συσκευη ,αλλά δυστυχώς δεν γίνεται .
Αν μου έλεγες να διαλέξω μεταξύ των δυο θα έλεγα ότι μιας και η ομορφιά χάνεται μέσα και πίσω απο τις θηκες ,τότε θα διαλέξω τον γαλάξια ,διότι συνδυάζει και αυτός ωραίες θηκες .....με ένα πλέον γρήγορο και εύκολο λειτουργικό ,που σου λύνει τα χέρια .
Δυστυχώς τηλέφωνα ,μηνύματα και να βλέπω τα email μου ,δεν χρειάζεσαι συσκευη των 750 ευρω !!!!!!!!!
Καλημέρα

  • Some People Play the Game ......Others Change it........Powered By BlackBerry PassPort .

#44   ntnskrds

ntnskrds

    iPH Elite Poster

  • 2.334 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:ntnskrds

Δημοσίευση 09/01/2013 - 08:29

Ok ειναι πλαστικά τα Samsung ....και ?
Αφού όλες οι συσκευές μπαίνουν σε θηκες (θωρακισμενες) σχεδόν πλέον δεν φαίνονται ,τουλάχιστον αυτό βλέπω εγώ στον δρόμο (ολα τα κινητα σε θηκη και σχεδόν δεν ξεχωριζεις ποιο ειναι ποιο )
Το αναφέρω αυτό ,διότι στο τέλος τι μένει ,τι κοιτάμε ?
Κοιτάμε το software ,το οποίο μας κάνει την ζωή εύκολη .
Απορώ δηλαδή πραγματικά όταν βλέπω ότι συγκρινονται δυο λειτουργικά ,τελείως άσχετα μεταξύ τους ,το ένα απλά ειναι για τηλέφωνα ,μηνύματα ,και να δεις τα email σου (apple) και το άλλο android ,έχεις το PC σου ,ουσιαστικά στα χέρια σου .
Έχω και τα δυο και έτσι τα βλέπω εγώ ,το iPhone μου για απλα πράγματα και το galaxi για να κάνω την δουλεια μου .
Μακάρι να μπορούσα να πάρω και απο τα δυο τα καλύτερα στοιχεία ,να εφτιαχνα την υπέρ συσκευη ,αλλά δυστυχώς δεν γίνεται .
Αν μου έλεγες να διαλέξω μεταξύ των δυο θα έλεγα ότι μιας και η ομορφιά χάνεται μέσα και πίσω απο τις θηκες ,τότε θα διαλέξω τον γαλάξια ,διότι συνδυάζει και αυτός ωραίες θηκες .....με ένα πλέον γρήγορο και εύκολο λειτουργικό ,που σου λύνει τα χέρια .
Δυστυχώς τηλέφωνα ,μηνύματα και να βλέπω τα email μου ,δεν χρειάζεσαι συσκευη των 750 ευρω !!!!!!!!!
Καλημέρα

Εγραψες ένα κατεβατο και εκεί που πραγματικά έπρεπε να είσαι λίγο πιο αναλυτικος εγραψες μόνο μια λέξη. Μπορείς λοιπόν να μας πεις ποια ειναι η "δουλειά σου" που μπορείς να κανείς μόνο με τον γαλαξια οπως λες και όχι με το iPhone ?

#45   ntnskrds

ntnskrds

    iPH Elite Poster

  • 2.334 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:ntnskrds

Δημοσίευση 09/01/2013 - 08:49

Τότε έλεγες ότι τα προϊόντα της Apple δίνουν την αίσθηση της φθήνιας? Όχι.

Τώρα γιατί το λες?


Δεν ξερω τι δεν καταλαβαινεις. Δεν ελεγες τοτε οτι εδινε την αισθηση τη φθηνειας οπως δεν ελεγες και οτι το πλαστικο του ηταν το καλυτερο απο ολα γιατι σε αυτο τον τομεα (των υλικων) ολα ηταν ιδια . Δεν ειχες ιδεα σαν καταναλωτης οτι ειναι δυνατο και κατι αλλο, περισσοτερο ποιοτικο. Αυτο στο εδειξε αργοτερα η Apple πηγαινοντας ολοκληρη την γραμμη notebook σε αλουμινιο και τελειωνοντας με το πλαστικο στο υπεροχο design του 4. Καποιοι ακουλουθησαν (εχεις μετρησει ποσα αλουμινενια laptop εχουν βγει απο τοτε απο διαφορους ?) καποιοι οχι.

Επι της ουσιας, το φθηνοτερο iphone θα ειναι για μενα μεγαλο λάθος. Κανει κακο στο ιδιο το brand. Γιατι νομιζεις οτι η Apple πηγε σε αλουμινιο οταν ολος ο ανταγωνισμος ειναι πλαστικο. Εκανε την παραγωγη ευκολοτερη ? Οχι. Αυξησε τα περιθωρια κερδουςς ? Οχι. Το εκανε γιατι συντηρει το premium brand name της. Το φθηνοτερο iphone ανταλλασει το brand και τα χαρακτηριστικα του με market share. Αυτο ειναι μεγαλη αλλαγη για την Apple που προτιμουσε παντα margins αντι για market share. Για μενα, η κινηση θα εδειχνε οτι η Apple εχει περιελθει σε χερια λογιστων ..

Τελευταία επεξεργασία από: ntnskrds, 09/01/2013 - 08:55


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 2

0 μέλη, 2 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες