Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

H Apple μειώνει τις παραγγελίες εξαρτημάτων για το iPhone 5 εξαιτίας χαμηλότερης ζήτησης (;)


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
43 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   sepsis

sepsis

    iPH Hero

  • 8.236 μηνύματα
  • Twitter:@hsouris
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 14/01/2013 - 10:26

Αναρτημένη εικόνα


Δημοσίευμα της WSJ αναφέρει ότι η Apple έχει προχωρήσει στην μείωση των παραγγελιών εξαρτημάτων για το iPhone 5, όπως τις οθόνες, το τρέχον τρίμηνο του Ιανουαρίου-Μαρτίου εξαιτίας μικρότερης από την αναμενόμενη ζήτηση. Η ενημέρωση στους προμηθευτές πραγματοποιήθηκε τον προηγούμενο μήνα σύμφωνα με τις πηγές της WSJ.

Apple's orders for iPhone 5 screens for the January-March quarter, for example, have dropped to roughly half of what the company had previously planned to order, two of the people said.

The Cupertino, Calif., company has also cut orders for components other than screens, according to one of the people.

Apple notified the suppliers of the order cut last month, the people said.


Εφόσον, βέβαια, δεν γνωρίζουμε τον αριθμό των παραγγελιών τον οποίο περίμενε η Apple ότι θα πουλήσει αυτό το τρίμηνο δεν μπορούμε να κρίνουμε με ασφάλεια ότι μιλάμε για μικρότερη ζήτηση. Δεν θα ήταν περίεργο, ωστόσο, ούτε θα συνέβαινε πρώτη φορά. Τις τελευταίες βδομάδες κυκλοφορούν φήμες για iPhone 5S και iPhone mini πριν το φθινόπωρο, ίσως και την Άνοιξη. Η Apple και στο παρελθόν έχει επιχειρηματολογήσει ότι οι φήμες προκαλούν μικρότερη ζήτηση καθώς οι καταναλωτές καθυστερούν την αγορά εν αναμονή του νέου μοντέλου.

Follow me on twitter


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   ntnskrds

ntnskrds

    iPH Elite Poster

  • 2.334 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:ntnskrds

Δημοσίευση 14/01/2013 - 10:42

Σε ποση ωρα ανοιγει η WS ??

Υπαρχει ενας ορος που πρέπει να αναζητήσετε: The Apple Slingshot. Ορίστε

#3   eNeRGy

eNeRGy

    iPH Member

  • 336 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 14/01/2013 - 11:01

Σωστος! (επιτελους!)

#4   steant

steant

    iPH User

  • 151 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 14/01/2013 - 15:12

Χαίρομαι για αυτα που ακουω, αν και κάτοχος σχεδόν όλων των iphone που εχουν κυκλοφορισει, εκτος απο το πρωτο. Δεν μπηκα ουτε καν στο πειρασμό να σκεφτω να αγορασω. Θεωρώ οτι ειναι μακράν το χειροτερο iphone που εχει κυκλοφορισει και σε ποιοητα κατασκευης και σε ομορφια. Δεν ειναι δυνατον να παω να δωσω 740, οπου στη σημεριμη Ελλαδα για αλλους ειναι 2 μισθοι και σε ενα μηνα να αρχισει να ξεφλουδιζει. Εχω δει το ξεφλουδισμα σε 2-3 δικους μου που το πηραν, ακομα και στο λευκο.

#5   tryf

tryf

    iPH Enthousiast

  • 479 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen
  • GameCenter:tryf3

Δημοσίευση 14/01/2013 - 17:32

Μαλιστα...την ιδια ωρα που εχουν πουληθει 41 εκατομμυρια galaxy s 3 και 100 εκατομυρια συνολικα στη σειρα galaxy s..Ας μην μιλησουμε καλυτερα και για την σειρα galaxy note. Ελπιζω να βαλει μυαλο η apple και στο θεμα των τιμων αλλα και στο θεμα του jailbreak!

#6   ntnskrds

ntnskrds

    iPH Elite Poster

  • 2.334 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:ntnskrds

Δημοσίευση 14/01/2013 - 17:38

Μαλιστα...την ιδια ωρα που εχουν πουληθει 41 εκατομμυρια galaxy s 3 και 100 εκατομυρια συνολικα στη σειρα galaxy s..Ας μην μιλησουμε καλυτερα και για την σειρα galaxy note. Ελπιζω να βαλει μυαλο η apple και στο θεμα των τιμων αλλα και στο θεμα του jailbreak!


Χαχαχα ... πρεπει να δουλευεις ψηλα στην Samsung γιατι κανεις αλλος δεν ξερει τα νουμερα.... Η Samsung δεν ανακοινωνει νουμερα για τις συσκευες ...
Καλη προσπάθεια πάντως ...

#7   dream21

dream21

    iPH Hero

  • 3.897 μηνύματα
  • Twitter:@dream2100
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:iPhonegr

Δημοσίευση 14/01/2013 - 17:39

Μαλιστα...την ιδια ωρα που εχουν πουληθει 41 εκατομμυρια galaxy s 3 και 100 εκατομυρια συνολικα στη σειρα galaxy s..Ας μην μιλησουμε καλυτερα και για την σειρα galaxy note. Ελπιζω να βαλει μυαλο η apple και στο θεμα των τιμων αλλα και στο θεμα του jailbreak!


Για να πουλήσει το επόμενο iPhone πρέπει όπως λέγεται σε πολλά ελληνικά και ξένα φορουμ να έχει τα εξεής τεχνικά χαρακτηριστικά :

1) 4πύρηνο επεξεργαστή

2) 4.3 οθόνη τουλάχιστον ώστε να είναι λίγο πιο πλατύ

3) 2gb ram

4) 12mp καμερα οπίσθια

5) 3mp καμερα εμπρόσθια

6) Ανανεωμένο iOS 7 γιατί ο κόσμος το έχει σκυλοβαρεθεί

7) Καλύτερη μπαταρία που να κρατάει 1 1/2 μέρα

#8   tryf

tryf

    iPH Enthousiast

  • 479 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen
  • GameCenter:tryf3

Δημοσίευση 14/01/2013 - 17:45

Χαχαχα ... πρεπει να δουλευεις ψηλα στην Samsung γιατι κανεις αλλος δεν ξερει τα νουμερα.... Η Samsung δεν ανακοινωνει νουμερα για τις συσκευες ...
Καλη προσπάθεια πάντως ...

Σε πιανω αδιαβαστο φιλε! http://pocketnow.com...galaxy-s-phones ...google is your friend! :) Και δεν δουλευω για καμια samsung και για καμια apple , αν και εχω συσκευες και των δυο. Ισα ισα αυτες δουλευουν για μενα οπως και για ολους τους φιλους της τεχνολογιας και οταν αυτο που βγαζουν μου αρεσει τις πληρωνω. Τοσο απλα!

#9   nsxbass

nsxbass

    iPH Guru

  • 9.378 μηνύματα
  • Twitter:@n1ckstrat
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • GameCenter:nsxbass

Δημοσίευση 14/01/2013 - 17:46

Συγγνώμη αλλά πέρα από το 6 και ίσως το 7, τα υπόλοιπα είναι ευσεβείς πόθοι των "spec geeks" ας μου επιτραπεί ο όρος.

4 πήρυνο επεξεργαστή? Γιατι είδατε να χωλαίνει ο διπήρυνος?

4.3 οθόνη? εντελώς υποκειμενικό.

2GB RAM? Όπως και με τον επεξεργαστή, είδε κάποιος πρόβλημα με το 1?

12 ΜΡ κάμερα? εδώ τα 8 που έχει τώρα και θεωρούνται ίσως η καλύτερη κάμερα σε τηλέφωνο στην αγορά μαζί με άλλες μία δύο. Και επιτέλους ας καταλάβουμε ότι τα ΜΡ ΔΕΝ κάνουν την καλή κάμερα!!!!!

Τελευταία επεξεργασία από: nsxbass, 14/01/2013 - 17:46


#10   diwali33

diwali33

    iPH Member

  • 250 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 14/01/2013 - 17:49

Χαχαχα ... πρεπει να δουλευεις ψηλα στην Samsung γιατι κανεις αλλος δεν ξερει τα νουμερα.... Η Samsung δεν ανακοινωνει νουμερα για τις συσκευες ...
Καλη προσπάθεια πάντως ...


Ναι οντως...πολυ ψηλα. Αυτος και τα παιδια στο endgadget ξερουν τετοια νουμερα. Κανεις αλλος

http://www.engadget....million-served/

Τελευταία επεξεργασία από: diwali33, 14/01/2013 - 17:49


#11   ntnskrds

ntnskrds

    iPH Elite Poster

  • 2.334 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:ntnskrds

Δημοσίευση 14/01/2013 - 17:50

Σε πιανω αδιαβαστο φιλε! http://pocketnow.com...galaxy-s-phones ...google is your friend! :) Και δεν δουλευω για καμια samsung και για καμια apple , αν και εχω συσκευες και των δυο. Ισα ισα αυτες δουλευουν για μενα οπως και για ολους τους φιλους της τεχνολογιας και οταν αυτο που βγαζουν μου αρεσει τις πληρωνω. Τοσο απλα!


Δεν νομιζεις οτι θα επρεπε να δουμε ενα press release. Source: Flickr ???? Δεν ειναι λιγο fishy ??

#12   tryf

tryf

    iPH Enthousiast

  • 479 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen
  • GameCenter:tryf3

Δημοσίευση 14/01/2013 - 17:55

Δεν νομιζεις οτι θα επρεπε να δουμε ενα press release. Source: Flickr :huh:? Δεν ειναι λιγο fishy ??


Δεν νομιζω οτι χρειαζεται. Ολα τα τεχνολογικα site το γραφουν. Αλλα αργα ή γρηγορα θα το δουμε και εκει.

Ναι οντως...πολυ ψηλα. Αυτος και τα παιδια στο endgadget ξερουν τετοια νουμερα. Κανεις αλλος

http://www.engadget....million-served/


Δυστυχως ομως εχει βουηξει ο τοπος και δεν το λενε μονο εκει. Ναι με πηραν χθες τηλεφωνο απο Κορεα και μου προτειναν να προαχθω σε Ceo manager!Βεβαια εγω αρνηθηκα γιατι ειμαι κολλημενος με την μηλια! :lol:

#13   ntnskrds

ntnskrds

    iPH Elite Poster

  • 2.334 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:ntnskrds

Δημοσίευση 14/01/2013 - 17:56

Δεν νομιζω οτι χρειαζεται. Ολα τα τεχνολογικα site το γραφουν. Αλλα αργα ή γρηγορα θα το δουμε και εκει.

Ακριβως... Ολα τα τεχνολογικα site εχουν το ιδιο link στο Flickr ...

Συνδυασμενο με την early hours φημολογια για μειωμενες παραγγελιες της Apple, και τις φημες για 5s τον Μαρτη θα κρατησουν την μετοχη χαμηλα μεχρι την αναγγελια των αποτελεσματω στις 23... Load as much as you can !

#14   diwali33

diwali33

    iPH Member

  • 250 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 14/01/2013 - 17:56

Περαν τις πλακας, νομιζω οτι η apple απλα πρεπει να βελτιωσει το IOS (οσο κορυφαιο και αν ειναι αν βλεπεις το ιδιο πραγμα 5 χρονια θα το βαρεθεις!) και να δωσουν επιλογη στους αγοραστες στο θεμα της οθονης.

Δεν γινεται σε ολα τα προιοντα να δινεις δυο τρεις επιλογες (7 - 9.7 ipad, 11,13,15 macbook) και στο τηλεφωνο ντε και καλα να πρεπει να παρω 3.5 ιντσες και τωρα 4.

Βγαλτε και 4 ιντσες βγαλτε και 5(το νουμερο τυχαιo αλλα ωραιο) και ασε εμενα να αποφασισω τι ειναι το καλυτερο για μενα.

Μεχρι τοτε το πουλακι τσιου

#15   Voidioan

Voidioan

    iPH Addict

  • 727 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 2
  • GameCenter:voidioan

Δημοσίευση 14/01/2013 - 19:08

Δεν νομίζω οτι τα παραπάνω χαρακτηριστικά θα κάνουν διάφορα. Το τηλέφωνο απο θέμα ταχύτητας ειναι μια χαρά απο θέμα οθόνης μπορει να ήταν λίγο φαρδύτερο αλλα αν δεν το έχω στα χέρια μου με νέες διαστάσεις να το δω θα κράτησε μια επιφύλαξη .

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 2

0 μέλη, 2 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες