Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * - 5 ψήφοι

Mailbox : Μια νέα προσέγγιση στο mail του iPhone


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
151 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   PanosMouz

PanosMouz

    iPH Master

  • 7.098 μηνύματα
  • Twitter:@PanosMouz
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3G
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:PanosMouz

Δημοσίευση 19/01/2013 - 15:53

Έχετε σκεφτεί πως θα ήταν να μπορείτε εκτός απο το να διαβάσετε τα mail σας , να τα προγραμματίσετε ώστε να ενημερωθείτε πιο αργά , καθώς και το να μηδενίζετε τα αδιάβαστα mail σας με ένα μονο πάτημα; Αυτό υπόσχεται η νέα εφαρμογή Mailbox , απο την εταιρία Orchestra. Πρόκειται για μια εφαρμογή που αποτελεί μίξη των Sparrow και Clear και όπως φαίνεται έρχεται να καλύψει το κενό που δημιουργείται μετά την απόφαση των δημιουργών του Sparrow να σταματήσουν την υποστήριξη της εφαρμογής. Έτσι μέσα στο 2013 θα δωθεί στο κοινό το mailbox app το οποίο αυτή τη στιγμή βρίσκεται σε Beta στάδιο .

Όσο αφορά την ίδια την εφαρμογή , μιας και δεν έχω ακόμα λάβει μέρος στo Beta testing , σας παραθέτω την εμπειρία του Gannon Burgett από το
The Industry :


Inbox


H οθόνη της εφαρμογής που σίγουρα θα καταλήξετε περισσότερο από οπουδήποτε είναι τα εισερχόμενά σας. Ένα ελαφρύ χρώμα σχεδίου επιτρέπει την εύκολη για τα μάτια παρουσίαση των e-mail που έχετε.

Η επιλογή γραμματοσειράς για το κείμενο e-mail είναι Helvetica και κάθε e-mail παρουσιάζεται με τον αποστολέα που εμφανίζεται στην κορυφή, ακολουθούμενη από το υποκείμενο (το οποίο είναι με έντονα γράμματα), και τελείωνει με μια μικρή περίληψη του κειμένου που είναι στο e-mail. Η σειρά και η παρουσίαση των πληροφοριών για κάθε e-mail επιτρέπει την εύκολη αναγνώριση του κάθε e-mail.

Κατά μήκος του πάνω μέρους της οθόνης εισερχομένων βρίσκονται (από αριστερά προς τα δεξιά) το κουμπί μενού, μια σειρά από τρία γρήγορα-κουμπιά πλοήγησης, και ένα κουμπί για τη σύνθεση νέων μυνημάτων στην πάνω δεξιά γωνία.

Mailbox_10.jpg



Actions

Ένα από τα χαρακτηριστικά που έχει ως στόχο να διαφοροποιήσει το Mailbox από άλλες αντίστοιχες εφαρμογές, είναι αυτό που περιγράφεται ως actions. Αντί να χρειάζεται να προσθέσετε ετικέτες στα e-mail σας, τα αποθηκεύσετε για αργότερα, ή τα αρχειοθετείτε, χρησιμοποιώντας απλές χειρονομίες.

Mailbox_04.jpg

Αυτό αποτελεί ένα νέο τρόπο προσέγγισης των email καθώς μετατρέπει τα e-mail σας σε μια to-do list, με απλές, ενσωματωμένες υπενθυμίσεις. Μπορείτε να κρατήσετε αποτελεσματικά κομμάτι των σημαντικών e-mail σας χωρίς να χρειάζεται να τα επισημάνετε με σημαίες ή οτιδήποτε άλλο.

Mailbox_05.jpg

Οι λίστες δεν είναι τίποτα περισσότερο από φακέλους, αλλά ο τρόπος με τον οποίο η ομάδα του Mailbox έχει εκ νέου φανταστεί την έννοια κάνει να φαίνεται πολύ πιο φιλική προς το χρήστη και παραγωγική.


Bulk (multi-actions)

Επίσης, όταν βρίσκεστε στο inbox σας, μπορείτε να χρησιμοποιήσετε οποιαδήποτε από αυτές τις ενέργειες για πολλαπλά e-mail παράλληλα. Κατά μήκος του κάτω μέρους της οθόνης, θα δείτε δύο κάθετες γραμμές και με τις ίδιες χειρονομίες swiping που αναφέρονται παραπάνω μπορείτε να ενεργήσετε για όλα τα e-mail μέσα στο inbox σας.

Αν και δεν είναι τίποτα περισσότερο από ένα massive mark as read , μπορείτε να επισημάνετε όλα τα e-mail σας για ειδοποίηση "Αργότερα"και για μια σύντομη στιγμή να απολαύσετε την αίσθηση του "Εισερχόμενα μηδέν." Η άγνοια είναι ευτυχία, έτσι δεν είναι;

Mailbox_07.jpg


Παρακάτω υπάρχουν χρωματιστά εικονίδια με τις ενέργειες (Actions) που έχετε κάνει για τα e-mail σας. Η χρήση των χρωμάτων κάνει την εμπειρία χρήσης πιο εύκολη , μιας και δεν χρειάζεται να διαβάσεις τον τίτλο καθώς συνδέονται άμεσα με τις ενέργειες που έχεις κάνει.

Κάτω από αυτό υπάρχει ένα μενού ρυθμίσεων που σας επιτρέπει να ρυθμίσετε και να επεξεργαστείτε τους λογαριασμούς ηλεκτρονικού ταχυδρομείου σας, την υπογραφή σας, τις διάφορες λίστες σας, καθώς και τις ρυθμίσεις του "Later" - "Αργότερα".


Σύνθεση

Η σύνταξη emails είναι όπου οι περισσότερες από τις τρέχουσες επιλογές υπολείπονται. Η οθόνη φαίνεται πάντα πάρα πολύ γεμάτη με πεδία και πάρα πολύ κορεσμένη με αποτέλεσμα η σύνταξη ενός Mail μονο απλή και σύντομη να μην είναι (μόνο το native app έχει κάτι αντίστοιχο , απλό και γρήγορο). Το Mailbox το αλλάζει αυτό κάνοντας της σύνθεση ενός mail απλή και ευχάριστη στην όψη.

Όταν επιλέγετε το κουμπί σύνθεσης, ένα πολύ γνώριμο στοιχείο UI ανοίγει. Το κουτί σύνθεσης είναι πανομοιότυπο με το Twitter και το Facebook intergration του iOS. Η προσθήκη επαφής μπορεί να γίνει επιλέγοντας μια επαφή με ένα μικρό πλήκτρο "+" ή το e-mail θα είναι επίσης αυτόματη συμπλήρωση κάποιου όταν αρχίσετε να πληκτρολογείτε τη διεύθυνση τους, εφ 'όσον είναι στις επαφές σας ή έχει επαναχρησιμοποιηθεί .

Mailbox_11.jpg

 

ΠΗΓΗ: The Industry

======================================================================================================================

Προσωπικά τώρα σαν Παναγιώτης , διαβάζοντας και άλλα reviews μπορώ να πω οτι η εφαρμογή αυτή είναι όντως κάτι διαφορετικό και κάτι που σίγουρα θα προτιμήσω να χρησιμοποιήσω έναντι του native app. Φαίνεται καλοσχεδιασμένη και εύχρηστη. Ελπίζω τα πράγματα να είναι όντως έτσι και να μην πρόκειται για μια ακόμα κακή εφαρμογή , όπως οι πολλές που έχουμε δεί. Όσον αφορά στους λογαριασμούς που ΄δεχεται η συγκεκριμένη εφαρμογή δεν έχει διευκρινιστεί πλήρως αν είναι μονο gmail ή και άλλοι (περιμένω απάντηση από τους Developers και θα σας ενημερώσω)

Μπορείτε να εγγραφείτε στο site του Mailbox ώστε να ενημερωθείτε άμεσα για την κυκλοφορία του.
Επίσης μπορείτε να μπείτε σε λίστα για την BETA έκδοση , αν και η λίστα είναι μεγάλη και δύσκολα θα έχετε απάντηση.

Τέλος σας παραθέτω το επίσημο βίντεο της εφαρμογής .



Ευχαριστω @MarkKnopfler για το τελευταιο EDIT για το βιντεο :)))


| Jailbreak your iDevice - make it Unique |

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   alexakisd

alexakisd

    iPH Contributor

  • 1.184 μηνύματα
  • Twitter:@alexakisdim
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • Tablet:iPad
  • GameCenter:alexakisd@gmail.com

Δημοσίευση 19/01/2013 - 15:57

είδα το βίντεο, είδα την παρουσίαση και έχω να πω τα παρακάτω:

ως χρήστης του sparrow, ενός email client προγράμματος το οποίο με βοήθησε αρκετά ώστε να παρακολουθώ και τα προσωπικά μου email (gmail account) και τα επαγγελματικά μου email (προσωπική θυρίδα pop), ελπίζω να βελτιώσει τα:
1) επιτέλους ας μπει exchange συγχρονισμός με τους pop λογαριασμούς
2) επιτέλους σε συνεργασία με κάποιον cydia developer να υπάρχει δυνατότητα αντικατάστασης της native εφαρμογής των mail με αυτήν ή με κάποια παρόμοια
και τρίτο και σπουδαιότερο
3) επιτέλους ας επιτρέψουν να επισυνάπτουμε όσες φωτογραφίες βίντεο ή ΑΛΛΑ ΑΡΧΕΙΑ εμείς επιθυμούμε.....

#3   MarkKnopfler

MarkKnopfler

    iPH Intergalactic Leader

  • 16.726 μηνύματα
  • Twitter:@Fmiggas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:markknopfler

Δημοσίευση 19/01/2013 - 16:00

Πολύ καλό φαίνεται, ωραία παρουσίαση.
Το sparrow δεν μου άρεσε ιδιαίτερα και δεν το είχα βάλει, αλλά αυτό φαίνεται υποσχόμενο.
Ελπίζω να υποστηρίζει multiple accounts ώστε να αντικαταστήσουμε τελείως το native app.

είδα το βίντεο, είδα την παρουσίαση και έχω να πω τα παρακάτω:

ως χρήστης του sparrow, ενός email client προγράμματος το οποίο με βοήθησε αρκετά ώστε να παρακολουθώ και τα προσωπικά μου email (gmail account) και τα επαγγελματικά μου email (προσωπική θυρίδα pop), ελπίζω να βελτιώσει τα:
1) επιτέλους ας μπει exchange συγχρονισμός με τους pop λογαριασμούς
2) επιτέλους σε συνεργασία με κάποιον cydia developer να υπάρχει δυνατότητα αντικατάστασης της native εφαρμογής των mail με αυτήν ή με κάποια παρόμοια
και τρίτο και σπουδαιότερο
3) επιτέλους ας επιτρέψουν να επισυνάπτουμε όσες φωτογραφίες βίντεο ή ΑΛΛΑ ΑΡΧΕΙΑ εμείς επιθυμούμε.....


Το 1 είναι εύκολο να γίνει και πιστεύω θα το κάνουν.
Το 2 πρέπει να το κάνει η Apple, δηλαδή να μπορείς να έχεις όποια εφαρμογή θέλεις για βασική σε κάθε τομέα. Είχε γράψει κι ο sepsis ένα άρθρο γι αυτό ακριβώς.
Το 3 είναι μεγάλο ζήτημα και το πρόβλημα μεγαλύτερο σε pdf,xls,doc αρχεία όπου πρέπει να στέλνεις αρχείο και email. Πρέπει κάτι να κάνουν γι αυτό έχεις δίκιο.

Αναρτημένη εικόνα


#4   alexakisd

alexakisd

    iPH Contributor

  • 1.184 μηνύματα
  • Twitter:@alexakisdim
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • Tablet:iPad
  • GameCenter:alexakisd@gmail.com

Δημοσίευση 19/01/2013 - 16:02

Πολύ καλό φαίνεται, ωραία παρουσίαση.
Το sparrow δεν μου άρεσε ιδιαίτερα και δεν το είχα βάλει, αλλά αυτό φαίνεται υποσχόμενο.
Ελπίζω να υποστηρίζει multiple accounts ώστε να αντικαταστήσουμε τελείως το native app.



Το 1 είναι εύκολο να γίνει και πιστεύω θα το κάνουν.
Το 2 πρέπει να το κάνει η Apple, δηλαδή να μπορείς να έχεις όποια εφαρμογή θέλεις για βασική σε κάθε τομέα. Είχε γράψει κι ο sepsis ένα άρθρο γι αυτό ακριβώς.
Το 3 είναι μεγάλο ζήτημα και το πρόβλημα μεγαλύτερο σε pdf,xls,doc αρχεία όπου πρέπει να στέλνεις αρχείο και email. Πρέπει κάτι να κάνουν γι αυτό έχεις δίκιο.


φώτη για το 2) υπάρχουν λύσεις αρκεί να το θέλουν (πάντα....) φέρε στην μνήμη σου το tweak που έκανε "native" την εφαρμογή google explorer.....

#5   MarkKnopfler

MarkKnopfler

    iPH Intergalactic Leader

  • 16.726 μηνύματα
  • Twitter:@Fmiggas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:markknopfler

Δημοσίευση 19/01/2013 - 16:04

Ναι αλλά με jailbreak, δεν είναι δύσκολο για την Apple να το κάνει αυτό αν θέλει.
Είναι θεμελιώδες να επιλέγεις να ανοίγουν τα external links σε ένα OS όπου θέλεις εσύ κι όχι σ αυτό που επιλέγει η Apple.

Αναρτημένη εικόνα


#6   alexakisd

alexakisd

    iPH Contributor

  • 1.184 μηνύματα
  • Twitter:@alexakisdim
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • Tablet:iPad
  • GameCenter:alexakisd@gmail.com

Δημοσίευση 19/01/2013 - 16:06

Ναι αλλά με jailbreak, δεν είναι δύσκολο για την Apple να το κάνει αυτό αν θέλει.
Είναι θεμελιώδες να επιλέγεις να ανοίγουν τα external links σε ένα OS όπου θέλεις εσύ κι όχι σ αυτό που επιλέγει η Apple.


χμ...... φώτη σε βλέπω να οραματίζεσαι το iOS 7+ ή μου φαίνεται? :P

#7   apostolis79

apostolis79

    iPH newbie

  • 17 μηνύματα

Δημοσίευση 20/01/2013 - 12:38

Φαίνεται πολλά υποσχόμενο...για να δούμε.
Από το Sparrow δεν έμεινα πολύ ικανοποιημένος

#8   angelo_lagoudakis

angelo_lagoudakis

    iPH Member

  • 300 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • GameCenter:hp_soldier_89

Δημοσίευση 21/01/2013 - 15:35

Πρώτη φορά μου αρέσει κάποια εφαρμογή e-mail περισσότερο από το Nativa Apple App!
Αναμένουμε με μεγάλη ανυπομονησία!!!
Εγώ πάντως από το sparrow που το εκθειάζουν όλοι ποτέ δεν ενθουσιάστηκα!!!

#9   iPhoneHellas

iPhoneHellas

    iPH Admin

  • 640.961 μηνύματα
  • Twitter:@iphonehellas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:iPhoneHellas

Δημοσίευση 07/02/2013 - 20:09

Το Mailbox μόλις κυκλοφόρησε στο App store: https://itunes.apple.com/gr/app/mailbox/id576502633?mt=8

CURRENTLY FILLING RESERVATIONS ON A FIRST-COME, FIRST-SERVE BASIS.
Note: Currently for Gmail only. Other email platforms coming soon.


Behind the Scenes...

#10   PanosMouz

PanosMouz

    iPH Master

  • 7.098 μηνύματα
  • Twitter:@PanosMouz
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3G
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:PanosMouz

Δημοσίευση 07/02/2013 - 20:11

Δεν μου ήρθε ακόμα ενημέρωση! πάω να κατεβάσω και να σας πω γνώμη!
| Jailbreak your iDevice - make it Unique |

#11   iceage2609

iceage2609

    iPH Addict

  • 873 μηνύματα
  • Twitter:@iceage_2609
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad

Δημοσίευση 07/02/2013 - 20:16

Το Mailbox μόλις κυκλοφόρησε στο App store: https://itunes.apple.com/gr/app/mailbox/id576502633?mt=8


Ωραία μόνο περίπου 30.000 έχω να περιμένω κ είναι μέσα στο mailbox :P

Συνημμένο αρχείο  ImageUploadedByTapatalk 21360261000.235518.jpg   119,75KB   151 λήψεις

#12   apostolis79

apostolis79

    iPH newbie

  • 17 μηνύματα

Δημοσίευση 07/02/2013 - 21:27

Αναλυτικό άρθρο θα βρείτε εδω http://tnw.to/c0V8e

#13   sepsis

sepsis

    iPH Hero

  • 8.236 μηνύματα
  • Twitter:@hsouris
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 08/02/2013 - 04:17

Αναρτημένη εικόνα


Η πολυαναμενόμενη εφαρμογή Mailbox για το iPhone είναι από σήμερα διαθέσιμη στο App Store. Για το Mailbox έχουμε αναφερθεί εκτενώς σε προηγούμενο μας δημοσίευμα. Πρόκειται για μια εφαρμογή Mail (προς το παρόν μόνο Gmail) με εύκολο, γρήγορο και λιτό περιβάλλον με υποστήριξη push notifications και χειρονομιών αφής για την διαχείριση των μηνυμάτων σας. Ποια είναι η παγίδα; Το Mailbox χρησιμοποιεί το cloud για να παραδώσει τα μηνύματά σας στη συσκευή σας με ασφάλεια και η εταιρεία αποφάσισε για να μην δημιουργηθούν προβλήματα στους servers να εξυπηρετήσει σταδιακά 'first come, first serve' νέους χρήστες. Θα αντικρίσετε κάτι τέτοιο δηλαδή:

Αναρτημένη εικόνα


Θα βρείτε το Mailbox για iPhone δωρεάν στο App Store [iTunes link]

Follow me on twitter


#14   COOKIE

COOKIE

    iPH Member

  • 308 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 08/02/2013 - 08:43

Ναι αλλα γιατι το εβγαλαν μονο στο ios 6 ?

#15   spirosorg

spirosorg

    iPH newbie

  • 74 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 08/02/2013 - 11:00

ρε μάγκες, πλάκα μας κάνουν? κατέβασα την εφαρμογή έτσι απλα για να τη δω και εδω και μία ώρα έχουν προστεθεί πίσω απο εμένα 10.000 χρήστες, ενω εγω έχω μπροστά μου 475.766. Σε 1 ωρα ανέβηκα 11 !!!! θέσεις !!!! με αυτόν το ρυθμό χρειάζομαι για να δω τα μαιλ μου 10 μέρες ίσως και παραπάνω (δεν είμαι πολύ δυνατός στα μαθηματικά)
θα πρέπει να δώσω συγχαρητήρια???? :lol:

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1

0 μέλη, 1 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες