Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

2in1 από Cosmote σε iphone 5


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
27 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   manikos

manikos

    iPH newbie

  • 2 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 21/01/2013 - 14:33

Γνωρίζει κανείς αν όντως δουλεύει η υπηρεσία 2in1 από Cosmote στο 5άρι, γιατί στο Γερμανό μου τα έλεγαν κάπως περίεργα... Επίσης τι γίνεται με τις 2in1 nano sim?

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   cgkr

cgkr

    iPH Member

  • 279 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 2 +3G

Δημοσίευση 21/01/2013 - 14:45

Δουλεύει κανονικά, δεν μου έχει κάνει ποτέ κάτι περίεργο. Τι εννοείς με το "τι γίνεται με τις 2in1 nano";

#3   winnie74

winnie74

    iPH Contributor

  • 1.581 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα

Δημοσίευση 21/01/2013 - 14:46

Δεν μπορω να βρω το αντίστοιχο topic γιατι είμαι απο κινητο,αλλα κάποιο μέλος είχε γράψει ότι έβγαλε twin Sim για nano Sim απο Cosmote.
Εμένα στο Γερμανό μου ειχαν πει ότι δεν είναι διαθέσιμη αυτη η επιλογή,αλλα πλέον και απο αλλα γεγονότα που έχουν συμβει κατα καιρούς, δεν δίνω βάση στα λεγόμενα τους..

My brain has two sides. Left and Right. Right has nothing left and Left has nothing right.


#4   cgkr

cgkr

    iPH Member

  • 279 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 2 +3G

Δημοσίευση 21/01/2013 - 14:50

Πιθανότητα αυτός ήμουν εγώ. Είχα γράψει ότι όταν πήρα το 5 πριν ~2 μήνες η cosmote δεν είχε "φάκελο" με μια κανονική sim και μια nano παρά μόνο με 2 nano. Και ότι μαζί έδινε ανταπτοράκι σε micro και κανονική δωρεάν.

#5   yiorgosxania

yiorgosxania

    iPH newbie

  • 23 μηνύματα
  • Twitter:@yiorgoschania
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S
  • Tablet:iPad 2 +3G
  • GameCenter:yiorgosGR

Δημοσίευση 21/01/2013 - 15:03

άλλο είναι twin sim (ίδιος αριθμός σε 2 κάρτες) και άλλο είναι 2 in 1 ( 2 νούμερα σε μια κάρτα)
η 2 in 1 θέλει ρύθμιση για να δουλέψει σωστά δηλαδή:
πας στην sim ή cosmote (ανάλογα την συσκευή) εκεί που θα δείς το 2in1 μπαίνεις στις ρυθμίσεις και πας στην 1η σύνδεση (αν θες αλλάζεις όνομα στα αγγλικά αντί για γραμμή 1) και πας στο νούμερο και συμπληρώνεις με +3069........ αποθηκεύεις και πας και κάνεις αντίσοιχα το ίδιο στην γραμμή 2.
Κάνεις επανεκκίνηση και πας να κάνεις ενεργοποίηση για να πας στην άλλή γραμμή και σου δίνει δύο επιλογές να πας στην γραμμή 2 χωρίς εκτροπή ομιλίας και η δεύτερη επιλογή να πας στην γραμμή 2 με εκτροπή ομιλίας της γραμμής 1
περιμένεις 2-4 λεπτά ανάλογα το δίκτυο να ολοκληρωθούν οι εκτροπές και δοκιμάζεις αν δέχονται την κλήση και οι δυο γραμμές.... Όταν γίνει σωστά ξαναπάς στην γραμμή 1 και είσαι έτοιμος πάλι μετά απο 2-4 λεπτά.
έτσι έχει λειτουργεί σωστά η sim.
ΠΡΟΣΟΧΗ 1) να βάλεις σωστά τους αριθμούς όπως στα έβαλε στο σύστημα της cosmote αυτός που σε εξυπηρέτησε
& 2) αν έχεις καρτοκινητό και μείνεις απο μονάδες κολλάς και δεν λειτουργεί η εκτροπή μέχρι να ξαναβάλεις λεφτά και φύγουν οι φραγές

Ελπίζω να σε κάλυψα.

#6   cgkr

cgkr

    iPH Member

  • 279 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 2 +3G

Δημοσίευση 21/01/2013 - 15:04

mea culpa, κατάλαβα λάθος τότε.

#7   antonis4

antonis4

    iPH User

  • 185 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Air 2 +4G

Δημοσίευση 21/01/2013 - 15:27

Κανονικά δουλεύει. Πρέπει ομως να παρεις nanosim 2 σε 1. Πριν ειχα κομμενη καρτα και δεν εκανε αλαγη γραμμής. Μόλις εβαλα nano κάνενα πρόβλημα ολα οκ. ( ισως να μην ειχε κοπει σωστά )

#8   manikos

manikos

    iPH newbie

  • 2 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 21/01/2013 - 15:43

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες... Θα κάνω μια βολτούλα από τον Γερμανό...

Δουλεύει κανονικά, δεν μου έχει κάνει ποτέ κάτι περίεργο. Τι εννοείς με το "τι γίνεται με τις 2in1 nano";


Εννοώ αν την έχουν γενικά στον Γερμανό γιατί στο κατάστημα που με εξυπηρέτησαν (Κατερίνη) δεν είχαν...

#9   yiorgosxania

yiorgosxania

    iPH newbie

  • 23 μηνύματα
  • Twitter:@yiorgoschania
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S
  • Tablet:iPad 2 +3G
  • GameCenter:yiorgosGR

Δημοσίευση 21/01/2013 - 19:11

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες... Θα κάνω μια βολτούλα από τον Γερμανό...


Εννοώ αν την έχουν γενικά στον Γερμανό γιατί στο κατάστημα που με εξυπηρέτησαν (Κατερίνη) δεν είχαν...

υπάρχουν παντού ... Γερμανός, Cosmote & ΟΤΕ SHOP ....απλά προσωρινά να μην είχαν στην αποθήκη τους

#10   stt03013

stt03013

    iPH newbie

  • 4 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5

Δημοσίευση 03/02/2013 - 19:38

Καλησπέρα παιδια, βγαινει καρτα 2in1 nano sim? γιατι ειχα micro sim για 4s και την εκοψα, αλλα για καπιο λογο δεν μπορει να πιασει δικτυο 4g.

το εχει αντιμετωπισει αλλο παιδι απο εδω μεσα?

#11   alexkok

alexkok

    iPH newbie

  • 58 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • Tablet:iPad 4 +4G

Δημοσίευση 03/02/2013 - 22:16

Γεια σας παιδια. Εχω iphone5 και ipad retina+cellural. Γινεται να βαλω micro sim στο ipad και να χρησιμοποιω τα mb του αριθμου μου και στο ipad ταυτοχρονα?

#12   Leo10

Leo10

    iPH Contributor

  • 982 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S

Δημοσίευση 01/04/2013 - 15:55

Εγώ που πήγα σε Γερμανό και Cosmote Ν.Σμύρνης, μου είπαν ότι δεν υπάρχει 2in1 nano sim. Όχι ότι δεν έχουν, αλλά ότι γενικά δεν κυκλοφορεί 2in1 nano sim. Τελικά, τι ισχύει;

#13   Leo10

Leo10

    iPH Contributor

  • 982 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S

Δημοσίευση 08/05/2013 - 19:10

Κανένα νεώτερο;

#14   soki7

soki7

    iPH Contributor

  • 1.539 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • GameCenter:sokhetfield

Δημοσίευση 08/05/2013 - 20:49

Εμένα πάντως δεν λειτουργεί σωστά με Cosmote, κάθε φορά που γυρνάω τον αριθμό, θέλει reboot για να στρώσει.

Edit: Δεν υπάρχει nano sim 2in1, απλά παίρνεις μια κανονική και την κόβεις!

Τελευταία επεξεργασία από: soki7, 08/05/2013 - 20:51


#15   gousias

gousias

    iPH Contributor

  • 1.027 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 24/01/2015 - 09:25

Επειδή είδα ότι αναφέρθηκε δυσλειτουργία της 2in1, ότι κολλάει δηλαδή και λύνεται με επανεκκίνηση, να αναφέρω την εμπειρία μου από 4S που είχα και αντίστοιχη κάρτα Vodafone τότε, την οποία μου την είχαν κόψει. Το πρόβλημα αυτό μπορεί να αποφευχθεί αν απενεργοποιηθεί το pin της κάρτας sim. Τουλάχιστον εμένα, είχε λειτουργήσει σωστά με αυτό το τροπο για κάτι περισσότερο από δυο έτη. Αν υπάρχει ανασφάλεια για αυτό το τροπο χρήσης και ότι θα μπορούσε να είναι επικίνδυνο χωρίς pin, μπορεί να γίνει ενεργοποίηση του passcode αλλά και να μην περιέχονται στοιχεία όπως επαφές στην κάρτα sim. Ελπίζω να φανεί χρήσιμο .

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες