Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Λεπτότερο iPad 5 και iPad mini με Retina οθόνη τον Οκτώβριο, iPhone 5S με κάμερα 12MP τον Ιούλιο (;)


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
54 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   sepsis

sepsis

    iPH Hero

  • 8.236 μηνύματα
  • Twitter:@hsouris
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 26/01/2013 - 13:46

Αναρτημένη εικόνα

O Jeremy Horwitz του iLounge με δύο νέες αναφορές του προσφέρει μερικές ενδιαφέρουσες πληροφορίες για την επικείμενη αναβάθμιση της σειράς iOS της Apple επικαλούμενος έμπιστες πηγές, οι οποίες έχουν αποδειχθεί και στο παρελθόν έγκυρες. Ας δούμε πιο αναλυτικά τι μπορεί να περιμένουμε από την Apple για το iPhone, iPad και iPad mini μέσα στο 2013.

iPad
Το iPad 5 με την κωδική ονομασία J72 θα υιοθετήσει τη στιλιστική εμφάνιση του iPad mini με λεπτότερα bezels στα πλαϊνά και αρκετό χώρο πάνω και κάτω για να χωρέσουν η κάμερα και home button αντίστοιχα. Ταυτόχρονα η συσκευή θα είναι αρκετά λεπτότερη κάτι που σημαίνει ότι το iPad 5 θα είναι αρκετά μικρότερα σε όλες τις διαστάσεις σε σχέση με όλες τις προηγούμενες γενιές. Θα μπορούσε κανείς να πει ότι θα είναι ένα μεγαλύτερο iPad mini.

Επίσης, εξαιτίας αυτού του σχεδιασμού θα απαιτηθεί ολοκληρωτική αναδιάταξη των εσωτερικών εξαρτημάτων και πιθανότατα μετάβαση σε οθόνες IGZO. Όσον αφορά το χρονικό πλαίσιο της κυκλοφορίας το δημοσίευμα αναφέρει ότι παρόλο που ο Μάρτιος ήταν ο αρχικός στόχος της εταιρείας κατά πάσα πιθανότητα ο Οκτώβριος θα είναι ο μήνας που θα το δούμε στην αγορά εξαιτίας προβλημάτων στην παραγωγή.

iPad mini
To iPad mini με κωδική ονομασία J85 αναμένεται και αυτό τον Οκτώβριο με Retina οθόνη και τον ίδιο σχεδιασμό. Και εδώ κατά πάσα πιθανότητα η Apple θα χρησιμοποιήσει οθόνες IGZO ώστε να διατηρήσει τις διαστάσεις ίδιες χωρίς να επηρεαστούν από την Retina οθόνη.

iPhone 5S
Σχετικά με το iPhone 5S η συσκευή θα είναι σχεδόν ίδια με το iPhone 5 αλλά θα διαθέτει μεγαλύτερη κάμερα 13 megapixels από τη Sony και καλύτερο flash μαζί με την αναμενόμενη αναβάθμιση στον επεξεργαστή. Τα prototypes έχουν τις κωδικές ονομασίες N51 και N53 με τον Ιούλιο να είναι ο στόχος της Apple για την κυκλοφορία του.

iPhone Math
Το περιβόητο iPhone Math για το οποίο διαβάσαμε πριν λίγες μέρες και ο Horwitz υποστηρίζει ότι πρόκειται για λάθος μετάφραση του "iPhone+" είναι ένα άλλο μοντέλο που η Apple εξετάζει και βρίσκεται σε αρχικό στάδιο δοκιμών, δηλαδή δεν το αναμένουμε μέσα στο 2013. Διαθέτει οθόνη 4.7 ίντσες αν και αυτό μπορεί να αλλάξει μέχρι η Apple να αποφασίσει εάν θα το κυκλοφορήσει στην αγορά.

iPhone mini
H φημολογούμενη φθηνότερη συσκευή της Apple βρίσκεται όντως μέσα στα σχέδια της Apple για το 2013 στοχεύοντας κυρίως την China Mobile, την μεγαλύτερη πάροχο του κόσμου.

[via iLounge]


Follow me on twitter


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   eddy888

eddy888

    iPH Enthousiast

  • 550 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6

Δημοσίευση 26/01/2013 - 14:18

ωραια...δηλαδη κυρια apple θελεις να μου πεις τωρα να παρω το 5s για να εχω καλυτερη καμερα απο το 5??και ολα τα αλλα παλι ιδια...πφφφφ!ποσο βαριεμαι...σιγα μην καθομαι να μαζευω λεφτα να δωσω στο 5s..!θα ησυχασω αν πραγματικα βγαλει καινουριο με μεγαλυτερη οθονη που θα ειμαι απολυτα ικανοιποιημενος...και ας ειναι ολοιδιο με το 5αρι..!

#3   MichaelSt

MichaelSt

    iPH newbie

  • 53 μηνύματα
  • Twitter:@MichaelSt13
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S

Δημοσίευση 26/01/2013 - 14:28

Εγω παιζει να παρω το iPad mini

#4   Helix

Helix

    iPH Member

  • 246 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XR

Δημοσίευση 26/01/2013 - 14:32

Οθόνες IGZO ε; Τώρα αυτή η στροφή προς την Sharp, έχει όντως να κάνει με το μικρότερο όγκο που ίσως να έχουν η IGZO, ή απλά "πετάει έξω" τη Samsung; Κάτι μου λέει το δεύτερο.

Αναμενόμενη η Retina Display στο iPad Mini— βρωμούσε απ' την ημέρα της παρουσίασης το ότι η δεύτερη γενιά θα είναι με Retina Display.

Και κρίμα που το επόμενο iPhone θα κρατήσει τον ίδιο σχεδιασμό— ήλπιζα να είναι σαν το iPod Touch, με πολλά χρώματα.

#5   angelo-ifone

angelo-ifone

    iPH Contributor

  • 1.836 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 26/01/2013 - 14:36

εγω θα περιμενω το playstation 4 αυτο θα ειναι το επομενο gadget.
αρκετα λεφτα εχω δωσει στην τεχνολογια τα τελευταια 3 χρονια

#6   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.564 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 26/01/2013 - 14:37

Οι φήμες για άλλη μια φορά θα επιβεβαιωθούν..

Ίσως στο 5S να δούμε την αύξηση που πλέον ζητάνε πολλοί σε 4,8"..(; )

Επίσης το ενδιαφέρον στο άρθρο είναι η για τη κυκλοφορία του Mini για Οκτώβριο.
| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#7   malias4

malias4

    iPH Elite Poster

  • 2.590 μηνύματα
  • Twitter:@Gate4
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G

Δημοσίευση 26/01/2013 - 14:37

Οχι μια χαρα ειναι ετσι !
Ποτε δεν συμπαθησα τη σειρα s , πηρα το 4αρι μετα το 4s το πηδηξα :)
Τωρα πηρα το 5αρι κ το 5s δεν θα το παρω!
Αφου λογικα ιδιο θα ναι απλα λιγο καλυτερη καμερα κ cpu !
Οποτε παμε παλι για αγορα αιφονίου σε 2 χρονακια !!
Για ipad δεν ξερω βεβαια γιατι το 3 που εχω τωρα ειναι λιγο βαρυ αλλα μεχρι να βγει το ipad5 η οπως αλλοιως θα το λενε μεχρι τοτε μπορει να μην εχω ουτε για τσιγαρα ;)
iPhone 12 pro max ios 14.2.1 jb  Apple watch series 7 nike

#8   thanoslam

thanoslam

    iPH User

  • 139 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X

Δημοσίευση 26/01/2013 - 14:56

Εγώ αντιθέτως πέρνω πάντα την σειρά s της apple διότι πάντα διορθώνει τα προβλήματα που έχουν στο προηγούμενο όπως θα γίνει και τώρα με το 5.

#9   taigetos

taigetos

    iPH Contributor

  • 1.271 μηνύματα
  • Twitter:@niko_grigo
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 26/01/2013 - 15:00

Οι φήμες για άλλη μια φορά θα επιβεβαιωθούν..

Ίσως στο 5S να δούμε την αύξηση που πλέον ζητάνε πολλοί σε 4,8"..(; )

Επίσης το ενδιαφέρον στο άρθρο είναι η για τη κυκλοφορία του Mini για Οκτώβριο.


Και εγώ το ίδιο πιστεύω με μια μικρή ένσταση στο μέγεθος της οθόνης.
Μεγάλη αλλαγή με βάση αυτά που μας έχει συνηθίσει η apple, εκτός και αν βγάζει 2 top συσκευές τον χρόνο μια στις 4 και άλλη μια 4,8-5" για να τους έχει όλους χαρούμενους.

#10   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.564 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 26/01/2013 - 15:03

Διαφορετικά ακολουθεί τη κλασική πολιτική που έχουμε δει σε όλες τις S εκδόσεις..

Δηλαδή, μέγεθος οθόνης μένει ίδιο, οποτε την αύξηση θα τη δούμε στο 6 και αναβαθμίσεις σε κάμερα, επεξεργαστή.
| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#11   MarkKnopfler

MarkKnopfler

    iPH Intergalactic Leader

  • 16.726 μηνύματα
  • Twitter:@Fmiggas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:markknopfler

Δημοσίευση 26/01/2013 - 15:09

Εγώ πιστεύω η μόνη αλλαγή που θα δούμε θα είναι κάμερα + επεξεργαστή και άντε και κανά NFC chipset.
Δεν υπάρχει περίπτωση να αλλάξει σερί 2 φορές μέγεθος οθόνη η Apple γιατί έχει έξοδα (που δεν καλύπτει) η αλλαγή τεχνολογίας πάλι στην οθόνη.
Ήδη θα βάλει sharp στα iPad.

Αναρτημένη εικόνα


#12   agnostos13

agnostos13

    iPH Contributor

  • 1.823 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone 3G
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 26/01/2013 - 16:10

Μα και η αλλαγή από LG IPS σε Sharp IGZO είναι αναβάθμιση στην οθόνη ακόμα και αν δεν αλλάζουν οι διαστάσεις! Σύμφωνα με τη Sharp η τεχνολογία IGZO δίνει μεγαλύτερη ανάλυση σε μικρότερο μέγεθος από τις κλασσικές LCD τόσο στην προβολή όσο και στην αφή με μεγαλύτερη αντίθεση. (4" Super Retina 2272x1280p?) Μετά πάμε σίγουρα σε καλύτερο επεξεργαστή (4 πύρινο?). Ακόμα προσθέτουμε μια CyberShot 12Mp (Carl Zeiss Vario-Tessar?) και ένα καλύτερο φλας (xenon θα έλεγα αντί για led). Τέλος κάπου εκεί θα χρειαστεί οπωσδήποτε και μια καλύτερη μπαταρία και ενδεχομένως να δούμε και πολυχρωμία όπως στα iPod Touch!

Δεν αποτελούν αυτά ερέθισμα για αλλαγή?

ΥΓ. Σύμφωνα με τα παραπάνω λογικά πάμε σε κατάργηση των 16GB και πάμε σε εκδόσεις των 32GB, 64GB και 128GB


#13   teodore88

teodore88

    iPH newbie

  • 44 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 26/01/2013 - 18:44

Και μετα ξυπνησαμε :-) ...μακαρι να βγει ενα iPhone+ ..θα το τιμησω!! ...χμμ κακος το iPad 5 θα χει το αλουμινο του μινι! Χαρασεται φθειρεται σαν βουτηρο!! Ενω το τωρινο δεν καταλαβαινει τιποτα...

#14   mantsag1

mantsag1

    iPH newbie

  • 57 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 26/01/2013 - 20:06

Υπάρχει ρύθμιση στο site να μην βλέπουμε τις φήμες πλέον..;;;; έχει καταντήσει αρκετά κουραστικό και δυστυχώς όσο και να μη θέλω να τις βλέπω είναι πάντα πρώτη μούρη όχι μόνο εδώ αλλά σε όλα τα site...

όπως και να βγάλει το κάθε iPad-iPhone-iPod-iWhatever ο καταναλωτής τότε θα κάνει την έρευνα αγοράς του και μετά θα ψωνίσει το κάθε gadget με την ημερομηνία λήξης...

#15   giannis1983

giannis1983

    iPH newbie

  • 3 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 26/01/2013 - 20:23

Να ρωτήσω τώρα κι εγώ κάτι με τη σειρά μου, μιας και είμαι μπερδεμένος...

Τώρα τελευταία απέκτησα τρελό έρωτα με το iPad mini. Αγοράζω λοιπόν αυτό ως έχει Ή περιμένω Οκτώβρη/Νοέμβρη/Δεκέμβρη να έρθει το mini 2 που ακούγεται ότι θα είναι καλύτερο (αν και δε νομίζω να κρατιέμαι μέχρι τότε)

Γνώμες θα ήθελα απλά...Ευχαριστώ

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 2

0 μέλη, 2 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες