Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 17 ψήφοι

Εγγύηση Apple στην Ελλάδα. Τι ισχύει τελικά ;


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
2268 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#691   crisk

crisk

    iPH Enthousiast

  • 453 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 12/10/2014 - 09:14

Γιατί σας απασχολεί τόσο η 2ετία? Αφού οι περισσότεροι όταν βγεί το 6s θα το αλλάξουν!  :)   Μην αγχώνεστε. Εχω αλλάξει πολλά κινητά και mac κλπ της apple.  Κανένα δεν έπαθε το παραμικρό. Απλά λίγη προσοχή στις τούμπες!


Κάτι μου λέει οτι κι εγώ το 6ς θα περιμένω, τελικά.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#692   Lellos

Lellos

    iPH Enthousiast

  • 493 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 12/10/2014 - 13:02

εχεις δικιο, γιατι ολοι οι μικροεπιχειρησεις ειναι τιμιες και πανε με το σταυρο στο χερι.

 

Ρε φιλε, οι μισοι δεν κοβουν αποδίξεις, περιμενεις να παρουν ζημια 700ευρώ!

 

Κανε μου μυνηση θα σου πουν, και αντε ξεμπλεξε

 

 

Τελος, ο συνηγορος το μονο που μπορει να σου κανει ειναι να βγαλει αποφαση υπερ σου, οχι ομως να την εφαρμόσει.

 

Καλη τυχη!

Δεν κάνεις μήνυση. Παίρνεις το κινητό ,το βάζεις στη συσκευασία του, συντάσσεις εξώδικο και το επιδίδεις με δικαστικό επιμελητή μαζί με το προϊόν (το κινητό τηλέφωνο). Στο εξώδικο αναφέρεις πως εφόσον δε γίνει αντικατάσταση,υπαναχωρείς από τη σύμβαση πώλησης , ζητας τα χρήματα πίσω. Σε περίπτωση μη συμμόρφωσης, θα ζητήσεις και επιπλέον αποζημίωση (προβλέπεται εκ του νόμου) και θα στραφείς δικαστικά εναντίον του.Παράλληλα θα ενημερώσεις το εμπορικό επιμελητήριο και το συνήγορο του Καταναλωτή. ΟΛΑ αυτά να τα πεις προφορικά πρώτα ενώπιόν του. 

 

Ωραια μου εχεις κινηση την περιεργεια ας πουμε εσυ νικο παιρνεις ενα κινητο απο εμενα που ειμαι μαγαζατορας κατι παθαινει και ερχεσαι να παρεις τα λεφτα σου πισω ας πουμε και σου λεω το κανατε εσεις κυριε αφου ανοιξατε τη συσκευη τι θα κανεις τοτε και ενω μου λες για το νομο και εγω δε σου δινω τα λεφτα

Σου απάντησε ο Νίκος, το άνοιγμα της συσκευασίας δεν είναι κακή χρήση. Εξάλλου πώς θα διαπίστωνε ο καταναλωτής πως το κινητό είναι ελαττωματικό; με τηλεπάθεια ή ακτίνες Χ ; :P

 

Παρολα αυτα το οτι μπορει να σου με το στυλακι του κανε μου μηνυση ισχυει και αν και ο νομος ειναι υπερ σου αν εσυ δεν κινηθεις δικαστικα εναντιον του σε περιπτωση που δεν το αναγνωριζει δεν προκειται να παρεις τιποτα και σε εξοδα θα μπεις

 

Aν πας στο δικαστήριο, η υπόθεσή σου είναι κερδισμένη. Πρόκειται για ΜΙΚΡΟΔΙΑΦΟΡΑ και μπορείς να παρασταθείς στο Ειρηνοδικείο και ΧΩΡΙΣ ΔΙΚΗΓΟΡΟ. 

Εχεις δικιο αλλα λαι για τη διετια ακομα και τωρα αμα πας infoquest ας πουμε αν και εχει αναγνωριστει και απο apple πρεπει νας με το νομο στα χερια η το χαρτι απο apple να συμπληρωσης αιτηση για να σου εγκρινουν το δευτερο χρονο αρα δεν ολα τοσο αυτοματοποιημενα οσο θα θελαμε,να ξερεις νικο δεν διαφωνω μαζι σου απλα δε πιστευω οτι αν μας τυχει θα ειναι ολα τοσο ροδινα θα θελαμε να ειναι

http://europa.eu/you...es/index_el.htm

ΤΟ ΕΚΤΥΠΩΝΕΙΣ ΣΤΑ ΜΟΥΤΡΑ ΤΗΣ INFOQUEST (και της κάθε infoquest). Και συγγνώμη για το ύφος , αλλά ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΕΧΩ ΣΙΧΑΘΕΙ.


Τελευταία επεξεργασία από: Lellos, 12/10/2014 - 13:05


#693   vanni

vanni

    iPH Contributor

  • 1.599 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone SE
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 12/10/2014 - 13:25

όσο εμείς δεν διεκδικούμε αυτά που μας ανήκουν νόμιμα τόσο θα βρίσκουν και θα τα κάνουν, εμείς φταίμε που τους αφήνουμε να μας κοροϊδεύουν


Please Before You Ask A Question Use Google You'll See It Will Be Your Best Friend


#694   giolnts

giolnts

    iPH Elite Poster

  • 3.423 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen

Δημοσίευση 12/10/2014 - 13:34

Δεν κάνεις μήνυση. Παίρνεις το κινητό ,το βάζεις στη συσκευασία του, συντάσσεις εξώδικο και το επιδίδεις με δικαστικό επιμελητή μαζί με το προϊόν (το κινητό τηλέφωνο). Στο εξώδικο αναφέρεις πως εφόσον δε γίνει αντικατάσταση,υπαναχωρείς από τη σύμβαση πώλησης , ζητας τα χρήματα πίσω. Σε περίπτωση μη συμμόρφωσης, θα ζητήσεις και επιπλέον αποζημίωση (προβλέπεται εκ του νόμου) και θα στραφείς δικαστικά εναντίον του.Παράλληλα θα ενημερώσεις το εμπορικό επιμελητήριο και το συνήγορο του Καταναλωτή. ΟΛΑ αυτά να τα πεις προφορικά πρώτα ενώπιόν του.

Σου απάντησε ο Νίκος, το άνοιγμα της συσκευασίας δεν είναι κακή χρήση. Εξάλλου πώς θα διαπίστωνε ο καταναλωτής πως το κινητό είναι ελαττωματικό; με τηλεπάθεια ή ακτίνες Χ ; :P


Aν πας στο δικαστήριο, η υπόθεσή σου είναι κερδισμένη. Πρόκειται για ΜΙΚΡΟΔΙΑΦΟΡΑ και μπορείς να παρασταθείς στο Ειρηνοδικείο και ΧΩΡΙΣ ΔΙΚΗΓΟΡΟ.
http://europa.eu/you...es/index_el.htm
ΤΟ ΕΚΤΥΠΩΝΕΙΣ ΣΤΑ ΜΟΥΤΡΑ ΤΗΣ INFOQUEST (και της κάθε infoquest). Και συγγνώμη για το ύφος , αλλά ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΕΧΩ ΣΙΧΑΘΕΙ.

Το παραπανω link προφανώς ισχυει και για το τιμολογιο που λέγαμε..;; Θελω να πιστευω ναι γιατι αυριο θα μιλησω με infoquest περί τιμολογίου και 2ετους εγγύησης...

#695   amak268

amak268

    iPH Member

  • 339 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 12/10/2014 - 14:03

Δεν κάνεις μήνυση. Παίρνεις το κινητό ,το βάζεις στη συσκευασία του, συντάσσεις εξώδικο και το επιδίδεις με δικαστικό επιμελητή μαζί με το προϊόν (το κινητό τηλέφωνο). Στο εξώδικο αναφέρεις πως εφόσον δε γίνει αντικατάσταση,υπαναχωρείς από τη σύμβαση πώλησης , ζητας τα χρήματα πίσω. Σε περίπτωση μη συμμόρφωσης, θα ζητήσεις και επιπλέον αποζημίωση (προβλέπεται εκ του νόμου) και θα στραφείς δικαστικά εναντίον του.Παράλληλα θα ενημερώσεις το εμπορικό επιμελητήριο και το συνήγορο του Καταναλωτή. ΟΛΑ αυτά να τα πεις προφορικά πρώτα ενώπιόν του. 
 

Σου απάντησε ο Νίκος, το άνοιγμα της συσκευασίας δεν είναι κακή χρήση. Εξάλλου πώς θα διαπίστωνε ο καταναλωτής πως το κινητό είναι ελαττωματικό; με τηλεπάθεια ή ακτίνες Χ ; :P
 

 
Aν πας στο δικαστήριο, η υπόθεσή σου είναι κερδισμένη. Πρόκειται για ΜΙΚΡΟΔΙΑΦΟΡΑ και μπορείς να παρασταθείς στο Ειρηνοδικείο και ΧΩΡΙΣ ΔΙΚΗΓΟΡΟ. 

http://europa.eu/you...es/index_el.htm
ΤΟ ΕΚΤΥΠΩΝΕΙΣ ΣΤΑ ΜΟΥΤΡΑ ΤΗΣ INFOQUEST (και της κάθε infoquest). Και συγγνώμη για το ύφος , αλλά ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΕΧΩ ΣΙΧΑΘΕΙ.

Αν πας χωρις δικηγορο θα χασεις γιατι υπαρχουν παραθυρακια στο νομο και αν λεγοντας εξωδικο εννοεις μυνηση ειναι 150ευρω κοστος και τελευταιο αυτα τα λεμε πολυ στο θεωρητικο ας μας απαντηση καποιος που του εχει συμβει τι εγινε

#696   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.564 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 12/10/2014 - 14:12

Μου αρέσει η επιμονή και η σιγουρία ορισμένων. Ποιά άκριβώς είναι τα παραθυράκια όταν ο ίδιος ο νόμος είναι ΞΕΚΑΘΑΡΟΣ?

 

Θεωρία όταν υπάρχουν νόμοι να καλύψουν το καταναλωτή με όλες τις λαμογιές.

 

Μωρέ καλά μας κάνουν.


| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#697   nsxbass

nsxbass

    iPH Guru

  • 9.378 μηνύματα
  • Twitter:@n1ckstrat
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • GameCenter:nsxbass

Δημοσίευση 12/10/2014 - 16:57

Μιλάμε για κουκιά μετρημένα.

 

Δεν κάθομαι να διαβάσω καν τις θεωρίες περί του πόσο δύσκολο μπορεί να είναι.

 

Πήγα στα Public, με 5άρι με μπαταρία για το ανάθεμα (εκτός προγράμματος της Apple).

 

Είχα μαζί μου τυπωμένη τη νομοθεσία (μόνο τις 2-3 σελίδες που αναφέρουν τη διετία) και το κείμενο από τη σελίδα της Apple.

 

Ο υπάλληλος μου άρχισε τα κουλά περί απλής οδηγίας και όχι νόμου, περί ύπαρξης μεταγενέστερης νομοθεσίας που αναιρεί αυτό και άλλες τέτοιες πίπες.

 

Απλά, ήρεμα και χωρίς να μαλώσω του ζήτησα να το στείλει στο service με αυτά τα χαρτιά και ζητώντας να καλυφθεί η διετία με δική μου ευθύνη.

 

Αν δεν το δέχονταν του είπα ότι θα πλήρωνα εγώ τα έξοδα αποστολής κλπ. Αλλά θα μου το έδιναν γραπτά ότι δεν το δέχονται.

 

Μάντεψε τι έγινε.



#698   stevobmw

stevobmw

    iPH Hero

  • 5.082 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad mini Retina

Δημοσίευση 12/10/2014 - 17:35

Μιλάμε για κουκιά μετρημένα.

 

Δεν κάθομαι να διαβάσω καν τις θεωρίες περί του πόσο δύσκολο μπορεί να είναι.

 

Πήγα στα Public, με 5άρι με μπαταρία για το ανάθεμα (εκτός προγράμματος της Apple).

 

Είχα μαζί μου τυπωμένη τη νομοθεσία (μόνο τις 2-3 σελίδες που αναφέρουν τη διετία) και το κείμενο από τη σελίδα της Apple.

 

Ο υπάλληλος μου άρχισε τα κουλά περί απλής οδηγίας και όχι νόμου, περί ύπαρξης μεταγενέστερης νομοθεσίας που αναιρεί αυτό και άλλες τέτοιες πίπες.

 

Απλά, ήρεμα και χωρίς να μαλώσω του ζήτησα να το στείλει στο service με αυτά τα χαρτιά και ζητώντας να καλυφθεί η διετία με δική μου ευθύνη.

 

Αν δεν το δέχονταν του είπα ότι θα πλήρωνα εγώ τα έξοδα αποστολής κλπ. Αλλά θα μου το έδιναν γραπτά ότι δεν το δέχονται.

 

Μάντεψε τι έγινε.

στο αντικατεστησαν;

παντως η document απο μονη της λεει για την διετη εγγυηση.

απλα να ξερετε.


iPhoneHellas Quality Test Labs (IHQTL)

#699   nsxbass

nsxbass

    iPH Guru

  • 9.378 μηνύματα
  • Twitter:@n1ckstrat
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • GameCenter:nsxbass

Δημοσίευση 12/10/2014 - 17:38

Το συγκεκριμένο με την μπαταρία έγινε επισκευή όπου μετά από πολλούς καβγάδες ως προς το γιατί δεν έγινε αντικατάσταση μου απάντησε και η ίδια η Apple ότι σαν εξουσιοδοτημένο service έχει δικαίωμα να αλλάξει απλά μπαταρία και ότι στο σύστημά τους φαίνεται να έχει γίνει αλλαγή κανονικά.

 

Σε επόμενο τηλέφωνο φίλου πάλι για διετία με άλλο πρόβλημα (μειωμένο σήμα wifi) έγινε κανονικότατα αντικατάσταση πάλι από Public με ανακατασκευασμένο.



#700   Lellos

Lellos

    iPH Enthousiast

  • 493 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 12/10/2014 - 22:12

Αν πας χωρις δικηγορο θα χασεις γιατι υπαρχουν παραθυρακια στο νομο και αν λεγοντας εξωδικο εννοεις μυνηση ειναι 150ευρω κοστος και τελευταιο αυτα τα λεμε πολυ στο θεωρητικο ας μας απαντηση καποιος που του εχει συμβει τι εγινε

Στις μικροδιαφορές στο Ειρηνοδικείο, παρίστασαι και χωρίς δικηγόρο, συνεπώς τα έξοδα σου είναι μηδενικά.Εννοείται ότι θα ζητήσεις νομική συμβουλή , η οποία όμως θα είναι σαφώς μικρότερη από το να είχε παρασταθεί δικηγόρος μαζί σου στο δικαστήριο. Εάν φτάσεις στο ΕΣΧΑΤΟ αυτό σημείο (του δικαστηρίου δλδ), πίστεψε με θα δικαιωθείς .

Λέγοντας εξώδικο εννοώ εξώδικο. Δεν εννοώ μήνυση. Μην τα μπερδεύεις. Και στο εξώδικο ζητάς και τα έξοδα του  δικαστικού επιμελητή και του δικηγόρου. Σου κόβουν απόδειξη. 
Τα παραθυράκια περί νόμου που λες, τι να πω..οκ , φωνάζουμε πως η εγγύηση είναι διετής βάσει Νόμου, υπάρχουν λινκς (επίσημο λινκ από συνήγορο του καταναλωτή που επιτέλους 20-6-2014 το έβαλαν!!!) και συ μιλάς για παραθυράκια, ΧΩΡΙΣ να είσαι δικηγόρος. 



#701   amak268

amak268

    iPH Member

  • 339 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 12/10/2014 - 22:44


Στις μικροδιαφορές στο Ειρηνοδικείο, παρίστασαι και χωρίς δικηγόρο, συνεπώς τα έξοδα σου είναι μηδενικά.Εννοείται ότι θα ζητήσεις νομική συμβουλή , η οποία όμως θα είναι σαφώς μικρότερη από το να είχε παρασταθεί δικηγόρος μαζί σου στο δικαστήριο. Εάν φτάσεις στο ΕΣΧΑΤΟ αυτό σημείο (του δικαστηρίου δλδ), πίστεψε με θα δικαιωθείς .
Λέγοντας εξώδικο εννοώ εξώδικο. Δεν εννοώ μήνυση. Μην τα μπερδεύεις. Και στο εξώδικο ζητάς και τα έξοδα του δικαστικού επιμελητή και του δικηγόρου. Σου κόβουν απόδειξη.
Τα παραθυράκια περί νόμου που λες, τι να πω..οκ , φωνάζουμε πως η εγγύηση είναι διετής βάσει Νόμου, υπάρχουν λινκς (επίσημο λινκ από συνήγορο του καταναλωτή που επιτέλους 20-6-2014 το έβαλαν!!!) και συ μιλάς για παραθυράκια, ΧΩΡΙΣ να είσαι δικηγόρος.

Λοιπον για να το ξεκαθαρισουμε ΟΧΙ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΔΙΚΗΓΟΡΟΣ και δεν ειπα οτι δεν θα κερδισεις το δικαστηριο εγω λεω οτι εαν επαναλαμβανω εαν φτασεις σε δικαστηριο ανεξοδα δεν παει γιατι και η συμβουλη δικηγορου πληρωνεται ειπα ομως οτι εαν θελει ο εκαστωτε μαγαζατορας δεν συμωρφωνεται και κανεις χιλιαδυο πραγματα για να δικαιωθεις και ταλαιπωρησε και αν και δεν ειμαι δικηγορος τα παραθυρακια που λεω ειναι οτι ετσι και πας χωρις δικηγορο και ο αλλος σου βαλει μπορει ακομα παραδειγμα φερνω και να σου παιρνει αναβολες για τη δικη και ενω θα την κερδισεις να σου παρει πολυ καιρο μπας και παραιτηθεις των δικαιωματων σου αυτο λεω δεν καταλαβαινω γιατι αρπαζεστε ο καθενας εχει τις αποψεις ουτε εγω ειμαι υποχρεωμενος μα δεχθω οτι ολα θα κυλησουν ομαλα οπως λετε ουτε εσεις να δεχθειτε αυτα που λεω απλα τα πραγματα και συζητηση κανουμε


Το συγκεκριμένο με την μπαταρία έγινε επισκευή όπου μετά από πολλούς καβγάδες ως προς το γιατί δεν έγινε αντικατάσταση μου απάντησε και η ίδια η Apple ότι σαν εξουσιοδοτημένο service έχει δικαίωμα να αλλάξει απλά μπαταρία και ότι στο σύστημά τους φαίνεται να έχει γίνει αλλαγή κανονικά.

Σε επόμενο τηλέφωνο φίλου πάλι για διετία με άλλο πρόβλημα (μειωμένο σήμα wifi) έγινε κανονικότατα αντικατάσταση πάλι από Public με ανακατασκευασμένο.


Δεκτο μεγαλη αλυσιδα δεν αμφιβαλω οτι εγινε ετσι και το δεχομαι αλλα το καθε σκρουτζομαγαζο δεν σημαινει οτι το ακολουθει αυτο

Τελευταία επεξεργασία από: nikosgnr, 12/10/2014 - 22:55
Merge Posts


#702   vanni

vanni

    iPH Contributor

  • 1.599 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone SE
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 12/10/2014 - 23:39

σου εγγυώμαι 100% ότι κανένας μαγαζάτορας δεν θα πάει στα δικαστήρια μόλις δει το εξώδικο γιατί ξέρει ότι βάση νόμου θα χάσει και θα πληρώσει το κέρδος του στο πολλαπλάσιο. Ο νόμος είναι ξεκάθαρος δεν έχει κανένα παραθυράκι και αν το διεκδικήσεις και έχεις υπομονή θα δικαιωθείς αυτό λέμε, τώρα με τα εάν και εάν δεν υπάρχει λόγος να το συζητάμε, εδώ λέμε τι ισχύει.


Please Before You Ask A Question Use Google You'll See It Will Be Your Best Friend


#703   caveman1986

caveman1986

    iPH newbie

  • 23 μηνύματα
  • Twitter:@vasilisgiannota
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 15/10/2014 - 14:21

Καλησπέρα παιδια
Χθες παρέλαβα απο αντικατάσταση ενα iPhone 5 ανακατασκευασμένο, η κανονική .εγγυηση ειναι μεχρι 16/11(2χρονια) αυτο που εχω τωρα εχει 90 μέρες ακομα;

#704   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.564 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 15/10/2014 - 14:24

Η εγγύηση συνεχίζει κανονικά της 2ετίας.


| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#705   nsxbass

nsxbass

    iPH Guru

  • 9.378 μηνύματα
  • Twitter:@n1ckstrat
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • GameCenter:nsxbass

Δημοσίευση 15/10/2014 - 14:27

Στις 16/11 λήγει ο πρώτος ή ο δεύτερος χρόνος?



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 12

0 μέλη, 10 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες


    Google (2)