Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Μετρήσεις κατανάλωσης ΜΒ απο Cosmote και από το Iphone 5 μετά την ενεργοποίηση του LTE


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
12 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   psab

psab

    iPH User

  • 151 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad mini +4G

Δημοσίευση 04/02/2013 - 21:16

Έχω αντιληφθεί κάτι που απλά θα προσπαθήσω να αποδείξω και μακάρι να βγώ λάθος...

Έχοντας μεγάλο πρόγραμμα στο κινητό μου και συγκεκριμένα το cosmote 100 που μου παρέχει 1,5gb μηνιαίως καθώς και το πρόγραμμα internet any way 2gb, έχω στη διάθεσή μου 3,5gb για χρήση από το κινητό. Για το λόγο αυτό και σχεδόν σπάνια κοιτάω στο σχετικό app της cosmote τα ΜΒ που απομένουν μέχρι το τέλος του μήνα...

Σε συζητησή μου με έναν φίλο επίσης με iphone 5 αλλά με μικρότερο πρόγραμμα, μου είπε ότι πρώτη φορά δε του έφτασαν τα προκαθορισμένα ΜΒ με το που άρχισε να χρησιμοποιεί LTE.

Έτσι μπήκα στην διαδικασία να αρχίσω να ελέγχω και εγώ τα δικά μου. Συγκεκριμένα ξεκίνησα να κοιτάω και να βγάζω print screens από τις 30/1 όπου και η μέτρηση της Cosmote έδειχνε ότι έχω ακόμη από το πρόγραμμα των 1,5GB μόλις 948ΜΒ. Πράγμα που για χρήση 16 ημερών να έχω καταναλώσει 552ΜΒ είναι υπερβολικό καθώς η συνηθισμένη χρήση που κάνω είναι 700 όλο το μήνα.

Για το λόγο αυτό και μπήκα στις ρυθμίσεις, στα γενικα, μετά στη χρήση, στη χρήση κινητού και κατέγραψα το ίδιο λεπτό πως από την τελευταία μου επαναφορά στατιστικών, το κινητό είχε κάνει download 625MB.

Άρα πήρα ως βάση τους αριθμούς 948ΜΒ της Cosmote & 625ΜΒ από το ΙΟS.

Επόμενη μέτρηση δυο μέρες μετά

Υπόλοιπο στην cosmote 699MB ένω ταυτόχρονα το ΙΟS έδειχνε οτι έχει κατεβάσει 799

άρα η cosmote ισχυρίζεται οτι κατανάλωσα 948-699 = 249 ΜΒ σε δυο ημέρες και σε πραγματικούς χρόνους το IOS του iphone μου έδειχνε χρήση 799-625 = 174ΜΒ. Δηλαδή σε δυο ημέρες υπήρχε διαφορά 75 ΜΒ!!!

Επόμενη μέτρηση σήμερα το πρωι

Υπόλοιπο στην Cosmote 606MB (ήμουν ασθενής και δεν βγήκα από το σπίτι με αποτέλεσμα να χρησιμοποιώ Wifi), το IOS έδειχνε 914 ΜΒ

άρα η cosmote ισχυρίζεται οτι κατανάλωσα 699-606 = 93 ΜΒ ένω το κινητο ισχυρίζεται οτι κατανάλωσα 914 - 799 (από την τελευταία μέτρηση) = 115ΜΒ
Δηλαδή σε άλλες δύο ημέρες πάλι διαφορά ανάποδη αυτη τη φορά για +22ΜΒ.

Tο αποτέλεσμα.....

H cosmote λέει οτι κατανάλωσα από τις 30/1 έως σήμερα 948-606= 342 ΜΒ ενώ το κινητο λέει 914-625= 289

πρώτος έλεγχος Τετάρτη βράδυ 30/1 έως και σήμερα 4/2 δηλαδή 6 ημέρες η cosmote "έκλεψε" συνολικά στην χρήση μου 52 ΜΒ... και αυτό χωρίς να βγω 4 από τις 6 ημέρες από το σπίτι...



εν κατακλείδι, όταν είμαστε άρρωστοι και δεν εχουμε δουλειά να κάνουμε αρχίζουν οι παράλογες σκέψεις που ελπίζεις να μη σε δικαιώσουν. Άρα: μην αρρωσταίνετε!


Ερώτηση: Ποιό σύστημα θεωρούμε πιο σωστό, της Cosmote που μας χρεώνει ή αυτό που απλά χρησιμοποιούμε καθημερινά στην IOS συσκευή μας;;;

Είναι κάποιος από εσάς διατεθημένος να κάνει την ίδια έρευνα;

Τα print screen είναι στη διάθεση όλων σας.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   Helix

Helix

    iPH Member

  • 246 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XR

Δημοσίευση 04/02/2013 - 23:35

Προσέθεσε και το upload να δεις αν είναι ίδια τα νούμερα. Στην κίνηση οι εταιρείες κινητής μετράνε όλη την κίνηση, όχι μόνο το download ή μόνο το upload.

#3   psab

psab

    iPH User

  • 151 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad mini +4G

Δημοσίευση 05/02/2013 - 11:25

Προσέθεσε και το upload να δεις αν είναι ίδια τα νούμερα. Στην κίνηση οι εταιρείες κινητής μετράνε όλη την κίνηση, όχι μόνο το download ή μόνο το upload.


παλι η ιδια διαφορα. επισης πουθενα δεν αναφερεται οτι συμπεριλαμβανεται η χρηση upload.

Τελευταία επεξεργασία από: psab, 05/02/2013 - 11:35


#4   ipgpi

ipgpi

    iPH Contributor

  • 1.631 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 05/02/2013 - 11:31

Προσέθεσε και το upload να δεις αν είναι ίδια τα νούμερα. Στην κίνηση οι εταιρείες κινητής μετράνε όλη την κίνηση, όχι μόνο το download ή μόνο το upload.


σωστος, ετσι ειναι κ τα uploads μετρανε...

#5   psab

psab

    iPH User

  • 151 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad mini +4G

Δημοσίευση 05/02/2013 - 11:35

σωστος, ετσι ειναι κ τα uploads μετρανε...


και με τα upload εχω διαφορά 12%

#6   ipgpi

ipgpi

    iPH Contributor

  • 1.631 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 05/02/2013 - 11:38

και με τα upload εχω διαφορά 12%


κοιτα ψιριζεις την μαιμου και εσυ....ποιος λεει οτι μετραει με 100% ακριβεια το κινητο...η σωστη κινηση ειναι της κοσμοτε, παντως εγω δεν εχω τετοιες διαφορες....δεν ξερω...

#7   nsxbass

nsxbass

    iPH Guru

  • 9.378 μηνύματα
  • Twitter:@n1ckstrat
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • GameCenter:nsxbass

Δημοσίευση 05/02/2013 - 12:37

Όταν αγοράζεις πακέτα ίντερνετ από τις εταιρείες, αγοράζεις download+upload.

Ούτε το καθένα μόνο του, ούτε και τα δύο αλλά χωριστά το ένα από το άλλο. Μαζί τα υπολογίζεις.

Επίσης, όπως και με τις κλήσεις, έτσι και με το ίντερνετ, μπορεί να είναι λογικό να υπάρχει κάποια απόκλιση από τους μετρητές του τηλεφώνου και τους μετρητές τις εταιρείας.

Σκέψου σαν παράδειγμα ότι στις κλήσεις μπορεί να έχεις ΤΕΡΑΣΤΙΕΣ αποκλίσεις, λόγω του ότι το τηλέφωνο μετράει δευτερόλεπτα, ενώ για την εταιρεία χρεώνεσαι κατευθείαν 30 ή 1 λεπτό ή 3 λεπτά σε κάποιες.

#8 Guest_Glousic_*

Guest_Glousic_*

Δημοσίευση 06/02/2013 - 00:43

κοιτα ψιριζεις την μαιμου και εσυ....ποιος λεει οτι μετραει με 100% ακριβεια το κινητο...η σωστη κινηση ειναι της κοσμοτε, παντως εγω δεν εχω τετοιες διαφορες....δεν ξερω...

Ψηλέ.... στην cosmote δουλευεις?? Από την ίδια την cosmοτε μου ειπαν πως η κατανάλωση θα είναι μεγαλύτερη με το lte ανοιχτό..... μαλακίες των εταιρειών!

Τελευταία επεξεργασία από: Glousic, 06/02/2013 - 00:46


#9   iTsikos

iTsikos

    iPH Member

  • 321 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6

Δημοσίευση 06/02/2013 - 01:02

Οπως είπαν τα παιδιά μετράς και τα upload .

Όταν ενεργοποίησα το LTE και με ενημέρωσαν πως θέλει προσοχή με τη κατανάλωση MB γελουσα, κ όμως εχουν δίκιο γιατι με το 3G όταν έχεις μπει να δεις κάποιο βίντεο και αντιλαμβάνεσαι πως δεν είναι αυτο που ψάχνεις απλα σταματας το download ενώ με το LTE μέχρι να καταλάβεις πως δεν είναι αυτο το βίντεο έχει κάτι download ολο το βίντεο.

Την πατησα αρκετές φορές στο vimeo που όπως καταλαβαίνεις το λάθος βίντεο = πολλα MB....

#10   psab

psab

    iPH User

  • 151 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad mini +4G

Δημοσίευση 06/02/2013 - 11:10

Ψηλέ.... στην cosmote δουλευεις?? Από την ίδια την cosmοτε μου ειπαν πως η κατανάλωση θα είναι μεγαλύτερη με το lte ανοιχτό..... μαλακίες των εταιρειών!


όπως καταλαβαίνεις αυτό δεν έχει καμία λογική.Η σελίδα που ανοίγες, το βίντεο που έβλεπες και γενικα ΟΛΗ σου η χρήση, ΔΕΝ αλλαξαν ξαφνικά όγκο... Απλά λόγω ταχύτητας πολλαπλασιάσες την χρήση σου. Θεμιτό δεκτό και πάμε παρακάτω.Η συγκεκριμένη μέτρηση λοιπόν που έκανα έχει ως εξής:Από τις 30/1 μέχρι και σήμερα (τη στιγμή που σου γράφω) η cosmote (η οποία χρεώνει 1024 bytes ως μινιμουμ ογκοχρέωση όπως μας λέει συγκεκριμένα στο site της (δηλαδη πολύ λογικά μιας που μιλάμε για 1kb...) μου λέει στο σχετικό app της οτι έχω καταναλώσει 439ΜΒ εντός μίας εβδομάδας με το LTE... ξαναθυμίζω 4 μέρες εντός δικτύου Wifi στο σπίτι...Αντιστοιχα το κινητό μου έχει μετρήσει συνολικα up & downloads 399MB... διαφορα σημερινή 40 ΜΒΓια τον φίλο που θεωρεί οτι ψιρίζω την μαϊμου απλά θα σου πω πως για το επαγγελματικό μου ταξίδι στην Τουρκία τον προηγούμενο μήνα κατανάλωσα (για χρηση maps, μη φανταστεις...) 60MB σε 5 ημέρες... αυτό το χρεώθηκα εκτός του προγράμματός μου και εκτός κλήσεων και μηνυμάτων ήταν 193 ευρώ +23% ΦΠΑ +αύξημένα τέλη συνδρομητών (συνολάκι γύρω στα 260ευρά μονο για DATA)... κοινώς περιπου 4,3ευρώ/ΜΒ. και λόγω οτι έπρεπε να το χρησιμοποιήσω δεν ψιρίζω την μαιμου... ΑΛΛΑ... Αν τελικα τα 60 ΜΒ που με χρεώσαν ήταν 50ΜΒ η διαφορά στο λογαριασμό μου θα ήταν 45 ευρω κάτω... τροφαντη ψείρα δεν νομίζεις και εσυ?

Τελευταία επεξεργασία από: psab, 06/02/2013 - 11:13


#11   tzigis

tzigis

    iPH Addict

  • 663 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 14/02/2013 - 08:20

υπαρχουν αποκλισεις και σε εμενα αξιολογες στο 10 με 15 % αλλα δυο φορες που μιλησα με τον παροχο ακρη δεν εβγαλα ... δεν ξεεω πιο συστημα μετρησης ειναι πιο σωστο , μα διαφορα βλεπω και εγω σιγουρα!!!
ακρη δεν βγαινει παντως...

#12   Lotte

Lotte

    iPH User

  • 126 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 08/04/2013 - 22:40

όπως καταλαβαίνεις αυτό δεν έχει καμία λογική.Η σελίδα που ανοίγες, το βίντεο που έβλεπες και γενικα ΟΛΗ σου η χρήση, ΔΕΝ αλλαξαν ξαφνικά όγκο... Απλά λόγω ταχύτητας πολλαπλασιάσες την χρήση σου. Θεμιτό δεκτό και πάμε παρακάτω.Η συγκεκριμένη μέτρηση λοιπόν που έκανα έχει ως εξής:Από τις 30/1 μέχρι και σήμερα (τη στιγμή που σου γράφω) η cosmote (η οποία χρεώνει 1024 bytes ως μινιμουμ ογκοχρέωση όπως μας λέει συγκεκριμένα στο site της (δηλαδη πολύ λογικά μιας που μιλάμε για 1kb...) μου λέει στο σχετικό app της οτι έχω καταναλώσει 439ΜΒ εντός μίας εβδομάδας με το LTE... ξαναθυμίζω 4 μέρες εντός δικτύου Wifi στο σπίτι...Αντιστοιχα το κινητό μου έχει μετρήσει συνολικα up & downloads 399MB... διαφορα σημερινή 40 ΜΒΓια τον φίλο που θεωρεί οτι ψιρίζω την μαϊμου απλά θα σου πω πως για το επαγγελματικό μου ταξίδι στην Τουρκία τον προηγούμενο μήνα κατανάλωσα (για χρηση maps, μη φανταστεις...) 60MB σε 5 ημέρες... αυτό το χρεώθηκα εκτός του προγράμματός μου και εκτός κλήσεων και μηνυμάτων ήταν 193 ευρώ +23% ΦΠΑ +αύξημένα τέλη συνδρομητών (συνολάκι γύρω στα 260ευρά μονο για DATA)... κοινώς περιπου 4,3ευρώ/ΜΒ. και λόγω οτι έπρεπε να το χρησιμοποιήσω δεν ψιρίζω την μαιμου... ΑΛΛΑ... Αν τελικα τα 60 ΜΒ που με χρεώσαν ήταν 50ΜΒ η διαφορά στο λογαριασμό μου θα ήταν 45 ευρω κάτω... τροφαντη ψείρα δεν νομίζεις και εσυ?


Αυτό λέγεται καταναλωτική συνείδηση. Ο άνθρωπος θέλει να ξέρει ακριβώς τι του πουλάνε, τι χρεώνεται και τι πληρώνει στην τελική. Και αυτό κάνει τις σχέσεις μας με τις εταιρείες κινητής τηλεφωνίας πιο διαυγείς. Psab καλά κάνεις και το ψάχνεις και το ψειρίζεις. Μαζί σου.

#13   parex

parex

    iPH Elite Poster

  • 3.175 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 08/04/2013 - 23:05

παιδιά αυτό ισχύει ...
το δικό μου παράδειγμα πριν με την 6.0.1 πάντα μου έμεναν MB από το πρόγραμμα μου..
έχω το cosmote απεριόριστα 70 και έχω 1.5 GB , πάντα μου έμεναν 400 MB -600 ΜΒ internet
και τώρα με την 6.1.2 είμαι οριακά να φανταστείτε έχω μείνει με 50 MB για να βγαλω δυο μέρες...
και συν της άλλης είχα και πρόβλημα με τη μπαταριά μου με το LTE, ξυπνούσα το πρωί απο 100% φορτισμένο και το πρωί χωρίς να το πειράξω 79%-80%




Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 2

0 μέλη, 2 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες