Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Περίεργη κατανάλωση μπαταρίας


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
21 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   marnick13

marnick13

    iPH newbie

  • 35 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4

Δημοσίευση 08/02/2013 - 14:46

Καλησπερα!
Εχω ενα iPhone 4 jailbreak 6.1 και σε περίπου 8-9 ωρες που το είχα σε αναμονη με όλες τις εφαρμογες κλειστές μου κατανάλωσε 20% μπαταρια.Εννοειται wifi,3g κλειστα.
Πριν το JB δεν το ειχα ξαναπαθει.Για να το κανω jb το έκανα restore και set up as new και μετα jb.Επισης οταν παω στο usage δεν μου δειχνει ποσες ωρες χρησιμοποιω την μπαταρια και μου λεει πως για να φανουν οι χρονοι πρεπει να φορτισει full το κινητο.
Λογικα την "δουλεια" την κανει ενα tweak αλλα υπαρχει καποιος τροπος να το τσεκαρω χωρις να χρειαστει να τα βγαζω ενα ενα και να περιμενω να ξαναγινει το ιδιο;

Τα tweak που εχω περασμενα είναι τα εξης:
-Activator
-AppCent
-Auxo(αγορασμενο)
-Safari Download Enabler
-Unfold
-Zeppelin
-NoNewsGoodNews
-NoWiggle

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   sioulisn

sioulisn

    iPH User

  • 161 μηνύματα
  • Twitter:@sioulisn
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 4 +4G

Δημοσίευση 08/02/2013 - 15:59

Καλησπερα!
Εχω ενα iPhone 4 jailbreak 6.1 και σε περίπου 8-9 ωρες που το είχα σε αναμονη με όλες τις εφαρμογες κλειστές μου κατανάλωσε 20% μπαταρια.Εννοειται wifi,3g κλειστα.
Πριν το JB δεν το ειχα ξαναπαθει.Για να το κανω jb το έκανα restore και set up as new και μετα jb.Επισης οταν παω στο usage δεν μου δειχνει ποσες ωρες χρησιμοποιω την μπαταρια και μου λεει πως για να φανουν οι χρονοι πρεπει να φορτισει full το κινητο.
Λογικα την "δουλεια" την κανει ενα tweak αλλα υπαρχει καποιος τροπος να το τσεκαρω χωρις να χρειαστει να τα βγαζω ενα ενα και να περιμενω να ξαναγινει το ιδιο;

Τα tweak που εχω περασμενα είναι τα εξης:
-Activator
-AppCent
-Auxo(αγορασμενο)
-Safari Download Enabler
-Unfold
-Zeppelin
-NoNewsGoodNews
-NoWiggle


εμενα παντως μου φαινεται λογικό το 20% μετα από 10 ωρες για iphone 4.

#3   Manousos1994

Manousos1994

    iPH Contributor

  • 1.596 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X

Δημοσίευση 08/02/2013 - 16:01

εμενα παντως μου φαινεται λογικό το 20% μετα από 10 ωρες για iphone 4.

Όχι και τόσο...Έχει ειπωθεί οτι το Auxo την γονατίζει την μπαταρία...Τώρα σε κατάσταση αναμονής δεν ξέρω....

Τελευταία επεξεργασία από: Manousos1994, 08/02/2013 - 16:02

Το πτυχίο μου αντί για βαθμό θα γράφει "Επιτέλους" !!!

#4   spirosad

spirosad

    iPH newbie

  • 47 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S

Δημοσίευση 08/02/2013 - 16:03

Νομίζω ότι το NoWiggle δεν υποστηρίζεται στο iOS6 αν και δεν ξέρω πως αυτό μπορεί να επηρεάζει την μπαταρία σου.

#5   marnick13

marnick13

    iPH newbie

  • 35 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4

Δημοσίευση 08/02/2013 - 16:04

εμενα παντως μου φαινεται λογικό το 20% μετα από 10 ωρες για iphone 4.


Πριν το jb και με το jb(δλδ 1 βραδυ πριν μου το κανει) εμενε στο ιδιο ποσοστο αντε 1% κατω..20% νομιζω ειναι παρα πολα...Βασικα απο 54% πηγε στο 30%..

#6   sioulisn

sioulisn

    iPH User

  • 161 μηνύματα
  • Twitter:@sioulisn
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 4 +4G

Δημοσίευση 08/02/2013 - 16:08

Πριν το jb και με το jb(δλδ 1 βραδυ πριν μου το κανει) εμενε στο ιδιο ποσοστο αντε 1% κατω..20% νομιζω ειναι παρα πολα...Βασικα απο 54% πηγε στο 30%..


αν το εχεις 100% μπορει να μείνει για ωρα εκει λογο του ρυθμου ξεφόρτισης μπαταριας που όταν ειναι γεματη αδειαζει πιο αργά.
δοκίμασε να το φορτίσεις πλήρως και ξαναδες.

κατεβασε και το batteryinfo να τσεκαρεις

#7   marnick13

marnick13

    iPH newbie

  • 35 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4

Δημοσίευση 08/02/2013 - 16:10

Νομίζω ότι το NoWiggle δεν υποστηρίζεται στο iOS6 αν και δεν ξέρω πως αυτό μπορεί να επηρεάζει την μπαταρία σου.


Δεν εχω το NoWiggle λαθος μου αλλα ενα αλλο που σου επιτρεπει να σταματας την μετακινηση των εικονιδιων χωρις να πατησεις το home button.Λαθος μου.TapDeWiggle λεγεται.

Όχι και τόσο...Έχει ειπωθεί οτι το Auxo την γονατίζει την μπαταρία...Τώρα σε κατάσταση αναμονής δεν ξέρω....


Και γω το Auxο υποψιαζομαι περισσοτερο.Παντως και αυτο που δεν μπορω να δω τα στατιστικα της μπαταριας μου στα settings δεν μπορω να το καταλαβω.

Τελευταία επεξεργασία από: marnick13, 08/02/2013 - 16:16


#8   marnick13

marnick13

    iPH newbie

  • 35 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4

Δημοσίευση 08/02/2013 - 16:18

Κατεβασα το batteryinfo και ενω πανω δεξια στο notification bar λεει 96% το προγραμμα λέει 91,20%.Το φορτιζω τωρα ισως για αυτο.Καποιος που εχει το batteryinfo εχει καποια αποκλιση και αυτος;

#9   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.564 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 08/02/2013 - 16:25

Κατεβασα το batteryinfo και ενω πανω δεξια στο notification bar λεει 96% το προγραμμα λέει 91,20%.Το φορτιζω τωρα ισως για αυτο.Καποιος που εχει το batteryinfo εχει καποια αποκλιση και αυτος;


Ποτέ δε θα το δείς ίδιο..

Το 91,20% που βλέπεις, αποτελεί την αναλογία επί τοις εκατό των δυο μεγεθών στο Max & Design Capacity.

Όχι και τόσο...Έχει ειπωθεί οτι το Auxo την γονατίζει την μπαταρία...Τώρα σε κατάσταση αναμονής δεν ξέρω....


Δεν ισχύει αυτό.
| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#10   Manousos1994

Manousos1994

    iPH Contributor

  • 1.596 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X

Δημοσίευση 08/02/2013 - 16:27

Κατεβασα το batteryinfo και ενω πανω δεξια στο notification bar λεει 96% το προγραμμα λέει 91,20%.Το φορτιζω τωρα ισως για αυτο.Καποιος που εχει το batteryinfo εχει καποια αποκλιση και αυτος;

Nαι έχει απόκλιση...Μην σε αγχώνει....

Δεν εχω το NoWiggle λαθος μου αλλα ενα αλλο που σου επιτρεπει να σταματας την μετακινηση των εικονιδιων χωρις να πατησεις το home button.Λαθος μου.TapDeWiggle λεγεται.


Και γω το Auxο υποψιαζομαι περισσοτερο.Παντως και αυτο που δεν μπορω να δω τα στατιστικα της μπαταριας μου στα settings δεν μπορω να το καταλαβω.

Mετά απο κάθε Respring χαλάνε απ ότι παρατήρησα και βγάζει τις παυλίτσες και λέει θα εμφανιστούν όταν το Iphone φορτιστεί πλήρως...
Αν δεν περάσεις τίποτα απο Cydia που δεν θα χρειαστεί και Respring και το φορτήσεις πλήρως θα στα εμφανίσει κανονικότατα....Μια μέρα τώρα δεν έχω περάσει κάτι και μου τα δείχνει κανονικά...

Ποτέ δε θα το δείς ίδιο..

Το 91,20% που βλέπεις, αποτελεί την αναλογία επί τοις εκατό των δυο μεγεθών στο Max & Design Capacity.



Δεν ισχύει αυτό.

Σε συζήτηση που είχα με διάφορα άτομα εδω μέσα και απ ότι έχω διαβάσει και εδώ και γενικά έχω καταλάβει οτι με το Auxo η κατανάλωση ανεβαίνει σημαντικά...Τώρα τι να σου πω δεν το έχω χρησιμοποιήσει για να ξέρω....
Το πτυχίο μου αντί για βαθμό θα γράφει "Επιτέλους" !!!

#11   marnick13

marnick13

    iPH newbie

  • 35 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4

Δημοσίευση 08/02/2013 - 17:22

Όντως ξεκινησε να μου γραφει τα στατς!Παει αυτο δηλαδη!
Τωρα για το auxo και γω ξερω οτι "καιει" περισσοτερο απλα κατα τη χρηση του κινητου αλλα οχι οταν ειναι σε αναμονη τοσο πολυ.Τεσπα,μπορει και να το κατηγορω αδικα.Αν ξανασυμβει θα αρχισω να απενεργοποιω τα tweak μεχρι να βρεθει ο ενοχος.

#12   HuskerDu

HuskerDu

    iPH Addict

  • 605 μηνύματα
  • Twitter:@patsio_thess
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G

Δημοσίευση 08/02/2013 - 17:58

Η 6.1 την ρουφάει την μπαταρία στο 4αρι χωρίς JB

#13   marnick13

marnick13

    iPH newbie

  • 35 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4

Δημοσίευση 11/02/2013 - 13:29

Επανερχομαι καθως εγινε παλι το ιδιο σημερα.Μετα απο πληρη φορτιση απο το 30% επιασα το κινητο και μεσα σε λιγα λεπτα επεσε στο 98%.μετα απο αυτο απεγκατεστησα το unfold για να δω αν κανει αυτο τη ζημια(το auxo το εχω κλεισει απο οταν εγινε πρωτη φορα το θεμα με τη μπαταρια).Το πρωι που ξυπνησα η μπαταρια ηταν στο 78%.Τωρα απεναργοποιησα και το activator και περιμενω.
Σκεφτομαι να το γυρισω στο κανονικο μπας και φταιει γενικα το jb και οχι η μπαταρια μου καθως πριν το jb δεν ειχα κανενα προβλημα.

#14   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.564 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 11/02/2013 - 13:32

Δες τους χρόνους χρήσης σου αν είναι ίδιοι.

Επανέφερες μήπως προηγούμενο Backup?
| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#15   molivos

molivos

    iPH User

  • 105 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 11/02/2013 - 13:40

xmm Δεν ξερω αν φταιει το IOS 6.1 ή το JB αλλα και γω εχω να προσθεσω οτι η μπαταρια στην 5.1 εδειχνε ποιο " ανθεκτικη "

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1

0 μέλη, 1 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες