Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Από Jaibreak σε iCloud γίνεται?


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
31 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   nikosoo7

nikosoo7

    iPH Member

  • 300 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 11/02/2013 - 23:02

Καλησπέρα παιδιά,
έχω iPhone 5 στην 6.1 και σκέφτομαι να κάνω Jailbreak με Evasi0n. Το μόνο δίλλημα που έχω είναι το εξής:
Έχω ένα Apple ID και ένα iCloud λογαριασμό όπως όλοι μας. Όμως το "backup ασφαλειας" της συσκευής μου το κάνω πάντα μέσω iCloud. Έστω λοιπόν ότι κάνω jailbreak, μπορώ μετά αν θέλω να έχω πίσω το iPhone με ΟΛΑ ΤΑ ΠΑΛΙΑ μου δεδομένα (σημειώσεις, ημερολόγια, SMS, εφαρμογές, ξυπνητήρια) και χωρίς jailbreak? Ή πρέπει να τα χάσω όλα μετά και φτου απ' την αρχη σαν να έχω ένα νέο iPhone??

Σκέφτηκα ότι το iCloud μπορεί να με βοηθήσει σ' αυτό αφού κρατάει backup για όλα τα αρχεία-ρυθμίσεις μου. Λοιπόν, τι λέτε?? :)

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   nikosoo7

nikosoo7

    iPH Member

  • 300 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 11/02/2013 - 23:15

Γνωρίζει κάποιος?? :huh:

Τελευταία επεξεργασία από: nikosoo7, 11/02/2013 - 23:16


#3   nikosoo7

nikosoo7

    iPH Member

  • 300 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 11/02/2013 - 23:45

Κανένας δεν γνωρίζει?? :(

#4   spiros23

spiros23

    iPH Guru

  • 9.284 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad

Δημοσίευση 11/02/2013 - 23:52

Σε jailbroken συσκευή γενικά δεν προτείνεται να φορτώσεις backup.
Αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι θα χάσεις και τα δεδομένα σου.. Τουλάχιστον όχι όλα.. :rolleyes:
Αν μετά δεν θα θες να κάνεις jailbreak τα πράγματα δυσκολεύουν και αυτό γιατί υπάρχουν επιλογές για backup των δεδομένων σου αλλά οι λύσεις αυτές απαιτούν jailbreak από την συσκευή πριν και μετά το restore.
Τα μόνα πράγματα πάντως να ξέρεις που δεν πρόκειται να χάσεις είναι αυτά που κρατάει έτσι κι αλλιώς μέσα το icloud (επαφές, ημερολόγια, σημειώσεις κτλ), οπότε τα φορτώνει έτσι κι αλλιώς με το που συνδεθείς με το id σου και ενεργοποιήσεις το icloud στην οθόνη ενεργοποίησης μετά το restore.
Οι εφαρμογές, με ένα sync που και που θα υπάρχουν και στο itunes, οπότε όποια στιγμή θα θες τις περνάς και από εκεί αφού θα υπάρχουν. Για τα δεδομένα των εφαρμογών όμως (πχ saves από παιχνίδια) δυσκολεύουν τα πράγματα αν μετά δεν κάνεις jailbreak. Όπως το ίδιο γίνεται και με τα sms, ιστορικό κλήσεων, ξυπνητήρια κτλ.

#5   nikosoo7

nikosoo7

    iPH Member

  • 300 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 12/02/2013 - 00:03

Σε ευχαριστώ πολύ Σπύρο. Έχω ακόμα μερικές ερωτησούλες όμως.
1. Εφόσον κάνω τώρα το Jailbreak με το Evasi0n, τι κάνω μετά με τα backup? Κάνω backup στο Mac ή μέσω iCloud? (εγώ κάνω μόνο μέσω iCloud)
2. Εφόσον αγοράσω μια εφαρμογή-tweak από το Cydia, μου μένει και για μελλοντικά Jailbreak ή μόνο για μια μια συσκευή/1 φορά?
3. Τι πρέπει να προσέξω (να μην κάνω) αφού κάνω το Jailbreak γενικά?

#6   spiros23

spiros23

    iPH Guru

  • 9.284 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad

Δημοσίευση 12/02/2013 - 00:09

Σε ευχαριστώ πολύ Σπύρο. Έχω ακόμα μερικές ερωτησούλες όμως.
1. Εφόσον κάνω τώρα το Jailbreak με το Evasi0n, τι κάνω μετά με τα backup? Κάνω backup στο Mac ή μέσω iCloud? (εγώ κάνω μόνο μέσω iCloud)
2. Εφόσον αγοράσω μια εφαρμογή-tweak από το Cydia, μου μένει και για μελλοντικά Jailbreak ή μόνο για μια μια συσκευή/1 φορά?
3. Τι πρέπει να προσέξω (να μην κάνω) αφού κάνω το Jailbreak γενικά?

Αν κάνεις jb προτείνεται να μην τα φορτώνεις, οπότε όπου και να τα κρατάς το ίδιο είναι..
Πρόσεξε να είναι ανοικτοί οι διακόπτες στις ρυθμίσεις/icloud ώστε να συγχρονίζει επαφές κτλ (τα τσεκάρεις όλα αυτά οποιαδήποτε στιγμή στο icloud.com) και άφησε και το icloud να κρατάει αντίγραφα μπας και..

Εφόσον αγοράσεις κάποια εφαρμογή/tweak βεβαίως μένει και για μετά αφού για να αγοράσεις κάνεις σύνδεση μέσω facebook ή google, για να σε αναγνωρίσει μελλοντικά και να μην χρειαστεί να πληρώσεις ξανά.

Αφού κάνεις jailbreak γενικά να προσέξεις να μην υπερφορτώνεις με πολλά άχρηστα tweaks την συσκευή, να προσέχεις επίσης αν είναι συμβατά με την συσκευή και την έκδοση που είσαι, επίσης να προσέχεις τα cracked. Που και που κάνε μια βόλτα στο cydia και τσέκαρε τι δεν χρησιμοποιείς και διέγραφε το.

#7   stelios7

stelios7

    iPH Addict

  • 789 μηνύματα
  • Twitter:@steliosp7
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S
  • Tablet:iPad mini

Δημοσίευση 12/02/2013 - 00:17

αν παρεις ενα backup τωρα σε καθαρη συσκευη, μπορεις να κλεισεις το αυτοματο icloud backup, οποτε εχεις παντα ενα καθαρο backup της σημερινης καθαρης καταστασης του κινητου.

εμενα η απορια μου ειναι αφου το icloud στο backup σωζει μονο ρυθμισεις στοκ εφαρμογων,φωτογραφιες και δεν σωζει μερος του λογισμικου ισως να μπορουμε να συνεχιζουμε να παιρνουμε backup εκει αφου ειναι πιο καθαρο απο του itunes

#8   nikosoo7

nikosoo7

    iPH Member

  • 300 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 12/02/2013 - 00:18

Οκ Σπύρο. Σε περίπτωση επιπλοκής στη συσκευή τώρα, τι κάνουμε μετά από Respring και Hard Reset?? Ως πιο δραστικές λύσεις?

#9   nikosoo7

nikosoo7

    iPH Member

  • 300 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 12/02/2013 - 00:25

αν παρεις ενα backup τωρα σε καθαρη συσκευη, μπορεις να κλεισεις το αυτοματο icloud backup, οποτε εχεις παντα ενα καθαρο backup της σημερινης καθαρης καταστασης του κινητου.

εμενα η απορια μου ειναι αφου το icloud στο backup σωζει μονο ρυθμισεις στοκ εφαρμογων,φωτογραφιες και δεν σωζει μερος του λογισμικου ισως να μπορουμε να συνεχιζουμε να παιρνουμε backup εκει αφου ειναι πιο καθαρο απο του itunes

Αυτο σκέφτηκα κι εγώ φίλε μου. Οπότε αφού κλείσω το αυτόματο backup του iCloud τώρα από το κινητό μου, όταν βγάλω το Jailbreak τα περνώ όλα από εκεί και τελειώνει η υπόθεση??
Είναι όμως έτσι?? Ας μας το επιβεβαιώσει κάποιος πιο έμπειρος!! :D

Επίσης, επειδή έχω και iPad με το ίδιο Apple ID/iCloud account και θέλω να το κρατήσω χωρίς Jailbreak, πρέπει να προσέξω κάτι??

#10   stelios7

stelios7

    iPH Addict

  • 789 μηνύματα
  • Twitter:@steliosp7
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S
  • Tablet:iPad mini

Δημοσίευση 12/02/2013 - 00:38

κρατα ξεχωριστα backup ipad και iphone το icloud. αν εχεις καθαρο backup που πηρες τωρα απλως οταν θελεις να καθαρισεις απο jb θα κανεις restore απο itunes και οταν σε ρωτησει επαναφορα απο icloud backup

#11   nikosoo7

nikosoo7

    iPH Member

  • 300 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 12/02/2013 - 00:38

Κρατάει μόνο του ξεχωριστά και ανεξάρτητα αντίγραφα το iCloud έτσι? Επίσης, τι γίνεται με τα αρχεία που περνάνε από το iPhone στο iPad και αντίστροφα όταν αλλάζεις κάτι? πχ. σημειώσεις, υπομνήσεις, ημερολόγια...κτλ Θα συνεχίσουν να συγχρονίζονται άφοβα?? :/

Τελευταία επεξεργασία από: nikosoo7, 12/02/2013 - 00:42


#12   nikosoo7

nikosoo7

    iPH Member

  • 300 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 12/02/2013 - 00:54

Γνωρίζει κανένας τις απαντήσεις στα παραπάνω ερωτήματα??

#13   stelios7

stelios7

    iPH Addict

  • 789 μηνύματα
  • Twitter:@steliosp7
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S
  • Tablet:iPad mini

Δημοσίευση 12/02/2013 - 00:55

αυτα δεν εχουν να κανουν με το backup αλλα με τους διακοπτες που εχεις ανοικτους στο icloud και θα συγχρονιζονται κανονικα

#14   nikosoo7

nikosoo7

    iPH Member

  • 300 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 12/02/2013 - 01:29

αυτα δεν εχουν να κανουν με το backup αλλα με τους διακοπτες που εχεις ανοικτους στο icloud και θα συγχρονιζονται κανονικα

Τέλεια!
Οπότε αφού κάνω Backup μέσω iCloud, δεν ασχολούμαι καθόλου με Backup μέσω iTunes??

#15   stelios7

stelios7

    iPH Addict

  • 789 μηνύματα
  • Twitter:@steliosp7
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S
  • Tablet:iPad mini

Δημοσίευση 12/02/2013 - 01:34

καλου κακου κανε κι ενα καθαρο τωρα στο itunes να υπαρχει,οπως και transfer purchases

Τελευταία επεξεργασία από: stelios7, 12/02/2013 - 01:34


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1

0 μέλη, 1 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες