Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Tim Cook: Οι OLED οθόνες είναι τραγικές!


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
74 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#16   syngi

syngi

    iPH User

  • 162 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 13/02/2013 - 16:30

Παντως οι amoled που εχουν τα galaxy ειναι εκτος ευρους απο καθε αποψη. Σιγουρα κανουν εντυπωση αλλα και κουραζουν και δεν δειχνουν σωστα τα χρωματα. Ενα calibration το χρειαζονται. Αντιθετα το iphone 5, ipad 3 & 4 εχουν τις καλυτερα χρωματικα οθονες. Αψογες.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#17   Antiresias

Antiresias

    iPH Member

  • 215 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:Jimgreek

Δημοσίευση 13/02/2013 - 16:30

Σαν πρωην χρήστης iphone και νυν galaxy εχω να πω πως ειμαι εξίσου ευχαριστημενος με την απόδοση και των δυο τύπων οθόνης. Το καλο (και οχι μονο) σε galaxy είναι οτι μπορείς κατα καποιο τροπο να ορίσεις τον τρόπο που θα φαίνονται τα χρώματα.

#18   lupushegemonia

lupushegemonia

    iPH Addict

  • 894 μηνύματα

Δημοσίευση 13/02/2013 - 16:37

Ως επαγγελματίας γραφίστας και εργαζόμενος σε εταιρεία mobile games developing - και στις δύο πλατφόρμες (Android & OS) - και έχοντας στο γραφείο ένα σορό συσκευές και απ' τα δύο λειτουργικά (κινητά, ταμπλέτες κτλ), ενώ έχουμε και των δύο λειτουργικών κομπιούτερς (WinXP/7 & MacOS) με Apple και μή μόνιτορς...
...και έχοντας δουλέψει κι ο ίδιος ΚΑΙ σε Mac KAI σε Win-PC...
...ειδικά στο θέμα ΕΙΚΟΝΑΣ, η Apple είναι ΕΤΗ ΦΩΤΟΣ μπροστά! Στα δε κινητά - που βλέπω ΤΑ ΙΔΙΑ ΓΡΑΦΙΚΑ ΜΟΥ παιχνιδιών μας σε διαφορετικά κινητά/λειτουργικά, ΜΟΝΟ κάτι πανάκριβα μηχανήματα (ταμπλέτες) Android έχουν "αρκετά κοντά" ΚΑΛΑ χρώματα σαν τα Apple. Ακόμα και το 4αράκι μου, έχει ΜΑΚΡΑΝ καλύτερη εικόνα από κάτι άλλα καλά/επώνυμα/γνωστά Android, που συγκρίνω τα games (οπτικά) απ' την μια συσκευή στην άλλη.
Και δεν εννοώ "αν μου αρέσουν" (άρα, υποκειμενικό) τα χρώματα στο τάδε ή δείνα κινητό/συσκευή.
Εννοώ Ο,ΤΙ ΦΤΙΑΧΝΩ ΕΓΩ στο Illustrator/Photoshop (και ΓΝΩΡΙΖΩ αφού εγώ τα φτιάχνω) τί χρωματική αναλογία έχει, τί τόνο συγκεκριμένου χρώματος έχω βάλει κτλ., τα βλέπω ΣΤΟΥΣ ΙΔΙΟΥΣ ΤΟΝΟΥΣ σε Apple συσκευή, ενώ σε Android είναι σαφώς διαφορετικότερα τα χρώματα. Ενδεχομένως να ΑΡΕΣΟΥΝ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΕΤΣΙ (διαφορετικά) τα χρώματα σε κάποιους - σε κάποιο Android, απ' ό,τι σε Apple.
Το θέμα είναι όμως ότι ΕΙΝΑΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ απ' ό,τι τα 'χω κάνει...
...Άρα, κατ' εμέ, ΤΕΧΝΙΚΑ, δεν είναι τόσο καλές οι οθόνες οι άλλες, oι μή Apple.

Τελευταία επεξεργασία από: lupushegemonia, 13/02/2013 - 16:40


#19   dswitch

dswitch

    iPH newbie

  • 19 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 13/02/2013 - 16:41

Σε δουλεια να βρισκομαστε, κλασσικη και κουραστικη η τακτικη της apple μετα Steve εποχη να κραζει τον ανταγωνισμο.

#20   thelwpolla

thelwpolla

    iPH newbie

  • 12 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 13/02/2013 - 17:00

Μπα και που εχεται δουλεψει σε αυτα δεν το γνωριζεται οπως λεει και ο φιλος μας απο πανω οι oled ειναι πιο μπροστα τεχνολογικα καθως μπορουν να βγαλουν την ιδια σχεδον αναλυση με αλλες οθονες με μικροτερη πυκνοτητα pixels. να δειτε και την συγκριση οθονης htc one s με one X το one s εχει πολυ μικροτερη πυκνοτητα σε led οθονη και υπερεχει της οθονης του one X που ειναι super LCD με 35% μεγαλυτερη πυκνοτητα, υπαρχει το βιντεακι στο youtube απο τον φιλος μας στο teechblovk.gr

#21   stefano23

stefano23

    iPH Enthousiast

  • 520 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • GameCenter:stefano_d23

Δημοσίευση 13/02/2013 - 17:04

Ως επαγγελματίας γραφίστας και εργαζόμενος σε εταιρεία mobile games developing - και στις δύο πλατφόρμες (Android & OS) - και έχοντας στο γραφείο ένα σορό συσκευές και απ' τα δύο λειτουργικά (κινητά, ταμπλέτες κτλ), ενώ έχουμε και των δύο λειτουργικών κομπιούτερς (WinXP/7 & MacOS) με Apple και μή μόνιτορς...
...και έχοντας δουλέψει κι ο ίδιος ΚΑΙ σε Mac KAI σε Win-PC...
...ειδικά στο θέμα ΕΙΚΟΝΑΣ, η Apple είναι ΕΤΗ ΦΩΤΟΣ μπροστά! Στα δε κινητά - που βλέπω ΤΑ ΙΔΙΑ ΓΡΑΦΙΚΑ ΜΟΥ παιχνιδιών μας σε διαφορετικά κινητά/λειτουργικά, ΜΟΝΟ κάτι πανάκριβα μηχανήματα (ταμπλέτες) Android έχουν "αρκετά κοντά" ΚΑΛΑ χρώματα σαν τα Apple. Ακόμα και το 4αράκι μου, έχει ΜΑΚΡΑΝ καλύτερη εικόνα από κάτι άλλα καλά/επώνυμα/γνωστά Android, που συγκρίνω τα games (οπτικά) απ' την μια συσκευή στην άλλη.
Και δεν εννοώ "αν μου αρέσουν" (άρα, υποκειμενικό) τα χρώματα στο τάδε ή δείνα κινητό/συσκευή.
Εννοώ Ο,ΤΙ ΦΤΙΑΧΝΩ ΕΓΩ στο Illustrator/Photoshop (και ΓΝΩΡΙΖΩ αφού εγώ τα φτιάχνω) τί χρωματική αναλογία έχει, τί τόνο συγκεκριμένου χρώματος έχω βάλει κτλ., τα βλέπω ΣΤΟΥΣ ΙΔΙΟΥΣ ΤΟΝΟΥΣ σε Apple συσκευή, ενώ σε Android είναι σαφώς διαφορετικότερα τα χρώματα. Ενδεχομένως να ΑΡΕΣΟΥΝ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΕΤΣΙ (διαφορετικά) τα χρώματα σε κάποιους - σε κάποιο Android, απ' ό,τι σε Apple.
Το θέμα είναι όμως ότι ΕΙΝΑΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ απ' ό,τι τα 'χω κάνει...
...Άρα, κατ' εμέ, ΤΕΧΝΙΚΑ, δεν είναι τόσο καλές οι οθόνες οι άλλες, oι μή Apple.

Σεβαστη η αποψη σου συμφωνα με αυτο που ασχολεισαι, αλλα καπου το χανεις οταν μου συγκρινεις το iphone4 με τα τωρινα smartphones με amoled.... υπερβολικη η δηλωση σου... για το iphone5 χωραει διαλογος, για το 4αρι οχι, εκτος αν μιλας για 2.5 ετων συσκευες, στην κατηγορια του δηλαδη

#22   Antiresias

Antiresias

    iPH Member

  • 215 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:Jimgreek

Δημοσίευση 13/02/2013 - 17:39

Τώρα βέβαια δεν ξερω που μπορεί να οδηγήσει αυτή η συζήτηση εφοσον την αποδοση των χρωμάτων ο καθε ανθρωπος την αντιλαμβανεται διαφορετικα αφου ο καθενας μας εχει διαφορετική κατασκευη ματιού που αποδίδει το χρωμα. Τωρα αν μερικοί σωνει και καλα θελουν τις ρετινα ποιο καλες απο τις ολεντ επειδή ετσι τους κάθεται στο ματι κανενα πρόβλημα. Επαναλαμβάνω πως και οι δυο για μενα ειναι εξισου καλες για αποφύγη παρεξηγησεων απο μερικούς θερμοκέφαλους του φόρουμ

Τελευταία επεξεργασία από: Antiresias, 13/02/2013 - 17:46


#23   s0t0spower

s0t0spower

    iPH Contributor

  • 1.046 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3GS
  • Tablet:iPad

Δημοσίευση 13/02/2013 - 18:01

Δε ξερω τη λετε για της λεδ. Αλλα οι τηλεοραση μου 32αρα σονυ λεδ hd και η οθονη μου 23αρα dell λεδ και ιπς πανελ δεν εχουν ΚΑΜΙΑ ΜΑ ΚΑΜΙΑ σχεση. Στην 23αρα χαιρομαι να βλεπω ταινια(αν και μικρη) ειδικα 1080p παιδικα. Ενω στη σονυ απλα μου φαινονται ωραια. Με αυτο το ποστ θελω να πω οτι δε μετραει μονο το λεδ η το ρετινα αλλα γενικα σαν οθονη. Και πιστευω οτι η αππλε γενικα εχει καλες οθονες. Και στο ιπαδ 3 και στο ιφον 5. Τη προτιμο σε σχεση με το σ3. Αλλα δεν υπαρχει περιπτωση σε τοσο μικρες οθονες να δω ταινια. Οποτε θεωρω οτι τι ρετινα τι ολεδ θα ειμαι ΑΠΟΛΥΤΑ ικανοποιημενος.

#24   mtifosi

mtifosi

    iPH Member

  • 258 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • GameCenter:mtifosi

Δημοσίευση 13/02/2013 - 18:01

Σωστα τα λεει για την τεχνολογια των Amoled που κυριαρχει αυτη τη στιγμη καθως ειναι κοινα αποδεκτο πως τα χρωματα τους ειναι εντυπωσιακα μεν αφυσικα δε, αλλα αυτο ομως δεν σημαινει οτι στο μελλον η τεχνολογια oled δεν θα θα εξελιχθει καθως οπως ολα δειχνουν η ερευνα που γινεται σε αυτο το τομεα ειναι μεγαλη.

Τελευταία επεξεργασία από: mtifosi, 13/02/2013 - 18:02


#25   nik198x

nik198x

    iPH Enthousiast

  • 461 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XR
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen

Δημοσίευση 13/02/2013 - 18:26

Cookαρε λιγο ρε φιλε . . . ! Οι τηλεορασεις γιατι χρησιμοποιουν LED (και σιγα σιγα OLED) αντι για την απιστευτη retina?

Ξερω την απαντηση, οπου να ΄ναι βγαζεις και TV με retina αναλυση και θα την πουλας στην προνομιακη τιμη των 4.000-5.000$ (δηλαδη 6.000+ euros sto ellada).


Δεν κατάλαβα αν η ένστασή σου αφορά το κόστος ή το ποια είναι ανώτερη τεχνολογία! Η απεικόνιση των περισσότερων τηλεοράσεων είναι κατώτερη από των φορητών συσκευών όπως έχει ειπωθεί και παραπάνω. Εννοείται ότι θα θέλαμε Retina ανάλυση και IPS panels στις TV μας. Τώρα όσον αφορά τα κινητά, να θυμίσω ότι και η Google στο τελευταίο benchmark κινητό της, το Nexus 4 έχει βάλει επιτέλους IPS panel, όπως είχε το iPhone από το 2010. Τον έχουμε κράξει για πολλά τον Cook, αλλά σε αυτό έχει δίκιο, οι OLED οθόνες ειναι τραγικές!

Τελευταία επεξεργασία από: nik198x, 13/02/2013 - 18:28


#26   ForceF

ForceF

    iPH Contributor

  • 958 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G

Δημοσίευση 13/02/2013 - 18:34

Ορισμενοι τα χουν μπερδεψει και μεσα στην ημιμαθεια τους μπλεκουν OLED, LED, IPS, RETINA και HD και τα λογια τους θυμιζουν ιμαμ μπαιλντι

#27   jimvouts

jimvouts

    iPH Member

  • 295 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5

Δημοσίευση 13/02/2013 - 18:49

Αν και δεν ειμαι ειδικος στις οθονες,ως προς το δικο μου ματι μ αρεσει περισσοτερο η retina του iphone απο την OLED του S3....Oχι βεβαια οτι αν ηταν να αγορασω το S3 θα το απερριπτα λογω οθονης...Προς Θεου....Οσο για αυτο που ειπωθηκε παραπανω για τηλεοραση με οθονη retina...Δεν ξερεις αν εχει το ιδιο κατασκευαστικο κοστος...Στις τηλεορασεις δεν μιλας για μια οθονη 4 Inch...μιλας για ολοκληρη γκαμα...Δεν μπορεις να βγαλεις τηλεοραση 32 inch Μονο....Πρεπει να βγαλεις και 40 και 46 και μικροτερες του 32...Οποτε εκει τα πραγματα ως προς το κοστος περιπλεκονται αρκετα....Θα συμφωνησω μαζι σου οτι αν εβγαζε τηλεοραση (smart tv) θα την πουλαγε αρκετα ακριβα...Αλλα αν σου εβγαζε την εικονα που σου βγαζει μια οθονη mac δεν θα εμπαινες στον πειρασμο να την αγορασεις???

#28   iManiac

iManiac

    iPH Contributor

  • 1.121 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 2 +3G

Δημοσίευση 13/02/2013 - 19:15

Συμφωνω εν μερη με τον κουκ...
Οι οθονες αυτες κανουν εντυπωση στη χρηση του κινοτου(λειτουργικο κλπ) αλλα σε φωτογραφιες ειναι τρατζικ...γινετε να ειμαστε διπλα διπλα στο δασος με ενα φιλο και να φωτογραφιζουμε πευκο και στο samsung να εμφανιζεται φωσφοριζε ανοιχτο πρασινο;
Χαχαχαχ

Τελευταία επεξεργασία από: iManiac, 13/02/2013 - 19:16


#29   gas

gas

    iPH Elite Poster

  • 2.750 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • GameCenter:Gasantony

Δημοσίευση 13/02/2013 - 19:36

Συμφωνω εν μερη με τον κουκ...
Οι οθονες αυτες κανουν εντυπωση στη χρηση του κινοτου(λειτουργικο κλπ) αλλα σε φωτογραφιες ειναι τρατζικ...γινετε να ειμαστε διπλα διπλα στο δασος με ενα φιλο και να φωτογραφιζουμε πευκο και στο samsung να εμφανιζεται φωσφοριζε ανοιχτο πρασινο;
Χαχαχαχ


Μπορεί να το έβαψε κάποιος !!!

#30   thehijacker123

thehijacker123

    iPH newbie

  • 20 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 13/02/2013 - 19:57

Σε galaxy note 2 τα χρωματα δεν τα πιανει το iphone ουτε με σφαιρες.
Κατ'αρχην το μαυρο σε full φωτεινοτητα ειναι σαν να ειναι σβηστο ενω στο iphone ειναι σαν μελιτζανα
και bleeding δεν υπαρχει ουτε στο ελαχιστο.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 4

0 μέλη, 4 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες