Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Tim Cook: Οι OLED οθόνες είναι τραγικές!


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
74 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#46   lupushegemonia

lupushegemonia

    iPH Addict

  • 894 μηνύματα

Δημοσίευση 14/02/2013 - 01:52

Δεν μ' απασχολούν οι τορινές, οι χθεσινές ή προπέρσινες συσκευές, αν ταιριάζει η σύγκριση ή όχι ή αν με θεωρείτε κάποιο υπερβολικό.
Εμένα με νοιάζει ΤΙ ΒΛΕΠΟΥΝ ΤΑ ΜΑΤΑΚΙΑ ΜΟΥ (15+ χρόνια έμπειρα, σε δουλειά που χρησιμοποιώ τα μάτια 12 ώρες καθημερινά), τί γραφικά/χρώματα/αναλογίες χρησιμοποιώ και ΤΙ ΤΕΛΙΚΑ ΦΑΙΝΕΤΑΙ στην οθόνη.
Ακόμα και... λυχνίας οθόνη να 'χα σε συσκευές... και να έδειχνε ΑΚΡΙΒΩΣ ό,τι δείχνει η καλιμπραρισμένη οθόνη μου ΚΑΙ Η ΕΚΤΥΠΩΣΗ αυτού που βλέπω στην οθόνη μου - που κάνουν "match", αυτό μου αρκεί.
Τα άλλα είναι αμπελοφιλοσοφίες και σε "δουλειά να βρισκόμαστε", που είπε άλλος φίλος.

Άμα βλέπω τον τάδε χρωματικό τόνο και στην Apple συσκευή βλέπω ΤΟΝ ΙΔΙΟΝ ΑΚΡΙΒΩΣ τόνο χρώματος, ενώ σε μια πχ. Android συσκευή ΟΣΟ ΚΙ ΑΝ ΔΕΙΧΝΕΙ ΩΡΑΙΑ η εικόνα τελικά ΔΕΝ είναι ο ίδιος τόνος, μου αρκεί αυτό για να κρίνω.
Για παράδειγμα, έχω δει ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΕΣ φωτογραφίες από άλλων φίλων μου ψηφ. φωτογρ. μηχανές, οκ; Εκπληκτικές, αλήθεια... Όμως, ΟΧΙ ΑΛΗΘΙΝΕΣ (όσο αφορά το τοπίο και στην συγκεκριμένη ώρα και φωτισμό!). Άρα, για εμένα, που θεωρώ την ΑΠΟΛΥΤΗ ΑΚΡΙΒΕΙΑ σωστή όσο αφορά το θέμα "ΕΙΚΟΝΑ", όσο κι αν είναι όμορφη μια εικόνα, εφόσον ΔΕΝ συνάδει με την πραγματικότητα (πχ. έχει πιο "κρυστάλλινα" και έντονα χρώματα αλλά η πραγματικότητα είναι πχ. "θαμπή"), δεν το θεωρώ ακριβές και σωστό.

ΑΛΛΟ "μου αρέσει το τάδε", άλλο είναι ΣΩΣΤΟ. Το ένα είναι υποκειμενικό (και σεβαστό ΤΟΥ ΚΑΘΕ ΕΝΑ από εμάς εδώ, τί μας αρέσει) και το άλλο είναι ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΟ - και "αναγκαστικά" θες-δεν θες το αποδέχεσαι.

Αυτά - και δεν επανέρχομαι (προσωπικά εγώ) στο θέμα αυτό άλλο.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#47   panagiotis1932

panagiotis1932

    iPH Member

  • 216 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone 2G

Δημοσίευση 14/02/2013 - 03:26

Ως επαγγελματίας γραφίστας και εργαζόμενος σε εταιρεία mobile games developing - και στις δύο πλατφόρμες (Android & OS) - και έχοντας στο γραφείο ένα σορό συσκευές και απ' τα δύο λειτουργικά (κινητά, ταμπλέτες κτλ), ενώ έχουμε και των δύο λειτουργικών κομπιούτερς (WinXP/7 & MacOS) με Apple και μή μόνιτορς...
...και έχοντας δουλέψει κι ο ίδιος ΚΑΙ σε Mac KAI σε Win-PC...
...ειδικά στο θέμα ΕΙΚΟΝΑΣ, η Apple είναι ΕΤΗ ΦΩΤΟΣ μπροστά! Στα δε κινητά - που βλέπω ΤΑ ΙΔΙΑ ΓΡΑΦΙΚΑ ΜΟΥ παιχνιδιών μας σε διαφορετικά κινητά/λειτουργικά, ΜΟΝΟ κάτι πανάκριβα μηχανήματα (ταμπλέτες) Android έχουν "αρκετά κοντά" ΚΑΛΑ χρώματα σαν τα Apple. Ακόμα και το 4αράκι μου, έχει ΜΑΚΡΑΝ καλύτερη εικόνα από κάτι άλλα καλά/επώνυμα/γνωστά Android, που συγκρίνω τα games (οπτικά) απ' την μια συσκευή στην άλλη.
Και δεν εννοώ "αν μου αρέσουν" (άρα, υποκειμενικό) τα χρώματα στο τάδε ή δείνα κινητό/συσκευή.
Εννοώ Ο,ΤΙ ΦΤΙΑΧΝΩ ΕΓΩ στο Illustrator/Photoshop (και ΓΝΩΡΙΖΩ αφού εγώ τα φτιάχνω) τί χρωματική αναλογία έχει, τί τόνο συγκεκριμένου χρώματος έχω βάλει κτλ., τα βλέπω ΣΤΟΥΣ ΙΔΙΟΥΣ ΤΟΝΟΥΣ σε Apple συσκευή, ενώ σε Android είναι σαφώς διαφορετικότερα τα χρώματα. Ενδεχομένως να ΑΡΕΣΟΥΝ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΕΤΣΙ (διαφορετικά) τα χρώματα σε κάποιους - σε κάποιο Android, απ' ό,τι σε Apple.
Το θέμα είναι όμως ότι ΕΙΝΑΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ απ' ό,τι τα 'χω κάνει...
...Άρα, κατ' εμέ, ΤΕΧΝΙΚΑ, δεν είναι τόσο καλές οι οθόνες οι άλλες, oι μή Apple.

εγραψες απλα

#48   eNeRGy

eNeRGy

    iPH Member

  • 336 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 14/02/2013 - 09:02

Πρεπει καποιος να του πει οτι μια "εκπληκτικη εμπειρια" αν δεν ανανεωθει μετα απο 4-5 χρονια κατανταει μια παλαι ποτε καταπληκτικη και πλεον μονοτονη εμπειρια...

#49   dedalos

dedalos

    iPH Member

  • 273 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 14/02/2013 - 11:03

Τελικά αυτό το φαγωμένο μήλο κάτι έχει και όλοι ασχολούνται με αυτό.
Μάλλον επειδή οι χρήστες του ζουν σε έναν δικό τους όμορφο κόσμο και δεν ασχολούνται με τους άλλους.

Πρέπει η αδιαφορία τους να τους ενοχλεί πραγματικά, δεν μπορώ να φανταστώ κάποιον άλλο λόγο για την τόσο έντονη αρνητική κριτική τους.

#50   billmw

billmw

    iPH Addict

  • 859 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 14/02/2013 - 17:07

Οι OLED οθόνες είναι τραγικές......οοοοοοοααααχαχαχαχαχαχχαχαχαχαχαχ τι ακουσα και σημερα :laugh: :laugh: εγώ είχα το 4s και τώρα έχω εδώ και ένα μήνα το note 2 και μετά έπιασα στα χέρια μου ένα 4s μιας εξαδέλφης μου και νόμιζα ότι ήταν κινέζικη απομίμηση.... ότα νάνοιξα το note πρώτη φοράήταν σαν να είχα μια λάμψη στα μάτια μου..... τώρα τι λέτε εσείς είναι από ζήλεια.

#51   Panos1985

Panos1985

    iPH Member

  • 293 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3GS
  • GameCenter:Panos1985

Δημοσίευση 14/02/2013 - 18:01

Μάλλον μερικοί δεν μπορούν ή δεν θέλουν να καταλάβουν.....Λένε οι προηγούμενοι ότι έχει ωραιότερα χρώματα η oled ΑΛΛΑ είναι ΨΕΥΤΙΚΑ... Το κόκκινο είναι πιο κόκκινο από ότι έπρεπε να είναι κ.λ.π...ΑΛΛΟ ΧΡΩΜΑ βλέπεις με τα μάτια σου , ΑΛΛΟ ΧΡΩΜΑ είναι στην πραγματικότητα...Τι πιο απλό απο αυτό; 1+1= 2...Τόσο απλό..

Υ.Γ: Κάποιος που ανέφερε bug στo ios και 3G....1) η τεχνολογία 3G στα ανεπτυγμένα κράτη θεωρείται ΣΤΑΝΤΑΡ.....Δεν φταίει η apple επομένως εάν στην Ελλάδα είναι το δίκτυο άχρηστο...Εάν σε λίγα χρόνια βγει τεχνολογία 5G εδώ ακόμα στο φόρουμ θα υπάρχουν μερικοί που δεν γνωρίζουν τα πρότυπα ανεπτυγμένων χωρών και θα φωνάζουν γιατί η apple δεν έβαλε διακόπτη 3G, 4G, 5G και στην τεχνολογία 10G θα θελουμε 9 διακόπτες να επιλέγουμε δίκτυο....2) Η apple θα βγάλει update , η Samsung έβγαλε για να μην καίγονται τα κινητά της;

#52   ForceF

ForceF

    iPH Contributor

  • 958 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G

Δημοσίευση 14/02/2013 - 18:16

Υ.Γ: Κάποιος που ανέφερε bug στo ios και 3G....1) η τεχνολογία 3G στα ανεπτυγμένα κράτη θεωρείται ΣΤΑΝΤΑΡ.....Δεν φταίει η apple επομένως εάν στην Ελλάδα είναι το δίκτυο άχρηστο...Εάν σε λίγα χρόνια βγει τεχνολογία 5G εδώ ακόμα στο φόρουμ θα υπάρχουν μερικοί που δεν γνωρίζουν τα πρότυπα ανεπτυγμένων χωρών και θα φωνάζουν γιατί η apple δεν έβαλε διακόπτη 3G, 4G, 5G και στην τεχνολογία 10G θα θελουμε 9 διακόπτες να επιλέγουμε δίκτυο....2) Η apple θα βγάλει update , η Samsung έβγαλε για να μην καίγονται τα κινητά της;


Εφοσον ειναι στανταρ η τεχνολογια 3G γιατι ξαναενεργοποιησε τον διακοπτη στην εκδοση 5.1? Ενω στην 5.0 δεν υπηρχε ο διακοπτης?
Επισης εφοσον ειναι στανταρ τεχνολογια γιατι δινεται η δυνατοτητα να απενεργοποειται οταν μια εταιρεια δεν προσφερει LTE?
Μηπως προσπαθεις να δικαιολογησεις τα αδικαιολογητα...

#53   sioulisn

sioulisn

    iPH User

  • 161 μηνύματα
  • Twitter:@sioulisn
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 4 +4G

Δημοσίευση 14/02/2013 - 20:02

Οι OLED οθόνες είναι τραγικές......οοοοοοοααααχαχαχαχαχαχχαχαχαχαχαχ τι ακουσα και σημερα :laugh: :laugh: εγώ είχα το 4s και τώρα έχω εδώ και ένα μήνα το note 2 και μετά έπιασα στα χέρια μου ένα 4s μιας εξαδέλφης μου και νόμιζα ότι ήταν κινέζικη απομίμηση.... ότα νάνοιξα το note πρώτη φοράήταν σαν να είχα μια λάμψη στα μάτια μου..... τώρα τι λέτε εσείς είναι από ζήλεια.


Να έχεις Hyundai και να κραζεις το Audi... Είναι λίγο κάπως...
Πρόσεχε όταν οδηγείς με το note 2 γιατί έχω ακούσει οτι από τη μεριά που μιλάς καλύπτει όλο το οπτικό πεδίο.

#54   dusty

dusty

    iPH Enthousiast

  • 351 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • Tablet:iPad mini 4
  • GameCenter:dusty

Δημοσίευση 14/02/2013 - 21:28

Υ.Γ: Κάποιος που ανέφερε bug στo ios και 3G....1) η τεχνολογία 3G στα ανεπτυγμένα κράτη θεωρείται ΣΤΑΝΤΑΡ.....Δεν φταίει η apple επομένως εάν στην Ελλάδα είναι το δίκτυο άχρηστο...Εάν σε λίγα χρόνια βγει τεχνολογία 5G εδώ ακόμα στο φόρουμ θα υπάρχουν μερικοί που δεν γνωρίζουν τα πρότυπα ανεπτυγμένων χωρών και θα φωνάζουν γιατί η apple δεν έβαλε διακόπτη 3G, 4G, 5G και στην τεχνολογία 10G θα θελουμε 9 διακόπτες να επιλέγουμε δίκτυο....2) Η apple θα βγάλει update , η Samsung έβγαλε για να μην καίγονται τα κινητά της;


1) Ξυπνα λιγακι. Η Apple με την 6.1 δημιουργησε προβλημα στο σημα 3G του 4S γι' αυτο και εβγαλε την 6.1.1. Πού κολλαει η Ελλαδα και τα ανεπτυγμενα κρατη; Εισαι εκτος θεματος, ενημερωσου και ξαναελα εδω.

2)Οχι, η Σαμσουνγκ τα αντικαθιστα γιατι ειναι hardware προβλημα και οχι software για να το διορθωσει με hotfix. Πες μας εσυ τι εκανε η Apple για το ξεφλουδισμα, τις μοβ φωτο στο 5αρι, τους τραγικους χαρτες του iOS 6 και ολα τα παρατραγουδα που μας εχουν κανει να πεθαινουμε απο τα γελια τα τελευταια χρονια!

Ζησε στη νιρβανα του reality distortion που σε εχει χωσει η Apple.

ΥΓ. Καλη η πλαστικουρα το 3GS σου; :lol:

#55   sioulisn

sioulisn

    iPH User

  • 161 μηνύματα
  • Twitter:@sioulisn
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 4 +4G

Δημοσίευση 14/02/2013 - 22:07

1) Ξυπνα λιγακι. Η Apple με την 6.1 δημιουργησε προβλημα στο σημα 3G του 4S γι' αυτο και εβγαλε την 6.1.1. Πού κολλαει η Ελλαδα και τα ανεπτυγμενα κρατη; Εισαι εκτος θεματος, ενημερωσου και ξαναελα εδω.

2)Οχι, η Σαμσουνγκ τα αντικαθιστα γιατι ειναι hardware προβλημα και οχι software για να το διορθωσει με hotfix. Πες μας εσυ τι εκανε η Apple για το ξεφλουδισμα, τις μοβ φωτο στο 5αρι, τους τραγικους χαρτες του iOS 6 και ολα τα παρατραγουδα που μας εχουν κανει να πεθαινουμε απο τα γελια τα τελευταια χρονια!

Ζησε στη νιρβανα του reality distortion που σε εχει χωσει η Apple.

ΥΓ. Καλη η πλαστικουρα το 3GS σου; :lol:


Αλλος ένας που έσκασε λεφτά για Samsung και προσπαθεί να πείσει τον εαυτό του οτι έκανε σωστή επιλογή

Τελευταία επεξεργασία από: sioulisn, 14/02/2013 - 22:09


#56   Panos1985

Panos1985

    iPH Member

  • 293 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3GS
  • GameCenter:Panos1985

Δημοσίευση 14/02/2013 - 22:40

1) Ξυπνα λιγακι. Η Apple με την 6.1 δημιουργησε προβλημα στο σημα 3G του 4S γι' αυτο και εβγαλε την 6.1.1. Πού κολλαει η Ελλαδα και τα ανεπτυγμενα κρατη; Εισαι εκτος θεματος, ενημερωσου και ξαναελα εδω.

2)Οχι, η Σαμσουνγκ τα αντικαθιστα γιατι ειναι hardware προβλημα και οχι software για να το διορθωσει με hotfix. Πες μας εσυ τι εκανε η Apple για το ξεφλουδισμα, τις μοβ φωτο στο 5αρι, τους τραγικους χαρτες του iOS 6 και ολα τα παρατραγουδα που μας εχουν κανει να πεθαινουμε απο τα γελια τα τελευταια χρονια!

Ζησε στη νιρβανα του reality distortion που σε εχει χωσει η Apple.

ΥΓ. Καλη η πλαστικουρα το 3GS σου; :lol:



Οπως έχω ξαναπεί, προτιμώ γδαρσιμο παρά καμένη μητρική....2) Πολύ καλύτερο πλαστικό απο του S3...Δείχνει μια στιβαροτητα...

#57   s0t0spower

s0t0spower

    iPH Contributor

  • 1.040 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3GS
  • Tablet:iPad

Δημοσίευση 14/02/2013 - 23:15

πλαστικουρα-πλαστικουρα αλλα 4 χρονια συσκευη και ακομα παταει κατω καινουριες σαμσουνγκ συσκευες( δε μιλαω για σ3)... και απο προσωπικη αποψη μαζι με το 3310 ηταν το μονο κινητο που μου κρατησε μετα απο τοσα χτυπηματα.. 3gs αθανατο....

#58   stefano23

stefano23

    iPH Enthousiast

  • 520 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • GameCenter:stefano_d23

Δημοσίευση 15/02/2013 - 01:33

Μ'αρεσει που παλι η συζητηση ξεφευγει και δημιουργουνται διαμαχες μεταξυ iphone και s3 και note2..... ξεκολληστε ρε παιδια ελιτελους, πως γινεται απο το θεμα με τις oled να πηγαινουμε στις επιδοσεις των android και των ios συσκευων???

#59   s0t0spower

s0t0spower

    iPH Contributor

  • 1.040 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3GS
  • Tablet:iPad

Δημοσίευση 15/02/2013 - 01:45

Μ'αρεσει που παλι η συζητηση ξεφευγει και δημιουργουνται διαμαχες μεταξυ iphone και s3 και note2..... ξεκολληστε ρε παιδια ελιτελους, πως γινεται απο το θεμα με τις oled να πηγαινουμε στις επιδοσεις των android και των ios συσκευων???


Το θεμα μονο του πηγε εκει. Δε νομιζω ο κοοκ να χε στο μυαλο του καποιο αλλο κινητο οταν ελεγε για τις ολεδ.

#60   stefano23

stefano23

    iPH Enthousiast

  • 520 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • GameCenter:stefano_d23

Δημοσίευση 15/02/2013 - 01:53

Οπως έχω ξαναπεί, προτιμώ γδαρσιμο παρά καμένη μητρική....2) Πολύ καλύτερο πλαστικό απο του S3...Δείχνει μια στιβαροτητα...

Μην τρελλαινεσαι με την ποιοτητα κατασκευης του 3gs... δυο 3g ειχαμε καποτε, και τα δυο ξαφνικα εχασαν το wifi, ετσι στην τρελλα.... επειδη εχουν τρομερη ποιοτητα κατασκευης.... χαλαρωσε.... κι αυτην την καραμελα με την καμμενη μητρικη κοψτε την πια, δεν τιθεται τετοιο θεμα πλεον...

Το θεμα μονο του πηγε εκει. Δε νομιζω ο κοοκ να χε στο μυαλο του καποιο αλλο κινητο οταν ελεγε για τις ολεδ.

Για τις οθονες σχολιασε ο τυπος, οχι για τις επιδοσεις των συσκευων.... αυτο λεω
... οχι οτι τον επαιρνε κιολλας να μιλησει για επιδοσεις....

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1

0 μέλη, 1 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες