Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Tim Cook: Οι OLED οθόνες είναι τραγικές!


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
74 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#61   s0t0spower

s0t0spower

    iPH Contributor

  • 1.040 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3GS
  • Tablet:iPad

Δημοσίευση 15/02/2013 - 02:11

Μην τρελλαινεσαι με την ποιοτητα κατασκευης του 3gs... δυο 3g ειχαμε καποτε, και τα δυο ξαφνικα εχασαν το wifi, ετσι στην τρελλα.... επειδη εχουν τρομερη ποιοτητα κατασκευης.... χαλαρωσε.... κι αυτην την καραμελα με την καμμενη μητρικη κοψτε την πια, δεν τιθεται τετοιο θεμα πλεον...
Για τις οθονες σχολιασε ο τυπος, οχι για τις επιδοσεις των συσκευων.... αυτο λεω
... οχι οτι τον επαιρνε κιολλας να μιλησει για επιδοσεις....


Ναι οι οθονες αναμεσα σα αυτα τα κινητα ομως. Αρα εμεσως κανει συγκριση. Καλα δε θα συζιτισουμε εδω περα ποιο ειναι καλητερο. Ο καθε ας παιρνει οτι τ αρεσει εγω ιφον εσυ ανδροιδ. Ο αλλος γουιντοους. (Τελειως τυχαια τα παραδηγματα) εγω παντως ειπα την αποψη μ. Κ στη τελικη. Χαλαρωστε κινητα και ταβλετ ειναι. Γιατι αυτα ειχε στο μυαλο του αφου δεν υπαρχουν ανταγωνιστικα μοντελα μονιτορ ολεδ.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#62   dusty

dusty

    iPH Enthousiast

  • 351 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • Tablet:iPad mini 4
  • GameCenter:dusty

Δημοσίευση 15/02/2013 - 08:12

Οπως έχω ξαναπεί, προτιμώ γδαρσιμο παρά καμένη μητρική....2) Πολύ καλύτερο πλαστικό απο του S3...Δείχνει μια στιβαροτητα...


1) Προτιμας ενα σωρο bugs, κενα ασφαλειας, κατασκευαστικα προβληματα απο μια καμενη μητρικη που στην αντικαθιστα με καινουργιο;; Ε ναι πώς αλλιως θα δικαιολογουσες την αγορα σου!
2) Reality distortion: και μια κουραδα να σου εδινε η Apple, θα ελεγες οτι μυριζει καλυτερα απο τις αλλες.

Ρε καλα σας κανει!!!

edit:
ΥΓ. HTC 8S εχω, οχι Samsung. 270€ και το κινητο φυσαει. Πιο φτηνο και απο ενα 3GS καινουργιο χαχαχα!

Τελευταία επεξεργασία από: dusty, 15/02/2013 - 08:13


#63   gas

gas

    iPH Elite Poster

  • 2.750 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • GameCenter:Gasantony

Δημοσίευση 15/02/2013 - 09:18

Μου αρέσει που το ψάχνουμε τόσο για κινητό ενώ για φορητούς , σταθερούς υπολογιστές το περνάμε ελαφρά ..... :huh:

#64   Panos1985

Panos1985

    iPH Member

  • 293 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3GS
  • GameCenter:Panos1985

Δημοσίευση 15/02/2013 - 12:58

1) Προτιμας ενα σωρο bugs, κενα ασφαλειας, κατασκευαστικα προβληματα απο μια καμενη μητρικη που στην αντικαθιστα με καινουργιο;; Ε ναι πώς αλλιως θα δικαιολογουσες την αγορα σου!
2) Reality distortion: και μια κουραδα να σου εδινε η Apple, θα ελεγες οτι μυριζει καλυτερα απο τις αλλες.

Ρε καλα σας κανει!!!

edit:
ΥΓ. HTC 8S εχω, οχι Samsung. 270€ και το κινητο φυσαει. Πιο φτηνο και απο ενα 3GS καινουργιο χαχαχα!



Htc touch cruise, htc one, iPhone 3GS, Nokia 800,iPhone 5.iPad new και s3 δανεικά για να δώ εάν μου ταίριαζε το s3 και το iPad εάν πράγματι μου είναι χρήσιμο.....Πιστεύω ότι μετά απο τόσες δοκιμές θα παραμεινω σε apple....Προτιμώ την απλότητα παρά τις καμένες μητρικες ακόμα και εάν το αλλάζουν.....Αύριο μπορεί να καεί τίποτα άλλο...Το θέμα όμως ξεκίνησε για τις οθόνες..Απάντησα για τα ψεύτικα χρώματα και το γυρίσετε vs 3GS....Και μετά λέτε εμάς κολλημενους...


Υ.Γ:Τα ίδια μου έλεγε ένας φίλος μου για το Sony Ericsson neo v...Φυσάει και πατάει το 3Gs...Μετά απο ένα χρόνο κάνει ν ανοίξει την κάμερα κανά λεπτό...Χωρίς root, χωρίς custom rom...Μόνο θέματα αλλάζει και βγάζει-βάζει εφαρμογές.....


Υ.Γ2: Δεν δικαιολογώ καμία αγορά μου...Εχω το πλεονέκτημα να τα παίρνω δωρεάν λόγω εταιρικου προγράμματος.....Οπότε ούτε τα κλαίω ούτε μανιωδώς πάω σε vs για να νιώσω super ουaaaoτου gadjetακιας....

Τελευταία επεξεργασία από: Panos1985, 15/02/2013 - 13:01


#65   valsamis

valsamis

    iPH Elite Poster

  • 2.579 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6

Δημοσίευση 15/02/2013 - 13:19

1) Προτιμας ενα σωρο bugs, κενα ασφαλειας, κατασκευαστικα προβληματα απο μια καμενη μητρικη που στην αντικαθιστα με καινουργιο;;


ολα αυτα που τα ειδεσ εσυ? ουτε καν εχεις πιασει στα χερια σου iphone! κενα ασφαλειας που? (αν μιλας για το νεο που βγηκε παρακαμψη της κλειδωμενης οθονης οσοι το εκαναν βγαζει μια μαυρη οθονη)
bugs? εχει πιασει εργοστασιακο iphone με bugs? ανεφερε ενα....
κατασκευαστηκα προβληματα? ξεφλουδησματα? εχω το 5 χωρις screen protector χωρις θηκη και δεν εχει ουτε ενα ξεφλουδισμα και ουτε μια γρατζιυνια (και εχει φαει κ μια μικρη τουμπα)

και να ξερεις κανεις δεν ειναι υποχρεωμενος σε σενα να δικαιολογισει την αγορα του! εσυ αντιθετα που δεν μπορεις να παρεις iphone μπαινεις εδω και κραζεις! (οσα δεν φτανει η αλεπου...)

εμενα προσωπηκα ειναι το πρωτο μου iphone δεν ειμαι iphone fanαλλα το 5 που εχω ειναι αψογο απο ολες τις αποψεις και ποτε δεν μετανιοσα την αγορα μου!

IOS Developer & Instructor    www.valsamis.me


#66   dusty

dusty

    iPH Enthousiast

  • 351 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • Tablet:iPad mini 4
  • GameCenter:dusty

Δημοσίευση 15/02/2013 - 14:05

ολα αυτα που τα ειδεσ εσυ? ουτε καν εχεις πιασει στα χερια σου iphone! κενα ασφαλειας που? (αν μιλας για το νεο που βγηκε παρακαμψη της κλειδωμενης οθονης οσοι το εκαναν βγαζει μια μαυρη οθονη)
bugs? εχει πιασει εργοστασιακο iphone με bugs? ανεφερε ενα....
κατασκευαστηκα προβληματα? ξεφλουδησματα? εχω το 5 χωρις screen protector χωρις θηκη και δεν εχει ουτε ενα ξεφλουδισμα και ουτε μια γρατζιυνια (και εχει φαει κ μια μικρη τουμπα)

και να ξερεις κανεις δεν ειναι υποχρεωμενος σε σενα να δικαιολογισει την αγορα του! εσυ αντιθετα που δεν μπορεις να παρεις iphone μπαινεις εδω και κραζεις! (οσα δεν φτανει η αλεπου...)

εμενα προσωπηκα ειναι το πρωτο μου iphone δεν ειμαι iphone fanαλλα το 5 που εχω ειναι αψογο απο ολες τις αποψεις και ποτε δεν μετανιοσα την αγορα μου!



Τα εχω παρει ολα (εκτος απο το 3G) και εχω καθε λογο να μιλαω για δαυτα, οπως και για σχεδον ολα τα κορυφαια android και προσφατως για τα WP8. Δεν ειμαι σαν καποιους εδω μεσα που ουτε για καφε δεν εχουν να πανε, αλλα το iPhone, iPhone!
Τωρα να φανταστεις, γραφω απο το 11αρι Air μου. Μαθετε επιτελους να μη δεχεστε ακριτα τις μπουρδολογιες του καθε CEO, αλλα να τις φιλτραρετε.
Το iOS μια ζωη τρυπιο ηταν και θα ειναι, παρολο που ειναι κλειστο λειτουργικο. Το ποσα κενα ασφαλειας εχουν βρεθει τα τελευταια 4 χρονια, κανε μια ερευνα να βρεις, ειναι πανευκολο. Και το j/b ακομα προκυπτει απο κενο ασφαλειας.
Οχι οτι οι αλλοι δεν εχουν, αλλα δε βγαινει κανενας τους να μας τα κανει ζεπελιν με βαρυγδουπες δηλωσεις.
Βγαινει ο Cook και ο καθε Cook με στομφο και μας λεει για τους ποιοτικους ελεγχους της εταιριας του (home button προβληματικο και antennagate στο 4, ξεφλουδισματα στο 5), για τους φοβερους χαρτες του (εδω επεσε το γελιο της αρκουδας) και ενα σωρο αλλα τραγικα.
Τις AMOLED τις χαρακτηριζει τραγικες, αλλα τον ανθρωπο που ασχολιοταν με αυτες παλια στην LG τον προσελαβε προσφατως. Ποιος ξερει στο μελλον τι κωλοτουμπες ετοιμαζεται να κανει.
Το να αγοραζετε iPhone ειναι δικαιωμα σας και δε θα σας κρινει κανεις, το να καταντατε χειροκροτακηδες σε καθε δηλωση του CEO, αποτελει οπαδισμο.

#67   stefano23

stefano23

    iPH Enthousiast

  • 520 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • GameCenter:stefano_d23

Δημοσίευση 15/02/2013 - 14:17

ολα αυτα που τα ειδεσ εσυ? ουτε καν εχεις πιασει στα χερια σου iphone! κενα ασφαλειας που? (αν μιλας για το νεο που βγηκε παρακαμψη της κλειδωμενης οθονης οσοι το εκαναν βγαζει μια μαυρη οθονη)
bugs? εχει πιασει εργοστασιακο iphone με bugs? ανεφερε ενα....
κατασκευαστηκα προβληματα? ξεφλουδησματα? εχω το 5 χωρις screen protector χωρις θηκη και δεν εχει ουτε ενα ξεφλουδισμα και ουτε μια γρατζιυνια (και εχει φαει κ μια μικρη τουμπα)

και να ξερεις κανεις δεν ειναι υποχρεωμενος σε σενα να δικαιολογισει την αγορα του! εσυ αντιθετα που δεν μπορεις να παρεις iphone μπαινεις εδω και κραζεις! (οσα δεν φτανει η αλεπου...)

εμενα προσωπηκα ειναι το πρωτο μου iphone δεν ειμαι iphone fanαλλα το 5 που εχω ειναι αψογο απο ολες τις αποψεις και ποτε δεν μετανιοσα την αγορα μου!

Εσυ εισαι απο τους τυχερους μαλλον με iphone5 που δεν εχεις προβλημα..
Κανε μια γυρα του φορουμ να δεις ομως ποσα 5αρια εχουν θεμα.... ποσοι κραζουν το ios6 αν θες να μιλησουμε κ για software.... οσων αφορα τις οθονες, απο την sharp, την lg και την samsung προμηθευοσασταν screens για τις ios συσκευες, μην ξεχνιομαστε.... λες να σας εδινε η samsung τον αφρο και το s3 και το note2 να το εφοδιαζει με κατωτερης ποιοτητας οθονες... δεν νομιζω....

#68   Panos1985

Panos1985

    iPH Member

  • 293 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3GS
  • GameCenter:Panos1985

Δημοσίευση 15/02/2013 - 14:17

Βρε κακομοιρακο μου, ποιος δεν μπορει να παρει iPhone; :rolleyes:
Τα εχω παρει ολα (εκτος απο το 3G) και εχω καθε λογο να μιλαω για δαυτα, οπως και για σχεδον ολα τα κορυφαια android και προσφατως για τα WP8. Δεν ειμαι σαν καποιους εδω μεσα που ουτε για καφε δεν εχουν να πανε, αλλα το iPhone, iPhone!
Τωρα να φανταστεις, γραφω απο το 11αρι Air μου. Μαθετε επιτελους να μη δεχεστε ακριτα τις μπουρδολογιες του καθε CEO, αλλα να τις φιλτραρετε.
Το iOS μια ζωη τρυπιο ηταν και θα ειναι, παρολο που ειναι κλειστο λειτουργικο. Το ποσα κενα ασφαλειας εχουν βρεθει τα τελευταια 4 χρονια, κανε μια ερευνα να βρεις, ειναι πανευκολο. Και το j/b ακομα προκυπτει απο κενο ασφαλειας.
Οχι οτι οι αλλοι δεν εχουν, αλλα δε βγαινει κανενας τους να μας τα κανει ζεπελιν με βαρυγδουπες δηλωσεις.
Βγαινει ο Cook και ο καθε Cook με στομφο και μας λεει για τους ποιοτικους ελεγχους της εταιριας του (home button προβληματικο και antennagate στο 4, ξεφλουδισματα στο 5), για τους φοβερους χαρτες του (εδω επεσε το γελιο της αρκουδας) και ενα σωρο αλλα τραγικα.
Τις AMOLED τις χαρακτηριζει τραγικες, αλλα τον ανθρωπο που ασχολιοταν με αυτες παλια στην LG τον προσελαβε προσφατως. Ποιος ξερει στο μελλον τι κωλοτουμπες ετοιμαζεται να κανει.
Το να αγοραζετε iPhone ειναι δικαιωμα σας και δε θα σας κρινει κανεις, το να καταντατε χειροκροτακηδες σε καθε δηλωση του CEO, αποτελει οπαδισμο.



Τελευταιο ποστ γιατι εχουμε ξεφυγει αρκετα απο το θεμα και σε λιγο θα σβηστουν τα off-topic..Εαν το ios ειναι τρυπιο τοτε ας μην μιλησουμε για το android...Διαβασε λιγο και μετα μπορεις να το σχολιασεις...Δευτερον οπαδισμος δεν ειναι να χειροκροταμε καμια δηλωση κανενος αλλα οπαδισμος ειναι το να εχεις HTC , samsung, nokia, ericsson και να μπαινεις σε ενα site για iphone και γενικοτερα προιοντα της apple και να ασχολεισαι με το section του iphone και να ξεκινας vs...Αυτο εκτος απο οπαδισμο μπορεις να το αποκαλεσεις και κομπλεξισμο....Δεν εχω δει κανεναν με Iphone να μπαινει σε αλλα φορουμ και να λεει εχω το καλυτερο και ειμαι σουπερ ουαου κ.λ.π....


Υ.Γ: Εαν το jb προκυπτει απο κενο ασφαλειας το root στο android απο που προκυπτει???

Τελευταία επεξεργασία από: Panos1985, 15/02/2013 - 14:20


#69   stefano23

stefano23

    iPH Enthousiast

  • 520 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • GameCenter:stefano_d23

Δημοσίευση 15/02/2013 - 14:28

Τελευταιο ποστ γιατι εχουμε ξεφυγει αρκετα απο το θεμα και σε λιγο θα σβηστουν τα off-topic..Εαν το ios ειναι τρυπιο τοτε ας μην μιλησουμε για το android...Διαβασε λιγο και μετα μπορεις να το σχολιασεις...Δευτερον οπαδισμος δεν ειναι να χειροκροταμε καμια δηλωση κανενος αλλα οπαδισμος ειναι το να εχεις HTC , samsung, nokia, ericsson και να μπαινεις σε ενα site για iphone και γενικοτερα προιοντα της apple και να ασχολεισαι με το section του iphone και να ξεκινας vs...Αυτο εκτος απο οπαδισμο μπορεις να το αποκαλεσεις και κομπλεξισμο....Δεν εχω δει κανεναν με Iphone να μπαινει σε αλλα φορουμ και να λεει εχω το καλυτερο και ειμαι σουπερ ουαου κ.λ.π....


Υ.Γ: Εαν το jb προκυπτει απο κενο ασφαλειας το root στο android απο που προκυπτει???

Το root ειναι ευκολη υποθεση γιατι ειναι ξεκλειδωτος ο bootloader.... στα samsung τουλαχιστον, στα HTC απ'οτι ξερω το επισημο site της HTC δινει αρχειο για να ξεκλειδωσει ο bootloader στους developers.... ειναι open source λογισμικο το android με βαση το unix, οποτε δεν τιθεται θεμα κενου ασφαλειας, αλλη φιλοσοφια με το λογισμικο της apple

#70   s0t0spower

s0t0spower

    iPH Contributor

  • 1.040 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3GS
  • Tablet:iPad

Δημοσίευση 15/02/2013 - 14:34

Τα εχω παρει ολα (εκτος απο το 3G) και εχω καθε λογο να μιλαω για δαυτα, οπως και για σχεδον ολα τα κορυφαια android και προσφατως για τα WP8. Δεν ειμαι σαν καποιους εδω μεσα που ουτε για καφε δεν εχουν να πανε, αλλα το iPhone, iPhone!
Τωρα να φανταστεις, γραφω απο το 11αρι Air μου. Μαθετε επιτελους να μη δεχεστε ακριτα τις μπουρδολογιες του καθε CEO, αλλα να τις φιλτραρετε.
Το iOS μια ζωη τρυπιο ηταν και θα ειναι, παρολο που ειναι κλειστο λειτουργικο. Το ποσα κενα ασφαλειας εχουν βρεθει τα τελευταια 4 χρονια, κανε μια ερευνα να βρεις, ειναι πανευκολο. Και το j/b ακομα προκυπτει απο κενο ασφαλειας.
Οχι οτι οι αλλοι δεν εχουν, αλλα δε βγαινει κανενας τους να μας τα κανει ζεπελιν με βαρυγδουπες δηλωσεις.
Βγαινει ο Cook και ο καθε Cook με στομφο και μας λεει για τους ποιοτικους ελεγχους της εταιριας του (home button προβληματικο και antennagate στο 4, ξεφλουδισματα στο 5), για τους φοβερους χαρτες του (εδω επεσε το γελιο της αρκουδας) και ενα σωρο αλλα τραγικα.
Τις AMOLED τις χαρακτηριζει τραγικες, αλλα τον ανθρωπο που ασχολιοταν με αυτες παλια στην LG τον προσελαβε προσφατως. Ποιος ξερει στο μελλον τι κωλοτουμπες ετοιμαζεται να κανει.
Το να αγοραζετε iPhone ειναι δικαιωμα σας και δε θα σας κρινει κανεις, το να καταντατε χειροκροτακηδες σε καθε δηλωση του CEO, αποτελει οπαδισμο.


πραγματικα δε μπορω να καταλαβω καποια πραγματα πως τα σκευτεστε... πριν κανα μηνα δε βγηκε αρθρο οτι μεσα στο 13 οι ιοι στα ανδροιδ θα φτασουν το 1.000.000( ακομα και τα windows ηθελαν 15 χρονια τα ανδροιδ 4) ενω στο ιοσ ποσοι ιοι υπαρχουν? καπου ειχα διαβασει(αν θυμαμαι καλα) 3 και αυτοι μονο με jb.. το μουφα Instagram περσι που το ειχε εγκρινει το google play team το ξεχασες ε? αυτα δεν ειναι κενα ασφαλειας και ειναι το προσπερασμα του Passcode? ελεος καποιοι εδω μεσα πραγματικα... υελετε να στηριξετε το σ3 πειτε σωστα επειχηρηματα οχι για ασφαλεια.

#71   parafron4

parafron4

    iPH Elite Poster

  • 3.006 μηνύματα
  • Twitter:@parafron4
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:parafron4-

Δημοσίευση 15/02/2013 - 14:46

o cook αν ποτε φυγει απο την apple μπορει χαλαρα να παρει τη θεση του κυρ Σαββα στον ολυμπιακο........

#72   darklordvader77

darklordvader77

    iPH Contributor

  • 1.117 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • GameCenter:darklordvader77

Δημοσίευση 15/02/2013 - 14:48

Το root ειναι ευκολη υποθεση γιατι ειναι ξεκλειδωτος ο bootloader.... στα samsung τουλαχιστον, στα HTC απ'οτι ξερω το επισημο site της HTC δινει αρχειο για να ξεκλειδωσει ο bootloader στους developers.... ειναι open source λογισμικο το android με βαση το unix, οποτε δεν τιθεται θεμα κενου ασφαλειας, αλλη φιλοσοφια με το λογισμικο της apple



Αν είναι να μου δίνει ο κατασκευαστής (HTC,Sony) επίσημα το τροπο να μου ξεκλειδωσει τον Bootloader και να μου κάνει άρση της εγγύησης να το βράσω...όπως επίσης να έχει Tool ενσωματωμένο που τσεκάρει ποιες κ ποσες Custom Rom έχω βάλει (Samsung) για να κανει το ίδιο (να αφαιρεθεί το δικαίωμα της εγγύησης) κ να ψάχνουμε τρόπους που εισχωρούν βαθιά στη συσκευή για να το αποτρέψουμε (με κίνδυνο να brickάρει κι όλας) επίσης να το βράσω!

Φιλικα πάντα, αλλά να λέμε και την άλλη πλευρά του "ελεύθερου" λογισμικου.. ;)

#73   stefano23

stefano23

    iPH Enthousiast

  • 520 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • GameCenter:stefano_d23

Δημοσίευση 15/02/2013 - 15:44

Αν είναι να μου δίνει ο κατασκευαστής (HTC,Sony) επίσημα το τροπο να μου ξεκλειδωσει τον Bootloader και να μου κάνει άρση της εγγύησης να το βράσω...όπως επίσης να έχει Tool ενσωματωμένο που τσεκάρει ποιες κ ποσες Custom Rom έχω βάλει (Samsung) για να κανει το ίδιο (να αφαιρεθεί το δικαίωμα της εγγύησης) κ να ψάχνουμε τρόπους που εισχωρούν βαθιά στη συσκευή για να το αποτρέψουμε (με κίνδυνο να brickάρει κι όλας) επίσης να το βράσω!

Φιλικα πάντα, αλλά να λέμε και την άλλη πλευρά του "ελεύθερου" λογισμικου.. ;)

Για την htc σε περιπτωση που εισαι developer δεν χανεις την εγγυηση νομιζω.... αλλα δεν ξερω τι μηχανισμο εχουν σαν εταιρια κ το κανουν αυτο με τους developers και πως τους ξεχωριζουν, μην σου πω ψεμματα.... κοιτα, εφ'οσον επεμβαινεις στο λογισμικο της συσκευης σου ειναι φυσιολογικο να χανεις την εγγυηση.... ξεκλειδωτο λογισμικο δεν σημαινει κανω ο,τι γουσταρω και ολα καλα... αν δεν ξερεις τι κανεις, το εχεις στειλει το κινητο αδιαβαστο... βεβαια ειμαι της αποψης του οτι το θεμα ειναι να μην σου τυχει κατι με την συσκευη σου... να μην μπλεχτεις καθολου με εγγυησεις.... βλεπω τα παιδια που ποσταρουν στα φορουμ διαφορα προβληματα που ειχαν με τα iphone5 και τους στελνουν πισω ανακατασκευασμενα και θελω να παω να τους φτυσω τους υπευθυνους των εταιριων που ασχολουνται με το τμημα των επισκευων.... παιζει μεγαλη κοροιδια με τις εγγυησεις και το καλυτερο ειναι να μην τυχει να μπλεξεις ποτε....

#74   darklordvader77

darklordvader77

    iPH Contributor

  • 1.117 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • GameCenter:darklordvader77

Δημοσίευση 15/02/2013 - 16:07

Μα μιλάμε για Consumer και όχι για Developer.. άλλοι κανόνες εκεί..

Το Customizing θα υπήρχε στον ελαχιστότατο βαθμό εάν κάναν οι εταιρείες σωστά τη δουλειά τους και υποστήριζαν τις συσκευές με σωστό μη-bloatware λογισμικό..
π.χ. τα Xperia του 2010 πήραν 2.1 όταν υπήρχε στον ανταγωνισμό 2.3 (mobile) και 3 (tablets) με αυτονομια και δυνατοτητες της μαμας Rom απλά τραγικές, το ίδιο και σε αρκετά HTC που χωρίς καν Custom καιγόταν η Mainboard τους στο 10μηνο πάνω.
(Στα λεω όλα αυτα απο προσωπικές μου εμπειρίες μιας κ εχω ασχοληθεί ενεργά τα τελευταια χρόνια πριν κάνω πρόσφατα την μετάβαση σε iOS)

Δε σου λέω να καψω το κινητό στο overclock και underclock και να γίνει ασταθές (η μόνη σωστη δικαιολογια στη άρση εγγυησης κατ' εμε), σου λέω να γίνει...smartphone σωστό!

Η σύγχηση με τα ip5 είναι Ελληνικό φαινόμενο και μόνο (δυστηχως) αφου δεν υπαρχει ελεγχος απο πουθενα..

Όπως και να χει, ειναι πολύ λιγοτερο ριψοκίνδυνο το customάρισμα στο iphone (που αν κατι παει στραβα κ χρειαστει η εγγυηση ειναι ενα απλο Click->Restore μακρια) παρά σε ένα "ανοιχτο" λογισμικό που χει κρυμμένες πολλές περισσότερες παγίδες για τον τελικό χρήστη

(Τέλος offtopic απο μενα)

Στο θέμα μας, οι OLED είναι σίγουρα το μέλλον και όχι το παρόν.. έχουν δρόμο ακόμη μπροστά τους. (κατασκευαστικά φθηνότερα αλλά και ποιοτικά να ξεπερνάνε σε περισσότερα σημεία τα IPS-LCD)

Ειναι γεγονός και ειναι κατι που κανενας CEO δε θα το λεγε δημοσίως.. στο μέλλον ειναι 99,9% σίγουρο πως αν ξεπεραστούν τα εμπόδια που αναφέρω πιο πάνω θα τις βάλουν και τα μηλόφωνα μας :)

#75   billmw

billmw

    iPH Addict

  • 859 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 15/02/2013 - 23:36

Μου έσβησαν το ποστ.... έλεος

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1

0 μέλη, 1 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες