Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Πειρατεία(?)


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
89 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   KostasKrits

KostasKrits

    iPH User

  • 131 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6

Δημοσίευση 14/02/2013 - 19:20

Καλησπέρα,
Τις τελευταίες μέρες βλέπω πολλά thread να κλείνουν από admins επειδή αναφέρονται σε παράνομο λογισμικό. Πολύ σωστά κάνετε και τα κλείνεται αλλά ας είμαστε λίγο ρεαλιστές. ΟΛΟΙ μας με εξαίρεση κάποιους "άσχετους" και κάποιους άλλους με ιδεολογία έχουμε κατεβάσει παράνομο λογισμικό είτε αυτό λέγεται παιχνίδι είτε ταινία είτε μουσική.
Τι είναι πειρατεία? Πειρατεία είναι η διανομή εφαρμογών, μουσικής, ταινιών, παιχνιδιών κ.α. δωρεάν από hackers. Οι hackers λοιπόν, βρίσκουν τα κενά ασφαλειας στο λογισμικό και χρησιμοποιούν τις τρύπες αυτές για να αποκτήσουν πρόσβαση και να αφαιρέσουν τα security(μες στις άκρες).

http://pc-news.gr/ho...warepiracy.html

Οι περισσότεροι πιστεύω έχετε καταλάβει που το πάω… Και ήρθε η ώρα να μπω στο ψητό.
Jailbreaking λοιπόν είναι η διαδικασία κατά την οποια ένας hacker βρίσκει ένα κενό ασφαλειας στο iOS και το χρησιμοποιεί για να βάλει μέσα τα καλούδια του.
Το jailbreak όμως το έχετε θεοποιήσει εδώ. Υπάρχουν tutorials για το πως να κανεις jailbreak, πως να αντιμετωπίσεις τυχόν προβλήματα και πολλά αλλα. Ποια είναι Η διαφορα του jailbreak και του παρανομου λογισμικού? Καμια στην ουσία. Όχι βασικά υπάρχει μια και αυτή είναι ότι οι δημιουργοί του jailbreak και οι κάτοχοι του cydiastore βγάζουν λεφτά από το hacking σε αντίθεση με τον hacker που θα σπάσει ένα game και θα το ανεβάσει στο internet. Στην μία περίπτωση δέχεστε να πληρώνετε τον hacker να σας δώσει αυτό που θέλετε, στην άλλη περίπτωση όμως λέτε όχι άμα σας το παρέχουν τζάμπα.

Ορίστε πάνω κάτω τι είναι ακριβώς το jailbreak
http://www.appleipho...s-jailbreaking/

Και στις 2 περιπτώσεις λοιπόν έχουμε hackers που σπάνε λογισμικά. Το jailbreak όμως γιατί το αγαπάτε τόσο πολύ? Επειδή σας αφήνει να βάλετε θέματα και πράγματα που λείπουν από το ιός? Παιδιά άμα δε σας κάνει αυτό που σας προσφέρει το iOS απλά να διαλέξετε κάτι άλλο που σας κάνει! Android για παράδειγμα, τα πάντα ανοιχτά και κανεις ο,τι θες!
Τώρα πριν πέσετε να με φάτε, το ξέρω πως το jailbreak είναι νόμιμο. Όμως είναι νόμιμο για 2 ακόμα χρονια και επίσης το jailbreak σε iPad είναι ΠΑΡΑΝΟΜΟ! Ναι είναι νόμιμο να κανεις jailbreak σε κινητό με iOS αλλα σε iPad είναι παράνομο(δη έχει λογική το ξέρω αλλα έτσι είναι). Οποτε θα μου πείτε, αφού είναι νόμιμο τι κάθεσαι και γραφεις όλα αυτά? Και Η απάντηση είναι η εξης. Είναι ο νομος που καθορίζει τι είναι σωστό και τι όχι? Επειδή ο νομος λέει ότι το συγκεκριμένο hacking είναι σωστό για 2 ακόμα χρονια σημαίνει ότι είναι και ηθικά σωστο? Όχι, είναι όσο λάθος είναι και το κανονικό hacking!

Σας παραθέτω και το άρθρο που λέει για την νομιμότητα του jailbreak.
http://gizmodo.com/5...but-not-tablets

Περιμένω τα σχόλιά σας!

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   sioulisn

sioulisn

    iPH User

  • 161 μηνύματα
  • Twitter:@sioulisn
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 4 +4G

Δημοσίευση 14/02/2013 - 19:36

Μάλλον δεν έχεις ασχοληθεί με προγραμματισμό ή γενικά μαθηματικά. Το jb, για μένα προσωπικά, είναι σχολείο.
Είναι σα να πας σε πανελλήνιες και να λύσεις το τελευταίο θέμα με άριστα.

Οσον αφορά τα games, όταν δεις τι χρειάζεται για να κάνεις decompile τα αρχεία τους θα καταλάβεις την μαγεία!

Στο 99% των περιπτώσεων ο χάκερ (προγραμματιστής) το κάνει από περιέργεια και για μάθηση. Οπως καταλαβαίνεις όμως κανείς δε λέει όχι στα χρήματα που του προσφέρουν :)

Και ένα τελευταίο, μη νομίζεις οτι οι εταιρείες δε θέλουν το χακινγκ. Καθώς μια μεγάλη πίτα καταναλωτών αγοράζει γι αυτό τον λόγο.

#3   KostasKrits

KostasKrits

    iPH User

  • 131 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6

Δημοσίευση 14/02/2013 - 19:39

Πληροφορική σπουδάζω και ξέρω 2 πράγματα. Ναι μαθαίνεις αρκετά με το hacking αλλά συνεχίζει να είναι παράνομο. Και εγώ απλά σχολιάζω την τάση του forum να μίσει ένα είδος hacking και να λατρεύει ένα άλλο!

#4   thanasis

thanasis

    iPH Guru

  • 9.488 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 14/02/2013 - 19:57

Μάλιστα..

Η θεωρία που αναπτύσσεις "έχει" μια λογική όσον αφορά το Hacking άλλα όχι το Cracking.. Βέβαια θα πρέπει να διαχωρίσεις στο μυαλό σου την λεπτή γραμμή μεταξύ Hacker και Cracker.Προφανώς το ηθικό κομμάτι και τον κόπο των προγραμματιστών το προσπερνάς οπότε το προσπερνώ και εγώ στην απάντηση μου και δεν θα σχολιάσω την πειρατεία αλλά τα αποτελέσματα.

Θα σου απαντήσω λοιπόν με ερώτηση..

Γιατί όλα τα τορεντάδικα και τα wareζαδικα τα διώκει ο νόμος σε παγκόσμιο επίπεδο ? Επίσης τι σε κάνει να πιστεύεις και εσένα και όσους πάτησαν like στα όσα γράφεις ότι οι διαχειριστές και κατ'επέκταση εμείς οι συντονιστές θέλουμε μπλεξίματα με το νόμο περί διακίνησης πειρατικού υλικού και παραβίασης πνευματικών δικαιωμάτων ?

Τελευταία επεξεργασία από: thanasis, 14/02/2013 - 20:00

ezgif_com_crop_2.gif


#5   Jumaru83

Jumaru83

    iPH User

  • 187 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 14/02/2013 - 20:00

Απλά υπάρχει μια διαφορά.
Με το να κάνεις jb δεν "κλέβεις" τίποτα από κανέναν. Το κινητό στην apple το πλήρωσες. Απλά μετά το φέρνεις στα μέτρα σου είτε με paid tweaks είτε με free.
Με το να βάλεις μια σπασμένη εφαρμογή στην ουσία "κλέβεις" τον developer της.

#6   NitromanseR

NitromanseR

    iPH User

  • 142 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 14/02/2013 - 20:00

Βασικά στο να κατεβάζεις ταινίες, μουσική κλπ το πρόβλημα δεν είναι ότι κάποιος βρήσκει τα κενά ασφαλείας και τα τροποποιεί αλλά ότι διαμοιράζονται αρχεία τα οποία έχουν πνευματικά δικαιόματα. Αν εσύ αγοράσεις ένα παιχνίδι κανείς δε σου απαγορεύει να το hack-άρεις 500 φορές αρκεί να μη το μοιράσεις σε κανένα και να το έχεις για προσωπική σου χρήση.

#7   kotsoscrete

kotsoscrete

    iPH Enthousiast

  • 413 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X

Δημοσίευση 14/02/2013 - 20:01

Μόνο η πολιτεία της Washington (αν θυμάμαι ορθά) έχει κηρύξει το Jailbreak,νόμιμο.

*Γι' αυτό το θέμα που γράφεις έχουμε γράψει σελίδες και έχω ακριβώς το ίδιο σκεπτικό.

Έχεις δίκιο κατ' εμέ και τα ίδια έγραφα κ' εγώ παρ' όλα αυτά και τα 2 είναι παράνομα.

#8   gpaliatsos

gpaliatsos

    iPH newbie

  • 16 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S

Δημοσίευση 14/02/2013 - 20:01

Καλησπέρα,
Τις τελευταίες μέρες βλέπω πολλά thread να κλείνουν από admins επειδή αναφέρονται σε παράνομο λογισμικό. Πολύ σωστά κάνετε και τα κλείνεται αλλά ας είμαστε λίγο ρεαλιστές. ΟΛΟΙ μας με εξαίρεση κάποιους "άσχετους" και κάποιους άλλους με ιδεολογία έχουμε κατεβάσει παράνομο λογισμικό είτε αυτό λέγεται παιχνίδι είτε ταινία είτε μουσική.
Τι είναι πειρατεία? Πειρατεία είναι η διανομή εφαρμογών, μουσικής, ταινιών, παιχνιδιών κ.α. δωρεάν από hackers. Οι hackers λοιπόν, βρίσκουν τα κενά ασφαλειας στο λογισμικό και χρησιμοποιούν τις τρύπες αυτές για να αποκτήσουν πρόσβαση και να αφαιρέσουν τα security(μες στις άκρες).

http://pc-news.gr/ho...warepiracy.html

Οι περισσότεροι πιστεύω έχετε καταλάβει που το πάω… Και ήρθε η ώρα να μπω στο ψητό.
Jailbreaking λοιπόν είναι η διαδικασία κατά την οποια ένας hacker βρίσκει ένα κενό ασφαλειας στο iOS και το χρησιμοποιεί για να βάλει μέσα τα καλούδια του.
Το jailbreak όμως το έχετε θεοποιήσει εδώ. Υπάρχουν tutorials για το πως να κανεις jailbreak, πως να αντιμετωπίσεις τυχόν προβλήματα και πολλά αλλα. Ποια είναι Η διαφορα του jailbreak και του παρανομου λογισμικού? Καμια στην ουσία. Όχι βασικά υπάρχει μια και αυτή είναι ότι οι δημιουργοί του jailbreak και οι κάτοχοι του cydiastore βγάζουν λεφτά από το hacking σε αντίθεση με τον hacker που θα σπάσει ένα game και θα το ανεβάσει στο internet. Στην μία περίπτωση δέχεστε να πληρώνετε τον hacker να σας δώσει αυτό που θέλετε, στην άλλη περίπτωση όμως λέτε όχι άμα σας το παρέχουν τζάμπα.

Ορίστε πάνω κάτω τι είναι ακριβώς το jailbreak
http://www.appleipho...s-jailbreaking/

Και στις 2 περιπτώσεις λοιπόν έχουμε hackers που σπάνε λογισμικά. Το jailbreak όμως γιατί το αγαπάτε τόσο πολύ? Επειδή σας αφήνει να βάλετε θέματα και πράγματα που λείπουν από το ιός? Παιδιά άμα δε σας κάνει αυτό που σας προσφέρει το iOS απλά να διαλέξετε κάτι άλλο που σας κάνει! Android για παράδειγμα, τα πάντα ανοιχτά και κανεις ο,τι θες!
Τώρα πριν πέσετε να με φάτε, το ξέρω πως το jailbreak είναι νόμιμο. Όμως είναι νόμιμο για 2 ακόμα χρονια και επίσης το jailbreak σε iPad είναι ΠΑΡΑΝΟΜΟ! Ναι είναι νόμιμο να κανεις jailbreak σε κινητό με iOS αλλα σε iPad είναι παράνομο(δη έχει λογική το ξέρω αλλα έτσι είναι). Οποτε θα μου πείτε, αφού είναι νόμιμο τι κάθεσαι και γραφεις όλα αυτά? Και Η απάντηση είναι η εξης. Είναι ο νομος που καθορίζει τι είναι σωστό και τι όχι? Επειδή ο νομος λέει ότι το συγκεκριμένο hacking είναι σωστό για 2 ακόμα χρονια σημαίνει ότι είναι και ηθικά σωστο? Όχι, είναι όσο λάθος είναι και το κανονικό hacking!

Σας παραθέτω και το άρθρο που λέει για την νομιμότητα του jailbreak.
http://gizmodo.com/5...but-not-tablets

Περιμένω τα σχόλιά σας!

Αδερφέ άνοιξες πολύ μεγάλη κουβέντα η οποία δεν πρόκειται να καταλήξει ΠΟΥΘΕΝΑ! Ο καθένας για μένα διαλέγει και παίρνει. Απλά η πολιτική του φόρουμ είναι αυτή. Ακολουθούμε αυτή την πολιτική. Άλλοι συμφωνούν άλλοι διαφωνούν όμως . Όπως εσύ προτείνεις και λες ότι αν δεν σου κάνει το IOS πάρε android έτσι και εδώ στο φόρουμ προτείνουν αυτό. Σε όποιον δεν αρέσει μπορεί να πάει αλλού. Χωρίς να θέλω να παρεξηγηθώ έτσι.

#9   KostasKrits

KostasKrits

    iPH User

  • 131 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6

Δημοσίευση 14/02/2013 - 20:04

Μάλιστα..

Η θεωρία που αναπτύσσεις "έχει" μια λογική όσον αφορά το Hacking άλλα όχι το Cracking.. Βέβαια θα πρέπει να διαχωρίσεις στο μυαλό σου την λεπτή γραμμή μεταξύ Hacker και Cracker.Προφανώς το ηθικό κομμάτι και τον κόπο των προγραμματιστών το προσπερνάς οπότε το προσπερνώ και εγώ στην απάντηση μου και δεν θα σχολιάσω την πειρατεία αλλά τα αποτελέσματα.

Θα σου απαντήσω λοιπόν με ερώτηση..

Γιατί όλα τα τορεντάδικα και τα wareζαδικα τα διώκει ο νόμος σε παγκόσμιο επίπεδο ? Επίσης τι σε κάνει να πιστεύεις και εσένα και όσους πάτησαν like στα όσα γράφεις ότι οι διαχειριστές και κατ'επέκταση εμείς οι συντονιστές θέλουμε μπλεξίματα με το νόμο περί διακίνησης πειρατικού υλικού και παραβίασης πνευματικών δικαιωμάτων ?



Ναι προφανώς και ξερώ ότι ο κύριος λόγος που απαγορεύεται εδώ μέσα αυτό το πράγμα ειναι για να μην έχετε μπλεξίματα. Απλά θυμάμαι όταν έκλεισε το insta... πόσο είχα χαρεί μερικοί. Και με τα πρόσφατα συμβάντα είπα να πω τι σκέφτομαι!

Όσο για τον κόπο του developer αυτό εννοείται νομίζω :ρ

Αδερφέ άνοιξες πολύ μεγάλη κουβέντα η οποία δεν πρόκειται να καταλήξει ΠΟΥΘΕΝΑ! Ο καθένας για μένα διαλέγει και παίρνει. Απλά η πολιτική του φόρουμ είναι αυτή. Ακολουθούμε αυτή την πολιτική. Άλλοι συμφωνούν άλλοι διαφωνούν όμως . Όπως εσύ προτείνεις και λες ότι αν δεν σου κάνει το IOS πάρε android έτσι και εδώ στο φόρουμ προτείνουν αυτό. Σε όποιον δεν αρέσει μπορεί να πάει αλλού. Χωρίς να θέλω να παρεξηγηθώ έτσι.


Προφανώς δεν σε παρεξηγώ... και δεν είναι η πολιτική του forum... το έθεσα λάθος πιθανόν... Είναι η νοοτροπία τον anti-πειρατών που υποστηρίζουν τους μεν και όχι τους δε!

#10   KostasKrits

KostasKrits

    iPH User

  • 131 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6

Δημοσίευση 14/02/2013 - 20:13

Απλά υπάρχει μια διαφορά.
Με το να κάνεις jb δεν "κλέβεις" τίποτα από κανέναν. Το κινητό στην apple το πλήρωσες. Απλά μετά το φέρνεις στα μέτρα σου είτε με paid tweaks είτε με free.
Με το να βάλεις μια σπασμένη εφαρμογή στην ουσία "κλέβεις" τον developer της.


Όμως σπας την συμφωνία που έκανες με την apple όταν αγόρασες την συσκευή της! Για κάποιο λόγο έχουν κλειδωμένο το λειτουργικό

#11   sioulisn

sioulisn

    iPH User

  • 161 μηνύματα
  • Twitter:@sioulisn
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 4 +4G

Δημοσίευση 14/02/2013 - 20:15

Όμως σπας την συμφωνία που έκανες με την apple όταν αγόρασες την συσκευή της! Για κάποιο λόγο έχουν κλειδωμένο το λειτουργικό


Για να μπορεί να ξεκλειδώσει :)

#12   KostasKrits

KostasKrits

    iPH User

  • 131 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6

Δημοσίευση 14/02/2013 - 20:17

Για να μπορεί να ξεκλειδώσει :)


Είναι και αυτό μία καλή λογική :ρ

#13   manosvitacar

manosvitacar

    iPH Community Leader

  • 12.832 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 14/02/2013 - 20:19

Και η apple όμως σπάει την συμφωνία με τους πελάτες όταν πας και μετράς 740 και άνω ευρώ και πας να ανοίξεις το τηλέφωνο και έχει ένα κάρο προβλήματα .

#14   gpaliatsos

gpaliatsos

    iPH newbie

  • 16 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S

Δημοσίευση 14/02/2013 - 20:27

Ναι προφανώς και ξερώ ότι ο κύριος λόγος που απαγορεύεται εδώ μέσα αυτό το πράγμα ειναι για να μην έχετε μπλεξίματα. Απλά θυμάμαι όταν έκλεισε το insta... πόσο είχα χαρεί μερικοί. Και με τα πρόσφατα συμβάντα είπα να πω τι σκέφτομαι!

Όσο για τον κόπο του developer αυτό εννοείται νομίζω :ρ



Προφανώς δεν σε παρεξηγώ... και δεν είναι η πολιτική του forum... το έθεσα λάθος πιθανόν... Είναι η νοοτροπία τον anti-πειρατών που υποστηρίζουν τους μεν και όχι τους δε!

Έτσι ναι το δέχομαι και σου δίνω χίλια δίκια και συμφωνώ!!! Γιατί πολλοί είναι αυτοί που το παίζουν αντι-πειρατές αλλά από την άλλη όμως "ε καμιά ταινιούλα κατεβάζουμε...". Εγώ αυτό που είχα πει ξανά είναι όποιος θέλει κατεβάζει τσάμπα και όποιος θέλει πληρώνει! Δεκτές όλες οι απόψεις!Αλλά μην το παίζουμε και νόμιμοι κιόλας γιατί όλοι είμαστε του τσάμπα. Άλλοι λίγο και άλλοι πολύ.

#15   sioulisn

sioulisn

    iPH User

  • 161 μηνύματα
  • Twitter:@sioulisn
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 4 +4G

Δημοσίευση 14/02/2013 - 20:33

Το οτι έχει 740 φταίνε οι καταναλωτές που τα σκάνε όταν ξέρουν οτι οπουδήποτε αλλού είναι φθηνότερο.
Προβλήματα; Είχες άλλο κινητό πριν; Και αν ναι και ησουν ευχαριστημενος γιατί πήρες apple;
Εχω δοκιμάσει όλες τις εταιρείες κινητών και tablet, το iPhone είναι μακράς το πιο σταθερό κι εύχρηστο κινητό και ταυτόχρονο πολύ ενδιαφέρον γι προγραμματισμό.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 2

0 μέλη, 2 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες