Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Πρόβλημα με WiFi σε iPhone 2G σε v2.2


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
29 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#16   manolaskakis

manolaskakis

    iPH newbie

  • 65 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 12/12/2008 - 18:01

Με ssh πως? Αφου χρειάζεται wifi..
Aν το γυρίσω στην 1.4 θα λειτουργεί το wifi(όπως πριν?)

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#17   ThanosDJ

ThanosDJ

    iPH newbie

  • 81 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus

Δημοσίευση 12/12/2008 - 18:55

Μπορεί να λειτουργήσει το SSH, χωρίς wifi με το πρόγραμμα που σου ανέφερα. Και να κάνεις restore στην 1.1.4 πάλι δεν θα έχεις wifi.

#18   manolaskakis

manolaskakis

    iPH newbie

  • 65 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 13/12/2008 - 00:45

Το θέμα είναι οτι δούλευε πριν το wifi στην 1.4..
Και τωρα βρίσκει σήμα αλλά συνδέεται και ξεσυνδέεται..
Το πρόβλημα που είδα εγώ είναι που τους κλειδώνει τελείως το wifi σαν επιλογή..
Εσύ τι έχεις?
Sorry για το πρήξιμο..

#19   ThanosDJ

ThanosDJ

    iPH newbie

  • 81 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus

Δημοσίευση 13/12/2008 - 14:02

Kαι εμένα πριν την 1.1.4 δούλευε κανονικά το wifi, αλλά μετά απο αυτή και με τον τρόπο επιλογής που υπήρχε την περίοδο εκείνη να κάνεις jailbreak κλπ. (ziphone), μου έπαψε να λειτουργεί το wifi. Αυτό βέβαια δεν συνέβηκε και σε όλους όσους έκαναν jailbreak με την μέθοδο αυτή. Και που δοκίμασα να πάω σε προηγουμενες εκδόσεις πάλι δεν είχα wifi. Αυτό που μου κάνει εμένα είναι να βρίσκει μεν δίκτυο, να συνδέομαι, και μετά απο 2-3 sec. να με πετάει έξω.

#20   manolaskakis

manolaskakis

    iPH newbie

  • 65 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 15/12/2008 - 18:21

Απορώ που ένας απάντησε μόνο ένας?
Δεν έπρεπε να υπήρχαν και άλλοι που να έχουν το πρόβλημα που από ότι φαίνεται εμφανίστηκε σε πολλούς..
Υπάρχει κάποιος που να το είχε και να το ξεπέρασε?



#21   ThanosDJ

ThanosDJ

    iPH newbie

  • 81 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus

Δημοσίευση 15/12/2008 - 19:08

Δεν ξέρω αν στο ανάφερα, αλλά το πρόβλημα αυτό πλέον μετά την version 1.1.4 δεν παρουσιάζεται και είναι πολύ λίγοι οι χρήστες που έχουν αυτό το πρόβλημα. Μακάρι να βρεθεί κάποια λύση μέσω software, αν και νομίζω πλέον ότι είναι θέμα hardware.

#22   sepsis

sepsis

    iPH Hero

  • 8.236 μηνύματα
  • Twitter:@hsouris
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 15/12/2008 - 19:17

Διάβασε καλά και δοκίμασε αυτά
i tried every thing and this finally worked just open boot neuter turn on 3.9 turn on fake bank turn on nuter then hit flash and then restart twice back to norman walla hey i had been working on trying to get my wifi back to working for 3weeks I TRIED EVERYTHING TRY THIS THANKS FOR THE HELP GUYS
http://www.modmyi.co...ase-help-3.html


Problem: No Wi-Fi After Pwning
Fix: Use Pwnage tool in advanced mode, make sure auto delete of bootneuter is off, and under general make sure to uncheck enable baseband update. Restore to the new .ipsw. Go to settings>General>Auto Lock, set to never. In bootneuter toggle the unlock switch to the other side that it is at now, flash that result. Then go and flip it back to what it used to be, and flash that. Your phones Wifi should work now.
http://www.modmyi.co...g-problems.html








#23   manolaskakis

manolaskakis

    iPH newbie

  • 65 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 18/12/2008 - 14:38

Να κάνω μια ερώτηση και εγώ για να επιστρέψω και το κιν στον φίλο μου..
Το wifi εξακολουθεί να μην δουλευει στο 2g στην 2.2..
Θέλω να δοκιμάσω και το Bootneuter απο cydia σαν τελεφταία λύση.. Αλλά δεν μπορώ να το κατεβάσω γιατι δεν έχω wifi..
Αυτό που ρωτάω είναι :
Μπορώ να βάλω μια καρτα cosmote on the go κάποιου φίλου και να μπώ στο internet και να το κατεωασω απο cydia?
Γίνεται? Πρέπει να περάσω κάποιες ρυθμίσεις στο iphone πριν και αν ναι ποιές(όχι μέσω ssh μιας και δεν μπορώ)
Ευχαριστώ!!

#24   manolaskakis

manolaskakis

    iPH newbie

  • 65 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 19/12/2008 - 01:17

Κανείς δεν ξέρει?

#25   sepsis

sepsis

    iPH Hero

  • 8.236 μηνύματα
  • Twitter:@hsouris
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 19/12/2008 - 01:26

Ε δοκίμασε το. Πρέπει να βάλεις τις ρυθμίσεις της εταιρείας

#26   ThanosDJ

ThanosDJ

    iPH newbie

  • 81 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus

Δημοσίευση 19/12/2008 - 16:16

Μάλλον βρέθηκε η λύση.

Θέλω να ευχαριστήσω τον sepsis που με κατεύθυνε με το προηγούμενο του μήνυμα στο site του modmyiphone. Η διαδικασία που πρέπει να ακολουθήσεις είναι αυτή που αναγράφεται σε αυτή την διεύθυνση: link

Εγώ το έκανα στο δικό μου iPhone το οποίο ήταν σε v2.2, το επανέφερα με τις οδηγίες αυτές σε v1.1.4 (εκεί δοκίμασα αν δουλεύει το wifi και δούλευε) και μετά επανήλθα σε v2.2.

Εδώ έχω μέχρι στιγμής wifi, αλλά θέλω να το ελέγξω κανα 2 μέρες, να δώ ότι ισχύει και λειτουργεί ακόμα.

#27   manolaskakis

manolaskakis

    iPH newbie

  • 65 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 19/12/2008 - 20:22

Σε έφτιαξα πάλι με το θέμα που άνοιξα!!

Μπράβο sepsis για την βοήθεια!!
Θα το τσεκάρω και εγώ σήμερα και θα σας πω. Ελπίζω να δουλέψει και σε εμένα!

#28   manolaskakis

manolaskakis

    iPH newbie

  • 65 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 22/12/2008 - 01:47

Εγώ δυστυχώς δεν τα κατάφερα (έφαγα πολλές ώρες και σπάσαν και τα νεύρα μου..)

Από 2.2 που ήταν σύμφωνα με τον οδηγό το πήγα στην 2.0 και προσπάθησα να το ξεκλειδώσω με το winpwn αλλά δεν τα κατάφερα μετά από πάρα πολλές δοκιμές και πολλά error.. Έτσι το έκανα unlock με το quiqpwn και ξεκλείδωσε..

Μετά έκανα uninstall το itunes 8 και έβαλα το 7.5 για να κάνω downgrade στην 1.1.4 βαζω το iphone σε dfu mode και το itunes δεν ανοίγει και μου λεέι οτι είναι παλιά η έκδοση και οτι πρέπει να βάλω την 7.7 τουλαχιστόν την οποία έβαλα και στο restore στην 1.1.4 πάλι error..

Το βάζω και σε άλλο υπολογιστή το 7.5 και μου βγάζει πάλι error στο restore..
Κάπου εκεί τα παράτησα(το ξαναέκανα restore στην 2,2)..

Εσύ που το έκανες όλα σου πήγαν ρολόι?
Μήπως ξέρει κανείς να με βοηθήσει?

#29   ThanosDJ

ThanosDJ

    iPH newbie

  • 81 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus

Δημοσίευση 22/12/2008 - 19:13

Λοιπον, είναι δύσκολη και επίπονη διαδικασία.

Απο firmware 2.2 κατεβαίνεις σε 2.0 (με iTunes 8.5). Δεν κάνεις Quickpwn ή winpwn αλλα το αφήνεις κλειδωμένο.

Κάνεις uninstall το iTunes 8.5 (σβήνεις και απο το my docyments/my music τον φάκελλο itunes) και κάνεις install το iTunes 7.5.

Εδώ μπαίνεις στο iTunes σε DFU mode (στην version 2.0 αφού συνδεθείς στο iTunes με κλειστό το iPhone, πατάς το κουμπί power και το home ταυτόχρονα για 10 δευτερόλεπτα, μετά αφήνεις το power και κρατάς πατημένο το home για 20 δευτερόλεπτα) και κάνεις restore σε 1.1.4.

Θα σου βγάλει λογικά error 1015 ή 1016 απο ότι θυμάμαι και πατάς ok.
Μετά ανοίγεις το ziPhone 3.0 και επιλέγεις απο το advanced features το individual unlocking options (jailbreak file system, activate και unlock sim-lock) πατώντας στο perform actions.

Εφόσον τελειώσει είσαι πλέον σε 1.1.4. Εδώ πρέπει να ελέγξεις αν έχεις wifi (σε εμένα είχε) αλλά μετά όταν έκανα αναβάθμιση σε 2.2 δεν είχα τελικά και αυτό ψάχνω να ρυθμίσω πως θα γίνει ακόμα.

Θα σε ενημερώσω αν καταφέρω τελικά να έχω και στην 2.2 wifi ή σε κάποια άλλη έκδοση μεγαλύτερη της 1.1.4.

#30   pontios1969

pontios1969

    iPH User

  • 103 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 12/01/2009 - 12:47

είχα μέχρι προλίγο και εγώ πρόβλημα.....ενώ έβρισκε το wifi δεν άνοιγε καμία σελίδα. unable.....bla bla..
τα είχα χάσει. δοκίμασα όλες τι δυνατές λύσεις εκτός restore.
αυτό το πρόβλημα μου προέκυψε από τότε που έβαλα το BeeJive 2.0
το έσβησα λοιπόν το  BeeJive έκανα και ένα sync με iTunes και ΛΥΘΗΚΕ.
AGAIN WIFI. και ανοίγει ότι σελίδα θέλεις.
το πρόβλημα το είχα περίπου 2 εβδομάδες.
δεν ξέρω πιο ήταν η πραγματική αιτία αλλά θα δοκιμάσω να ξαναβάλω το BeeJive. αν ξανά δε δουλεύει το wifi , πάει να πει πως αυτό το  BeeJive είναι το πρόβλημα.
γνώμη μου.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 2

0 μέλη, 2 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες