Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Πρόβλημα της μπαταρίας ή κάνω κάτι λάθος;


  • Please log in to reply
15 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   spanouis

spanouis

    iPH newbie

  • 28 μηνύματα

Δημοσίευση 21/02/2013 - 21:16

Καλησπέρα.
Είμαι εδώ και λίγες μέρες κάτοχος ενός iPhone 5 32GB της Sprint USA και αυτή είναι η πρώτη συσκευή Apple που είχα ποτέ.

Έχω διαβάσει και μερικά άλλα θέματα σχετικά με προβλήματα με τη μπαταρία του iPhone 5 αλλά δε με κάλυψαν απόλυτα. Η περίπτωσή μου έχει ως εξής:

-Έχουν γίνει μέχρι στιγμής 4 φορτίσεις. Στις δύο πρώτες φορές η φόρτιση έγινε από πρίζα αφού είχε εξαντληθεί πλήρως η μπαταρία και είχε απενεργοποιηθεί η συσκευή(γνωρίζω ότι αυτό πρέπει να αποφεύγεται). Τις επόμενες 2 φορές η φόρτιση έγινε από usb port ενώ η στάθμη της μπαταρίας ήταν στο 20% περίπου.
-Η συσκευή είναι καινούρια και όχι jailbroken.
-Τα applications που έχω είναι τα εξής: Facebook, Twitter, Instagram, Youtube, Google Maps, Skype, Viber, Shazam, Find My iPhone, Flashlight και QR reader.
-Τις περισσότερες φορές συνδέομαι μέσω LTE.

Το πρόβλημα είναι πως όταν για παράδειγμα πέφτω για ύπνο και αφήνω τη συσκευή στο 100%(χωρίς να είναι συνδεδεμένη σε φορτιστή) μετά από 7 περίπου ώρες αναμονής ξυπνάω και η στάθμη έχει πέσει στο 70-75% περίπου.

Απ' όσα έχω διαβάσει εδώ, τέτοια απώλεια είναι αρκετά μεγάλη για αναμονή.
Είναι λοιπόν πρόβλημα της μπαταρίας; Μήπως κάτι κάνω λάθος στις ρυθμίσεις ή οπουδήποτε αλλού; Ή απλά είναι φυσιολογικό επειδή είναι καινούρια η μπαταρία και γενικά η συσκευή;

Σας ευχαριστώ πολύ!

Τελευταία επεξεργασία από: spanouis, 21/02/2013 - 21:17.


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10,183 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 21/02/2013 - 21:25

Λογικό δεν είναι. Σε ποια έκδοση ios είναι το κινητό τώρα?
Once You Go Mac You Never Go Back

#3   valsamis

valsamis

    iPH Elite Poster

  • 2,579 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6

Δημοσίευση 21/02/2013 - 21:27

καταρχην η μπαταρια θα στρωσει μετα τις 2 βδομαδες, οι πρωτες φωρτησεις δεν παιζουν ρολο απλα να το φωρτηζεθς πριν πεσει κατω απο το 20%, πιο ios εχεις τωρα? να πρωσεχεις μηπως καποια εφαρμογη χρησημοποιει το location (αν βλεπεις το αντιστοιχο εικονιδιο στην statuw bar), το lte απο οτι εχω ακουσει τραβαει μπαταρια.

Τελευταία επεξεργασία από: valsamis, 21/02/2013 - 21:27.

IOS Developer & Instructor    www.valsamis.me


#4   spanouis

spanouis

    iPH newbie

  • 28 μηνύματα

Δημοσίευση 21/02/2013 - 21:39

Έχω την τελευταία έκδοση, 6.1.2.
Η αλήθεια είναι ότι έχω δώσει πρόσβαση στις περισσότερες εφαρμογές στο location.

Edit: Πλέον έχω δώσει πρόσβαση στο location μόνο στο Weather Application(μου είναι απαραίτητο) και στο Find My iPhone(αν δε δώσω πρόσβαση σε αυτό, έχει νόημα η ύπαρξη της εφαρμογής αυτής;).

Τελευταία επεξεργασία από: spanouis, 21/02/2013 - 21:42.


#5   valsamis

valsamis

    iPH Elite Poster

  • 2,579 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6

Δημοσίευση 21/02/2013 - 21:42

την μπαταρια θα την δεις αφου στρωσει, τωρα ειναι αρχη ακομα. ψαξε λιγο τα locations και γενικα τις ρυθμησεις. και υπομονη πιστευω δεν θα εχεις κανενα θεμα στο μελλον

IOS Developer & Instructor    www.valsamis.me


#6   spanouis

spanouis

    iPH newbie

  • 28 μηνύματα

Δημοσίευση 21/02/2013 - 21:57

Στη φωτογραφία που παραθέτω, μήπως θα μπορούσατε να μου πείτε ποιες επιλογές να απενεργοποιήσω χωρίς να δημιουργήσω πρόβλημα κάπου αλλού;

Συγγνώμη για το διπλό post.

Attached Files


Τελευταία επεξεργασία από: spanouis, 21/02/2013 - 21:55.


#7   valsamis

valsamis

    iPH Elite Poster

  • 2,579 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6

Δημοσίευση 21/02/2013 - 21:58

δεν βλεπω καμια φωτο... θα πας στο settings - privacy - location services και εκει θα δεις πιες μπορουν να το χρησημοποιησουν, κατω σου λεει αν ειναι γκρι το εικονιδιο εχει καιρο να χρησημοποιηθει απο αυτη την εφαρμογη, αν ειναι μωβ χρεισημοποιητε, οποτε δεν αν ειναι καποιο μωβ αν το χρειαζεσε αν οχι κλειστο

IOS Developer & Instructor    www.valsamis.me


#8   spanouis

spanouis

    iPH newbie

  • 28 μηνύματα

Δημοσίευση 21/02/2013 - 22:01

Αν θες φίλε, ξαναρίξε μια ματιά γιατί την πρώτη φορά είχα κάνει κάποιο λάθος στην επισύναψη της φωτογραφίας. Νομίζω πως τώρα είναι εντάξει.

#9   valsamis

valsamis

    iPH Elite Poster

  • 2,579 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6

Δημοσίευση 21/02/2013 - 22:03

εκει που εισαι θα κανεις ενα βημα πισω... στην προηγουμενη σελιδα ειναι οι εφαρμογες

IOS Developer & Instructor    www.valsamis.me


#10   spanouis

spanouis

    iPH newbie

  • 28 μηνύματα

Δημοσίευση 21/02/2013 - 22:08

Μέχρι πριν λίγο είχαν πρόσβαση στο location οι εξής εφαρμογές: Camera, Instagram, Siri, Twitter, Weather, Find My iPhone.
Πλέον έχω επιτρέψει πρόσβαση μόνο στο Weather και στο Find My iPhone(αν απαγορεψω την πρόσβαση δεν είναι σα να αχρηστεύω την ίδια την εφαρμογή;

Στη φωτογραφία που σου έστειλα τα αφήνω όλα όπως είναι ή μπορώ να απενεργοποιήσω κάτι χωρίς να έχω συνέπειες στην ομαλή λειτουργία;

#11   valsamis

valsamis

    iPH Elite Poster

  • 2,579 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6

Δημοσίευση 21/02/2013 - 22:11

στη φωτο ναι αστα, το θεμα ειναι αν στις εφαρμογες εχε διπλα τους το μωβ εικονιδιο.... το ειχε καμια? το να τα σβησεις δεν εχει σχεση, σημασια εχει να μην χρεισημοποιητε χωρις να το ξερεις, πχ εγω εβλεπα το location εικονιδιο στην staus bar και ελεγα γιατι ειναι ανοιχτο αφου εχω ολες τις εφαρμογες κλειστες.. εψαξα και ειδα ενα app το data usage ειχε μωβ εικονιδιο, οταν το απενεργοποιησα εσβησε και απο την staus bar, θεωρητηκα αυτη η πατατα θα μου ετρωγε ασκοπα μπαταρια

IOS Developer & Instructor    www.valsamis.me


#12   spanouis

spanouis

    iPH newbie

  • 28 μηνύματα

Δημοσίευση 21/02/2013 - 22:17

Όχι, μωβ δεν είδα μέχρι στιγμής.

Anyway, ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια.
Θα ξανακάνω ένα γενικό πέρασμα απ' όλα τα settings μήπως μου έχει ξεφύγει κάτι, θα περιμένω μερικές μέρες να "στρώσει" η μπαταρία και εφόσον εξακολουθεί το πρόβλημα να υπάρχει θα επανέρθω.

Και πάλι, ευχαριστώ :)

#13   valsamis

valsamis

    iPH Elite Poster

  • 2,579 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6

Δημοσίευση 21/02/2013 - 22:18

τιποτα απλα να ξερεις θελει καποιες μερες να στρωσει η μπαταρια... κανε λιγο υπομονη φωρτηζε το πριν πεσει 20% και θα εισαι κομπλε, αν οχι ξαναγραφεις και θα δουμε

IOS Developer & Instructor    www.valsamis.me


#14   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113,564 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 22/02/2013 - 01:48

Στη φωτογραφία που παραθέτω, μήπως θα μπορούσατε να μου πείτε ποιες επιλογές να απενεργοποιήσω χωρίς να δημιουργήσω πρόβλημα κάπου αλλού;

Συγγνώμη για το διπλό post.


Όλα αυτά ανοιχτά να ξέρεις πως καταναλώνουν πολύ. Άφησε μόνο ανοιχτά τα 2 πρώτα.

Επίσης το να χάνεις τόσο πολύ το βράδυ δεν είναι φυσιολογικό.

Δες αν οι χρόνοι χρήσης σου είναι ίδιοι.
| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#15   spanouis

spanouis

    iPH newbie

  • 28 μηνύματα

Δημοσίευση 26/02/2013 - 00:47

Μιας κι έχουν περάσει ήδη 4 ημέρες και 4 φορτίσεις(3 από usb και 1 από πρίζα), ας κάνω ένα update.

Μόνιμη πρόσβαση στο location έχω επιτρέψει μόνο στη Siri, το Weather και το Find My iPhone.
Ενώ στα system services έχω on μόνο τα δύο πρώτα.

Είχα σταδιακή βελτίωση από την πρώτη κιόλας φόρτιση. Μετά και την τελευταία πλήρη φόρτιση, μετά από 7ωρο ύπνο και αντίστοιχη κατάσταση αναμονής της συσκευής, η στάθμη της μπαταρίας ήταν στο 98%.

Οπότε, μάλλον το πρόβλημά μου έχει λυθεί και ίσως όταν φτάσω τις 20 φορτίσεις κι η μπαταρία έχει "στρώσει" να δω κι άλλη βελτίωση.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 3

0 μέλη, 3 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες