Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 4 ψήφοι

[Review] Eortes


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
78 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   morpheusgr

morpheusgr

    iPH Honoured Member

  • 1.427 μηνύματα
  • Twitter:@morpheusgr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 06/12/2009 - 00:38

Eortes

Συνημμένο αρχείο  icon.png   34,95KB   17 λήψεις

Το Eortes όπως καταλαβαίνει κανείς και από το όνομά του είναι μια εφαρμογή που έχει να κάνει με κάθε είδους γιορτές και πληροφορίες που σχετίζονται με τις ημέρες του έτους. Πέρα από το όνομά της ας δούμε τι τελικά μας προσφέρει η συγκεκριμένη εφαρμογή.
Σκοπός του προγράμματος είναι να υπενθυμίζει τις εορτές και τα γενέθλια των επαφών μας καθώς και δικά μας γεγονότα ή επετείους. Η εφαρμογή ενωματώνει μια βάση με 4000 και πλέον ονόματα-γιορτές και συνώνυμα, έτσι δεν απαιτεί σύνδεση με το internet για τη λειτουργία του. Ακόμα περιλαμβάνει πάνω απο 18000 ονόματα σε greeklish για να εξασφαλίσει την εύρεση όλων των ονομάτων απο τις επαφές σας.

Το Eortes αποτελείται από 5 κύριες σελίδες.
Ανοίγοντας την εφαρμογή θα σας εμφανιστεί η κύρια σελίδα της εφαρμογής με τίτλο "Ημερολόγιο".

Συνημμένο αρχείο  IMG_0156.PNG   105,41KB   12 λήψεις Συνημμένο αρχείο  IMG_0163.PNG   105,33KB   11 λήψεις

Συνημμένο αρχείο  IMG_0164.PNG   105,18KB   11 λήψεις

Εδώ εμφανίζονται η ημερομηνία της ημέρας μαζι με τις εορτές της ημέρας. Αναλυτικότερα στην κύρια σελίδα εμφανίζονται οι εορτές των επαφών, τα γενέθλια των επαφών καθώς και τα γεγονότα που έχει εισάγει ο χρήστης για τη συγκεκριμένη ημερομηνία.

Συνημμένο αρχείο  IMG_0165.PNG   109,89KB   12 λήψεις


Όπου υπάρχουν πάνω από μια εορτές ή γεγονότα, αυτά εμφανίζονται σε λίστα, η οποία είναι κυλιόμενη σε περίπτωση που αυτά είναι περισσότερα από τρία. Ακόμη εμφανίζεται ο αριθμός των επαφών που εορτάζουν ως υπενθύμιση (badge) στο "Ημερολόγιο".

Συνημμένο αρχείο  IMG_0166.PNG   119,98KB   12 λήψεις Συνημμένο αρχείο  IMG_0167.PNG   119,35KB   9 λήψεις


Με tap στην επαφή που γιορτάζει εμφανίζονται οι πληροφορίες της επαφής με τη δυνατότητα άμεσης κλήσης ή αποστολής email.

Το πρόγραμμα έχει δυνατότητα εισαγωγής νέων γεγονότων σε οποιαδήποτε ημερομηνία.
Με tap στο "+" της πρώτης σελίδας γίνεται μετάβαση στη φόρμα εισαγωγής και επεξεργασίας γεγονότων.

Συνημμένο αρχείο  IMG_0168.png   91,64KB   11 λήψεις


Η δεύτερη σελίδα με τίτλο "Εορτολόγιο" εμφανίζει όλες οι γιορτές που έχει το πρόγραμμα σε έναν μακρύ κατάλογο στον οποίο μπορούμε να μετακινηθούμε εύκολα με τη χρήση του ευρετηρίου στο δεξί μέρος της οθόνης.

Συνημμένο αρχείο  IMG_0157.PNG   66,09KB   6 λήψεις Συνημμένο αρχείο  IMG_0158.PNG   67,79KB   6 λήψεις


Υπάρχει η δυνατότητα αναζήτησης μιας γιορτής ή ημερομηνίας με πληκτρολόγηση της ημερομηνίας (μορφή εισαγωγής ημερομηνίας ΜΜΗΗ) ή της γιορτής αντίστοιχα στο πεδίο κάτω από τον αριθμό του έτους.
Ο υπολογισμός των κινητών εορτών γίνεται με βάση το έτος που αναγράφεται στο πάνω μέρος της σελίδας.

Στην τρίτη σελίδα με το όνομα "Επαφές" εμφανίζονται όλες οι εορτές και τα γενέθλια των επαφών μας καθώς και τα γεγονότα που έχουμε εισάγει για περίοδο ενός έτους από την τρέχουσα ημερομηνία. Υπάρχει δυνατότητα ταξινόμησης κατά Ημερομηνία, Επίθετο, Όνομα και Τύπο Γεγονότος, κάνοντας tap στο αντίστοιχο κουμπί στο πάνω μέρος της οθόνης.
Όσες επαφές έχουν φωτογραφία εμφανίζουν μία μικρογραφία στο αντίστοιχο πεδίο.

Συνημμένο αρχείο  IMG_0159.PNG   79,51KB   5 λήψεις Συνημμένο αρχείο  IMG_0160.PNG   80,42KB   5 λήψεις


Επιλέγοντας μία επαφή εμφανίζεται η κάρτα με τις πληροφορίες της. Επιλέγοντας έναν αριθμό τηλεφώνου μπορούμε να κάνουμε κλήση ή να επιλέξουμε την αποστολή SMS/MMS.
Επιλέγοντας ένα email μπορούμε να στείλουμε μήνυμα ηλεκτρονικού ταχυδρομείου χωρίς να αφήσουμε το πρόγραμμα.

Πέμπτη ακολουθεί η σελίδα "Αργίες" που μας δείχνει τις αργίες του επιλεγμένου έτους καθως επίσης και τις κινητές αργίες οι οποίες υπολογίζονται αυτόματα για το επιλεγμένο έτος.

Συνημμένο αρχείο  IMG_0161.PNG   67,6KB   6 λήψεις


Τέλος υπάρχει η σελίδα "Πληροφορίες" και περιέχει ορισμένα χρήσιμα μέρη, όπως οι οδηγίες χρήσης, η αναφορά προβήματος/προτάσεις, η σελίδα της εφαρμογής και ένα λινκ για την ενημέρωση των φίλων.

Συνημμένο αρχείο  IMG_0162.PNG   43,3KB   5 λήψεις


Η εφαρμογή διατίθεται μέσω του iTunes store στην τιμή 1,59€.
Πληροφορίες για την εφαρμογή μπορείτε να βρείτε στη σελίδα Eortes (εφαρμογή για iPhone και iPod Touch) v1.1.
Εκτός από τη συγκεκριμένη έκδοση διατίθεται και μια δωρεάν έκδοση της εφαρμογής με το όνομα EortesLite η οποία έχει όλα τα χαρακτηριστικά της πλήρους έκδοσης εκτός από την εμφάνιση των ονομαστικών εορτών των επαφών.
Developer: Νικόλαος Μπιτούλας

Τελευταία επεξεργασία από: morpheusgr, 11/12/2009 - 16:14

Just like underwear, passwords should be changed often...


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   Yannis

Yannis

    Rebuilding

  • 2.681 μηνύματα
  • Twitter:@iphonehellas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:GC

Δημοσίευση 08/12/2009 - 10:39

Ωραίο και αναλυτικό review!

Θα ακολουθήσει διαγωνισμός για την συγκεκριμένη εφαρμογή γι'αυτό μείνετε συντονισμένοι!

Good things come to those who wait...


#3   tonydeli7

tonydeli7

    iPH User

  • 114 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:tonydeli7

Δημοσίευση 08/12/2009 - 10:47

ενα απο τα λιγα apps που εχω αγορασει.Πολυ καλο!το αλλο εορτολογιο που κυκλοφορει εχεις πολλες διπλες γιορτες.ελεγε οτι γιορταζει ενας φιλος,τον πηρα τηλ. και μου λεει "οχι ρε δε γιορταζω τωρα...",και οπως μπηκε,βγηκε.

#4   tpal12

tpal12

    iPH Contributor

  • 1.289 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • GameCenter:tpal12

Δημοσίευση 10/12/2009 - 13:37

Παιδια να κανω μια ασχετη ερωτηση πως γινεται να κανω και εγω το logo της vodafone διπλα απο το σημα κοκκινο?
Ξερω ειναι ασχετο σε αθτο το topic αλλα δεν το βρησκω αλλου.ευχαριστω

#5   stark

stark

    iPH Contributor

  • 1.055 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone SE

Δημοσίευση 10/12/2009 - 17:00

Παιδιά δεν έχω καταλάβει το εξής:

Push έχει για να εμφανίζει και στο εικονίδιο της "αφετηρίας" (της οθόνης δηλαδη) τις σχετικές ειδοποιήσεις;
Η πρέπει να μπει κάποιος στην εφαρμογή για να δει το badge στο εικονίδιο "Ημερολόγιο";

Τελευταία επεξεργασία από: stark, 10/12/2009 - 17:00


#6   adenadoume

adenadoume

    iPH Addict

  • 610 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 10/12/2009 - 17:38

Πολύ καλό review (+1) και συγχαρητήρια και στον developer για την εφαρμογή!

#7   nickbit

nickbit

    iPH Member

  • 287 μηνύματα
  • Twitter:@bitoulas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S
  • Tablet:iPad 4

Δημοσίευση 10/12/2009 - 19:50

Παιδιά δεν έχω καταλάβει το εξής:

Push έχει για να εμφανίζει και στο εικονίδιο της "αφετηρίας" (της οθόνης δηλαδη) τις σχετικές ειδοποιήσεις;
Η πρέπει να μπει κάποιος στην εφαρμογή για να δει το badge στο εικονίδιο "Ημερολόγιο";


Φίλε Stark,

η παρούσα έκδοση δεν έχει push. Το badge της εφαρμογής ενημερώνεται μπαίνοντας στην εφαρμογή.
Το push θα είναι διαθέσιμο σε επόμενη έκδοση.

Εκτός από τη συγκεκριμένη έκδοση διατίθεται και μια δωρεάν έκδοση της εφαρμογής με το όνομα EortesLite η οποία δεν ενσωματώνει όλα τα χαρακτηριστηκά της πλήρους έκδοσης.


Το review είναι εκτενές και αξίζουν συγχαρητήρια στον morpheusgr.
Κάτι που αναγράφεται κάπως διαφορετικά στο review, είναι ότι η lite έκδοση έχει όλα τα χαρακτηριστικά της πλήρους έκδοσης εκτός από την εμφάνιση των ονομαστικών εορτών των επαφών.
Το αναφέρω απλώς γιατί αισθάνομαι ότι στην προκειμένη περίπτωση το ποτήρι είναι μισογεμάτο (τουλάχιστον) και όχι μισοάδειο...

#8   stark

stark

    iPH Contributor

  • 1.055 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone SE

Δημοσίευση 10/12/2009 - 20:15

Καλώς. Ανυπομονώ....

Οταν προσθέσετε και το push θα είμαι κι εγώ υποψήφιος αγοραστής της αξιόλογης όπως φαίνεται εφαρμογής σας.

#9   nickop

nickop

    iPH newbie

  • 18 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 10/12/2009 - 20:29

Ασε έχω πάρει απο φόβο λίγο τις Ελληνικές εφαρμογές για γιορτές.

Είμαι υποστηρικτής ελληνικών εφαρμογών στο iphone και αγοράζω όταν κάτι μου αρέσει και ένα παραπάνω που είναι απο ελληνικά χέρια.

Αλλά πήρα το Eortologio και είμαι πολύ απογοητεύμενος.Μάπα με πολλά bugs .....

Προχθές του Αγίου Νικολάου δεν έβγαζε κανένα απο τις επαφές μου οτι γιορτάζει και πιο παλιά έβγαζε το Στέλιος αλλά όχι τη Στέλα νομίζω κάτι τέτοιο.Επικοινώνησα και με την εταιρία που το έκανε για να τους το πω με e-mail αλλά ακόμα απαντάνε....

#10   nickbit

nickbit

    iPH Member

  • 287 μηνύματα
  • Twitter:@bitoulas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S
  • Tablet:iPad 4

Δημοσίευση 10/12/2009 - 20:36

Προτείνω να δοκιμάσετε την δωρεάν εφαρμογή EortesLite. Εκεί μπορείτε να δείτε ποιες εορτές συμπεριλαμβάνονται στο πρόγραμμα.

#11   computeras

computeras

    Advanced Member

  • 916 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 11/12/2009 - 00:53

Αγόρασα την εφαρμογή πριν λίγες μέρες και μπορώ να πω οτι είναι απόλυτα ευχαριστημένος. Η αναγνώριση των ονομάτων μέσα από τον τηλεφωνικό κατάλογο είναι άψογη (εννοείται εκτός αν γράφεις τις επαφές με παρατσούκλια :P) και το interface απλό και εύχρηστο. Μόλις μπουν και τα push notifications στην εφαρμογή θα είναι ακόμα καλύτερα πιστεύω.

#12   morpheusgr

morpheusgr

    iPH Honoured Member

  • 1.427 μηνύματα
  • Twitter:@morpheusgr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 11/12/2009 - 16:13

Η παρούσα έκδοση δεν έχει push. Το badge της εφαρμογής ενημερώνεται μπαίνοντας στην εφαρμογή.
Το push θα είναι διαθέσιμο σε επόμενη έκδοση.


Αναμενουμε για νεα ενημερωση, πιστευω η υπαρξη push notifications θα ειναι πολυ χρησιμη σε αυτην την εφαρμογη αρκει να μην καταβροχθιζει τη μπαταρια οπως γινεται με μερικες αλλες εφαρμογες που εχουν push.

Just like underwear, passwords should be changed often...


#13   zacharisharris

zacharisharris

    iPH Member

  • 213 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 11/12/2009 - 16:26

Δοκίμασα κα τις δύο εκδόσεις της εφαρμογής και έχω να πω οτι είναι φανταστική!
Την συνιστώ ανεπιφύλακτα σε όλους τους Έλληνες iPhone-users!
Συγχαρητήρια nickbit!
Πολύ καλή προσπάθεια!

#14   savvasha

savvasha

    iPH newbie

  • 11 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 20/12/2009 - 22:38

Μια χαρά εφαρμογή είναι, αλλά δεν μπορώ να τη αγοράσω... Είμαι από Κύπρο και δεν έχω βρει ακόμα τρόπο να αγοράζω μέσω Appstore (τα free τα κατάφερα δημιουργώντας αμερικάνικο account). Υπάρχει τρόπος;

#15   computeras

computeras

    Advanced Member

  • 916 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 20/12/2009 - 23:02

Γιατί δεν φτιάχνεις έναν λογαριασμό στο ελληνικό Appstore? Παίζει κάποιο θέμα με τις πιστωτικές από Κύπρο; Λογικά αν είναι VISA δεν θα έπρεπε να είχες κανένα πρόβλημα.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 2

0 μέλη, 2 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες