Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 1 ψήφοι

Η Apple βελτιώνει τους χάρτες στο iOS 6 με συχνές και σημαντικές αναβαθμίσεις


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
6 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   sepsis

sepsis

    iPH Hero

  • 8.236 μηνύματα
  • Twitter:@hsouris
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 13/03/2013 - 11:18

Αναρτημένη εικόνα


Οι χάρτες της Apple ήταν, ίσως, το μεγαλύτερο πρόβλημα που αντιμετώπισε η εταιρεία με την κυκλοφορία του iOS 6 πριν λίγους μήνες εν μέσω κατακραυγής και παραπόνων από εκατομμύρια χρήστες σε όλο τον κόσμο. Έκτοτε η εφαρμογή δέχεται ασύρματα σε τακτά χρονικά διαστήματα αναβαθμίσεις που βελτιώνουν τη γενικότερη εμπειρία χρήσης και αξιοπιστία προς όφελος του καταναλωτή. Μια τέτοια αναβάθμιση πραγματοποιήθηκε χθες για την Ιαπωνία αλλά και σε άλλες περιοχές του κόσμου, όπως μας ενημερώνει το The Loop.

Συγκεκριμένα, τους τελευταίους μήνες η εταιρεία πρόσθεσε υποστήριξη flyover σε έναν μεγάλο αριθμό πόλεων ανά τον κόσμο (όχι στην Ελλάδα, βέβαια) ενώ βελτίωσε και την απεικόνιση 3D κτηρίων καθώς και τις οδηγίες πλοήγησης. Ταυτόχρονα, βελτιώθηκαν οι εικόνες δορυφόρου καθώς και διάφορες πληροφορίες σε τοποθεσίες και αξιοθέατα.

Χρησιμοποιείτε ακόμα τους χάρτες της Apple; Έχετε δει βελτίωση σε σχέση με τις πρώτες μέρες της διάθεσής τους;

[via TheLoop]

Follow me on twitter


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   rromeodim

rromeodim

    iPH Guru

  • 9.683 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 13/03/2013 - 11:23

Εδω ελλαδα καμμια βελτιωση...ειδικα εξω απο μεγαλες πολεις τα πραγματα ειναι χαλια οσο αφορα την απεικονιση.

#3   billviper

billviper

    iPH Contributor

  • 1.883 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 13/03/2013 - 11:53

Λόγω δουλειάς επειδή μετακινούμαι καθημερινά σε πολλά χωριά της Μεσσηνίας, η native εφαρμογή έχει βρει όλα τα απόμερα χωριά, όλους τους δρόμους, και ποτέ δε μ'έχει βγάλει λάθος! Απ'όσα είχα διαβάσει είχα απογοητευτεί αλλά με βγάζει ασπροπρόσωπο!! Τεράστιο συν η μικρή κατανάλωση σε δεδομένα σε σχέση με το Google Maps!

#4   rromeodim

rromeodim

    iPH Guru

  • 9.683 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 13/03/2013 - 12:13

Απεικονιστικα τα κανει λιγο μανταρα ομως....δειχνει το ονομα πχ Aνω Ραχουλα και μολις αρχιζεις και κατεβαινεις η θεση του χωριου δεν εχει καμμια σχεση με εκει που ειναι το ονομα
παραδειγμα προχειρο..αν και πιθανως ξεφευγουμε :D
Αναρτημένη εικόνα
Αναρτημένη εικόνα

#5   MarkKnopfler

MarkKnopfler

    iPH Intergalactic Leader

  • 16.726 μηνύματα
  • Twitter:@Fmiggas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:markknopfler

Δημοσίευση 13/03/2013 - 12:17

Ναι τους βελτιώνει Νέα Υόρκη, Λος Άντζελες κτλ άντε και βαριά βαριά καμμιά Αθήνα που και που.
Έχω τουλάχιστον 10 screenshots από μεγάλη πόλη που είναι έτοιμα για 9GAG.

Τελευταία επεξεργασία από: MarkKnopfler, 13/03/2013 - 13:23

Αναρτημένη εικόνα


#6   nik198x

nik198x

    iPH Enthousiast

  • 461 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XR
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen

Δημοσίευση 13/03/2013 - 12:21

Το βασικό και μεγάλο πρόβλημά τους είναι η έλλειψη points of interest (POIs). Αντίθετα η πλοήγηση είναι αρκετά καλή. Η δορυφορική φωτογράφηση στην περιοχή μου απεικονίζει 10 μήνες πριν σε σχέση με google maps.

Πάντως δε μου φαίνεται να έχουν βελτιωθεί από το λανσάρισμα του iOS 6 για μένα, όχι βέβαια ότι δικαιολογείται και ο ντόρος που είχε γίνει, από τη στιγμή που λίγο αργότερα βγήκε το google maps και κάλυψε τα κενά. Τελικά χρησιμοποιώ apple maps για πλοήγηση μεγάλων αποστάσεων αλλά μέσα στην πόλη για αναζήτηση σημείων μόνο google maps.

#7   antoinegr

antoinegr

    iPH newbie

  • 32 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S
  • Tablet:iPad Air 2
  • GameCenter:AntoineGr

Δημοσίευση 13/03/2013 - 18:41

Χρησιμοποιώ τη native εφαρμογή από την πρώτη μέρα και γενικά είμαι πολύ ευχαριστημένος.
Το θέμα με τα POI που λέει ο φίλος, το έχω λύσει με το Forsquare και πραγματικά τα αποτελέσματα είναι καλύτερα κι από Google Maps.

Θέλεις να πας στο X κατάστημα/θέατρο/γήπεδο/πλατεία/εστιατόριο κ.λπ

Ανοίγεις Forsquare, κάνεις αναζήτηση με το όνομά του, κατά 99% υπάρχει.
Πατάς πάνω στο χάρτη που εμφανίζεται με το αποτέλεσμα και Get Directions.
Voila, έχει ανοίξει το Apple Maps με την τοποθεσία επιλεγμένη.
Go και φύγαμε.

(μόλις είδα οτι έχω ξαναγράψει για τη διαδικασία... :) αξίζει πιστεύω ένα αρθράκι, θα το βρει αρκετός κόσμος χρήσιμο!)

Τελευταία επεξεργασία από: antoinegr, 13/03/2013 - 18:43





Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 2

0 μέλη, 2 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες