Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 1 ψήφοι

Έγγραφο της αμερικάνικης Δίωξης Ναρκωτικών αναφέρει ότι το iMessage δυσκολεύει την υποκλοπή πληροφοριών


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
14 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   sepsis

sepsis

    iPH Hero

  • 8.236 μηνύματα
  • Twitter:@hsouris
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 05/04/2013 - 01:01

Αναρτημένη εικόνα


Το CNET δημοσιεύει ένα ενδιαφέρον απόρρητο έγγραφο του αμερικάνικου DEA (Υπηρεσία Δίωξης Ναρκωτικών), το οποίο προειδοποιεί ότι «είναι αδύνατη η υποκλοπή iMessages μεταξύ δύο Apple συσκευών - ακόμα και μετά από δικαστική εντολή». Φαίνεται ότι η κρυπτογράφηση που χρησιμοποιεί η Apple στο σύστημα iMessage για iOS και OS X συσκευές αποτρέπει την ικανότητα της υπηρεσίας να υποκλέψει αυτά τα μηνύματα για τη χρησιμοποίησή τους ως αποδεικτά στοιχεία.

Τμήμα της υπηρεσίας στο San Jose κατά τη διάρκεια έρευνας με ηλεκτρονική παρακολούθηση ήρθε αντιμέτωπη με την κρυπτογράφηση της Apple όταν δεν μπορούσαν να εντοπίσουν όλα τα μηνύματα από στοιχεία που παρείχε η Verizon εξαιτίας της χρησιμοποίησης των iMessages. Ο Christopher Soghoian, αναλυτής στην Αμερικάνικη Ένωση Πολιτικών Ελευθεριών, δήλωσε χαρακτηριστικά ότι «η υπηρεσία της Apple δεν έχει σχεδιαστή για να είναι αδιαπέραστη από την κυβέρνηση. Είναι πολύ πιο δύσκολη η υποκλοπή από ότι σε ένα τηλεφώνημα ή SMS αλλά το πραγματικό πρόβλημα είναι γιατί οι εταιρείες κινητής τηλεφωνίας το 2013 ακόμα παραδίδουν ήχο και κείμενο χωρίς κρυπτογράφηση στους χρήστες».


[via CNET]

Follow me on twitter


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   giannisk82

giannisk82

    iPH Addict

  • 746 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Air +4G

Δημοσίευση 05/04/2013 - 10:39

Τις προάλλες βγήκε ένα άρθρο που έλεγε ότι μπορούν να υποκλαπούν δεδομένα από τα imessage. Ποιον να πιστέψουμε?

#3   peterboutsis

peterboutsis

    iPH Contributor

  • 1.031 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • Tablet:iPad 3
  • GameCenter:peterboutsis

Δημοσίευση 05/04/2013 - 10:43

το διαβασα εχθες και γελαγα...

#4   Antiresias

Antiresias

    iPH Member

  • 214 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:Jimgreek

Δημοσίευση 05/04/2013 - 12:37

Τις προάλλες βγήκε ένα άρθρο που έλεγε ότι μπορούν να υποκλαπούν δεδομένα από τα imessage. Ποιον να πιστέψουμε?

Εκτός και είναι ρητορική η ερώτηση σου εγώ θα σου απαντήσω με άλλη μια ερώτηση. Το ios είναι αδιαπεραστο?

#5   Antiresias

Antiresias

    iPH Member

  • 214 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:Jimgreek

Δημοσίευση 05/04/2013 - 12:39

το διαβασα εχθες και γελαγα...

Με το συγκεκριμένο άρθρο ή με αυτό που λέει ο Γιάννης παραπάνω?

Τελευταία επεξεργασία από: Antiresias, 05/04/2013 - 12:40


#6   giannisk82

giannisk82

    iPH Addict

  • 746 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Air +4G

Δημοσίευση 05/04/2013 - 13:09

Εκτός και είναι ρητορική η ερώτηση σου εγώ θα σου απαντήσω με άλλη μια ερώτηση. Το ios είναι αδιαπεραστο?


Τίποτα δεν είναι αδιαπέραστο!! Αλλά είναι σαφώς πιο ασφαλές από άλλα λειτουργικά. Προσωπικά δεν έχω κάτι να κρύψω οπότε λίγο με νοιάζει, κουβέντα κάνουμε.

#7   tsaptsap

tsaptsap

    iPH newbie

  • 3 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 05/04/2013 - 13:20

Εγώ πάλι βλέπω οτι κάποιος χρησιμοποιεί greeklish translator...

Τμήμα της υπηρεσίας στο San Jose κατά τη διάρκεια έρευνας με ηλεκτρονική παρακολούθηση ήρθε αντιμέτωπη με την κρυπτογράφηση της Apple όταν δεν μπορούσαν να εντοπίσουν όλα τα μηνύματα από στοιχεία που παρείχε η Verizon εξαιτίας της χρησιμοποίησης των iMessages. Ο Christopher Soghoian, αναλυτής στην Αμερικάνικη Ένωση Πολιτικών Ελευθεριών, δήλωσε χαρακτηριστικά ότι «η υπηρεσία της Apple δεν έχει σχεδιαστή για να είναι αδιαπέραστη από την κυβέρνηση. Είναι πολύ πιο δύσκολη η υποκλοπή από ότι σε ένα τηλεφώνημα ή SMS αλλά το πραγματικό πρόβλημα είναι γιατί οι εταιρείες κινητής τηλεφωνίας το 2013 ακόμα παραδίδουν ήχο και κείμενο χωρίς κρυπτογράφηση στους χρήστες».



#8   Antiresias

Antiresias

    iPH Member

  • 214 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:Jimgreek

Δημοσίευση 05/04/2013 - 15:26

Τίποτα δεν είναι αδιαπέραστο!! Αλλά είναι σαφώς πιο ασφαλές από άλλα λειτουργικά. Προσωπικά δεν έχω κάτι να κρύψω οπότε λίγο με νοιάζει, κουβέντα κάνουμε.

Εννοείται πως κουβέντα κάνουμε και όσο για το ποιο είναι ασφαλέστερο δεν το έχω διαπιστώσει προσωπικά. Εγώ δεν είχα κανένα πρόβλημα σε κανένα από όλα τα λειτουργικά.
Όσα για τέτοια "έγγραφα" και διάφορες διαρροές και καλά από Διωξη ναρκωτικών,CSI, CIA, NSA, FBI, HAWAI 5-0,σκληροί του Μαϊάμι κ.α. για μένα είναι τουλάχιστον γελοία και απλά αναφέρονται σε ανάλογα τύπου φόρουμ για διαφήμιση και μόνο των προϊόντων που προωθεί το εκάστοτε φόρουμ. Προσωπική αποψη

Τελευταία επεξεργασία από: Antiresias, 05/04/2013 - 15:33


#9   Antiresias

Antiresias

    iPH Member

  • 214 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:Jimgreek

Δημοσίευση 05/04/2013 - 15:27

Τίποτα δεν είναι αδιαπέραστο!! Αλλά είναι σαφώς πιο ασφαλές από άλλα λειτουργικά. Προσωπικά δεν έχω κάτι να κρύψω οπότε λίγο με νοιάζει, κουβέντα κάνουμε.

Εννοείται πως κουβέντα κάνουμε και όσο για το ποιο είναι ασφαλέστερο δεν το έχω διαπιστώσει προσωπικά. Εγώ δεν είχα κανένα πρόβλημα σε κανένα από όλα τα λειτουργικά.
Όσα για τέτοια "έγγραφα" και διάφορες διαρροές και καλά από Διωξη ναρκωτικών,CSI, CIA, NSA, FBI, HAWAI 5-0,σκληροί του Μαϊάμι κ.α. για μένα είναι τουλάχιστον γελοία και απλά αναφέρονται σε ανάλογα τύπου φόρουμ για διαφήμιση και μόνο των προϊόντων που προωθεί το εκάστοτε φόρουμ. Προσωπική αποψη

Τελευταία επεξεργασία από: Antiresias, 05/04/2013 - 15:33


#10   stelios2809

stelios2809

    iPH User

  • 187 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 4

Δημοσίευση 05/04/2013 - 15:59

ωχ θα με χωρίσει η Σούλα!

#11   spyros12

spyros12

    iPH User

  • 151 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 05/04/2013 - 16:00

Εννοείται πως κουβέντα κάνουμε και όσο για το ποιο είναι ασφαλέστερο δεν το έχω διαπιστώσει προσωπικά. Εγώ δεν είχα κανένα πρόβλημα σε κανένα από όλα τα λειτουργικά.
Όσα για τέτοια "έγγραφα" και διάφορες διαρροές και καλά από Διωξη ναρκωτικών,CSI, CIA, NSA, FBI, HAWAI 5-0,σκληροί του Μαϊάμι κ.α. για μένα είναι τουλάχιστον γελοία και απλά αναφέρονται σε ανάλογα τύπου φόρουμ για διαφήμιση και μόνο των προϊόντων που προωθεί το εκάστοτε φόρουμ. Προσωπική αποψη

Αν δεν το εχετε καταλαβει ....ο κωδικας κρυπτογαφησης του imessege και οτιδηποτε αλλο του ειδους του πρωτα περναει απο καθε κυβερνητικη υπηρεσια και μετα το χρησημοποιουμε εμεις αυτη ειναι η αληθεια ...!!! τωρα ας ας καταλαβουμε το ποσο ασχετο περι ηθικης ηταν οι 20 περιπου σελιδες για το callrecorder του Ηλια Λημνεου !!!! Η ηθικη και η νομιμοτητα ειναι αναλογος το ποιος την χρησιμοποιει....!! Δηλαδη ο Σπυρος ειναι ανηθικος και παρανομος και ολες οι αλλες υπηρεσιες ειναι και ηθηκες και νομιμες...!! Ο νοων νοειτω ...!!!!

#12   giannisk82

giannisk82

    iPH Addict

  • 746 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Air +4G

Δημοσίευση 05/04/2013 - 16:18

Εννοείται πως κουβέντα κάνουμε και όσο για το ποιο είναι ασφαλέστερο δεν το έχω διαπιστώσει προσωπικά. Εγώ δεν είχα κανένα πρόβλημα σε κανένα από όλα τα λειτουργικά.
Όσα για τέτοια "έγγραφα" και διάφορες διαρροές και καλά από Διωξη ναρκωτικών,CSI, CIA, NSA, FBI, HAWAI 5-0,σκληροί του Μαϊάμι κ.α. για μένα είναι τουλάχιστον γελοία και απλά αναφέρονται σε ανάλογα τύπου φόρουμ για διαφήμιση και μόνο των προϊόντων που προωθεί το εκάστοτε φόρουμ. Προσωπική αποψη

συμφωνω αλλα να προσθέσω οτι και οι διάφορες έρευνες και μελέτες που δημοσιεύονται κατα καιρούς ειναι περισσότερο κατευθυνομενες απο τις εταιρίες και φυσικά πληρωμενες. Ενα έγγραφο της DEA που μπορει να αφορά αποκλειστικά μια παρακολούθηση, ή ενα μεμονωμένο περιστατικό (αν κ ελέγχεται ο λόγος που βγήκε στη δημοσιότητα.) ειναι πιο αληθοφανες απο μια έρευνα μιας ιδιωτικής εταιρίας την οποία φυσικα καποιος χρηματοδότησε.

#13   dominator

dominator

    iPH Hero

  • 3.533 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad 4

Δημοσίευση 05/04/2013 - 16:18

ψόφο σε όλους τους λαμόγια του κερατα

#14   kotsoscrete

kotsoscrete

    iPH Enthousiast

  • 413 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X

Δημοσίευση 05/04/2013 - 16:59

Σε λίγες ώρες σπάνε κωδικούς τραπεζών και είναι αδιεπέραστα τα iMessage από Iphone σε Iphone;
Παραλίγο.

#15   Antiresias

Antiresias

    iPH Member

  • 214 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:Jimgreek

Δημοσίευση 05/04/2013 - 17:05

Σε λίγες ώρες σπάνε κωδικούς τραπεζών και είναι αδιεπέραστα τα iMessage από Iphone σε Iphone;
Παραλίγο.

Ε πως...αφού υπάρχει το έγγραφο που το λέει.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 2

0 μέλη, 2 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες