Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Galaxy S3 ή iPhone 4S


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
91 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#46   Thanaiskep

Thanaiskep

    iPH User

  • 176 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad mini Retina
  • GameCenter:immortaltns1@hotmail.com

Δημοσίευση 11/04/2013 - 07:08

Εγώ πάντως, έχοντας δοκιμάσει για αρκετό καιρό ΚΑΙ τα δύο (Galaxy SIII, iPhone 4,5), ούτε ισάξιο smoothness είδα, ούτε επίπεδο εφαρμογών και ούτε υλικά κατασκευής.

Οπότε, δεν υπάρχει σύγκριση.

Η μεγάλη οθόνη είναι το μόνο που μου έλειψε, με τίποτα όμως δεν θα ξαναγυρνούσα γι αυτό και μόνο.


Smoothness.. Αυτο τα λεει ολα!

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#47   tamtakos

tamtakos

    iPH newbie

  • 57 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 13/04/2013 - 14:13

Μισό να φέρω τα ποπ-κόρν, μην ξεκινάτε ακόμα.


Xaxaxaaxa ελιωσα


#48   tamtakos

tamtakos

    iPH newbie

  • 57 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 13/04/2013 - 14:20

Αν δεν θες να κολλάει κάτσε εκεί που κάθεσαι.

Με τα ανδροιδη μετά τον πρώτο μήνα θες custom roms κλπ για να μην κολλάει κάθε 3 λεπτά.

Δεν παλεύεται.


Αυτο δεν ισχυει ρε φιλε πλεον με jelly bean και καλο κινητο. Τωρα αν το δοκιμασες σε κανα huawei με android 2.1 τωρα τι να πω. Εγω δεν εχω ποτε κολλημα με το νοτε2. Αν τυχει κανα ψιλοκολλημα (ενα στο διμηνο δηλαδη και αν ) ε και στο 4s ειχα κατι safemod κλπ

#49   tesalat

tesalat

    iPH Enthousiast

  • 443 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S Plus
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 13/04/2013 - 15:49

Σαν γενική εικόνα υπερέχει το Siii.
Όμως τα πράγματα δεν είναι ρόδινα παντού.
Θα έχεις περισσότερες δυνατότητες λόγο μεγέθους οθόνης, καλύτερη καμερα, καλύτερη αυτονομία αλλά μεγαλύτερο όγκο και πλαστικό παντού.
Ενας συνδιασμος και των δυο θα ήταν το καλύτερο:D

#50   blackmamba

blackmamba

    iPH Addict

  • 697 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 1st gen

Δημοσίευση 13/04/2013 - 17:35

Αυτο δεν ισχυει ρε φιλε πλεον με jelly bean και καλο κινητο. Τωρα αν το δοκιμασες σε κανα huawei με android 2.1 τωρα τι να πω. Εγω δεν εχω ποτε κολλημα με το νοτε2. Αν τυχει κανα ψιλοκολλημα (ενα στο διμηνο δηλαδη και αν ) ε και στο 4s ειχα κατι safemod κλπ

Galaxy SIII είχα για πάνω από 6 μήνες. Σε Ice Cream Sandwich στην αρχή και σε Jelly Bean όταν βγήκε η αναβάθμιση.

Safe Mode φίλε είναι για Jailbroken συσκευές.

Εγώ σου συγκρίνω και τα δύο ΜΑΜΑ. Ούτε το Samsung το rootαρα, ούτε το iPhone το έκανα jb.

To ένα κολλούσε συχνά πυκνά, ειδικά αν κατέβαζα μέσα πάνω από 15-20 εφαρμογές, (όχι ενεργές, απλά κατεβασμένες) , το άλλο είναι φίσκα και δεν νιώθει τίποτα.

Είναι θέμα της φύσης του Android, το ξαναλέμε, δεν κατηγορούμε αποκλειστικά τις εταιρίες γι' αυτό που συμβαίνει.

Άσε, που λειτουργίες τύπου Smart Stay & Smart Scroll, πέρα του οτι είναι άχρηστες (ΓΙΑ ΜΕΝΑ, ΤΟ ΤΟΝΙΖΩ), είναι και τρομερά ενεργοβόρες αν τις έχεις ενεργοποιημένες.

Απο κει και πέρα, επειδή περί συσκευών μιλάμε και υπάρχουν ΠΟΛΥ σημαντικότερα πράγματα στη ζωή μας, καλό θα είναι να τα χαιρόμαστε όσο τα έχουμε, όποιο έχει ο

καθένας και να μην μας καίει αν είναι καλύτερο ή χειρότερο από αυτό που έχει ο δίπλα. Ας μας νοιάζει μόνο αν κάνει ή δεν κάνει τη δουλειά μας.

#51   stefano23

stefano23

    iPH Enthousiast

  • 520 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • GameCenter:stefano_d23

Δημοσίευση 13/04/2013 - 17:51

Galaxy SIII είχα για πάνω από 6 μήνες. Σε Ice Cream Sandwich στην αρχή και σε Jelly Bean όταν βγήκε η αναβάθμιση.

Safe Mode φίλε είναι για Jailbroken συσκευές.

Εγώ σου συγκρίνω και τα δύο ΜΑΜΑ. Ούτε το Samsung το rootαρα, ούτε το iPhone το έκανα jb.

To ένα κολλούσε συχνά πυκνά, ειδικά αν κατέβαζα μέσα πάνω από 15-20 εφαρμογές, (όχι ενεργές, απλά κατεβασμένες) , το άλλο είναι φίσκα και δεν νιώθει τίποτα.

Είναι θέμα της φύσης του Android, το ξαναλέμε, δεν κατηγορούμε αποκλειστικά τις εταιρίες γι' αυτό που συμβαίνει.

Άσε, που λειτουργίες τύπου Smart Stay & Smart Scroll, πέρα του οτι είναι άχρηστες (ΓΙΑ ΜΕΝΑ, ΤΟ ΤΟΝΙΖΩ), είναι και τρομερά ενεργοβόρες αν τις έχεις ενεργοποιημένες.

Απο κει και πέρα, επειδή περί συσκευών μιλάμε και υπάρχουν ΠΟΛΥ σημαντικότερα πράγματα στη ζωή μας, καλό θα είναι να τα χαιρόμαστε όσο τα έχουμε, όποιο έχει ο

καθένας και να μην μας καίει αν είναι καλύτερο ή χειρότερο από αυτό που έχει ο δίπλα. Ας μας νοιάζει μόνο αν κάνει ή δεν κάνει τη δουλειά μας.

Ολα τα συστηματα αν τα φορτωσεις με εφαρμογες, καποια στιγμη χανουν σε αποδοση, ειναι τελειως φυσιολογικο, μιας και γεμιζει ο αποθηκευτικος δισκος και αναγκαστικα οι ταχυτητες αναγνωσης-εγγραφης μειωνονται... απλα το android ως open source λογισμικο, θελει και λιγη προσοχη για να δουλευει σωστα.. δεν παιζει s3 με 15 εφαρμογες να κολλαει αν ειναι καλα συντηρημενο... 50-60 ειχα οταν ηταν μαμα, δεν ειχα ιχνος lag... τωρα εχω 75 και παλι δεν καταλαβαινει τιποτα απολυτως... σε low end συσκευη να το καταλαβω, ενα απο τα ελαττωματα του λογισμικου... σε συσκευες σαν το s3 δεν παιζει αυτο....

#52   tamtakos

tamtakos

    iPH newbie

  • 57 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 13/04/2013 - 20:08

Safe Mode φίλε είναι για Jailbroken συσκευές.

Εγώ σου συγκρίνω και τα δύο ΜΑΜΑ. Ούτε το Samsung το rootαρα, ούτε το iPhone το έκανα jb.


Αυτο ειναι το θεμα. Οτι το iphone ομως πρεπει να το κανεις jb για να κανει το 50% απο αυτο που το samsung το κανει και unroot. Οποτε εγω θα συγκρινω αναλογα με τις απαιτησεις μου αυτο που εχω δουλεψει. Δηλαδη Samsung ΜΑΜΑ και Iphone jb.

#53   tesalat

tesalat

    iPH Enthousiast

  • 443 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S Plus
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 13/04/2013 - 21:56

Αυτο ειναι το θεμα. Οτι το iphone ομως πρεπει να το κανεις jb για να κανει το 50% απο αυτο που το samsung το κανει και unroot. Οποτε εγω θα συγκρινω αναλογα με τις απαιτησεις μου αυτο που εχω δουλεψει. Δηλαδη Samsung ΜΑΜΑ και Iphone jb.

Αυτά που γράφονται για κολλήματα δεν υφίστανται σε καμία περίπτωση.
Αν κάτι μπορείς να πεις για το Siii είναι για την καθυστέρηση στον dialer που όταν δεν το χρησιμοποιείς συχνά, κλείνει σαν εφαρμογή και χρειάζεται 2-3 δευτερόλεπτα να ανοίξει.
Συμβαίνει γιατί δεν είναι ρυθμισμένος να μην κλείνει πότε όπως ο αντίστοιχος ios dialer και είναι πολύ βαρύς αφού έχει πάνω του πάρα πολλά πράγματα που σε iphone θα χρειαζοσουν 4-5 tweaks απο cydia για να τα κάνεις.
Διορθώνεται εύκολα με χρήση αλλού dialer χωρίς να απαιτήται root.
Όσο καιρό το είχα δεν μου κόλλησε ποτέ.
Crass εφαρμογών τρίτων υπήρξαν αλλά αύριο συμβαίνει και στο ipad.

Για μένα σύγκριση χωρά μόνο με i5 και εφόσον είναι jb ώστε να έχεις πράγματα που λείπουν.

Από την άλλη για κάποιους δεν είναι απαραίτητες οι μεγάλες οθόνες ούτε οι έξτρα δυνατότητες του android.
Οπότε όλα εξαρτονται από το τι ζητά ο χρήστης.

Τελευταία επεξεργασία από: tesalat, 13/04/2013 - 22:05


#54   lupushegemonia

lupushegemonia

    iPH Addict

  • 894 μηνύματα

Δημοσίευση 14/04/2013 - 14:58

Εγώ πλέον διαθέτω και Android συσκευή (οκ, της γυναίκας μου, το TMobile HD2 με Nexus Icecream 2.9 - Android 4 - rom) και φυσικά το 4άρι "Μήλο" μου.
Ναι, θα μου πείτε ότι το Galaxy S3 είναι πιο σύγχρονο κινητό απ' το HD2. Όμως, το HD2 (ειδικά αυτό που λέω, η αμερικάνικη ΠΙΟ ΙΣΧΥΡΗ έκδοσή του) όταν βγήκε, παρέμενε το κορυφαίο κινητό για μια 3ετία (μέχρι να βγει το τότε σύγχρονο iPhone)...
...Απ' την πείρα μου ως τώρα, δεν θα αγόραζα ούτε για αστείο μια συσκευή Android - αντί μιας Apple!
Kαι είναι πάρα πολύ απλό:
Ακόμα και με JB να 'χεις το "Μήλο" σου (όπως εγώ πχ.), το Apple κινητό έχει ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΟ λειτουργικό σε σχέση με το open-sourse Android (που η Google έχει αφήσει την κάθε εταιρεία να του "αλλάζει τα φώτα"), κάνει ΥΠΕΡ-ΤΕΛΕΙΑ διαχείρηση των πόρων του μηχανήματος και το βλέπω στις συσκευές μου - το "Μήλο" το 'χω "τιγκάρει" και "πετάει", το HD2 με Android του 'χω βάλει ΑΠΛΑ τα βασικά και χρειάζεται μια... ντουζίνα App/Task-Killer και RAMoptimizers για να μη "τα φτύσει"!!!
Δεν είναι ΤΥΧΑΙΟ που στα Android βγαίνουν πια ΤΙΤΑΝΙΑ σε hardware μηχανήματα (με 4πύρινους επεξεργαστές και τεράστια ποσότητα RAM), ενώ τα Apple παραμένουν σε "χαμηλά επίπεδα" hardware - γιατί ΠΟΛΥ ΑΠΛΑ ΔΕΝ χρειάζονται την έξτρα υπεροχή σε hardware.

Οπότε, ακόμα και το απλό 4άρι μου (όχι "S"), το θεωρώ υπερ"μαμάτο" σε σχέση οποιουδήποτε Android. Αν μου χάριζαν ένα G3 (όχι να το αγόραζα κιόλας), απλά θα το πωλούσα και θα 'παιρνα ένα επιπλέον "Μήλο" ή ένα iPad που "ζαχαρώνω".

#55   tamtakos

tamtakos

    iPH newbie

  • 57 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 14/04/2013 - 18:03

Εγώ πλέον διαθέτω και Android συσκευή (οκ, της γυναίκας μου, το TMobile HD2 με Nexus Icecream 2.9 - Android 4 - rom)


Εδω σταματαμε το διαβασμα. Αν ειναι και εμεις να συγκρινουμε το s2 με το iphone 3g

Τελευταία επεξεργασία από: tamtakos, 14/04/2013 - 18:06


#56   afanoulis

afanoulis

    iPH User

  • 184 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • GameCenter:nikiforosvin

Δημοσίευση 14/04/2013 - 19:00

Εδω σταματαμε το διαβασμα. Αν ειναι και εμεις να συγκρινουμε το s2 με το iphone 3g



Μόνο αν ειναι χαρισμενο το s2!!!!!

#57   stefano23

stefano23

    iPH Enthousiast

  • 520 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • GameCenter:stefano_d23

Δημοσίευση 15/04/2013 - 04:29

Εγώ πλέον διαθέτω και Android συσκευή (οκ, της γυναίκας μου, το TMobile HD2 με Nexus Icecream 2.9 - Android 4 - rom) και φυσικά το 4άρι "Μήλο" μου.
Ναι, θα μου πείτε ότι το Galaxy S3 είναι πιο σύγχρονο κινητό απ' το HD2. Όμως, το HD2 (ειδικά αυτό που λέω, η αμερικάνικη ΠΙΟ ΙΣΧΥΡΗ έκδοσή του) όταν βγήκε, παρέμενε το κορυφαίο κινητό για μια 3ετία (μέχρι να βγει το τότε σύγχρονο iPhone)...
...Απ' την πείρα μου ως τώρα, δεν θα αγόραζα ούτε για αστείο μια συσκευή Android - αντί μιας Apple!
Kαι είναι πάρα πολύ απλό:
Ακόμα και με JB να 'χεις το "Μήλο" σου (όπως εγώ πχ.), το Apple κινητό έχει ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΟ λειτουργικό σε σχέση με το open-sourse Android (που η Google έχει αφήσει την κάθε εταιρεία να του "αλλάζει τα φώτα"), κάνει ΥΠΕΡ-ΤΕΛΕΙΑ διαχείρηση των πόρων του μηχανήματος και το βλέπω στις συσκευές μου - το "Μήλο" το 'χω "τιγκάρει" και "πετάει", το HD2 με Android του 'χω βάλει ΑΠΛΑ τα βασικά και χρειάζεται μια... ντουζίνα App/Task-Killer και RAMoptimizers για να μη "τα φτύσει"!!!
Δεν είναι ΤΥΧΑΙΟ που στα Android βγαίνουν πια ΤΙΤΑΝΙΑ σε hardware μηχανήματα (με 4πύρινους επεξεργαστές και τεράστια ποσότητα RAM), ενώ τα Apple παραμένουν σε "χαμηλά επίπεδα" hardware - γιατί ΠΟΛΥ ΑΠΛΑ ΔΕΝ χρειάζονται την έξτρα υπεροχή σε hardware.

Οπότε, ακόμα και το απλό 4άρι μου (όχι "S"), το θεωρώ υπερ"μαμάτο" σε σχέση οποιουδήποτε Android. Αν μου χάριζαν ένα G3 (όχι να το αγόραζα κιόλας), απλά θα το πωλούσα και θα 'παιρνα ένα επιπλέον "Μήλο" ή ένα iPad που "ζαχαρώνω".

Αν σου χαρισουν s3, την ιδια μερα το 4αρι θα παρει τον δρομο για τον νεο του ιδιοκτητη.. το μονο που μπορει να σου αρεσει πιο πολυ ειναι το iphone 5, που εχει παρομοιο hardware με το s3.. οποτε δεν στεκει αυτο που λες...

#58   Thanaiskep

Thanaiskep

    iPH User

  • 176 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad mini Retina
  • GameCenter:immortaltns1@hotmail.com

Δημοσίευση 15/04/2013 - 06:59

Αν σου χαρισουν s3, την ιδια μερα το 4αρι θα παρει τον δρομο για τον νεο του ιδιοκτητη.. το μονο που μπορει να σου αρεσει πιο πολυ ειναι το iphone 5, που εχει παρομοιο hardware με το s3.. οποτε δεν στεκει αυτο που λες...


Ρε παιδες να κανω μια ερωτηση; Επαιξε κανεις 3d game σε μανισιο s3? το ιδιο παιχνιδι το επαιξε σε 4s η iphone 5? εγω θα αναφερω την προσωπικη μου εμπειρια. Real racing 3 στο galaxy s3 καλουτσικα γραφικα και πολλα κομπιασματα. 4s και 5 τελεια γραφικα και δεν εχασε frame ουτε για αστειο.

Τελευταία επεξεργασία από: Thanaiskep, 15/04/2013 - 07:00


#59   Thanaiskep

Thanaiskep

    iPH User

  • 176 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad mini Retina
  • GameCenter:immortaltns1@hotmail.com

Δημοσίευση 15/04/2013 - 07:18

Το ιδιο επισης και σε αλλα 3d games. Πως εξηγητε αυτο; Γιατι μια συσκευη η οποια εχει 4 πυρηνες 1gb ram γαματη gpu αυμπεριφερετε ετσι;

#60   lupushegemonia

lupushegemonia

    iPH Addict

  • 894 μηνύματα

Δημοσίευση 15/04/2013 - 08:58

To EXOYME παιδάκια το S3 στο γραφείο (εταιρεία mobile game developing). Και επαναλαμβάνω: ΘΕΛΕΙ ΕΝΑ ΚΑΡΟ πράγματα για να διαχειριστεί σωστά τους πόρους του, ζεσταίνεται σαν μια... τηγανιά πατάτες στο δευτερόλεπτο, η μπαταρία του ΔΙΧΩΣ πολλά-πολλά κρατάει... 1+ μέρα (!), ενώ η πολυδιαφημισμένη οθόνη του είναι μερικές τεχνολογίες πίσω απ'την Retina. Το μόνο που διαθέτει μακράν καλύτερο απ' το 4άρι "μήλο", είναι φυσικά το hardware το οποίο το "μήλο" πολύ απλά... ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ!
Οπότε... επαναλαμβάνω... ούτε για πλάκα δεν θα το κρατούσα αν μου το 'διναν το S3.

Ξυπνάτε! Σας "δουλεύουν" οι εταιρείες για να καταναλώνετε προϊόντα... Δεν γίνεται ένα μικρό πραγματάκι σαν ένα κινητό, να θες να παίζεις παιχνιδάκια ΤΕΤΟΙΟΥ ΜΕΓΕΘΟΥΣ ΟΘΟΝΗΣ, να θες να σερφάρεις στο Νετ και να βλέπεις βίντεο ή ν' ακούς μουσική...
...και να χρειάζεται το κινητό αυτό ΠΙΟ ΙΣΧΥΡΟΤΕΡΟ hardware απ' ότι το... laptop ή το desktop σας!!!
ΑΠΛΗ ΛΟΓΙΚΗ είναι, δεν είναι καμιά περίεργη θεωρία.

Τελευταία επεξεργασία από: lupushegemonia, 15/04/2013 - 08:59


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες