Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Google Goggles


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
57 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#16   fteo

fteo

    iPH Enthousiast

  • 558 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:fteo

Δημοσίευση 06/06/2010 - 01:37

Ποιος είναι ο πραγματικός λόγος;;; :huh:

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#17   Smaug

Smaug

    iPH Contributor

  • 1.771 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • GameCenter:smaug.gr

Δημοσίευση 06/06/2010 - 02:38

Φακέλωμα σε όλο του το μεγαλείο! Πολλοί λένε πως η Google είναι ο Αντίχριστος.


Η apple με το mobile me, μπορεί να έχει με το ίδιο σκεπτικό πρόσβαση σε όλα τα emails των συνδρομητών της. Με το iPhone, iTunes και τα λοιπά έχει πρόσβαση στο νούμερο του τηλεφώνου μου, στη διεύθυνσή μου και στην πιστωτική μου κάρτα καθώς και το που βρίσκομαι ανά πάσα στιγμή με triangulation από τις κεραίες κινητής. Αν το πάμε και πιο μακριά, μέσω του backup ξέρει τους κωδικούς μου σε οποιοδήποτε ιστότοπο έχω λογαριασμό, τι μου αρέσει ποιες εφαρμογές έχω καθώς και τι δεδομένα έχω αποθηκευμένα σε αυτές (π.χ στην εφαρμογή iXese πότε ενεργήθηκα τελευταία φορά ας πούμε). Μέσω του safari στο mac με το ίδιο πάντα σκεπτικό, ξέρει πως εχθές έψαχνα και που για το αν μπορώ να ενεργοποιήσω το cut στον finder και αν δουλεύει το shortcut. Φυσικότατα διάβασε και το πικρόχολο σχόλιο μου σε ξένο site αφού το cmd+x πετούσε το φάκελο στον κάδο (λές για σπάσιμο να μου τον κλειδώσει με κάποιο τρόπο; ).

Αντίστοιχα φυσικά, λειτουργεί και η microsoft με το msn, το hotmail, το bing και τις υπόλοιπες υπηρεσίες της.

Σαν να μαζεύτηκαν πολλοί αντίχριστοι ε;

Αν όμως το τραβήξεις λίγο ακόμα σε συνωμοσιολογικό επίπεδο ότι μέσω όλων αυτών, όντως υπάρχει από διάφορες υπηρεσίες κάποιος έλεγχος, χωρίς να υπάρχει διάκριση του ποιος είναι ο ρουφιάνος στην υπόθεση ίσως και να μην διαφωνούσα τόσο.

Τελευταία επεξεργασία από: Smaug, 06/06/2010 - 02:39


#18   fteo

fteo

    iPH Enthousiast

  • 558 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:fteo

Δημοσίευση 06/06/2010 - 02:46

Smaug τον τελευταίο καιρό τα πόστα σου είναι σαν να είσαι μέσα στο κεφάλι μου...

#19   sotoskawasaki

sotoskawasaki

    iPH Enthousiast

  • 426 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 06/06/2010 - 02:50

Δεν θα μπορούσα να μην συμφωνήσω περισσότερο μαζί σου Smaug. Με αυτό το σκεπτικό όλα τα λειτουργικά συστήματα, όλες οι υπηρεσίες email, IM, σελίδες κοινωνικής δικτύωσης, υπηρεσίες online storage, μηχανές αναζήτησης, παρόχοι κινητής τηλεφωνίας, κατασκευαστές gps, κτλ κτλ κτλ κάνουν το ίδιο πράγμα. Εάν πιστεύουμε σε θεωρίες συνομωσίας....Βέβαια θα ήταν λάθος να υποθέταμε και το αντίθετο....αλλά όχι και σε τέτοιο βαθμό ρε παιδιά!

Η εφαρμογή αυτή καταρχάς προκαλεί θαυμασμό. Είναι εντυπωσιακή και πιστεύω ότι θα κάνει θραύση στο μέλλον. Δεν πιστεύω ότι θα είναι απο τις εφαρμογές που θα χρησιμοποιεί κάποιος καθημερινά αλλά αυτές τις φορές που θα την χρησιμοποιήσει θα είναι life saving κατάσταση. Όταν βλέπεις κάτι και δεν ξέρεις τί είναι και πως λειτουργεί πώς να το κάνεις αναζήτηση; Δεν μπορείς. Επίσεις γαμάτο είναι αυτό που καθώς γύριζε την κάμερα του έβγαζε απευθείας το όνομα του μαγαζιού...Την περιμένω με ανυπομονησία αφού πρώτα ολοκληρωθεί...

Τελευταία επεξεργασία από: Smaug, 06/06/2010 - 03:29
merged posts


#20   iPodTouchPro

iPodTouchPro

    iPH Elite Poster

  • 3.187 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 07/06/2010 - 11:25

Τώρα με το iDroid θα το έχουμε και στο iPhone!

#21   iPhoneHellas

iPhoneHellas

    iPH Admin

  • 640.961 μηνύματα
  • Twitter:@iphonehellas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:iPhoneHellas

Δημοσίευση 24/08/2010 - 01:59

Το Google Goggles, το visual search tool της Goole έρχεται και στο iPhone... ως το τέλος του χρόνου!

Η ανακοίνωση πραγματοποιήθηκε από τον David Petrou, επικεφαλής της ομάδας σχεδιασμού της εφαρμογής, επιβεβαιώνοντας τις φήμες που ήθελαν το Goggles να μεταπηδά και σε άλλες πλατφόρμες εκτός του Android (βλ. Goggles on iPhone soon...)

Όπως δήλωσε ο David Petrou κατά τη διάρκεια του Hot Chips conference του Stanford University στην Καλιφόρνια:

We're working on an iPhone version, and hope to have it out by the end of the year


Σύμφωνα με το Yahoo! το Goggles θα διατεθεί μέσω του App store και όχι ως web app λόγο του ότι η εφαρμογή χρειάζεται λεπτομερή έλεγχο επάνω στην κάμερα της συσκευής για θέματα όπως η ισορροπία λευκού.

Οι developers θα χαρούν να μάθουν ότι το API που αναπτύσσει η Google είναι πολύ πιθανό να διατεθεί δωρεάν με σκοπό να χρησιμοποιηθεί σε παράλληλες εφαρμογές, όπως π.χ μία εφαρμογή για μετατροπή ισοτιμίας συναλλάγματος η οποία από την φωτογραφία ενός χαρτονομίσματος θα είναι σε θέση να δώσει την ισοτιμία στο τοπικό νόμισμα!
Behind the Scenes...

#22   manuello

manuello

    iPH newbie

  • 43 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 24/08/2010 - 08:40

Αν και είναι αρκετό διάστημα ως το τέλος του χρόνου πιστεύω πως αξίζει να το περιμένει κανείς...

#23   marian

marian

    iPH Addict

  • 894 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G

Δημοσίευση 24/08/2010 - 09:15

Φακέλωμα σε όλο του το μεγαλείο! Πολλοί λένε πως η Google είναι ο Αντίχριστος. Αλλά για να μη λαϊκίζω ή λέω φιδιές (καθότι πάντα ήμουν ορθολογιστής) απλώς σκεφτείτε τα εξής:

1. Google mail -> Η Google ξέρει ό,τι στέλνεις και λαμβάνεις, ποια είναι η κρυφή σου γκόμενα, οι άραβες φίλοι σου και η επόμενη επιχειρηματική σου ιδέα.

2. Google Picasa + Facebook -> Η Google ξέρει ποιος κάνει like τις φωτογραφίες από την εξέγερση στο Iran που τράβηξες! Φυσικά γνωρίζει όλους τους φίλους σου καθώς και το "Κάτω το Ισραήλ για την απρόκλητη επίθεση στο Πλοίο της Ελευθερίας" που μόλις έκανες join. Οι κυβερνήσεις τα μαθαίνουν όλα αυτά. Δε χρειάζεται να αναφέρω το geotagging!

3. Google Docs -> Όλες οι ιδέες σου, είναι ιδέες της Google. Να μη ξαφνιαστείς εάν μια επιχειρηματική ιδέα που είχες βγει πιο νωρίς από εταιρείες-αδελφές της Google.

4. Google Latitude + Google Earth-> Γνωρίζουμε που είσαι, κάθε στιγμή. Δε χρειάστηκε να σου βάλουμε τσιπάκι, ηλίθιε! Έχεις κινητό, με κατοχυρωμένο αριθμό είτε μέσω σύνδεσης είτε μέσω κάρτας (για να εξαλειφθεί η σεξουαλική παρενόχληση προς ανηλίκους και καλά) που δε κάνεις στιγμή χωρίς αυτό. Αλλά όχι μόνο αυτό. Γνωρίζω τι βλέπεις, τι φωτογραφίες τραβάς, ποιος τις βλέπει και λοιπά.

5. Google Analytics -> Γνωρίζω ποιος μπαίνει στο site σου, τι βλέπει, τι δε βλέπει, από που είναι, τι χρώμα μάτια έχει και χίλια δυο άλλα.

6. Google Health -> το απόγειο του φακελώματος. Καταγράφω τις αρρώστιες σου, το ιατρικό σου ιστορικό, τα φάρμακά σου. Πόσο εύχομαι να δηλώσεις στα 12 μια σκλήρυνση κατά πλάκας! Αν μετά βρεις ασφάλεια ζωής εμένα γράψε μου!

7. Google Chrome -> ψάχνεις για πορνό; για το Tron 2010 να το κατεβάσεις; Το γνωρίζουμε; Θα θέλεις σε 15 χρόνια να ονομάζεσαι επιτυχημένος επαγγελματίας; Να δηλώνεις δημοκρατικός δεξιός; Πιστός σύζυγος; Μαλακίες λες! Αφού γνωρίζουμε πως πάντα κατέβαζες παράνομα, πάντα έμπαινες στο you**** και πως συνεχώς έβλεπες φωτογραφίες του επαναστάτη McDonalds (λες και άλλοι δεν υπάρχουν...) Τσε.

8. Google Android -> Όλα τα παραπάνω σε ένα, νοικοκυρεμένα!

9. Google Goggles -> Είσαι στο Hotel στη Θεσσαλονίκη και βλέπεις ένα σφιχτούλι απέναντι, αλλά είσαι κότα και δε πας να πεις 2 κουβέντες; Μην αγχώνεσαι! Μέσω Geotagging και ενός λογαριασμού Facebook σε ένα χρόνο θα μπορώ να σου λέω ποιες φάτσες και τα ονόματά τους βρίσκονται στο μέρος Χ, Ψ (συντεταγμένες) την τάδε ώρα. Έτσι θα κάνεις το μωρό add και θα της στέλνεις like.

10. Google ΟS -> Η ζωή σου μας ανήκει.

Όσο η ζωή ψηφιοποιείται, τόσο χάνεται ο χώρος και ο χρόνος, τόσο ακυρώνεται η φυσική υπόσταση και η ταυτότητα των ανθρώπων, τόσο πηγαίνουμε σε μία διαφορετική πραγματικότητα.

ΌΛΑ είναι ένα τεστ. Ένα τεστ για το που μπορεί να φθάσει ο άνθρωπος.


Συμφωνώ με αυτά που λες γιατί και εγώ το ίδιο πιστεύω.

Είχα chrome και τον έβγαλα και πλεον το gmail μου δεν χρησιμοποιείται...

ΥΓ. Ξέχασες το Google Voice :P

#24   teo18480

teo18480

    iPH Contributor

  • 1.142 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 25/08/2010 - 22:06

David petrou=έλληνας;;;

#25   WishmasteR

WishmasteR

    iPH newbie

  • 68 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 27/08/2010 - 10:21

χαχαχα καιρο ειχα να γελασω τοσο...
thx researcher

#26   asdkostas

asdkostas

    iPH Enthousiast

  • 433 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:asdkostas

Δημοσίευση 27/08/2010 - 18:24

Γιατι πιστευετε πως δεν κραταει η google δεδομενα;;

#27   iPhoneHellas

iPhoneHellas

    iPH Admin

  • 640.961 μηνύματα
  • Twitter:@iphonehellas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:iPhoneHellas

Δημοσίευση 05/10/2010 - 22:49

Το Google Goggles είναι εδώ και μερικά λεπτά διαθέσιμο στο App store, μέσω του Google Mobile app!

Μία νέα εποχή αρχίζει στην διαδικασία αναζήτησης μέσω του Google καθώς πλέον μπορείτε να χρησιμοποιήσετε και τις φωτογραφίες που μόλις τραβήξατε από το iPhone* σας:

Το Google Mobile app για το iPhone διαθέτει τα εξής χαρακτηριστικά:

* New! Google Goggles – use pictures to search the web. Goggles recognizes things such as landmarks, books, wine, artwork, and logos.
* Search by voice – speak your queries in natural language. Simply hold your iPhone to your ear and say your query. (Supports American, British, Indian or Australian English accents, Mandarin Chinese, Japanese, French, German, Italian, Spanish, Russian, Czech, Polish and Korean.)
* My Location – avoid typing your current location when searching for nearby businesses (e.g. “pizza” or “starbucks”)
* Google Suggest – tap suggested web search queries and local businesses that appear as you type
* Search history – quickly search again for queries you recently performed
* Contact search – search your phone’s contacts.
* Vertical search – search Google Maps, Images, News, and Shopping

* Το Google Goggles χρησιμοποιεί το auto-focus της κάμερας οπότε και υποστηρίζει μόνο τα iPhone 3GS και iPhone 4 (iOS 4.x)

[iTunes link - Τιμή: Δωρεάν]
Behind the Scenes...

#28   moviemaker

moviemaker

    -

  • 1.078 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 05/10/2010 - 22:54

Done ! ;)

#29   imposter

imposter

    iPH Member

  • 224 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 05/10/2010 - 23:05

gratz!

#30   Leroi

Leroi

    iPH Enthousiast

  • 382 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 05/10/2010 - 23:16

Επίσεις γαμάτο είναι αυτό που καθώς γύριζε την κάμερα του έβγαζε απευθείας το όνομα του μαγαζιού...


Δεν είδα να το έκανε πουθενά αυτό, στο σύντομο μέλλον ίσως. Όμως υποστηρίζεται κατά κάποιο τρόπο αυτό από την augmented reality εφαρμογή XO RADAR.

ψιλο off topic

Τελευταία επεξεργασία από: Leroi, 05/10/2010 - 23:18


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 2

0 μέλη, 2 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες