Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 8 ψήφοι

[Οδηγός] Είμαι ένα βήμα πριν το Restore. Πως το αποφεύγω χωρίς να χρειαστεί να κάνω Update;


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
351 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#76   batman21

batman21

    iPH newbie

  • 39 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 18/04/2013 - 20:01

Σε ποιο iOS είσαι τώρα?

Τι συσκευή?

εχω iphone 4 με την 5.1.1

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#77   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.564 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 18/04/2013 - 20:02

Έχω το iPad 2 με 5.0.1. πάνω...μπορώ να του το κάνω έστω και tethered?



Το Tethered είναι για συσκευές μέχρι και Α5.

Αν σε ενδιαφέρει το JB, μένεις εκεί.

εχω iphone 4 με την 5.1.1


Καλύτερα να μείνεις εκεί.

Τελευταία επεξεργασία από: nikosgnr, 18/04/2013 - 20:03

| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#78   batman21

batman21

    iPH newbie

  • 39 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 18/04/2013 - 20:30

Το Tethered είναι για συσκευές μέχρι και Α5.

Αν σε ενδιαφέρει το JB, μένεις εκεί.



Καλύτερα να μείνεις εκεί.

μα εκει θελω να μεινω..απλα θελω να κανω restore..και δεν θελω να μου μπει η 6 αλλα να μεινει αυτη..υπαρχει καποιος τροπος?

#79   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.564 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 18/04/2013 - 20:32

Aν έχεις τα SHSH απο τη 5.1.1, κάνεις Restore μέσω RedSn0w.
| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#80   meres

meres

    iPH Enthousiast

  • 459 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 18/04/2013 - 20:46

Σε εμένα δεν υπάρχει η διαδρομή /var/root/Media/Cydia


Μη το κάνεις με το autoinstall, ούτε σε μένα έπιασε, πιθανώς να θέλει ios < 6.x .
Βάλτο σε ένα οποιοδήποτε φάκελο στο κιν σου, πχ στο /var/mobile, μπες με ssh (ως root), πήγαινε στον αντίστοιχο φάκελο (cd /var/mobile) και κάντο install με dpkg -i iLEX.rat-eng_1.10-80_iphoneos-arm.deb

#81   lxiaspz

lxiaspz

    iPH Addict

  • 755 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5

Δημοσίευση 21/04/2013 - 09:40

Μια ερωτηση, σχετικη ασχετικη με το θεμα. Μου βγαζει προβλημα το ifunbox

R6025 - PURE VIRTUAL FUNCTION CALL. Ξερει κανεις τι συμβαινει?

#82   nik75

nik75

    iPH Elite Poster

  • 3.405 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 23/04/2013 - 13:03

Παω να κανω την διαδικασια με ifunbox και οταν παταω να ανοιξει το ssh τοτε μου βγαζει στη μεση ενα ασπρο παραθυρο και τιποτε αλλο.Πωσ μπορω να ξερω αν το ssh ειναι ανοιχτο?Το εχω κανει εγκατασταση αλλα δεν προζωραει η διαδικασια

#83   nik75

nik75

    iPH Elite Poster

  • 3.405 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 23/04/2013 - 13:55




Οι περισσότεροι χρήστες έπειτα από κάποιο διάστημα χρήσης της συσκευής τους με εγκατεστημένο το Cydia αντιμετωπίζουν προβλήματα με αποτέλεσμα ο χρόνος ανταπόκρισης της συσκευής σε κάποια/ες λειτουργία/ες να έχει αυξηθεί δραματικά.

Επίσης πολλοί αντιμετωπίζουν το πρόβλημα να κάνει το iPhone από μόνο του Reboot / Respring ή να μπαίνει σε Safe Mode κ.α.Τις περισσότερες φορές αυτό που δημιουργεί το πρόβλημα είναι κάποιο Tweak που σχετίζεται άμεσα με την λειτουργία της συσκευής τροποποιώντας κάποια σημεία του iOS .Αυτό όμως που πολλές φορές μας διαφεύγει είναι ότι αυτά τα Tweaks έχουν άμεση εξάρτηση και από κάποιο δευτερεύων plugin για να λειτουργήσουν και έτσι κατά την εγκατάσταση ενός Tweak θα δούμε ότι εγκαθιστώνται και τα απαιτούμενα plugins θέλουμε δεν θέλουμε.


Όταν όμως "χτυπήσει"¨κάτι από όλα αυτά τότε τα πράγματα είναι λίγο δύσκολα..Μια συνηθισμένη μέθοδος είναι να κλείσουμε τα Tweaks ένα ένα από το Sbsettings για να δούμε τι φταίει ή μέσω τις διαδρομή στο Root var/mobile/Library/Preferences και το κάνουμε απεγκατάσταση .

Στην ουσία πολλές φορές με αυτό τον τρόπο λύνουμε το ένα μέρος του προβλήματος μιας και στην ουσία αφαιρούμε το ένα σκέλος του .


Πάμε να δούμε ένα τρόπο που θα φέρει την συσκευή μας στην "αρχική της μορφή" σαν να έγινε μόλις τώρα Restore & Jailbreak .

Τι θα χρειαστούμε :

1) Εγκατεστημένο το OpenSSH
2) Εγκατεστημένο το MobileTerminal ή εναλλακτικά το iFunBox στον υπολογιστή μας.
3) Το iLex rat το οποίο θα κατεβάσετε από εδώ : iLex rat 1.10-80 - Mirror 1 - Mirror 2

Βήμα προς βήμα η διαδικασία :

Εγκαθιστούμε το OpenSSH :


Εγκαθιστούμε το MobileTerminal :









* H το iFunBox στον υπολογιστή μας.

Εγκαθιστούμε το iLex rat :

1) Κατεβάζουμε το αρχείο που δίνω παραπάνω το iLex rat 1.10-80 και το εγκαθιστούμε στην διαδρομή /var/root/Media/Cydia/Auto install (Στην περίπτωση που ο φάκελος Auto install δεν υπάρχει τον δημιουργούμε εμείς) με έναν οποιονδήποτε iDevice Manager (iFunBox - iTools κτλ) .Έπειτα κάνουμε ένα Reboot το iPhone για να εγκατασταθεί το πακέτο.

2) Έπειτα μεταφερόμαστε στην εφαρμογή που εγκαταστήσαμε νωρίτερα το MobileTerminal στο Springboard της συσκευής.




Μόλις ανοίξουμε το Mobile Terminal ή το Terminal μέσω iFunBox γράφουμε Rat και πατάμε Return :




Αν θέλουμε να ακολουθήσουμε τα βήματα μέσω του iFunBox ανοίγουμε την εφαρμογή και πάμε εκεί που λέει Quick ToolBox και πατάμε πάνω στην επιλογή "Τερματικό SSH" και στην συνέχεια Rat και Enter :




H διαδικασία από εδώ και κάτω είτε το κάνουμε από το Mobile Terminal είτε από το Terminal του iFunBox είναι ακριβώς η ίδια στα βήματα που ακολουθούμε όπως περιγράφετε παρακάτω .


Μόλις πατήσουμε Return μεταφερόμαστε στις παρακάτω επιλογές και πατάμε τον αριθμό 1 από το πληκτρολόγιο μας και Return ξανά :




Προσοχή ΜΗΝ πατήσετε κάποια άλλη επιλογή.Για αυτές θα μιλήσουμε στο μέλλον :)


Στην ερώτηση που θα μας εμφανίσει Remove iLex Rat πατάμε το " y " και Return :









Έπειτα η επόμενη ερώτηση θα είναι " Go ? " πατάμε πάλι το " y " και Return :




Στην ερώτηση " Remove All Tweaks Settings " πατάμε πάλι το " y " και Return :




Έπειτα το iLex Rat θα διαγράψει όλα τα Tweaks και τις εφαρμογές που έχετε εγκατεστημένες μέσω του Cydia και θα επαναφέρει την συσκευή στην κατάσταση σαν να έγινε μόλις Restore και Jailbreak εκ νέου.Με αυτό τον τρόπο θα γλυτώσετε το Restore που στην προκειμένη περίπτωση σημαίνει και αυτομάτως update για τα iPhone 4s & iPhone 5.

Σημειώσεις :

1)Τα αρχεία για την σταθερότητα του Jailbreak ΔΕΝ επηρεάζονται από την όλη διαδικασία.
2) Η συγκεκριμένη διαδικασία λειτουργεί και σε iPad.
3) Με αυτή την διαδικασία ΔΕΝ κάνετε Restore.Ουσιαστικά είναι σαν να κάνατε μόλις τώρα Jailbreak σε μια καθαρή συσκευή.
4) Η συγκεκριμένη διαδικασία ΔΕΝ επηρεάζει τις Default εφαρμογές / λειτουργίες της συσκευής όπως επαφές , μηνύματα , κλήσεις ,μουσική κτλ..
5) Αν σας εμφανίσει error : " List of tweaks removemytweaks.txt not found! Put removemytweaks.txt (which includes all tweaks to delete) in General Storage!" Θα δημιουργήσετε εσείς τον φάκελο General Storage στην διαδρομή /var/mobile/Media/ Δημιουργία------> general_storage.

Το τελικό αποτέλεσμα θα πρέπει να είναι έτσι : /var/mobile/Media/general_storage


Καλή επιτυχία :)

Πως καταλαβαινουμε αν εχει γινει η εκατασταση του .deb που βαλαμε με autoinstall απο Ifunbox?

#84   Erotokritos94

Erotokritos94

    iPH User

  • 191 μηνύματα
  • Twitter:@Erotokritos94
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S Plus
  • Tablet:iPad mini Retina
  • GameCenter:erotokritos94

Δημοσίευση 26/04/2013 - 20:02

Εμενα όταν κάνει respring αποσυνδέεται απο το iFunbox και μου λέει αποτυχία .. Γιατι?


It is desirable to restart your device, but you can simply unlock it
Error log can be found here - /tmp/rat.log


Press enter

/usr/bin/ratdel: line 461: rat: command not found
Αυτο μου βγαζει

Τελευταία επεξεργασία από: Erotokritos94, 26/04/2013 - 20:10


#85   hackgeo

hackgeo

    iPH Enthousiast

  • 552 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:hackgeo19

Δημοσίευση 27/04/2013 - 17:50

Παιδια με αυτον τον τροπο η συσκευη γινεται καθαρη απο σκουπιδια τον tweaks οπως οταν κανουμε restore???
Κατι ακομα απο αυτη την διαδικαδια επηρεαζονται αρχεια οπως μουσικη,παιχνιδια,photo κλπ η μονο τα tweaks και εφαρμογες του cydia??

Τελευταία επεξεργασία από: hackgeo, 27/04/2013 - 17:51


#86   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10.183 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 27/04/2013 - 17:56

Παιδια με αυτον τον τροπο η συσκευη γινεται καθαρη απο σκουπιδια τον tweaks οπως οταν κανουμε restore???
Κατι ακομα απο αυτη την διαδικαδια επηρεαζονται αρχεια οπως μουσικη,παιχνιδια,photo κλπ η μονο τα tweaks και εφαρμογες του cydia??


Μόνο ότι αφορά το Cydia διαγράφεται. Όλα τα άλλα παραμένουν τα ίδια.
Once You Go Mac You Never Go Back

#87   hackgeo

hackgeo

    iPH Enthousiast

  • 552 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:hackgeo19

Δημοσίευση 27/04/2013 - 18:50

τα σκουπιδια απο τα tweaks τα αφαιρει?δηλαδη 8α δουμε διαφορα στην ταχυτητα αποκρυσεως και στην καταναλωση της ram?

#88   lxiaspz

lxiaspz

    iPH Addict

  • 755 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5

Δημοσίευση 28/04/2013 - 07:35

Εγω πάντως το έκανα μέσω mobile terminal. Οντως διαγράφονται όλα τα tweaks. Δεν μπορω να πω οτι είμαι ευχαριστημένος. Έχω πολυ κατανάλωση ραμ πάλι

#89   petrosp

petrosp

    iPH newbie

  • 99 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S

Δημοσίευση 28/04/2013 - 20:44

Προσπαθω να κανω τον καθαρισμο αλλα δεν μπορω να εγκαταστησω το openssh ουτε απο cydia ουτε με τον τροπο που ειπε ο νικος με το deb. στο post #31, ειναι απαραιτητο γιατι αν καταλαβα καλα χρειαζεται στην περιπτωση που θα το κανουμε με το ifunbox. Αν το κανω με το m. terminall χωρις το openssh θα γινει?

#90   thanasis

thanasis

    iPH Guru

  • 9.488 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 29/04/2013 - 18:49

Ναι θα γίνει κανονικά :)

ezgif_com_crop_2.gif


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες