Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * - - 11 ψήφοι

LTE carrier update για το iPhone 5 από την Vodafone


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
809 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#46   nik75

nik75

    iPH Elite Poster

  • 3.405 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 11/05/2013 - 11:44

Μόλις το έκανα και εγω το άφησα λίγο χωρίς wifi μπασ και ποιασει αλλα δεν έβγαλε LTE μόνο 3G το κακό ειναι ότι έχασα απο sbsettings το 3G διακόπτη

Με το Ncsettings παντως ο διακοπτης lte κλεινει

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#47   MarkKnopfler

MarkKnopfler

    iPH Intergalactic Leader

  • 16.726 μηνύματα
  • Twitter:@Fmiggas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:markknopfler

Δημοσίευση 11/05/2013 - 11:55

Εγω παρατηρησα το εξής, αν απο IntelliscreenX πατησω να ανοίξει το 3G τότε ανοίγει κατευθείαν LTE κ το γράφει σαν Toggle άλλωστε κ με δεύτερο πάτημα πάει σε 3G Toggle.
Όπως και να το κλείσω όταν ανοίγει το 3G, το διακόπτη LTE τον κάνει ΟΝ.
Με το Smart 3G Tweak το ίδιο ακριβώς.
Μόνο αν πατήσω την επιλογη που έβαλα στην εικόνα που δεν είμαι σίγουρος τι κάνει ( Only Change Data ) με το που πατω 3G ανοίγει αλλά κρατα το LTE κλειστό.Ας ελπισω μην εχουμε χαμένες κλήσεις θέμα γτ θα τραβάω τα μαλλιά μου που έκανα κ το Carrier Update μιας κ δεν θέλω LTE.



Sent from my iPhone using Tapatalk


Δεν έχει νόημα πλέον να έχει διακόπτη edge/data μόνο γιατί κλείνοντας και το 3G και το LTE εννοείται δεν έχεις πλέον data.Με ανοιχτό το 3G + LTE ψάχνει αρχικά για LTE,αν δεν έχει κάλυψη ψάχνει για 3G που πάλι αν δεν έχει κάλυψη το γυρνάει σε edge.
Αν σε μια περιοχή δεν έχεις καλό σήμα με edge και κλείσεις τελείως τους διακόπτες τότε έχεις κανονικά σήμα GSM. Δεν έχει πλέον νόημα να έχεις σε ένα τέτοιο κινητό διακόπτη edge/data γιατί πολύ απλά το κάνει αυτοματοποιημένα.
Μας πειράζει γιατί το είχαμε συνηθίσει αλλά πραγματικά δεν έχει νόημα ο 3ος διακόπτης..

Αναρτημένη εικόνα


#48   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.564 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 11/05/2013 - 12:03

Μια ερώτηση έχω να κάτω ρε παιδιά.(Άν γνωρίζει κάποιος βέβαια)!!!!!
Έχω το full 3G σήμα της Vodafone στο σπίτι. Αν αναβαθμίσω τα carrier settings του iPhone 5 λέτε να παρουσιάσει κανένα πρόβλημα;;;


Εγώ απλά θα πω πως για την ώρα να μείνετε μακριά.

Δεν υπάρχει κανένας λόγος να γίνει το Update απο τη στιγμή που δε λειτουργεί.. Και αφήστε την αγαπημένη μας Voda να λέει ό,τι θελει..

Βλέπω και το καταπληκτικό 3G δίκτυο που έχει..
| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#49   Traianus

Traianus

    iPH User

  • 125 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 11/05/2013 - 13:24

Δώστε 4Gστον λαό ...!

#50   polakis

polakis

    iPH Contributor

  • 1.651 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 11/05/2013 - 13:40

Με λιγα λογια οποιος θελει τελειο σημα παντου 2g τοτε δεν κανει το update. Αλλιως το κανεις και εχεις μια ζωη 3g οπου κι αν πας, πιανει δεν πιανει. Απαραδεκτη κινηση για Ελλαδα...

#51   dj_vts

dj_vts

    iPH User

  • 112 μηνύματα
  • Twitter:@dj_vts
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • GameCenter:dj_vts

Δημοσίευση 11/05/2013 - 13:54

Οταν δεν εχει σημα 3G το τηλεφωνο απο μονο του δεν γυρναει σε 2G; Ετσι μου φαινεται...

#52   johnmast

johnmast

    iPH User

  • 179 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 11/05/2013 - 13:58

Πάντως αυτή η λίσα εδώ δεν έχει ενημερωθεί ακόμα όσον αφορά το LTE στο iPhone
http://support.apple.com/kb/ht1937

btw όμως μιας και πιάσαμε τη συζήτηση για το LTE, αυτό που το κάνει δύσκολο και οικονομικά ασύμφορο για τις εταιρίες, είναι ότι η επικοινωνία και η μεταφορά της πληροφορίας γίνεται με μεταγωγή πακέτων σε αντίθεση με το 3G/2G που γίνεται με μεταγωγή κυκλωμάτων, αυτό έχει ως αποτέλεσμα για οικονομικούς λόγους περισσότερο, κάθε φορά που δεχόμαστε μια κλήση να γυρνάει το τηλέφωνο από LTE σε 3G/2G αυτόματα, εκτός και αν επενδύσουν οι εταιρίες σε πρότυπο που υποστηρίζει τηλεφωνικές κλήσεις μέσω LTE το οποίο σημαίνει ότι θα αλλάξει τελείως ο τρόπος που επικοινωνούμε.
Συμπέρασμα: Πρέπει να πέσουν πολλά λεφτά ακόμα για να μιλήσουμε για σοβαρό LTE.
Πάλι καλά που δεν πήρα ακόμα το Carrier Update!

#53   alexv13

alexv13

    iPH Enthousiast

  • 397 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5

Δημοσίευση 11/05/2013 - 14:34

Κανω προσευχη για να πιασω 3g με voda το lte με μαρανε ... :P

#54   MarkKnopfler

MarkKnopfler

    iPH Intergalactic Leader

  • 16.726 μηνύματα
  • Twitter:@Fmiggas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:markknopfler

Δημοσίευση 11/05/2013 - 14:37

Πάντως αυτή η λίσα εδώ δεν έχει ενημερωθεί ακόμα όσον αφορά το LTE στο iPhone
http://support.apple.com/kb/ht1937

btw όμως μιας και πιάσαμε τη συζήτηση για το LTE, αυτό που το κάνει δύσκολο και οικονομικά ασύμφορο για τις εταιρίες, είναι ότι η επικοινωνία και η μεταφορά της πληροφορίας γίνεται με μεταγωγή πακέτων σε αντίθεση με το 3G/2G που γίνεται με μεταγωγή κυκλωμάτων, αυτό έχει ως αποτέλεσμα για οικονομικούς λόγους περισσότερο, κάθε φορά που δεχόμαστε μια κλήση να γυρνάει το τηλέφωνο από LTE σε 3G/2G αυτόματα, εκτός και αν επενδύσουν οι εταιρίες σε πρότυπο που υποστηρίζει τηλεφωνικές κλήσεις μέσω LTE το οποίο σημαίνει ότι θα αλλάξει τελείως ο τρόπος που επικοινωνούμε.
Συμπέρασμα: Πρέπει να πέσουν πολλά λεφτά ακόμα για να μιλήσουμε για σοβαρό LTE.
Πάλι καλά που δεν πήρα ακόμα το Carrier Update!

Tα πραγματικά 4G networks δεν έχουν χρέωση ανά λεπτό και στην ομιλία αλλά με πακέτα, είναι δηλαδή ένα εκτεταμένο Viber απλοϊκά. Αυτό βέβαια για να γίνει εκτός του ότι θέλει κάλυψη 4G παντού είναι και ασύμφορο για τις εταιρίες, γι αυτό και στην Αμερική το LTE χρησιμοποιείται μόνο για data.
Μη φοβάστε τόσο το carrier update,δεν έχει τόσο μεγάλη σημασία το πάρετε ή όχι. Δεν αλλάζει κάτι ουσιώδες.

Αναρτημένη εικόνα


#55   Alex0077

Alex0077

    iPH Master

  • 5.732 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • GameCenter:ALEX0077

Δημοσίευση 11/05/2013 - 14:54

Εγώ από το σήμα της Vodafone είμαι πάρα πολυ ευχαριστημένος.. Μεγάλη διαφορά σε σχέση με την cosmote κυρίως στην ταχυτητα και στην ποιοτητα του σήματος. Έκανα την αναβάθμιση και ελπίζω να ξεκινήσει σύντομα

#56   atari4

atari4

    iPH Hero

  • 5.327 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:YNWA

Δημοσίευση 11/05/2013 - 15:25

Εγώ από το σήμα της Vodafone είμαι πάρα πολυ ευχαριστημένος.. Μεγάλη διαφορά σε σχέση με την cosmote κυρίως στην ταχυτητα και στην ποιοτητα του σήματος. Έκανα την αναβάθμιση και ελπίζω να ξεκινήσει σύντομα


Και απο 3G εισαι πολυ ευχαριστημενος;;?

Δε πρεπει να εχεις ταξιδεψει και να το τεσταρεις ανα την Ελλαδα μάλλον.... Τι ανα την Ελλαδα λεω, ορισμενες φορες κεντρο Αθηνα δεν πιανω!

Τελευταία επεξεργασία από: atari4, 11/05/2013 - 15:26

You'll Never Walk Alone


#57   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.564 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 11/05/2013 - 15:53

Το 3G της Voda είναι χάλι μαύρο.

Απελπιστικά αργό στο κέντρο. Για εκτός Αττικής δε το συζητάω..

Πας φτιάχνεις φραπέ, επιστρέφεις, πίνεις.. Να πας να φέρεις κανα παγάκι και θα έχει φορτώσει μισή σελίδα. Ουαου.

Τελευταία επεξεργασία από: nikosgnr, 11/05/2013 - 15:56

| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#58   Alex0077

Alex0077

    iPH Master

  • 5.732 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • GameCenter:ALEX0077

Δημοσίευση 11/05/2013 - 16:08

Και απο 3G εισαι πολυ ευχαριστημενος;;?

Δε πρεπει να εχεις ταξιδεψει και να το τεσταρεις ανα την Ελλαδα μάλλον.... Τι ανα την Ελλαδα λεω, ορισμενες φορες κεντρο Αθηνα δεν πιανω!


Στα μέρη που κινούμαι πάντως είμαι ευχαριστημένος και με την κάλυψη και με την ποιότητα του σήματος (σίγουρα υπάρχουν ακόμα προβλήματα). Το έχω συγκρίνει και με cosmote φυσικά.

#59   smoothjimmy27

smoothjimmy27

    iPH Addict

  • 803 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad mini Retina
  • GameCenter:smoothjimmy27

Δημοσίευση 11/05/2013 - 16:45

Σημερα σε καταστημα που ρωτησα μου ειπε ο υπαλληλος οτι πρεπει να αλλαξω και την καρτα sim για το 4g στην Vodafone, απλα μου ειπε να μην το κανω τωρα γιατι 4g εχει μονο Μαρουσι-Χαλανδρι και σε μια περιοχη γυρω απο τους Αμπελοκηπους. Ισχυει κατι τετοιο?? Εχετε αλλαξει καρτα sim??

#60   MarkKnopfler

MarkKnopfler

    iPH Intergalactic Leader

  • 16.726 μηνύματα
  • Twitter:@Fmiggas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:markknopfler

Δημοσίευση 11/05/2013 - 16:49

Να το κάνει αυτο η Vodafone μόνο δεν ξέρω αλλά εγώ σε COSMOTE απλά το ζήτησα από την εξυπηρέτηση τηλεφωνικά . Λογικά το ίδιο θα είναι και VODAFONE , απλά έπεσες σε σχετικό υπάλληλο ... :)
Αυτο θα είχε νόημα μόνο αν έχεις πολυ παλιά Sim αλλά nano sim παλιά είναι λιγο δύσκολο !;)

Αναρτημένη εικόνα


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 2

0 μέλη, 2 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες