Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Άνοιγμα λογαριασμού - Δικιολογητικά


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
23 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   zachaoulis

zachaoulis

    iPH Member

  • 231 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:zachaoulis

Δημοσίευση 17/05/2013 - 14:14

Καλησπέρα, ήθελα να ρωτήσω αν ξέρει κανείς τι χαρτιά χρειάζονται για να ανοίξω ένα λογαριασμό στη πειραιώς..Με τη winbanking γινεται μεσω ίντερνετ?όχι έτσι?

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   Alex0077

Alex0077

    iPH Master

  • 5.732 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • GameCenter:ALEX0077

Δημοσίευση 17/05/2013 - 15:09

Χρειάζεται τα εξής:

- Το τελευταίο εκκαθαριστικό της εφορίας
- Λογαριασμός ΔΕΚΟ στο όνομά σου. Αν δεν έχεις στο όνομά σου πρέπει να πιστοποιήσεις τη διεύθυνσή σου. Ίσως με κάποιο χαρτί απόδοσης ΑΦΜ από ΚΕΠ πρόσφατο του 2013
- Βεβαίωση του εργοδότη (μισθοδοσία)
- Ταυτότητα
Επίσης αν έχεις έναν λογαριασμό κινητής ή σταθερής τηλεφωνίας στο όνομά σου για επιβεβαίωση του τηλεφωνου σου.


Από το winbank δεν μπορείς να ανοίξεις λογαριασμό. Αν είσαι ήδη πελάτης μπορείς να κάνεις αίτηση online για τον winbank direct που είναι ο λογαριασμός με το μεγαλύτερο επιτόκιο στην Ελλάδα 4% με την προυποθεση 1 έμβασμα το μήνα. https://www.winbankd...t/account1.aspx

#3   zachaoulis

zachaoulis

    iPH Member

  • 231 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:zachaoulis

Δημοσίευση 17/05/2013 - 15:11

ευχαριστω πολυ φιλε....

#4   Alex0077

Alex0077

    iPH Master

  • 5.732 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • GameCenter:ALEX0077

Δημοσίευση 17/05/2013 - 15:15

Αναλυτικότερα γιατί η κάθε περίπτωση είναι διαφορετική ... Πχ αν δεν δουλεύεις,.. αν είσαι άνεργος , αν είσαι φοιτητής κτλ μπορείς να δεις όλα τα δικαιολογητικά στην Ελληνική Ένωση Τραπεζών. http://www.hba.gr/5E...-forPreview.pdf

#5   vanni

vanni

    iPH Contributor

  • 1.599 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone SE
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 17/05/2013 - 16:01

Χρειάζεται τα εξής:

- Το τελευταίο εκκαθαριστικό της εφορίας
- Λογαριασμός ΔΕΚΟ στο όνομά σου. Αν δεν έχεις στο όνομά σου πρέπει να πιστοποιήσεις τη διεύθυνσή σου. Ίσως με κάποιο χαρτί απόδοσης ΑΦΜ από ΚΕΠ πρόσφατο του 2013
- Βεβαίωση του εργοδότη (μισθοδοσία)
- Ταυτότητα
Επίσης αν έχεις έναν λογαριασμό κινητής ή σταθερής τηλεφωνίας στο όνομά σου για επιβεβαίωση του τηλεφωνου σου.


Από το winbank δεν μπορείς να ανοίξεις λογαριασμό. Αν είσαι ήδη πελάτης μπορείς να κάνεις αίτηση online για τον winbank direct που είναι ο λογαριασμός με το μεγαλύτερο επιτόκιο στην Ελλάδα 4% με την προυποθεση 1 έμβασμα το μήνα. https://www.winbankd...t/account1.aspx


το συγκεκριμένο μόνο αν ο λογαριασμός είναι μισθοδοσίας

Please Before You Ask A Question Use Google You'll See It Will Be Your Best Friend


#6   Alex0077

Alex0077

    iPH Master

  • 5.732 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • GameCenter:ALEX0077

Δημοσίευση 17/05/2013 - 16:15

το συγκεκριμένο μόνο αν ο λογαριασμός είναι μισθοδοσίας


Όχι κάνεις λάθος. για ταμιευτηρίου και για τρεχούμενο γενικά για όλους τους τύπους των λογαριασμών.. για οποιαδήποτε σχέση με την τράπεζα ισχύουν αυτά. Κανονικά ακόμακ αι για preipaid. Είναι οδηγία από την Τράπεζα της Ελλάδος για την καταπολέμηση του μαύρου χρήματος. Στο φυλλάδιο που παρέθεσα τα αναφέρει όλα http://www.hba.gr/5E...-forPreview.pdf

#7   vanni

vanni

    iPH Contributor

  • 1.599 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone SE
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 17/05/2013 - 18:12

θες να μου πεις δηλαδή ότι αν είμαι άνεργος και δεν έχω εργοδότη δεν μπορώ να ανοίξω λογαριασμό;
δεν νομίζω εγώ εδώ και ενάμιση χρόνο που είμαι άνεργος έχω ανοίξει 2 λογαριασμούς και δεν μου ζητήθηκε ποτέ κάτι τέτοιο για απλό ταμιευτικό λογαριασμό

Please Before You Ask A Question Use Google You'll See It Will Be Your Best Friend


#8   Alex0077

Alex0077

    iPH Master

  • 5.732 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • GameCenter:ALEX0077

Δημοσίευση 17/05/2013 - 18:20

θες να μου πεις δηλαδή ότι αν είμαι άνεργος και δεν έχω εργοδότη δεν μπορώ να ανοίξω λογαριασμό;
δεν νομίζω εγώ εδώ και ενάμιση χρόνο που είμαι άνεργος έχω ανοίξει 2 λογαριασμούς και δεν μου ζητήθηκε ποτέ κάτι τέτοιο για απλό ταμιευτικό λογαριασμό


Δοκίμασες φέτος να ανίξεις? Όλα τα παραπάνω ισχύουν 100%

Αν προσέξεις πριν είπα ότι είναι ανάλογα την περίπτωση. Το λινκ γράφει όλα τα δικαιολογητικά.

Αν για παράδειγμα είσαι άνεργος θα πρέπει να πας αποδεικτικό απο ταμειο ανεργιας ή κάτι αντίστοιχο. Αυτοί την επαγγελματική ταυτότητα θέλουν να επιβεβαιώσουν. Αν δεν έχεις εκκαθαριστικό πηγαίνεις χαρτί από την εφορία ότι δεν είναι υποχρεωμένος για δήλωση εισοδήματος. Αν είσαι φοιτητής πας το προηγούμενο για το εκκαθαριστικό + βεβαίωση σπουδών ή φοιτητικό πάσο. Διαφέρει κατά περίπτωση.

#9   vanni

vanni

    iPH Contributor

  • 1.599 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone SE
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 17/05/2013 - 18:32

φέτος ο γαμπρός μου άνοιξε hsbc χωρίς χαρτί μισθοδοσίας η αδερφή μου πειραιώς το ίδιο πάλι φέτος εμένα όχι είναι στο τέλος του 12 milenium και εθνική και της εθνικής δεν μετράει γιατί είναι για το επίδομα ανεργίας αλλά τις milenium είναι απλός καταθετικός.

Το ότι είμαι άνεργος δεν σημαίνει ότι πάω και στο ταμία ανεργίας ώστε να υπάρχει χαρτί μπορεί απλά να είμαι εισοδηματίας άρα σίγουρα δεν χρειάζεται τέτοιο χαρτί για απλό λογαριασμό

Please Before You Ask A Question Use Google You'll See It Will Be Your Best Friend


#10   vanni

vanni

    iPH Contributor

  • 1.599 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone SE
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 17/05/2013 - 18:41

και εδώ γράφει ότι χρειάζετε

Δικαιολογητικό που να πιστοποιεί το ασκούμενο επάγγελμα και την παρούσα επαγγελματική διεύθυνση (πχ Εκκαθαριστικό Σημείωμα ή Αντίγραφο τελευταίας Μισθοδοσίας)

άρα σίγουρα δεν χρειάζεται βεβαίωση εργοδότη μόνο με το εκκαθαριστικό είναι οκ

Please Before You Ask A Question Use Google You'll See It Will Be Your Best Friend


#11   Alex0077

Alex0077

    iPH Master

  • 5.732 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • GameCenter:ALEX0077

Δημοσίευση 17/05/2013 - 18:43

φέτος ο γαμπρός μου άνοιξε hsbc χωρίς χαρτί μισθοδοσίας η αδερφή μου πειραιώς το ίδιο πάλι φέτος εμένα όχι είναι στο τέλος του 12 milenium και εθνική και της εθνικής δεν μετράει γιατί είναι για το επίδομα ανεργίας αλλά τις milenium είναι απλός καταθετικός.

Το ότι είμαι άνεργος δεν σημαίνει ότι πάω και στο ταμία ανεργίας ώστε να υπάρχει χαρτί μπορεί απλά να είμαι εισοδηματίας άρα σίγουρα δεν χρειάζεται τέτοιο χαρτί για απλό λογαριασμό


Κοίταξε.. Το λέει ξεκάθαρα. στο τέλος κάτω δεξιά ότι τα στοιχεία που απαιτούνται για άνοιγμα λογαριασμού, μίσθωση θυρίδας, αίτηση για πίστωση (δανειο κάρτα κτλ) είναι τα παρακάτω. και μετα συνδεχίζει στις στήλες πάνω αριστερά. Αυτοί θέλουν να επιβεβαιώσουν αυτά που γράφονται στην αριστερή στήλη http://www.citibank..../sistithite.pdf και είναι αυτά τα 10 που αναφέρονται. ΤΟ πώς μπορεί να δικαιολογηθεί το καθένα αναφέρεται δεξιά. ΤΟ κάθε ένα κουτάκι αριστερά που πρέπει να πιστοποιηθεί αντιστοιχεί σε 1 μόνο από τη δεξιά στήλη. Οπότε ανάλογα την περίπτωση είναι. Και αυτά τα δικαιολογητικά δεν είναι από την τράπεζα. Είναι από την εποπρική αρχή των ελληνικών τραπεζών (Τράπεζα της Ελλάδος) και πρέπει να υπακούσουν. Υπάρχει συγκεκριμένος νόμος που το λέει και συγκεκριμένη απόφαση της ΤτΕ. Το συγκεκριμένο έντυπο υπάρχει υποχρεωτικά σε όλες τις τράπεζες και στις ιστοσελίδες των τραπεζών.

Και μάλιστα αν δεις το έντυπω κάτω.. Λέει ότι είναι υποχρεωτικό η παροχή όλων των παραπάνω στην τράπεζα με τον Νόμο 3691/2008. Επίσης αναφέρει ότι είναι υποχρεωμένες να μην πραγματοποιούν συναλλαγές αν δεν τα έχουν πιστοποιήσει. Και με την πρώτη ευκαιρία θα τα ζητάνε και από την ήδη πελατεία τους.


TO αν δεν ζητήθηκαν στις περιπτώσεις που μου λες προφανώς έπεσαν σε υπάλληλο που δεν είχε ενημερωθεί.. αν και μου κάνει εντύπωση.

Τελευταία επεξεργασία από: Alex0077, 17/05/2013 - 18:44


#12   Alex0077

Alex0077

    iPH Master

  • 5.732 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • GameCenter:ALEX0077

Δημοσίευση 17/05/2013 - 18:47

Να και για την HSBC που λες. Το λέει ξεκάθαρα: http://www.hsbc.gr/1...ts/open-account

Εάν δεν είστε πελάτης της HSBC, βεβαιωθείτε οτι έχετε μαζί σας τα απαραίτητα έγγραφα πριν κάνετε αίτηση. Αναλυτικές πληροφορίες για τα έγγραφα που απαιτούνται θα βρείτε εδώ και σου εμφανίζει το ίδιο λινκ http://www.hsbc.gr/1...-leaflet_gr.pdf

Τελευταία επεξεργασία από: Alex0077, 17/05/2013 - 18:48


#13   vanni

vanni

    iPH Contributor

  • 1.599 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone SE
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 17/05/2013 - 19:17

η βεβαίωση εργοδότη είναι άλλο πράγμα και το δικαιολογητικό που να πιστοποιεί το ασκούμενο επάγγελμα και την παρούσα επαγγελματική διεύθυνση (πχ Εκκαθαριστικό Σημείωμα ή Αντίγραφο τελευταίας Μισθοδοσίας) είναι άλλο πράγμα οπότε μην τα μπερδεύουμε για έναν απλό καταθετικό λογαριασμό χρειάζονται μόνο τα εξής

- Το τελευταίο εκκαθαριστικό της εφορίας
- Λογαριασμός ΔΕΚΟ στο όνομά σου. Αν δεν έχεις στο όνομά σου πρέπει να πιστοποιήσεις τη διεύθυνσή σου. Ίσως με κάποιο χαρτί απόδοσης ΑΦΜ από ΚΕΠ πρόσφατο του 2013
- Ταυτότητα


για να ανοίξεις μισθοδοσίας τότε χρειάζεσαι τα παραπάνω και βεβαίωση εργοδότη

Please Before You Ask A Question Use Google You'll See It Will Be Your Best Friend


#14   Alex0077

Alex0077

    iPH Master

  • 5.732 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • GameCenter:ALEX0077

Δημοσίευση 17/05/2013 - 19:24

η βεβαίωση εργοδότη είναι άλλο πράγμα και το δικαιολογητικό που να πιστοποιεί το ασκούμενο επάγγελμα και την παρούσα επαγγελματική διεύθυνση (πχ Εκκαθαριστικό Σημείωμα ή Αντίγραφο τελευταίας Μισθοδοσίας) είναι άλλο πράγμα οπότε μην τα μπερδεύουμε για έναν απλό καταθετικό λογαριασμό χρειάζονται μόνο τα εξής

- Το τελευταίο εκκαθαριστικό της εφορίας
- Λογαριασμός ΔΕΚΟ στο όνομά σου. Αν δεν έχεις στο όνομά σου πρέπει να πιστοποιήσεις τη διεύθυνσή σου. Ίσως με κάποιο χαρτί απόδοσης ΑΦΜ από ΚΕΠ πρόσφατο του 2013
- Ταυτότητα


για να ανοίξεις μισθοδοσίας τότε χρειάζεσαι τα παραπάνω και βεβαίωση εργοδότη


Η βεβαίωση εργοδότη χρειάζεται για να πιστοποιηθεί το 9 από την αριστερή στήλη όπως το βλέπεις , δηλαδή το ασκούμενο επάγγελμα. Εναλλακτικά μπορείς να πας άλλα έγγραφα όπως έγγραφο κοινωνική ασφάλισης, αντίγραφο τελευταίας μισθοδοσίας κτλ. Αν είσαι άνεργος δεν ξέρω . Προφανώς κάποια υπεύθυνη δήλωση αν δεν μπορείς να το πιστοποιήσεις αλλιώς. Αλλά αν εργάζεται και πας να ανοίξεις λογαριασμό ακόμα κι αν δεν είναι μισθοδοσίας χρειάζονται όλα αυτά. Είμαι 100% σίγουρος.

#15   vanni

vanni

    iPH Contributor

  • 1.599 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone SE
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 17/05/2013 - 19:39

καλώς θα πάει το παλικάρι και θα μας πει αλλά και εδώ ζητάει μόνο αυτά που σου είπα και όχι βεβαίωση εργοδότη
καθώς και ότι στην δεξιά στήλη λέει

Έγγραφα που μπορούν να πιστοποιήσουν τα στοιχεία αυτά (ανάλογα με την περίπτωση) θέλει ένα από αυτά και όχι όλα που σημαίνει ότι δεν είναι απαραίτητο και ότι αρκεί ένα από τα άλλα.

Τελευταία επεξεργασία από: vanni, 17/05/2013 - 19:46

Please Before You Ask A Question Use Google You'll See It Will Be Your Best Friend


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1

0 μέλη, 1 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες