Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

βοήθεια για αγορά Modem router


  • Please log in to reply
30 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   surf80

surf80

    iPH newbie

  • 52 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad mini Retina

Δημοσίευση 20/05/2013 - 10:17

Καλημέρα στο forum.Θα ήθελα να συνδέσω τον imac με ένα καλό ασύρματο modem router γιατί αυτό της wind ΖΤΕ είναι όλο αποσυνδέσεις.
Βασικά έχω δει αυτά της cisco αλλά στο site τους για προϊόντα σπιτιού σε παραπέμπουν στα linksys by cisco.Τι ακριβώς παίζει εκεί?
Τα βασικά που θέλω είναι να έχει καλό σήμα wireless και να μπορώ να το χρησιμοποιήσω αν αναβαθμιστώ σε vdsl σύνδεση (παρεπιπτώντος ποιο χαρακτηριστικό είναι αυτό που σου επιτρέπει να το συνδεέις και σε vdsl)
Ποιά η γνώμη σας για το apple airport extreme base station συγκριτικά με τα άλλα modem router?

budget 100-150 ευρώ.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   iJohnNic

iJohnNic

    iPH Contributor

  • 1,673 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5

Δημοσίευση 20/05/2013 - 10:39

Φίλε μου πριν το κάνεις αυτό. Πήγαινε στην Wind και πες να στο αντικαταστήσουν. Εμένα σε άλλη εταιρία που είμαι μου το έκαναν. Και δεν πλήρωσα γιατι βγήκε προβληματικό το Router.

iOs 7! 


#3   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113,564 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 20/05/2013 - 11:20

Καλημέρα στο forum.Θα ήθελα να συνδέσω τον imac με ένα καλό ασύρματο modem router γιατί αυτό της wind ΖΤΕ είναι όλο αποσυνδέσεις.
Βασικά έχω δει αυτά της cisco αλλά στο site τους για προϊόντα σπιτιού σε παραπέμπουν στα linksys by cisco.Τι ακριβώς παίζει εκεί?
Τα βασικά που θέλω είναι να έχει καλό σήμα wireless και να μπορώ να το χρησιμοποιήσω αν αναβαθμιστώ σε vdsl σύνδεση (παρεπιπτώντος ποιο χαρακτηριστικό είναι αυτό που σου επιτρέπει να το συνδεέις και σε vdsl)
Ποιά η γνώμη σας για το apple airport extreme base station συγκριτικά με τα άλλα modem router?

budget 100-150 ευρώ.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.


Nα τη κάνεις την αλλαγή. Όλα αυτά που δίνουν οι πάροχοι πλέον μόνο για πέταμα είναι.

Δε κάνουν σωστή διαχείριση. Προσωπικά είχα μεγάλο πρόβλημα με του παρόχου, το άλλαξα και βρήκα την ησυχία μου. Linskys συγκεκριμένα.

Επίσης μιας και κοιτάς προς τα εκεί, αλλό Cisco και άλλο Linksys by Cisco. Υπάρχει διαφορά..

Με τα λεφτά που δίνεις όμως νομίζω τα παραπάνω είναι η καλύτερη επιλογή όπως και Zyxel.

Δες και εδώ.
| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#4   surf80

surf80

    iPH newbie

  • 52 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad mini Retina

Δημοσίευση 20/05/2013 - 11:43

Εχω κατι ήδη μια αλλαγη και αντικατάσταση modem router απο wind και πάλι τα ίδια.

#5   manosvitacar

manosvitacar

    iPH Community Leader

  • 12,838 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 20/05/2013 - 11:55

χτυπα ενα linksys http://www.google.gr...9QEwAQ&dur=1734 και καντο bridge και θα εισαι οκ.

#6   sakis697

sakis697

    iPH Hero

  • 3,911 μηνύματα
  • Twitter:@sakis3112
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G
  • GameCenter:RED-BLUE BLUR 12

Δημοσίευση 20/05/2013 - 12:04

Ποιά η γνώμη σας για το apple airport extreme base station συγκριτικά με τα άλλα modem router?


Εγω παντως που εχω το express (αυτο που στην θυρα usb μπορεις να βαλεις και σκληρους δισκους) ειμαι απολυτα ευχαριστημενος απο την ποιοτητα του wifi και γενικα απο την συνολικη του αποδοση.

Μια φορά Εύζων, για πάντα Εύζων! 


#7   antonis27

antonis27

    iPH newbie

  • 31 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 20/05/2013 - 12:16

Εγώ πάντως έχω το netgear DGN2200 και δεν με έχει απογοητεύσει. Σκυλί είναι εδώ και ένα χρόνο απλά δεν ξέρω για υποστήρικη VDSL..
Και μακριά από Belkin !

#8   surf80

surf80

    iPH newbie

  • 52 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad mini Retina

Δημοσίευση 20/05/2013 - 16:42

χτυπα ενα linksys http://www.google.gr...9QEwAQ&dur=1734 και καντο bridge και θα εισαι οκ.


τι εννοεις bridge?

για υποστήριξη vdsl ποιο ειναι το χαρακτηριστικο που πρεπει να εχει το modem router?

#9   manosvitacar

manosvitacar

    iPH Community Leader

  • 12,838 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 20/05/2013 - 17:21

Bridge το κανείς για να λαμβάνεις σήμα wifi απο το linksys και όχι απο το router του πάροχο που είσαι για να μην έχεις τις απο συνδέσεις που λες .

#10   CybeRTroN

CybeRTroN

    iPH Contributor

  • 1,249 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • GameCenter:KyriakosThess

Δημοσίευση 20/05/2013 - 22:29

Φιλε μου θα ειμαι ευθης απεναντι σου...τα εχεις ενα αχταρμα ολα στο μυαλο σου...και προφανως οτι εχεις ακουσει δεξια αριστερα αναφερεις στην ερωτηση σου...!!
Απο αυτα που λες...το οτι εχεις αποσυνδεσεις με το ρουτερ δεν οφειλετε κατα κυριο λογο μονο στο ρουτερ που εχεις αλλα πρακτικα στην γραμμη σου....ελεγξες ποτε τα στατους του ρουτερ να δεις τι πιανει η γραμμη σου..??
Αν τα χαρακτηριστικα της ειναι πολυ μετρια λογικο ειναι να εχεις αποσυνδεσεις...ενδεχομενος να υπαρχει και βλαβη...!!
Αν εισια κοντα στο αστικο κεντρο κα εχεις ξαφνικα συνεχομενες αποσυνδεσεις...τοτεσιγουρα υπαρχει καποια βλαβη στην γραμμη σου...πηρες τηλ στον παροχο σου να δηλωσεις βλαβη για να δρομολογηθει ψηφιακος ελεγχος της γραμμης , για να δεις τι ακριβως συμβαινει...??
Εισαι στην Γουιντ...δεν φημιζεται οτι ειναι και ο καλυτερος παροχος αγαπητε....!!
Αν τωρα εχεις εσωτερικα μεσα στο δικο σου δυκτιο αποσυνδεσεις...στο ασυρματο...δοκιμασες να αλαξεις καναλια εκπομπης και να δεις ποιο ειναι ποιο ξε-μπουκομενο , για να παιξει το δυκτιο καλυτερα....??
Μηπως εγινε καποια αναβαθμιση λειτουργικου στο ρουτερ και μετα απο αυτην συμβαινει να εχεισ αποσυνδεσεις..??
Εισαι στην τελευταια εκδοση λειτουργικου που δινει η Γουιντ για το δεδομενο ρουτερ...??
Ελεγξες την καλωδιωση σου εσωτερικα στο δυκτιο σου...και κυριως αν χρησιμοποιεις καποιον διαχωριστη...??
Εβαλες το ρουτερ σου να παιξει καρφωτα πανω στην μπριζα του τηλεφωνου , χωρις τον διαχωριστη...αν τυχον αυτος υπαρχει...για να δεις πως παει η γραμμη...??
Αν υπαρχει αποσυνδεση στο ασυρματο , δοκιμασες να παιξεις με καρφωτες εσωτερικες ΙΡ...??
Αν μετα απο ολα αυτα το προβλημα αποσυνδεσεων παραμενει...τοτε πασ για αλλο ρουτερ....!!
Ποιο μοντεμ - ρουτερ ομως...?? Κανεις δεν ξερει..ειναι θεμα τυχης το πως θα κατσει πανω στην γραμμη σου...δεν σημενει οτι αγοραζοντας ενα ακριβο μοντεμ ρουτερ , θα παιξει καλα στην γραμμη σου...καμια σχεση...!!
Το καλυτερο μοντεμ - ρουτερ για την γραμμη σου...ειναι αυτο που εχει δοκιμασει ο παροχος σου και παιζει καλα κατα μεσο ορο στο δυκτιο του...αυτο να το ξερεις !!
Αν εσενα η γραμμη σου ειναι χαλια...τοτε με καμια παναγια και το καλυτερο Σισκο να βαλεις επανω στανταρ δεν θα παιξει καλα...!!
Αγαπητε αυτα ειναι ολα ρουτερακια ADSL 2+ και μονο...δεν αναβαθμιζονται για νεα γρηγοροτερα δυκτια...αρα και δεν παιζουν σε γραμμες VDSL 2 , εκει θα σου δωσουν αλλο εξοπλισμο...καμια σχεση....και φυσικα τοτε δεν θα εχεις αποσυνδεσεις...ΑΡΑ αν αγορασεις ενα καινουριο ακριβο μοντεμ - ρουτερ για την υπαρχουσα γραμμη σου και στο μελλον αναβαθμισεις σε γρηγοροτερο δυκτιο...τοτε αυτο το ακριβο μοντεμ-ρουτερ που θα αγορασεις θα παει για την αποθηκη ή το μουσειο , θα ειναι παντελος αχρηστο !!
Το Airport Extreme επειδη το εχω , ειναι μονο ρουτερ και δεν συνδεετε σε καμια περιπτωση στην γραμμη σου...αλλα με γεφυρα πανω στο μοντεμ-ρουτερ του παροχου !!
Ειναι καλο ρουτερ..εχει καλο σημα...μπορει να συνδεθει με γεφυρα μεχρι και με τα μελλοντικα Γιγαμπιτ μοντεμ - ρουτερ...οταν τα δυκτια γινουν Γιγαμπτι...οταν φτασουν οι οπτικες στα σπιτια μας...- δηλαδη του αγιου μπλα μπλα τα 9μερα - ομως για το ασυρματο σημα ενα να ξερεις....τα παντα παιζουν ρολο απο την τοπολογια του σπιτιου σου , αν εχεις ασυρματα τηλ , αν εχεις μεσα καθρπεπτες που αντανακλαν το σημα , πολλους τοιχους...μπετο κτλ κτλ...αρα ψαξου σωστα , διοτι στο μυαλο μεσα τα εχεις καπως μπερδεψει αγαπητε μου !!

Τελευταία επεξεργασία από: CybeRTroN, 20/05/2013 - 22:34.


#11   sirgeorge

sirgeorge

    iPH Elite Poster

  • 2,067 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad Air 2 +4G

Δημοσίευση 21/05/2013 - 13:25

Φιλε μου θα ειμαι ευθης απεναντι σου...τα εχεις ενα αχταρμα ολα στο μυαλο σου...και προφανως οτι εχεις ακουσει δεξια αριστερα αναφερεις στην ερωτηση σου...!!
Απο αυτα που λες...το οτι εχεις αποσυνδεσεις με το ρουτερ δεν οφειλετε κατα κυριο λογο μονο στο ρουτερ που εχεις αλλα πρακτικα στην γραμμη σου....ελεγξες ποτε τα στατους του ρουτερ να δεις τι πιανει η γραμμη σου..??
Αν τα χαρακτηριστικα της ειναι πολυ μετρια λογικο ειναι να εχεις αποσυνδεσεις...ενδεχομενος να υπαρχει και βλαβη...!!
Αν εισια κοντα στο αστικο κεντρο κα εχεις ξαφνικα συνεχομενες αποσυνδεσεις...τοτεσιγουρα υπαρχει καποια βλαβη στην γραμμη σου...πηρες τηλ στον παροχο σου να δηλωσεις βλαβη για να δρομολογηθει ψηφιακος ελεγχος της γραμμης , για να δεις τι ακριβως συμβαινει...??
Εισαι στην Γουιντ...δεν φημιζεται οτι ειναι και ο καλυτερος παροχος αγαπητε....!!
Αν τωρα εχεις εσωτερικα μεσα στο δικο σου δυκτιο αποσυνδεσεις...στο ασυρματο...δοκιμασες να αλαξεις καναλια εκπομπης και να δεις ποιο ειναι ποιο ξε-μπουκομενο , για να παιξει το δυκτιο καλυτερα....??
Μηπως εγινε καποια αναβαθμιση λειτουργικου στο ρουτερ και μετα απο αυτην συμβαινει να εχεισ αποσυνδεσεις..??
Εισαι στην τελευταια εκδοση λειτουργικου που δινει η Γουιντ για το δεδομενο ρουτερ...??
Ελεγξες την καλωδιωση σου εσωτερικα στο δυκτιο σου...και κυριως αν χρησιμοποιεις καποιον διαχωριστη...??
Εβαλες το ρουτερ σου να παιξει καρφωτα πανω στην μπριζα του τηλεφωνου , χωρις τον διαχωριστη...αν τυχον αυτος υπαρχει...για να δεις πως παει η γραμμη...??
Αν υπαρχει αποσυνδεση στο ασυρματο , δοκιμασες να παιξεις με καρφωτες εσωτερικες ΙΡ...??
Αν μετα απο ολα αυτα το προβλημα αποσυνδεσεων παραμενει...τοτε πασ για αλλο ρουτερ....!!
Ποιο μοντεμ - ρουτερ ομως...?? Κανεις δεν ξερει..ειναι θεμα τυχης το πως θα κατσει πανω στην γραμμη σου...δεν σημενει οτι αγοραζοντας ενα ακριβο μοντεμ ρουτερ , θα παιξει καλα στην γραμμη σου...καμια σχεση...!!
Το καλυτερο μοντεμ - ρουτερ για την γραμμη σου...ειναι αυτο που εχει δοκιμασει ο παροχος σου και παιζει καλα κατα μεσο ορο στο δυκτιο του...αυτο να το ξερεις !!
Αν εσενα η γραμμη σου ειναι χαλια...τοτε με καμια παναγια και το καλυτερο Σισκο να βαλεις επανω στανταρ δεν θα παιξει καλα...!!
Αγαπητε αυτα ειναι ολα ρουτερακια ADSL 2+ και μονο...δεν αναβαθμιζονται για νεα γρηγοροτερα δυκτια...αρα και δεν παιζουν σε γραμμες VDSL 2 , εκει θα σου δωσουν αλλο εξοπλισμο...καμια σχεση....και φυσικα τοτε δεν θα εχεις αποσυνδεσεις...ΑΡΑ αν αγορασεις ενα καινουριο ακριβο μοντεμ - ρουτερ για την υπαρχουσα γραμμη σου και στο μελλον αναβαθμισεις σε γρηγοροτερο δυκτιο...τοτε αυτο το ακριβο μοντεμ-ρουτερ που θα αγορασεις θα παει για την αποθηκη ή το μουσειο , θα ειναι παντελος αχρηστο !!
Το Airport Extreme επειδη το εχω , ειναι μονο ρουτερ και δεν συνδεετε σε καμια περιπτωση στην γραμμη σου...αλλα με γεφυρα πανω στο μοντεμ-ρουτερ του παροχου !!
Ειναι καλο ρουτερ..εχει καλο σημα...μπορει να συνδεθει με γεφυρα μεχρι και με τα μελλοντικα Γιγαμπιτ μοντεμ - ρουτερ...οταν τα δυκτια γινουν Γιγαμπτι...οταν φτασουν οι οπτικες στα σπιτια μας...- δηλαδη του αγιου μπλα μπλα τα 9μερα - ομως για το ασυρματο σημα ενα να ξερεις....τα παντα παιζουν ρολο απο την τοπολογια του σπιτιου σου , αν εχεις ασυρματα τηλ , αν εχεις μεσα καθρπεπτες που αντανακλαν το σημα , πολλους τοιχους...μπετο κτλ κτλ...αρα ψαξου σωστα , διοτι στο μυαλο μεσα τα εχεις καπως μπερδεψει αγαπητε μου !!


οπως ακριβως τα λες ειναι αγαπητε!!!δε μπα να βαλεις και της παναγιας τα ματια,αν παιζουν ολα τα προαναφερομενα δεν κανεις τπτ!εγω εχω 50αρα γραμμη και πιανω 19 με το ασυρματο.γιαυτο εβαλα καλωδιο(ethernet)να τα πιανω ολα και μου εμειναν και τα 160 ευρα που ελεγα να παρω αλλο ρουτερ!

#12   surf80

surf80

    iPH newbie

  • 52 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad mini Retina

Δημοσίευση 21/05/2013 - 23:13

Σιγουρα ρε παλικαρια ολοι αυτοι οι λογοι που προαναφερθηκαν παιζουν αλλος πολυ και αλλος λιγοτερο τον ρολο τους για μια καλη συνδεση αλλα και αυτα τα μοντεμ που δινουν οι εταιρειες ειναι τελειως της πλακας.Και πιστευω αξιζει να δωσεις λιγα λεφτα να παρεις κατι καλυτερο για να σου μεινει κιολας.Βεβαιο το καλυτερο ειναι υποκειμενικο γιατι μπορεις να αγορασεις καποιο μοντεμ και να μην ταιριαζει με τη γραμμη σου.Μακαρι να μπορουσαμε να τα δοκιμαζουμε και να τα αλλαζουμε.

#13   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10,183 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 21/05/2013 - 23:19

Συμφωνώ στο να πάρεις ένα καλύτερο router και να σου μείνει, αλλά για τις αποσυνδέσεις μπορεί δυστυχώς να φταίνε πολλά.

Μπορεί να είναι απλό και με την αλλαγή ενός splitter να στρώσει, αλλά μπορεί να υπάρχει και μεγαλύτερη βλάβη.

Για να βγάλεις άκρη θα πρέπει να τους τα πρήξεις λίγο εκεί στην Wind.
Once You Go Mac You Never Go Back

#14   CybeRTroN

CybeRTroN

    iPH Contributor

  • 1,249 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • GameCenter:KyriakosThess

Δημοσίευση 21/05/2013 - 23:19

Ακριβως , το βλεπεις στην πραξη...το ασυρματο μεσα στο τοπικο σου δικτυο ουσιαστικα αχρηστευει ή καλυτερα να το πω υποβαθμιζει την 50αρα συνδεση σου ( Τυχερακια μενεις κοντα σε Αστικο Κεντρο...και για να εχεις 50αρα...μενεισ πολυ κοντα μαλλον διπλα...λιγοτερο απο 400-500 καλωδιακα μετρα )...το ασυρματο οσες κεραιες και να εχει μεσα το ρουτερ...παντα λογο εξωτερικων παραγοντων που ΠΑΝΤΑ θα υπαρχουν θα επηρεαζεται και θα υποβαθμιζει την Πραγματικη ταχυτητα σου...αρα και σοφα επραξες...εβαλες καλωδιο...ετσι εχεις 50 καθαρα χωρις να εχεις παρεμβολες !!

#15   CybeRTroN

CybeRTroN

    iPH Contributor

  • 1,249 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • GameCenter:KyriakosThess

Δημοσίευση 21/05/2013 - 23:23

Σιγουρα ρε παλικαρια ολοι αυτοι οι λογοι που προαναφερθηκαν παιζουν αλλος πολυ και αλλος λιγοτερο τον ρολο τους για μια καλη συνδεση αλλα και αυτα τα μοντεμ που δινουν οι εταιρειες ειναι τελειως της πλακας.Και πιστευω αξιζει να δωσεις λιγα λεφτα να παρεις κατι καλυτερο για να σου μεινει κιολας.Βεβαιο το καλυτερο ειναι υποκειμενικο γιατι μπορεις να αγορασεις καποιο μοντεμ και να μην ταιριαζει με τη γραμμη σου.Μακαρι να μπορουσαμε να τα δοκιμαζουμε και να τα αλλαζουμε.

Φιλε μαλλον δεν θελεις να καταλαβεις....σου εξηγησα με τον καλυτερο τροπο...εσυ νομιζεις οτι το καλυτερο ρουτερ κανει μαγικα...σου λεω...εισαι ΑΛΛΟΥ , το ακριβοτερο ρουτερ εχει περισσοτερα κολπα για το τοπικο δικτυο , ως μοντεμ στην γραμμη μπορει να ειναι πολυ ευαισθητο και ακαταλληλο για Ελλαδα...Τα καλυτερα ρουτερ ειναι πολυ ευαισθητα και αναφερονται σε ιδανικα δικτυα...τα Ελληνικα δικτυα δεν ειναι ΚΑΘΟΛΟΥ ιδανικα...αν δεν μπορεις να το καταλαβεις τι να σου πω φιλε μου...!!
Εσυ νομιζεις οτι ειναι στανταρ και μονο θεμα ρουτερ...πολυ απλα εψαξες την γραμμη σου ?? Απο οτι φαινετε ΟΧΙ !!
Δες ΠΡΩΤΑ αν εχεις βλαβη γραμμης...η κατι γενικα την επηρεαζει...οι αποσυνδεσεις με το ντισλαμ ειναι πολυπλοκο θεμα...και να ξερεις αγαπητε τα ακριβοτερα ρουτερ πολλες φορεσ κανουν περισσοτερες αποσυνδεσεις !!

Τελευταία επεξεργασία από: CybeRTroN, 21/05/2013 - 23:27.


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1

0 μέλη, 1 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες