Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * - 8 ψήφοι

OΤΕ TV και OTE TV GO "ΝΕΑ"


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
1923 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1861   georgeol

georgeol

    iPH Hero

  • 3.859 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 07/04/2019 - 10:46

Επανεκκινηση ρουτερ και οτε δοκιμασες;


Sent from my iPhone using Tapatalk

Ναι τα έκανα και τα δύο


Sent from my iPhone using Tapatalk

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#1862   ThodorisZ

ThodorisZ

    iPH User

  • 134 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus

Δημοσίευση 07/04/2019 - 12:33

Καλημέρα παιδιά.
Προσπαθώ να δω μια σειρά στο CosmoteTV plus αλλά όσο κι αν προσπάθησα μου βγάζει μήνυμα ότι η σύνδεση μου δεν επαρκεί για αναπαραγωγή (ούτε καν για sd). Η σύνδεση μου κλειδώνει σταθερά στα 10 mbps, επίσης δεν έχω κανένα θέμα με Netflix όπου στριμαραω hd.


Sent from my iPad using Tapatalk

Καλησπέρα, αυτό στο βγάζει εξαρχής η κατά τη διάρκεια της αναπαραγωγής;

Edit: Επίσης, ο αποκωδικοποιητής είναι συνδεδεμένος μέσω LAN απευθείας στο router (έχω ως δεδομένο ότι είναι δορυφορική σύνδεση)?

Τελευταία επεξεργασία από: ThodorisZ, 07/04/2019 - 12:43


#1863   georgeol

georgeol

    iPH Hero

  • 3.859 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 07/04/2019 - 12:51

Καλησπέρα, αυτό στο βγάζει εξαρχής η κατά τη διάρκεια της αναπαραγωγής;

Edit: Επίσης, ο αποκωδικοποιητής είναι συνδεδεμένος μέσω LAN απευθείας στο router (έχω ως δεδομένο ότι είναι δορυφορική σύνδεση)?

Μου το βγάζει από την αρχή. Ο αποκωδικοποιητής είναι συνδεδεμένος μέσω power line.
Πάντως από το tv go στριμάρω μια χαρά.


Sent from my iPad using Tapatalk

Τελευταία επεξεργασία από: georgeol, 07/04/2019 - 12:52


#1864   ThodorisZ

ThodorisZ

    iPH User

  • 134 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus

Δημοσίευση 07/04/2019 - 13:00

Κατά πάσα πιθανότητα τα powerplugs σου κάνουν το θέμα. Ό,τι σου πω θα σου πουν ακριβώς αν καλέσεις στην τεχνική υποστήριξη, οπότε ίσως σου γλιτώσω λίγη ταλαιπωρία.

Για αρχή, στο μενού του αποκωδικοποιητή θα πας ρυθμίσεις-γενικές ρυθμίσεις-έλεγχος δικτύου και θα απενεργοποιήσεις τον έλεγχο ταχύτητας. Αυτό το προτείνω σε κάθε περίπτωση.

Μετά θα χρειαστεί να αφαιρέσεις τα πριζάκια, πιθανολογώ έχεις 2, ένα κοντά στο router και ένα κοντά στον αποκωδικοποιητή. Θα πρέπει να τα βγάλεις και τα δυο και να τα ξαναβάλεις, θα χρειαστούν 2-3 λεπτά να επικοινωνήσουν-συγχρονιστούν.

Μόλις συγχρονίσει και το router, δοκιμάζεις πάλι, με 10 είμαι σχεδόν σίγουρος ότι θα παίξει μια χαρά, προτείνω να μην κατεβάζεις από κάποια άλλη συσκευή κατά τη δοκιμή.

Αν δοκιμάσεις μου λες, και το βλέπουμε..

#1865   georgeol

georgeol

    iPH Hero

  • 3.859 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 07/04/2019 - 13:49

Κατά πάσα πιθανότητα τα powerplugs σου κάνουν το θέμα. Ό,τι σου πω θα σου πουν ακριβώς αν καλέσεις στην τεχνική υποστήριξη, οπότε ίσως σου γλιτώσω λίγη ταλαιπωρία.

Για αρχή, στο μενού του αποκωδικοποιητή θα πας ρυθμίσεις-γενικές ρυθμίσεις-έλεγχος δικτύου και θα απενεργοποιήσεις τον έλεγχο ταχύτητας. Αυτό το προτείνω σε κάθε περίπτωση.

Μετά θα χρειαστεί να αφαιρέσεις τα πριζάκια, πιθανολογώ έχεις 2, ένα κοντά στο router και ένα κοντά στον αποκωδικοποιητή. Θα πρέπει να τα βγάλεις και τα δυο και να τα ξαναβάλεις, θα χρειαστούν 2-3 λεπτά να επικοινωνήσουν-συγχρονιστούν.

Μόλις συγχρονίσει και το router, δοκιμάζεις πάλι, με 10 είμαι σχεδόν σίγουρος ότι θα παίξει μια χαρά, προτείνω να μην κατεβάζεις από κάποια άλλη συσκευή κατά τη δοκιμή.

Αν δοκιμάσεις μου λες, και το βλέπουμε..

Τα έχω κάνει όλα αυτά και το πρόβλημα παραμένει.
Επικοινώνησα με την εξυπηρέτηση και μου είπαν ότι μπορεί να είναι πρόβλημα του αποκωδικοποιητή


Sent from my iPhone using Tapatalk

#1866   ThodorisZ

ThodorisZ

    iPH User

  • 134 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus

Δημοσίευση 07/04/2019 - 18:50

Τα έχω κάνει όλα αυτά και το πρόβλημα παραμένει.
Επικοινώνησα με την εξυπηρέτηση και μου είπαν ότι μπορεί να είναι πρόβλημα του αποκωδικοποιητή


Sent from my iPhone using Tapatalk


Μπορείς να το δοκιμάσεις, αλλά από εμπειρία σου λέω ότι δύσκολα θα βοηθήσει η αλλαγή STB.

Αυτό που πρότεινα εγώ σε συνδρομητές με παρόμοιο θέμα, είναι να συνδέσουν το lan που πάει στον αποκωδικοποιητή με κάποιο λάπτοπ, ώστε με ένα speed-test να δεις πόσο φτάνει στο STB.

Αν βλέπεις να μην φτάνουν αρκετά mbps, τότε κάποιο ζήτημα με τα plugs η τη μετάδοση μεταξύ τους έχει προκύψει.

Replay tv βλέπεις χωρίς θέμα;

#1867   georgeol

georgeol

    iPH Hero

  • 3.859 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 07/04/2019 - 19:08

Μόλις δοκίμασα με καλώδιο από το ρουτερ στον αποκωδικοποιητή και το πρόβλημα παραμένει, άρα δεν φταίνε τα power line, σωστά;
Replay tv βλέπω κανονικά


Sent from my iPhone using Tapatalk

#1868   yianniskyr

yianniskyr

    iPH Member

  • 222 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 07/04/2019 - 19:14

Παιδιά στο εξωτερικό άμα συνδέσουμε τον αποκωδικοποιητή μέσω internet θα υπάρξει πρόβλημα;
Θα ήθελα να μου απαντήσει κάποιος που το έχει δοκιμάσει και δεν υπήρχε πρόβλημα ( Να μπλοκάρουν την σύνδεση )

#1869   ThodorisZ

ThodorisZ

    iPH User

  • 134 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus

Δημοσίευση 07/04/2019 - 19:23

Μόλις δοκίμασα με καλώδιο από το ρουτερ στον αποκωδικοποιητή και το πρόβλημα παραμένει, άρα δεν φταίνε τα power line, σωστά;
Replay tv βλέπω κανονικά


Sent from my iPhone using Tapatalk


Σωστά, άρα όντως δεν ευθύνονται τα plugs. Δεν νομίζω να φταίει η υποδοχή LAN του router επίσης.

Αν σου πέρασαν αντικατάσταση, κάνε τον κόπο να αλλάξεις το STB, ίσως βοηθήσει. Αν δεν βοηθήσει, μετα τίθεται ζήτημα γραμμής πιθανότατα..

#1870   georgeol

georgeol

    iPH Hero

  • 3.859 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 07/04/2019 - 19:26

Σωστά, άρα όντως δεν ευθύνονται τα plugs. Δεν νομίζω να φταίει η υποδοχή LAN του router επίσης.

Αν σου πέρασαν αντικατάσταση, κάνε τον κόπο να αλλάξεις το STB, ίσως βοηθήσει. Αν δεν βοηθήσει, μετα τίθεται ζήτημα γραμμής πιθανότατα..

Αν ήταν θέμα γραμμής δεν θα είχα θέμα και με το ote tv go;


Sent from my iPhone using Tapatalk

Τελευταία επεξεργασία από: georgeol, 07/04/2019 - 19:26


#1871   ThodorisZ

ThodorisZ

    iPH User

  • 134 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus

Δημοσίευση 07/04/2019 - 19:40

Αν ήταν θέμα γραμμής δεν θα είχα θέμα και με το ote tv go;


Sent from my iPhone using Tapatalk

Για κάποιο λόγο το go έχει καλύτερη μετάδοση και παίζει μια χαρά. Ο αποκωδικοποιητής πιστεύω για λίγα mbps σου κάνει τα τρελά του τώρα..αν κλείσεις το WLAN στο ρούτερ, μήπως ξεκινάει έστω;

Τελευταία επεξεργασία από: ThodorisZ, 07/04/2019 - 19:40


#1872   georgeol

georgeol

    iPH Hero

  • 3.859 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 07/04/2019 - 20:15

Για κάποιο λόγο το go έχει καλύτερη μετάδοση και παίζει μια χαρά. Ο αποκωδικοποιητής πιστεύω για λίγα mbps σου κάνει τα τρελά του τώρα..αν κλείσεις το WLAN στο ρούτερ, μήπως ξεκινάει έστω;

Μπα! Τίποτα.


Sent from my iPad using Tapatalk

#1873   gkas1973

gkas1973

    iPH Member

  • 206 μηνύματα
  • Twitter:@gkas1973
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S Plus
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 07/04/2019 - 22:18

Για κάποιο λόγο το go έχει καλύτερη μετάδοση και παίζει μια χαρά. Ο αποκωδικοποιητής πιστεύω για λίγα mbps σου κάνει τα τρελά του τώρα..αν κλείσεις το WLAN στο ρούτερ, μήπως ξεκινάει έστω;


Ο αποκωδικοποιητή της Cosmote δεν μπορεί να διαχειριστεί το streaming όπως κάνουν οι υπόλοιπες συσκευές με το tv go.


Sent from my iPad using Tapatalk

#1874   ThodorisZ

ThodorisZ

    iPH User

  • 134 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus

Δημοσίευση 07/04/2019 - 22:31

Ο αποκωδικοποιητή της Cosmote δεν μπορεί να διαχειριστεί το streaming όπως κάνουν οι υπόλοιπες συσκευές με το tv go.


Sent from my iPad using Tapatalk


Πολύ σωστό, διαφέρει και ανά πλατφόρμα. Σίγουρα δεν είναι συγκρίσιμο με το streaming του STB.

Αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι ότι και με απενεργοποιημένο τον έλεγχο ταχύτητας δικτύου δεν καταφέρνει να στριμάρει ούτε λίγο..έχω δει σε συνδρομητές να στριμάρει για λίγο ακόμα και σε γραμμές που κλείδωναν στα 5-6..

#1875   georgeol

georgeol

    iPH Hero

  • 3.859 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 08/04/2019 - 20:22

Τέλικα ήταν θέμα αποκωδικοποιητή, τον άλλαξα και δουλεύει μια χαρά.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 2

0 μέλη, 2 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες