Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 1 ψήφοι

Συμφωνία Vodafone - Wind για μερική κοινή χρήση δικτύου 2G/3G (Δελτίο Τύπου)


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
14 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   iPhoneHellas

iPhoneHellas

    iPH Admin

  • 640.961 μηνύματα
  • Twitter:@iphonehellas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:iPhoneHellas

Δημοσίευση 26/06/2013 - 14:14

Σε συμφωνία για τη μερική κοινή χρήση του δικτύου κινητής επικοινωνίας 2G/3G, κυρίως στην περιφέρεια και περιορισμένα σε αστικές περιοχές, προχώρησαν οι εταιρείες κινητής τηλεφωνίας Vodafone Ελλάδας και η Wind Ελλάς.


Η συνεργασία αυτή θα επιταχύνει τις επενδύσεις σε νέες τεχνολογίες κινητής επικοινωνίας και θα επιτρέψει τη σημαντική αύξηση ευρυζωνικών ταχυτήτων μέσω κινητού δικτύου, ακόμη και στις πιο απομακρυσμένες περιοχές της χώρας.

Όπως επισημαίνουν, σε κοινή ανακοίνωσή τους, οι δυο εταιρείες, η συνεργασία θα αποφέρει σημαντικά οφέλη για τη χώρα, την οικονομία και τους συνδρομητές, ως αποτέλεσμα επενδύσεων που θα ξεπεράσουν τα 150 εκατομμύρια ευρώ στους κλάδους κατασκευών και τηλεπικοινωνιακού εξοπλισμού, δημιουργώντας 650 νέες θέσεις εργασίας, κυρίως στον κατασκευαστικό τομέα.

Το πρόγραμμα επενδύσεων θα έχει επιπλέον έμμεσα οφέλη και για άλλους κλάδους της οικονομίας που αγγίζουν τα 50 εκατομμύρια ευρώ. Σημειώνεται ότι για την υλοποίηση της συμφωνίας θα δημιουργηθεί μια νέα κοινή εταιρεία, στην οποία και οι δυο εταιρείες θα είναι ισότιμοι μέτοχοι κατέχοντα από 50% των μετοχών της. Επίσης, διευκρινίζεται πως το προσωπικό της εταιρείας θα αποτελείται από εργαζόμενους και από τους δύο παρόχους, οι οποίοι θα μεταφερθούν με τα υπάρχοντα εργασιακά τους δικαιώματα και τους όρους απασχόλησης.

Η Vodafone Ελλάδας θα συνεχίσει να έχει την αποκλειστική λειτουργία του 4G δικτύου της σε όλη την Ελλάδα ενώ η Wind Ελλάς συνεχίζει σύμφωνα με τον προγραμματισμό της το έργο εκσυγχρονισμού του δικτύου της στη χώρα, έχοντας ήδη ολοκληρώσει το 70% στις κύριες αστικές περιοχές.

Η συμφωνία έχει διάρκεια 15 ετών και τελεί υπό την έγκριση της Εθνικής Επιτροπής Τηλεπικοινωνιών και Ταχυδρομείων (ΕΕΤΤ).
Behind the Scenes...

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   warrior

warrior

    iPH User

  • 115 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5

Δημοσίευση 26/06/2013 - 14:35

ααρε wind 4G θα μας φέρεις 2020...

Ακόμα και 3G δεν πιάνει στην Κομοτηνή που έχει 80.000 κατοίκους περίπου... δεν συζητάω για τις παραλίες όπως Φανάρι, Ήμερος Μαρόνια κλπ...

Αν δεν είχε όλη η παρέα wind λεπτό δεν θα περίμενα να φύγω...

Τελευταία επεξεργασία από: warrior, 26/06/2013 - 14:35


#3   Alex0077

Alex0077

    iPH Master

  • 5.732 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • GameCenter:ALEX0077

Δημοσίευση 26/06/2013 - 22:40

Την γλίτωσε η wind

Τελευταία επεξεργασία από: Alex0077, 26/06/2013 - 22:41


#4   tomster

tomster

    iPH Addict

  • 612 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 29/06/2013 - 15:16

ααρε wind 4G θα μας φέρεις 2020...

Ακόμα και 3G δεν πιάνει στην Κομοτηνή που έχει 80.000 κατοίκους περίπου... δεν συζητάω για τις παραλίες όπως Φανάρι, Ήμερος Μαρόνια κλπ...

Αν δεν είχε όλη η παρέα wind λεπτό δεν θα περίμενα να φύγω...

και στην Ξάνθη τα ίδια σκ..... ειναι. Αν δεν είχε 500ΜΒ με 5 € θα σου λεγα που θα είμασταν

#5   Diablo

Diablo

    iPH newbie

  • 60 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 01/07/2013 - 16:41

και στην Ξάνθη τα ίδια σκ..... ειναι. Αν δεν είχε 500ΜΒ με 5 € θα σου λεγα που θα είμασταν


Παιδιά πάντως, επειδή τυγχάνει να είμαι συνέχεια εν κινήσει έχω παρατηρήσει σημαντική βελτίωση του δικτύου της Wind τελευταία. Εννοώ πάντα επαρχία γιατί Αθήνα παίζει άψογα - χωρίς υπερβολή το 3G της στο κλεινόν άστυ είναι μακράν καλύτερο από τους υπόλοιπους.

#6   spyrus

spyrus

    iPH User

  • 145 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 01/07/2013 - 17:20

Παιδιά πάντως, επειδή τυγχάνει να είμαι συνέχεια εν κινήσει έχω παρατηρήσει σημαντική βελτίωση του δικτύου της Wind τελευταία. Εννοώ πάντα επαρχία γιατί Αθήνα παίζει άψογα - χωρίς υπερβολή το 3G της στο κλεινόν άστυ είναι μακράν καλύτερο από τους υπόλοιπους.

Εισαι κυριολεκτικα κινητη διαφημιση της Wind. Καλη φαση

#7   warrior

warrior

    iPH User

  • 115 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5

Δημοσίευση 01/07/2013 - 17:29

Παιδιά πάντως, επειδή τυγχάνει να είμαι συνέχεια εν κινήσει έχω παρατηρήσει σημαντική βελτίωση του δικτύου της Wind τελευταία. Εννοώ πάντα επαρχία γιατί Αθήνα παίζει άψογα - χωρίς υπερβολή το 3G της στο κλεινόν άστυ είναι μακράν καλύτερο από τους υπόλοιπους.


Φίλε δεν ξέρω που ζεις αλλά εδώ και 8-9 χρόνια έχω εμπειρίες τόσο από Θεσσαλονίκη όσο και από την Κομοτηνή (Επίσης Ξάνθη Αλεξανδρούπολη), ποτέ δεν είδα να έχει καλύτερο σήμα η wind σε σχέση με τα άλλα για το 3G δεν μιλάω καθόλου... Είναι η καλύτερη εταιρία όσον αφορά τα πακέτα που έχει κλπ αλλά δυστυχώς όσον αφορά την κάλυψη, πάντα βάση την εμπειρία μου, ήταν και είναι ένα βήμα πίσω... Ελπίζω με την συμφωνία αυτή κάτι να γίνει...

Υ.Σ: όπως πρόσεξες για το LTE δεν κάνω αναφορά, γιατί;;;;

#8   Atom

Atom

    iPH User

  • 122 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 02/07/2013 - 22:18

Εισαι κυριολεκτικα κινητη διαφημιση της Wind. Καλη φαση


Δηλαδή, όποιος λέει ότι η Wind έχει καλό δίκτυο είναι κινητή διαφήμιση; :P

Εντάξει προσωπικά ξεκίνησα τη Wind λόγω χαμηλών χρεώσεων, στην πορεία όμως ανακάλυψα ότι σε σχέση με τη Vodafone προσφέρει σαφώς καλύτερο 3G και μηδενικά drop calls. Πλέον δεν την αλλάζω με τίποτα.

#9   spyrus

spyrus

    iPH User

  • 145 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 02/07/2013 - 22:21

Δηλαδή, όποιος λέει ότι η Wind έχει καλό δίκτυο είναι κινητή διαφήμιση; :P

Εντάξει προσωπικά ξεκίνησα τη Wind λόγω χαμηλών χρεώσεων, στην πορεία όμως ανακάλυψα ότι σε σχέση με τη Vodafone προσφέρει σαφώς καλύτερο 3G και μηδενικά drop calls. Πλέον δεν την αλλάζω με τίποτα.

Αν δεν παινεψεις το σπιτι σου...

#10   lorenz

lorenz

    iPH Enthousiast

  • 355 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:lory1980renz

Δημοσίευση 02/07/2013 - 23:33

Και εγω θα ειχα φυγει καιρο τωρα απο την wind αλλα με συμφερει γιατι εχει ολη η οικογενεια μου και φιλοι wind, απο σημα εδω βολο να σου πω αθλιο εχει, ειδικα στο κεντρο ψαχνω να βγω σε κανενα ξεφωτο να μπορεσω να μιλησω, 3g ? δεν το συζητω καν διοτι ειναι ανυπαρκτο

#11   Lotte

Lotte

    iPH User

  • 126 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 03/07/2013 - 10:21

Τώρα με τις αφραγκίες που πήρα κι εγώ f2g δοκιμαστικά, είδα ότι πιάνει στα μέρη όπου κινούμαι και το κράτησα. Η συνεργασία με τη Vodafone μου φαίνεται πολύ έυπνη κίνηση. Δύο εταιρείες με κάποιες ελλείψεις (είχα vodafone και πραγματικά είχα σιχτιρίσει μέσα στο ίδιο μου το σπίτι με μηδενικό σήμα) ενώνουν τις δυνάμεις τους απέναντι στην Cosmote (που και αυτή έχει σοβαρές ελλείψεις, μάλιστα εδώ διάβασα πως έπεσε το δίκτυό της στη βόρεια Ελλάδα;;;) και μου φαίνεται πολύ καλό! Ας περιμένουμε να δούμε τι θα γίνει πριν κρίνουμε, τι λέτε;

#12   Diablo

Diablo

    iPH newbie

  • 60 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 09/07/2013 - 22:32

Εισαι κυριολεκτικα κινητη διαφημιση της Wind. Καλη φαση


Διαφήμιση είναι να προμοτάρεις κάτι που δεν αξίζει. Δηλαδή καμία σχέση. Ά και get a life, παρεμπιπτόντως

Τελευταία επεξεργασία από: Diablo, 09/07/2013 - 22:33


#13   spyrus

spyrus

    iPH User

  • 145 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 09/07/2013 - 22:57

Διαφήμιση είναι να προμοτάρεις κάτι που δεν αξίζει. Δηλαδή καμία σχέση. Ά και get a life, παρεμπιπτόντως

Get another job. Οχι μονο wind

#14   Diablo

Diablo

    iPH newbie

  • 60 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 16/07/2013 - 12:19

Get another job. Οχι μονο wind


Job μπορεί. Provider όχι :)

#15   blondie

blondie

    iPH newbie

  • 84 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: iPhone 4S

Δημοσίευση 17/07/2013 - 12:42

Τώρα με τις αφραγκίες που πήρα κι εγώ f2g δοκιμαστικά, είδα ότι πιάνει στα μέρη όπου κινούμαι και το κράτησα. Η συνεργασία με τη Vodafone μου φαίνεται πολύ έυπνη κίνηση. Δύο εταιρείες με κάποιες ελλείψεις (είχα vodafone και πραγματικά είχα σιχτιρίσει μέσα στο ίδιο μου το σπίτι με μηδενικό σήμα) ενώνουν τις δυνάμεις τους απέναντι στην Cosmote (που και αυτή έχει σοβαρές ελλείψεις, μάλιστα εδώ διάβασα πως έπεσε το δίκτυό της στη βόρεια Ελλάδα;; ;) και μου φαίνεται πολύ καλό! Ας περιμένουμε να δούμε τι θα γίνει πριν κρίνουμε, τι λέτε;


Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου! Ευχομαι μόνο με τη νέα συνεργασιά οι τιμές να πέσουν, αλά wind ;)

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 2

0 μέλη, 2 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες