Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * - 19 ψήφοι

[Οδηγός] Υποβάθμιση Carrier Settings σε Cosmote/Vodafone (Επιστροφή του 3G διακόπτη/Καλύτερη μπαταρία)


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
1920 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1501   stark

stark

    iPH Contributor

  • 1.055 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone SE

Δημοσίευση 05/11/2014 - 16:50

Προφανώς όσα CC tweaks χρησιμοποιούν το Flipswitch, τα toggles τους εξαρτώνται από αυτό (άρα από τον @rpetrich). Που σημαίνει ότι αν δεν βγάλει ο @rpetrich 2G / 3G toggles, απλά δεν θα έχουμε.

 

https://twitter.com/...845762390548480

 

 

@vicryabov The 2G/3G/4G/LTE switch is written by @rpetrich. I’m not planing rewriting it to allow separate switches.

 

 

Από την άλλη, το CCsettings δεν έχω καταλάβει αν έχει δικά του toggles ή χρησιμοποιεί κι αυτό τα toggles του Flipswitch.

 

 

Ναι, βγηκε κ beta το flipcontrolcenter στο repo του petrich για ios8 κ αναβαθμιστηκε κ το flipswitch !
Παλι χωρις 3g toggle :(

 



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#1502   tzalavrag

tzalavrag

    iPH Addict

  • 827 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad mini

Δημοσίευση 06/11/2014 - 02:33

θεωρω οτι κατι κανεις λαθος...
Παρτο απο την αρχη ξανα και θα δουλεψει
Σε εμενα κανενα θεμα ουτε με sms-mms ουτε τιποτα

την πρωτη φορα δουλεψε και ειχα mms απλα δ ειχα πανω απο 70 χαρακτηρες μνμ/ δεν λειτουργουςε το whats up app/ δεν μπορουςα να χω αναφορα με το προθεμα *0#.. Α! Κ τηλεφωνητη δεν ειχα. Διάβασα ότι κ άλλοι δ ειχαν. Εκανα επαναφορα κ ξανα μην καο διορθωθει κάτι από όλα και ειδα ότι δεν με αφηνε να βαλω αντικειμενο για mms.. Και αυτο με τα mms να μην είχα όλατα άλλα για μένα ειναι σημαντικά.. Ειδικα με τους 70 χαρακτηρες π ειμαι μυνηματων.. Α! Και εκανα ακριβως οτι έλεγε..

Τελευταία επεξεργασία από: tzalavrag, 06/11/2014 - 02:34


#1503   canecorso

canecorso

    iPH Elite Poster

  • 1.962 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad mini 4 +4G

Δημοσίευση 06/11/2014 - 08:22

την πρωτη φορα δουλεψε και ειχα mms απλα δ ειχα πανω απο 70 χαρακτηρες μνμ/ δεν λειτουργουςε το whats up app/ δεν μπορουςα να χω αναφορα με το προθεμα *0#.. Α! Κ τηλεφωνητη δεν ειχα. Διάβασα ότι κ άλλοι δ ειχαν. Εκανα επαναφορα κ ξανα μην καο διορθωθει κάτι από όλα και ειδα ότι δεν με αφηνε να βαλω αντικειμενο για mms.. Και αυτο με τα mms να μην είχα όλατα άλλα για μένα ειναι σημαντικά.. Ειδικα με τους 70 χαρακτηρες π ειμαι μυνηματων.. Α! Και εκανα ακριβως οτι έλεγε..

 

καλημερα 

Εγω προσωπικα στο 5s εκανα clean restore (2 φορες- δεν ειχα τι να κανω και βαριόμουνα :P  )

Την ωρα ενεργοποιησης συσκευης δεν συνδεθηκα ουτε με icloud λογαριασμο , ουτε εβαλα δακτυλικο αποτυπωμα , ουτε εβαλα password....τα προσπερασα ολα και βγηκα στην αρχικη οθονη , χωρις να εχω περασει τιποτα μεσα .

Στο καπακι κατεβασα το pangu (τελευταια εκδοση) συνδεθηκα και εκανα jailbreak.

Aφου ανοιξα cydia και περασε τα πακετα μεσα , χωρις να κανω εγκατασταση κανενα tweak, βγηκα απο cydia .

Μεχρι εδω δεν εχω περασει τιποτα μεσα στην συσκευη ....ουτε apps , ουτε tweaks

Το επομενο βημα που εκανα ηταν να περασω το plist αρχειο για τα carrier settings , ακολουθωντας τον οδηγο .

Αφου εκανα 1-2 reboot να δω οτι δουλευουν ολα κομπλε (μηνυματα -mms-3g- internet-safari-κλησεις κ.τ.λ) τοτε αρχισα σιγα σιγα να περναω apps απο το appstore και συμβατα tweaks απο cydia .

Aυτα εκανα εγω προσωπικα και δεν ειχα -εχω κανενα προβλημα μεχρι στιγμης 

Ελπιζω να βοηθησα 


Τελευταία επεξεργασία από: canecorso, 06/11/2014 - 08:25

  • Some People Play the Game ......Others Change it........Powered By BlackBerry PassPort .

#1504   tzalavrag

tzalavrag

    iPH Addict

  • 827 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad mini

Δημοσίευση 06/11/2014 - 10:15

καλημερα
Εγω προσωπικα στο 5s εκανα clean restore (2 φορες- δεν ειχα τι να κανω και βαριόμουνα :P )
Την ωρα ενεργοποιησης συσκευης δεν συνδεθηκα ουτε με icloud λογαριασμο , ουτε εβαλα δακτυλικο αποτυπωμα , ουτε εβαλα password....τα προσπερασα ολα και βγηκα στην αρχικη οθονη , χωρις να εχω περασει τιποτα μεσα .
Στο καπακι κατεβασα το pangu (τελευταια εκδοση) συνδεθηκα και εκανα jailbreak.
Aφου ανοιξα cydia και περασε τα πακετα μεσα , χωρις να κανω εγκατασταση κανενα tweak, βγηκα απο cydia .
Μεχρι εδω δεν εχω περασει τιποτα μεσα στην συσκευη ....ουτε apps , ουτε tweaks
Το επομενο βημα που εκανα ηταν να περασω το plist αρχειο για τα carrier settings , ακολουθωντας τον οδηγο .
Αφου εκανα 1-2 reboot να δω οτι δουλευουν ολα κομπλε (μηνυματα -mms-3g- internet-safari-κλησεις κ.τ.λ) τοτε αρχισα σιγα σιγα να περναω apps απο το appstore και συμβατα tweaks απο cydia .
Aυτα εκανα εγω προσωπικα και δεν ειχα -εχω κανενα προβλημα μεχρι στιγμης
Ελπιζω να βοηθησα

θα το δω και παλι! Απλα τη διαφορα έχει το απλό restore με το clean restore?

#1505   stark

stark

    iPH Contributor

  • 1.055 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone SE

Δημοσίευση 06/11/2014 - 10:18

θα το δω και παλι! Απλα τη διαφορα έχει το απλό restore με το clean restore?

Επανάληψη μήτηρ πάσης μαθήσεως...

 

Στο Clean Restore ΔΕΝ κάνεις restore from backup.

 



#1506   PanosMouz

PanosMouz

    iPH Master

  • 7.098 μηνύματα
  • Twitter:@PanosMouz
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3G
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:PanosMouz

Δημοσίευση 06/11/2014 - 10:50

Πάντως αφού έκανα τη διαδικασία για cosmote βλέπω κολλήματα στα sms. Ενώ στέλνω κανονικά, έχω παράπονα ότι μου στέλνουν και δεν έρχονται!
| Jailbreak your iDevice - make it Unique |

#1507   toliscs

toliscs

    iPH newbie

  • 25 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S

Δημοσίευση 06/11/2014 - 11:36

Καλημέρα
Οσοι δεν είναι ευχαριστημένοι με τη διαδικασια (post #1302) και αντιμετωπιζουν προβλήματα να δοκιμασουν αυτό, εφόσον
επαναφερουν πρωτα το κινητο στις αρχικες ρυθμισεις με τον τροπο που αναγραφεται στο τελος του post #1302.Εγω δεν αντιμετωπιζα πρόβληματα
περα από αυτά που ειχα γραψει στην αρχη του post.

Σε αυτό δουλευουν όλα, γενικα δεν καταργείται το bundle του παροχου ,δουλευουν τηλεφωνητης και εφαρμογή whatsup αλλα εχει δυστυχως ένα
θεμα , κάθε φορα που κανουμε reboot στην συσκευη πρεπει να ξανακανουμε την διαδικασια από την αρχη για να εχουμε 2g/3g/4g πισω.
Η διαδικασια δεν αρκει ουτε ένα λεπτο αλλα μπορει να γινει εκνευριστικη μερικες φορες μετα από ένα reboot οταν δεν πιανει με την πρωτη.Το θετικο σε περιπτωση που κανουμε respring springboard παραμενει το 2g/3g/4g.

Θα χρειαστούμε έναν τροπο με τον οποιο μπορούμε να κανουμε respring springboard, εγω με CCStettings for Ios 8 το εκανα.
Επισης Filza File Manager.

Στο κινητο στις ρυθμισεις - δεδομενα - δεδομενα και ενεργοποιηση 4g πρεπει να τα εχουμε απενοργοποιημενα.
Με Filza File Manager στην διαδρομή var/mobile/library/carrier bundles/overlay θα δουμε 2 αρχεια , επιλεγουμε αυτό που δεν περιεχει
την λεξη default.Μολις το ανοιξουμε επιλεγουμε Enable4GBDefault και από value yes το απενεργοποιουμε σε no. Back-Save-Done μετα.

Κανουμε respring, πηγαίνουμε ρυθμισεις - δεδομενα , ενεργοποιουμε δεδομενα, ενεργοποιούμε ενεργοποιηση 4g. Αν τωρα
αντι ενεργοποιηση 4g εμφανιση φωνη και δεδομενα πετυχε . Αν δεν εμφανισει ανοιγοκλείνουμε ανα λιγο τον διακοπτη ενεργοποιηση 4g
ισως πιασει με την 2-5 φορα.Αλλιως κλεινουμε data k 4g ,respring και ξαναδοκιμάζουμε με τους διακοπτες.Αν δεν πετυχει ξανα από την αρχη
όλα.

Επισης με το παραπανω τροπο παρατηρησα πως αν ενεργοποιησω το toggle LTE (CCSetings) στο Control Center , ενεργοποιεί το 4g στα
δεδομενα,αν το απενεργοποιησω γυρναει σε 3g. Για να γυρισει σε 2g η μονη λυση από τις ρυθμισεις στο παρον.

#1508   sirgeorge

sirgeorge

    iPH Elite Poster

  • 2.067 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad Air 2 +4G

Δημοσίευση 06/11/2014 - 12:19

Καλημέρα
Οσοι δεν είναι ευχαριστημένοι με τη διαδικασια (post #1302) και αντιμετωπιζουν προβλήματα να δοκιμασουν αυτό, εφόσον
επαναφερουν πρωτα το κινητο στις αρχικες ρυθμισεις με τον τροπο που αναγραφεται στο τελος του post #1302.Εγω δεν αντιμετωπιζα πρόβληματα
περα από αυτά που ειχα γραψει στην αρχη του post.

Σε αυτό δουλευουν όλα, γενικα δεν καταργείται το bundle του παροχου ,δουλευουν τηλεφωνητης και εφαρμογή whatsup αλλα εχει δυστυχως ένα
θεμα , κάθε φορα που κανουμε reboot στην συσκευη πρεπει να ξανακανουμε την διαδικασια από την αρχη για να εχουμε 2g/3g/4g πισω.
Η διαδικασια δεν αρκει ουτε ένα λεπτο αλλα μπορει να γινει εκνευριστικη μερικες φορες μετα από ένα reboot οταν δεν πιανει με την πρωτη.Το θετικο σε περιπτωση που κανουμε respring springboard παραμενει το 2g/3g/4g.

Θα χρειαστούμε έναν τροπο με τον οποιο μπορούμε να κανουμε respring springboard, εγω με CCStettings for Ios 8 το εκανα.
Επισης Filza File Manager.

Στο κινητο στις ρυθμισεις - δεδομενα - δεδομενα και ενεργοποιηση 4g πρεπει να τα εχουμε απενοργοποιημενα.
Με Filza File Manager στην διαδρομή var/mobile/library/carrier bundles/overlay θα δουμε 2 αρχεια , επιλεγουμε αυτό που δεν περιεχει
την λεξη default.Μολις το ανοιξουμε επιλεγουμε Enable4GBDefault και από value yes το απενεργοποιουμε σε no. Back-Save-Done μετα.

Κανουμε respring, πηγαίνουμε ρυθμισεις - δεδομενα , ενεργοποιουμε δεδομενα, ενεργοποιούμε ενεργοποιηση 4g. Αν τωρα
αντι ενεργοποιηση 4g εμφανιση φωνη και δεδομενα πετυχε . Αν δεν εμφανισει ανοιγοκλείνουμε ανα λιγο τον διακοπτη ενεργοποιηση 4g
ισως πιασει με την 2-5 φορα.Αλλιως κλεινουμε data k 4g ,respring και ξαναδοκιμάζουμε με τους διακοπτες.Αν δεν πετυχει ξανα από την αρχη
όλα.

Επισης με το παραπανω τροπο παρατηρησα πως αν ενεργοποιησω το toggle LTE (CCSetings) στο Control Center , ενεργοποιεί το 4g στα
δεδομενα,αν το απενεργοποιησω γυρναει σε 3g. Για να γυρισει σε 2g η μονη λυση από τις ρυθμισεις στο παρον.


Με αυτόν τον τροπο όμως φιλε μου δεν μπαινει Ίντερνετ!!!!βγαζει μεν τους διακόπτες αλλα δε μπαινει Ίντερνετ!

#1509   sirgeorge

sirgeorge

    iPH Elite Poster

  • 2.067 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad Air 2 +4G

Δημοσίευση 07/11/2014 - 08:49

Καλημέρα
Οσοι δεν είναι ευχαριστημένοι με τη διαδικασια (post #1302) και αντιμετωπιζουν προβλήματα να δοκιμασουν αυτό, εφόσον
επαναφερουν πρωτα το κινητο στις αρχικες ρυθμισεις με τον τροπο που αναγραφεται στο τελος του post #1302.Εγω δεν αντιμετωπιζα πρόβληματα
περα από αυτά που ειχα γραψει στην αρχη του post.

Σε αυτό δουλευουν όλα, γενικα δεν καταργείται το bundle του παροχου ,δουλευουν τηλεφωνητης και εφαρμογή whatsup αλλα εχει δυστυχως ένα
θεμα , κάθε φορα που κανουμε reboot στην συσκευη πρεπει να ξανακανουμε την διαδικασια από την αρχη για να εχουμε 2g/3g/4g πισω.
Η διαδικασια δεν αρκει ουτε ένα λεπτο αλλα μπορει να γινει εκνευριστικη μερικες φορες μετα από ένα reboot οταν δεν πιανει με την πρωτη.Το θετικο σε περιπτωση που κανουμε respring springboard παραμενει το 2g/3g/4g.

Θα χρειαστούμε έναν τροπο με τον οποιο μπορούμε να κανουμε respring springboard, εγω με CCStettings for Ios 8 το εκανα.
Επισης Filza File Manager.

Στο κινητο στις ρυθμισεις - δεδομενα - δεδομενα και ενεργοποιηση 4g πρεπει να τα εχουμε απενοργοποιημενα.
Με Filza File Manager στην διαδρομή var/mobile/library/carrier bundles/overlay θα δουμε 2 αρχεια , επιλεγουμε αυτό που δεν περιεχει
την λεξη default.Μολις το ανοιξουμε επιλεγουμε Enable4GBDefault και από value yes το απενεργοποιουμε σε no. Back-Save-Done μετα.

Κανουμε respring, πηγαίνουμε ρυθμισεις - δεδομενα , ενεργοποιουμε δεδομενα, ενεργοποιούμε ενεργοποιηση 4g. Αν τωρα
αντι ενεργοποιηση 4g εμφανιση φωνη και δεδομενα πετυχε . Αν δεν εμφανισει ανοιγοκλείνουμε ανα λιγο τον διακοπτη ενεργοποιηση 4g
ισως πιασει με την 2-5 φορα.Αλλιως κλεινουμε data k 4g ,respring και ξαναδοκιμάζουμε με τους διακοπτες.Αν δεν πετυχει ξανα από την αρχη
όλα.

Επισης με το παραπανω τροπο παρατηρησα πως αν ενεργοποιησω το toggle LTE (CCSetings) στο Control Center , ενεργοποιεί το 4g στα
δεδομενα,αν το απενεργοποιησω γυρναει σε 3g. Για να γυρισει σε 2g η μονη λυση από τις ρυθμισεις στο παρον.

καλημερα σε ολες-ολους σας!χθες μετα απο επικοινωνια με τον τολη καταφερα να ενεργοποιησω τις επιλογες 2g/3g/4g με τον πιο πανω τροπο που περιγραφει και που ειναι κατι λιγοτερο απο λεπτο τη φορα!αξιζει να δοκιμασετε μιας και δεν υπαρχουν πλεον τα προβληματα στα sms,mms,imessage!οποιος δοκιμασει και εχει καποιο θεμα εδω ειμαστε για διευκρινηση!μπραβο παλι στον φιλο τολη για οτι κανει για μας!τον ευχαριστουμε!!!



#1510   tzalavrag

tzalavrag

    iPH Addict

  • 827 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad mini

Δημοσίευση 07/11/2014 - 10:57

καλημερα σε ολες-ολους σας!χθες μετα απο επικοινωνια με τον τολη καταφερα να ενεργοποιησω τις επιλογες 2g/3g/4g με τον πιο πανω τροπο που περιγραφει και που ειναι κατι λιγοτερο απο λεπτο τη φορα!αξιζει να δοκιμασετε μιας και δεν υπαρχουν πλεον τα προβληματα στα sms,mms,imessage!οποιος δοκιμασει και εχει καποιο θεμα εδω ειμαστε για διευκρινηση!μπραβο παλι στον φιλο τολη για οτι κανει για μας!τον ευχαριστουμε!!!

ξεκινάω να το δοκιμάσω αλλά να ρωτήσω πρώτα αν κλείσει το κινητό μετά ποια βηπματα επαναλαμβάνω για να μαι οκ;;

#1511   sirgeorge

sirgeorge

    iPH Elite Poster

  • 2.067 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad Air 2 +4G

Δημοσίευση 07/11/2014 - 10:59

Ξανακάνεις τη διαδικασια απο το Ifile απο true σε no και respring και έτοιμο!!

#1512   tzalavrag

tzalavrag

    iPH Addict

  • 827 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad mini

Δημοσίευση 07/11/2014 - 11:03

Ξανακάνεις τη διαδικασια απο το Ifile απο true σε no και respring και έτοιμο!!

οπότε μόνο το true σε no αλλάζω;!;! Ευχαριστω για την άμεση απόκριαη!

#1513   sirgeorge

sirgeorge

    iPH Elite Poster

  • 2.067 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad Air 2 +4G

Δημοσίευση 07/11/2014 - 11:04

Ναι μονο αυτο και τελος

Τελευταία επεξεργασία από: sirgeorge, 07/11/2014 - 11:04


#1514   tzalavrag

tzalavrag

    iPH Addict

  • 827 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad mini

Δημοσίευση 07/11/2014 - 11:13

Ναι μονο αυτο και τελος

τέλεια έπιασε! Μόνο μια ερώτηση! Το E που μου βγάζει με ενεργό το 2g ειναι οντω σωστο;

#1515   sirgeorge

sirgeorge

    iPH Elite Poster

  • 2.067 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad Air 2 +4G

Δημοσίευση 07/11/2014 - 11:14

Μπες ιντερνετ να δεις οτι ανοίγει σελίδα!!και 5 γραμμές φουλ σήμα!!!

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 4

0 μέλη, 4 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες