Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * - 19 ψήφοι

[Οδηγός] Υποβάθμιση Carrier Settings σε Cosmote/Vodafone (Επιστροφή του 3G διακόπτη/Καλύτερη μπαταρία)


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
1920 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1711   sirgeorge

sirgeorge

    iPH Elite Poster

  • 2.067 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad Air 2 +4G

Δημοσίευση 22/12/2014 - 11:20

Και να σε διαφωτησω περισσότερο έστελνε 70 χαρακτηρες μνμ αντί 160,τα μνμ και τα iMessage δεν παραδίδονταν και κάποια αλλα θέματα.ειναι γραμμένα στα προηγούμενα ποστς τα προβλήματα του 1307.βεβαια σε μερικούς δεν είχε θεμα αλλα πολλοί που είχαμε κάναμε την άλλη διαδικασία!

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#1712   aristidis7

aristidis7

    iPH Addict

  • 758 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:aris_volos@yahoo.com

Δημοσίευση 22/12/2014 - 13:00

Καλημέρα
Οσοι δεν είναι ευχαριστημένοι με τη διαδικασια (post #1302) και αντιμετωπιζουν προβλήματα να δοκιμασουν αυτό, εφόσον
επαναφερουν πρωτα το κινητο στις αρχικες ρυθμισεις με τον τροπο που αναγραφεται στο τελος του post #1302.Εγω δεν αντιμετωπιζα πρόβληματα
περα από αυτά που ειχα γραψει στην αρχη του post.

Σε αυτό δουλευουν όλα, γενικα δεν καταργείται το bundle του παροχου ,δουλευουν τηλεφωνητης και εφαρμογή whatsup αλλα εχει δυστυχως ένα
θεμα , κάθε φορα που κανουμε reboot στην συσκευη πρεπει να ξανακανουμε την διαδικασια από την αρχη για να εχουμε 2g/3g/4g πισω.
Η διαδικασια δεν αρκει ουτε ένα λεπτο αλλα μπορει να γινει εκνευριστικη μερικες φορες μετα από ένα reboot οταν δεν πιανει με την πρωτη.Το θετικο σε περιπτωση που κανουμε respring springboard παραμενει το 2g/3g/4g.

Θα χρειαστούμε έναν τροπο με τον οποιο μπορούμε να κανουμε respring springboard, εγω με CCStettings for Ios 8 το εκανα.
Επισης Filza File Manager.

Στο κινητο στις ρυθμισεις - δεδομενα - δεδομενα και ενεργοποιηση 4g πρεπει να τα εχουμε απενοργοποιημενα.
Με Filza File Manager στην διαδρομή var/mobile/library/carrier bundles/overlay θα δουμε 2 αρχεια , επιλεγουμε αυτό που δεν περιεχει
την λεξη default.Μολις το ανοιξουμε επιλεγουμε Enable4GBDefault και από value yes το απενεργοποιουμε σε no. Back-Save-Done μετα.

Κανουμε respring, πηγαίνουμε ρυθμισεις - δεδομενα , ενεργοποιουμε δεδομενα, ενεργοποιούμε ενεργοποιηση 4g. Αν τωρα
αντι ενεργοποιηση 4g εμφανιση φωνη και δεδομενα πετυχε . Αν δεν εμφανισει ανοιγοκλείνουμε ανα λιγο τον διακοπτη ενεργοποιηση 4g
ισως πιασει με την 2-5 φορα.Αλλιως κλεινουμε data k 4g ,respring και ξαναδοκιμάζουμε με τους διακοπτες.Αν δεν πετυχει ξανα από την αρχη
όλα.

Επισης με το παραπανω τροπο παρατηρησα πως αν ενεργοποιησω το toggle LTE (CCSetings) στο Control Center , ενεργοποιεί το 4g στα
δεδομενα,αν το απενεργοποιησω γυρναει σε 3g. Για να γυρισει σε 2g η μονη λυση από τις ρυθμισεις στο παρον.

 

ok την εκανα την διαδικασια οντως ενα λεπτο κανεις .....δοκιμασα κ την παλια την μονιμη αλλα κατα περιεργο τροπο δεν δουλευε το ιντερνετ οσο κ να προσπαθησα.



#1713   userk

userk

    iPH newbie

  • 18 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 23/12/2014 - 09:33

Καλημέρα, σε ευρωπαϊκό iphone 5s 8.1 με cosmote και αφού έχω κάνει τη διαδικασία που περιγράφω στο post 1603 για να έχω επιλογή 4g, 3g, 2g βρήκα λύση στο να έχω και 3g διακόπτη στο cccontrols.
 
Να σημειώσω ότι δεν έχω ενεργοποιήσει μέσω cosmote το 4g.
 
Εγκατέστησα από το cydia το Rubik 1.0-4 του dantesieg το οποίο είναι free και σύμφωνα με τον δημιουργό για να λειτουργήσει θα πρέπει ο φορέας μας να έχει υποστήριξη για 3g και edge: ‘Please be aware that this tweak can only work if your carrier supports 3G and Edge modes’
 
Το συγκεκριμένο tweak κλείνει τα δεδομένα και το 3g όταν συνδεθούμε σε κάποιο wifi ή κλειδώσουμε τη συσκευή.
 
Το σημαντικότερο για μένα στο συγκεκριμένου tweak είναι ότι μας δίνει την δυνατότητα να έχουμε έναν διακόπτη 3g στο control center (εγώ τον ενεργοποίησα μέσω του cccontrols) αν έχουμε το flipswitch (με το cccontrols εγκαθίσταται κι αυτό).
 
Όταν μέσα από τις ρυθμίσεις του 5s ενεργοποιώ το Rubik όταν συνδέομαι σε wifi κλείνει τα δεδομένα και από 3g γυρνάει σε 2g, όταν κλείσω το wifi (είτε κλειστά είτε ανοιχτά έχω τα δεδομένα και το 3g) ανοίγει τα δεδομένα και το 3g.
Αν απενεργοποιήσω το Rubik και συνδεθώ σε wifi δεν αλλάζει τους διακόπτες.
 
Εγώ έχω μόνιμα απενεργοποιημένο το Rubik και όταν ανοίγω τον διακόπτη του 3g μέσω του  cccontrols με γυρνάει σε 3g και όταν τον κλείνω με γυρνάει σε 2g.
 
Στο cccontrols αφαίρεσα τον διακόπτη LTE (δε μου χρειάζεται αφού δεν έχω 4g αλλά και κολλάει το κινητό όταν τον πατάω) και έβαλα τον 3g.



#1714   m4rvel89

m4rvel89

    iPH Addict

  • 739 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 23/12/2014 - 11:28

για οποιον δεν εχει jailbreak τι πρεπει να κανει ωστε να εχει διακοπτη 3g?



#1715   m4rvel89

m4rvel89

    iPH Addict

  • 739 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 23/12/2014 - 12:03

για ios 8.1.2



#1716   manosvitacar

manosvitacar

    iPH Community Leader

  • 12.834 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 23/12/2014 - 16:01

Καλημέρα, σε ευρωπαϊκό iphone 5s 8.1 με cosmote και αφού έχω κάνει τη διαδικασία που περιγράφω στο post 1603 για να έχω επιλογή 4g, 3g, 2g βρήκα λύση στο να έχω και 3g διακόπτη στο cccontrols.

Να σημειώσω ότι δεν έχω ενεργοποιήσει μέσω cosmote το 4g.

Εγκατέστησα από το cydia το Rubik 1.0-4 του dantesieg το οποίο είναι free και σύμφωνα με τον δημιουργό για να λειτουργήσει θα πρέπει ο φορέας μας να έχει υποστήριξη για 3g και edge: ‘Please be aware that this tweak can only work if your carrier supports 3G and Edge modes’

Το συγκεκριμένο tweak κλείνει τα δεδομένα και το 3g όταν συνδεθούμε σε κάποιο wifi ή κλειδώσουμε τη συσκευή.

Το σημαντικότερο για μένα στο συγκεκριμένου tweak είναι ότι μας δίνει την δυνατότητα να έχουμε έναν διακόπτη 3g στο control center (εγώ τον ενεργοποίησα μέσω του cccontrols) αν έχουμε το flipswitch (με το cccontrols εγκαθίσταται κι αυτό).

Όταν μέσα από τις ρυθμίσεις του 5s ενεργοποιώ το Rubik όταν συνδέομαι σε wifi κλείνει τα δεδομένα και από 3g γυρνάει σε 2g, όταν κλείσω το wifi (είτε κλειστά είτε ανοιχτά έχω τα δεδομένα και το 3g) ανοίγει τα δεδομένα και το 3g.
Αν απενεργοποιήσω το Rubik και συνδεθώ σε wifi δεν αλλάζει τους διακόπτες.

Εγώ έχω μόνιμα απενεργοποιημένο το Rubik και όταν ανοίγω τον διακόπτη του 3g μέσω του cccontrols με γυρνάει σε 3g και όταν τον κλείνω με γυρνάει σε 2g.

Στο cccontrols αφαίρεσα τον διακόπτη LTE (δε μου χρειάζεται αφού δεν έχω 4g αλλά και κολλάει το κινητό όταν τον πατάω) και έβαλα τον 3g.

Μόλις το έκανα και όντως έχουμε πλέον και διακόπτη 3G στο control center σε ευχαριστούμε για την πληροφορία .

#1717   malias4

malias4

    iPH Elite Poster

  • 2.590 μηνύματα
  • Twitter:@Gate4
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G

Δημοσίευση 23/12/2014 - 16:34

Εμενα αν παω στη διαδρομη system/libary/carrier bundles/iphone/  TMobile_gr.bundle εχει overrides_N56_N61.plist οχι το ιδιο με το δικο σου.

επειδη ειμαι vodafone cu μηπως?

Επισης δεν χρειαζετε να μπουμε στο φακελο vodafone_gr.bundle και να αλλαξουμε κατι?


iPhone 12 pro max ios 14.2.1 jb  Apple watch series 7 nike

#1718   atari4

atari4

    iPH Hero

  • 5.327 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:YNWA

Δημοσίευση 23/12/2014 - 16:44

Καλημέρα, σε ευρωπαϊκό iphone 5s 8.1 με cosmote και αφού έχω κάνει τη διαδικασία που περιγράφω στο post 1603 για να έχω επιλογή 4g, 3g, 2g βρήκα λύση στο να έχω και 3g διακόπτη στο cccontrols.

Να σημειώσω ότι δεν έχω ενεργοποιήσει μέσω cosmote το 4g.

Εγκατέστησα από το cydia το Rubik 1.0-4 του dantesieg το οποίο είναι free και σύμφωνα με τον δημιουργό για να λειτουργήσει θα πρέπει ο φορέας μας να έχει υποστήριξη για 3g και edge: ‘Please be aware that this tweak can only work if your carrier supports 3G and Edge modes’

Το συγκεκριμένο tweak κλείνει τα δεδομένα και το 3g όταν συνδεθούμε σε κάποιο wifi ή κλειδώσουμε τη συσκευή.

Το σημαντικότερο για μένα στο συγκεκριμένου tweak είναι ότι μας δίνει την δυνατότητα να έχουμε έναν διακόπτη 3g στο control center (εγώ τον ενεργοποίησα μέσω του cccontrols) αν έχουμε το flipswitch (με το cccontrols εγκαθίσταται κι αυτό).

Όταν μέσα από τις ρυθμίσεις του 5s ενεργοποιώ το Rubik όταν συνδέομαι σε wifi κλείνει τα δεδομένα και από 3g γυρνάει σε 2g, όταν κλείσω το wifi (είτε κλειστά είτε ανοιχτά έχω τα δεδομένα και το 3g) ανοίγει τα δεδομένα και το 3g.
Αν απενεργοποιήσω το Rubik και συνδεθώ σε wifi δεν αλλάζει τους διακόπτες.

Εγώ έχω μόνιμα απενεργοποιημένο το Rubik και όταν ανοίγω τον διακόπτη του 3g μέσω του cccontrols με γυρνάει σε 3g και όταν τον κλείνω με γυρνάει σε 2g.

Στο cccontrols αφαίρεσα τον διακόπτη LTE (δε μου χρειάζεται αφού δεν έχω 4g αλλά και κολλάει το κινητό όταν τον πατάω) και έβαλα τον 3g.


Μπραβο!

Μενει μονο το reboot που ειναι λεπτομερεια, μιας και οταν γινει (σπανια δλδ) σε μισο λεπτο το επαναφερουμε.

You'll Never Walk Alone


#1719   userk

userk

    iPH newbie

  • 18 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 23/12/2014 - 21:45

Εμενα αν παω στη διαδρομη system/libary/carrier bundles/iphone/  TMobile_gr.bundle εχει overrides_N56_N61.plist οχι το ιδιο με το δικο σου.

επειδη ειμαι vodafone cu μηπως?

Επισης δεν χρειαζετε να μπουμε στο φακελο vodafone_gr.bundle και να αλλαξουμε κατι?

Ο φάκελος TMobile_gr.bundle είναι για cosmote ενώ ο vodafone_gr.bundle είναι για vodafone.

 

Αν θέλεις να κάνεις τη διαδικασία του post 1603, με δική σου ευθύνη, να ξέρεις ότι εγώ στη cosmote δεν έχω 4g.

 

Πριν κάνεις οτιδήποτε κάνε backup στο pc όλο το φάκελο vodafone_gr.bundle.

Λογικα μέσα σ΄αυτόν θα υπαρχει και το overrides_N56_N61.plist (δε νομίζω ότι παίζει ρόλο που στο δικό μου είναι overrides_N48_N49_N51_N53.plist).   Δες αν υπάρχει και το overrides_N56_N61.pri.    Επίσης μη ξεχάσεις και το overrides_N56_N61.plist μεσα στο φάκελο Signatures.

 

Πρόσεξε τα 2 αρχεία overrides_N56_N61.plist γιατί ενώ έχουν ίδια ονομασία άλλο είναι αυτό που βρίσκεται στο φάκελο vodafone_gr.bundle και άλλο στο φάκελο Signatures.



#1720   malias4

malias4

    iPH Elite Poster

  • 2.590 μηνύματα
  • Twitter:@Gate4
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G

Δημοσίευση 24/12/2014 - 00:15

ωραια σε ευχαριστω φιλε μου, τελικα με reboot χανετε αυτο που εχουμε κανει η μενει μονιμο?


iPhone 12 pro max ios 14.2.1 jb  Apple watch series 7 nike

#1721   userk

userk

    iPH newbie

  • 18 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 24/12/2014 - 08:16

ωραια σε ευχαριστω φιλε μου, τελικα με reboot χανετε αυτο που εχουμε κανει η μενει μονιμο?

Με το τρόπο του post 1603 που έχω κάνει όχι μόνο με reboot δε χάνεται αλλά ούτε με επαναφορά των ρυθμίσεων δικτύου.

 

Να ξεκαθαρίσω ότι δε το έχω δοκιμάσει σε άλλον φορέα εκτός από cosmote (χωρίς 4g) κι ότι άλλη μέθοδος είναι αυτή που αναφέρεται στο post 1507 και άλλη στο post 1603.

 

Αν θές το δοκιμάζεις, με δική σου ευθύνη, κι αν τυχόν υπάρξει κάποιο πρόβλημα πιστεύω ότι με επαναφορά των συγκεκριμένων αρχείων (που θα τα έχεις κάνει πρώτα backup) το κινητό σου θα επανέλθει στις ρυθμίσεις που ήταν πριν. Δες το post 1603.

 

 

Εύχομαι σε όλους καλά Χριστούγεννα και καλή χρονιά με υγεία.



#1722   lxiaspz

lxiaspz

    iPH Addict

  • 755 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5

Δημοσίευση 24/12/2014 - 09:59

 Για μερακληδες. δεν μπορεσα να το δοκιμασω γιατι τα μισα που γραφει δεν υπαρχουν 



#1723   baudII

baudII

    iPH Addict

  • 654 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 2nd gen

Δημοσίευση 24/12/2014 - 14:57

Καλησπερα,εχεις κανεις bundle της cosmote με τις ρυθμισεις 15.6?



#1724   baudII

baudII

    iPH Addict

  • 654 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 2nd gen

Δημοσίευση 24/12/2014 - 20:31

Ενας πολυ πιο ευκολος τροπος ειναι αυτος(δοκιμασμενο με καρτοσυμβολαιο Cosmote):

1)Η συσκευη πρεπει να ειναι JB
2)Πηγαινουμε στο πρωτο post του θεματως και κατεβαζουμε το Cosmote 15.0: https://www.dropbox....ayload_TMO.ipcc,αφου το κατεβασουμε το κανουμε μετανομασια απο ipcc σε rar ωστε να μπορουμε να βγαλουμε τα αρχεια που εχει μεσα και αποθηκευμουμε τον φακελο TMobile_gr.bundle καπου στον υπολογιστη
3)Ανοιγουμε καποιο προγραμα οπως itool,winscp,ifunbox και πηγαινουμε στην διευθυνση /System/Library/Carrier Bundles/iPhone/TMobile_gr.bundle και διαγραφουμε τα παντα οτι εχει μεσα ο φακελος
4)παιρουμε τα αρχεια απο το φακελο (Βημα 2) και τα βαζουμε στη διευθυνση του (Βηματως 3)
5)κανουμε ενα hard reset(κουμπι Off+home) και αφου ανοιξει πηγαινουμε στα δεδομενα και βλεπουμε το αποτελεσμα Συνημμένο αρχείο  IMG_0002.PNG   50,48KB   54 λήψεις


Τελευταία επεξεργασία από: baudII, 24/12/2014 - 20:31


#1725   sirgeorge

sirgeorge

    iPH Elite Poster

  • 2.067 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad Air 2 +4G

Δημοσίευση 24/12/2014 - 20:35

Και μένουν μόνιμα οι ρυθμίσεις φιλε μου ή χάνονται με κάθε reboot?οπως γίνεται μέχρι τωρα;

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες