Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 1 ψήφοι

Βοήθεια για επιλογή τηλεόρασης. Sony ή Samsung?


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
129 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#76   rromeodim

rromeodim

    iPH Guru

  • 9.685 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 08/09/2013 - 00:44

Pany φημιζεται για τις οθονες plasma που εχει και οχι τοσο LED.Σαν πιο φτηνη αλλα με πραγματικο καλο πανελ(μεχρι εκει γιατι τα πιο ακριβα της μοντελα ειναι πιο γρηγορα λογω επεξεργαστη και με ελαχιστα καλυτερη ποιοτητα εικονας) ειναι το Panasonic 50ST60.

Βγαινει παραπανω απο τα χρηματα που εβαλες ταβανι αλλα πιστευω οτι αξιζει με το παραπανω για αυτο που ψαχνεις.

Ολες οι τεχνολογιες εχουν τα συν και τα πλην....αντιγραφοντας εδω ενα κειμενακι απο το σαιτ που εδωσε ο Νικος πιο πανω για να παρεις μια ιδεα διαφορων μεταξυ plasma και Led

 

- Αντικειμενικά, μία πλάσμα δεν τα πάει καλά στους φωτεινούς χώρους. Επίσης (αναλόγως και την τηλεόραση, η ST60 δεν νομίζω να έχει μεγάλο θέμα σε αυτό) μπορεί νά έχεις αντανακλάσεις από φωτεινές πηγές. Επίσης, οι πλάσμα (αναλόγως το μοντέλο πάλι) έχουν αυτό το περίεργο χοροπήδημα των pixels, το οποίο σε άλλους περνάει απαρατήρητο (πχ εμένα) και σε άλλους είναι έντονο. Επίσης, στα αρνητικά μπαίνει και το burn-in, κάτι όμως που είναι αποκλειστικά ευθύνη του χρήστη στο να συμβεί. Από την άλλη, αν και τώρα μιλάμε πιο υποκειμενικά, το θετικό των πλάσμα είναι η εικόνα της. Έχουν πολύ καλύτερη απεικόνιση του μαύρου, μπορούν να σου δώσουν μία πολύ πιο φυσική εικόνα αν την ρυθμίσεις σωστά, ενώ έχουν και καλύτερη κίνηση.

- Στις LCD τώρα, αντικειμενικά, υπάρχει το πρόβλημα του clouding. Αυτό, σε άλλους είναι ενοχλητικό, σε άλλους όχι. Προσωπικά, είναι ίσως ο κύριος λόγος που δεν ήθελα να πάω σε LCD. Βεβαίως το πόσο clouding θα έχεις, είναι ένας συνδιασμός μοντέλου, μεγέθους αλλά και τύχης. Επίσης, οι LCD έχουν θέμα με την κίνηση και τα περήφημα "ίχνη" που αφήνουν αντικείμενα που κινούνται γρήγορα. Επίσης, προσωπικά θεωρώ ότι οι LCD δεν μπορούν να αποδόσουν τα χρώματα όσο φυσικά τα αποδίδουν οι πλάσμα, ενώ και το μαύρο τους δεν είναι και τόσο μαύρο. Στα θετικά βάζεις το γεγονός ότι έχουν καλύτερη φωτεινότητα για να βλέπεις και στο μπαλκόνι σου, ενώ δεν έχουν και αντανακλάσεις από φωτεινά αντικείμενα. Επίσης, δεν έχεις θέματα ούτε με το να στρώσεις το πάνελ, ούτε με το αν θα ξεχάσεις κάποια στατική εικόνα να παίζει για ώρα.

τωρα απο μαρκες βασικα SONY,SAMSUNG,LG και PANASONIC δειχνουν να κυριαρχουν.Στα top μοντελα τους διαλεξε οποια θες και δεν θα απογοητευτεις...απο χρηματα ομως αστο.Φευγεις ψηλα πολυ.

Η w905 πχ της sony ειναι μια παρα πολυ καλη τηλ με αριστη εικονα και με μονο ισως μειονεκτημα τις μικρες γωνιες θεασης.Τετοια μειονεκτηματα μικρα θα βρεις σε ολες τισ τηλ.

Τελος αν δινεις βαρος σε ταινιες και οχι τοσο σε θεαση καναλιων πηγαινε με κλειστα ματια σε Panasonic.Αν βλεπεις καναλια κυριως τοτε δες τις υπολοιπες και παντα με συμβουλο reviews απο ξενα εξειδικευμενα σαιτ.ΔΕΝ ΟΛΕΣ ΟΙ ΤΗΛΕΟΡΑΣΕΙΣ ΚΑΛΕΣ επειδη ειναι η ταδε μαρκα.



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#77   dennis97

dennis97

    iPH Contributor

  • 1.292 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 09/09/2013 - 20:54

Τώρα τελευταιά μου έχει μπει η σκέψη για αγορά νέας τηλεόρασης.Έτσι για να μην ανοίγω άλλο θέμα,ποστάρω εδώ.

Αρχικά σκεφτόμουνα για μια καλή 32άρα γύρω στα 500€-600€.Μάλιστα θεωρούσα πως θα ήταν αρκετή για το υπνοδωμάτιό μου.

Διαβάζωντας όμως το Topic και συγκεκριμένα τον πίνακα για τις διαστάσεις διαπίστωσα πως η κατάλληλη είναι μια από 46 ίντσες και πάνω,για τα 3,06 μέτρα που απέχει η τηλεόραση από το κρεβάτι.

Να φανταστείτε τώρα είμαι με μια 22άρα και όπως καταλαβένετε,"βασανίζομαι".Ακόμα και με 42άρα όμως θα βολευόμουν θεωρώ.

Επίσης κατάλαβα πως για 32άρα τα 600€ είναι κάπως υπερβολικά από τη στιγμή που με τα ίδια ή ακόμα και με κάποια παραπάνω χρήματα,αγοράζεις ακόμα και 46άρα.

Επιπλεόν με όλα αυτά τα μαρκετινίστικα συστήματα του κάθε κατασκευαστή,έχω μπερδευτεί.

Τέλος,εσείς τι προτείνετε;Μια 46άρα των 600 ευρώ ή κάτι ακριβότερο;Παιχνίδια έχω σταματήσει να πάιζω προς το παρών (δε θα έλεγα όχι στο PS4) αλλά καμιά ταινία θα δω.

Smart Τv είναι οι περισσότερες.3D και λοιπά δε με πολυνοιάζουν όσο η ποιότητα της εικόνας.



#78   nsxbass

nsxbass

    iPH Guru

  • 9.378 μηνύματα
  • Twitter:@n1ckstrat
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • GameCenter:nsxbass

Δημοσίευση 09/09/2013 - 20:57

Οι αποστάσεις που είδες στο πινακάκι αναφέρονται σε ιδανικές αποστάσεις για θέαση περιεχομένου HD & 3D.

 

Εφόσον την θέλεις λες για κρεβατοκάμαρα, αν μιλάμε για τηλεόραση που θα παίζει απλά τηλεοπτικό σήμα τότε και η 36άρα μια χαρά θα σου είναι.



#79   dennis97

dennis97

    iPH Contributor

  • 1.292 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 09/09/2013 - 21:49

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση! :)

Κάποιες ταινίες HD θα βλέπω αλλά ίσως και πάλι να μην αξίζει.Και αν έχω την επιλογή για 3D πάντως θα την προτιμήσω.

Συμφέρει όμως να δώσω 600 ευρώ για 32άρα ή να πάω έστω σε 42άρα.Με τέτοιες τιμές που βλέπω στις 40 ίνστες και άνω έχω προβληματιστεί.



#80   nsxbass

nsxbass

    iPH Guru

  • 9.378 μηνύματα
  • Twitter:@n1ckstrat
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • GameCenter:nsxbass

Δημοσίευση 09/09/2013 - 21:52

Από τις 40 και πάνω συνήθως στα τοπ μοντέλα ανεβαίνουν κατά 500 ευρώ από μέγεθος σε μέγεθος.

 

Πάντως εγώ για κρεβατοκάμαρα τόσα λεφτά δεν θα έδινα.

 

Μία τίμια 200Hz θα ήταν ότι πρέπει φαντάζομαι.



#81   mikexs

mikexs

    iPH Master

  • 5.698 μηνύματα
  • Twitter:@mikexst
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 09/09/2013 - 22:17

Μην δώσεις τόσα χρήματα για 32αρα. Απο τη στιγμή που θα βλέπεις περισσότερο τηλεοπτικό σήμα και καμμιά φορά hd ταινίες, είσαι οκ με μια φθηνότερη στις 32" ή με αυτα τα χρηματα πας για μεγαλύτερη οπωσδήποτε. Κατα καιρούς βγαίνουν και προσφορές, οπότε αν δεν βιάζεσαι να αγοράζεις τωρα, κατέληξε σε κάποια μοντέλα και βάλτα στο skroutz να ενημερώνεσαι για μειώσεις τιμών.

Θέλει όμως μεγάλη προσοχή με τις γωνίες θέασης γιατι αλλιώς να κοιτάς την τηλεόραση στην ευθεία με μια μικρή απόκλιση πχ απο τον καναπε και αλλιώς ξαπλωμένος στο κρεβάτι.

#82   atari4

atari4

    iPH Hero

  • 5.327 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:YNWA

Δημοσίευση 17/09/2013 - 13:38

Ρε παιδες εχω διαβασει τις αποστασεις αλλα για πειτε την γνωμη σας...

 

Ελαχιστη αποσταση 1,8 μεγιστη 3,5.

 

Να παρω 47αρα ή 50αρα;

 

Ακουω γνωμες!


You'll Never Walk Alone


#83   mikexs

mikexs

    iPH Master

  • 5.698 μηνύματα
  • Twitter:@mikexst
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 17/09/2013 - 13:52

Αυτο με την ελαχιστη αποσταση δεν το καταλαβαινω. Εχεις πχ καναπε ή πολυθρονες στα 1,8 και εναν αλλο καναπε πιο πισω στα 3,5?

 

Εσυ που θα καθεσαι; Αυτο εχει σημασια. Στα 3,5 μετρα δεν παιρνεις 47αρα. Αλλα στα 1,8 αναγκαστικα παιρνεις 47.



#84   atari4

atari4

    iPH Hero

  • 5.327 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:YNWA

Δημοσίευση 17/09/2013 - 13:56

Αυτο με την ελαχιστη αποσταση δεν το καταλαβαινω. Εχεις πχ καναπε ή πολυθρονες στα 1,8 και εναν αλλο καναπε πιο πισω στα 3,5?

 

Εσυ που θα καθεσαι; Αυτο εχει σημασια. Στα 3,5 μετρα δεν παιρνεις 47αρα. Αλλα στα 1,8 αναγκαστικα παιρνεις 47.

 

Καρεκλα με ροδες!  :P

 

Πλακα κανω, γωνιακος καναπες η αιτια.

 

Κυριως γυρω στα 3 m θα καθομαι. Για 2m 50αρα ειναι πολυ;

 

Γενικα εχω ψηθει και για 50αρα, αλλα επειδη θα βλεπω και τηλεοτικο σημα, μαλλον καλυτερα 47αρα λεω λογω χαμηλης ποιοτητας εικονας του τηλεοπτικου σηματος...


You'll Never Walk Alone


#85   nsxbass

nsxbass

    iPH Guru

  • 9.378 μηνύματα
  • Twitter:@n1ckstrat
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • GameCenter:nsxbass

Δημοσίευση 17/09/2013 - 13:59

Καλύτερα 46-47 και αναδιοργάνωση στο σαλόνι σου...



#86   mikexs

mikexs

    iPH Master

  • 5.698 μηνύματα
  • Twitter:@mikexst
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 17/09/2013 - 14:05

Αυτοι που θα καθονται γωνια στον καναπε, ουτως η αλλως θα βλεπουν υπο γωνια, οποτε δε νομιζω να ζησουν και τη full εμπειρια θεασης ειδικα περιεχομενου 3D.

Τωρα σε τηλεοπτικο σημα μαλλον αδιαφορο αν βλεπεις και τοσο καλα ή οχι.

 

Σαα 3 με 3,5 μετρα παιρνεις και 55αρα χαλαρα. 

 

Και εγω προτεινω να κοιταξεις αν μπορεις να κανεις μια αναδιοργανωση το σαλονι σου, ωστε τουλαχιστον ολοι να βλεπουν πχ απο περιπου ιδια αποσταση.



#87   daskalakispavlos

daskalakispavlos

    iPH Elite Poster

  • 3.421 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:daskalakisp

Δημοσίευση 17/09/2013 - 14:07

Αυτο με την ελαχιστη αποσταση δεν το καταλαβαινω. Εχεις πχ καναπε ή πολυθρονες στα 1,8 και εναν αλλο καναπε πιο πισω στα 3,5?

Εσυ που θα καθεσαι; Αυτο εχει σημασια. Στα 3,5 μετρα δεν παιρνεις 47αρα. Αλλα στα 1,8 αναγκαστικα παιρνεις 47.

Ο καναπές στα 3,5μ ειναι offside είναι εκτεθειμενες οι πολυθρόνες στο 1,8μ.... :P

Knowledge Is Power


#88   atari4

atari4

    iPH Hero

  • 5.327 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:YNWA

Δημοσίευση 17/09/2013 - 14:10

Καλύτερα 46-47 και αναδιοργάνωση στο σαλόνι σου...

 

Λες ε; :P

 

mikexs πηρες τελικα την sony 805/807;

 

Ειμαι τελικα μεταξυ της 47αρας sony 807 (μαρεσει περισσοτερο) και Panasonic ET60.

 

Βεβαια αν παω για 50 παω μονο στην Panasonic, μιας και η 805 μετα βγαινει σε 55...


You'll Never Walk Alone


#89   atari4

atari4

    iPH Hero

  • 5.327 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:YNWA

Δημοσίευση 17/09/2013 - 14:14

Ο καναπές στα 3,5μ ειναι offside είναι εκτεθειμενες οι πολυθρόνες στο 1,8μ.... :P

 

:P  Καναπες ειναι μονο! 16θεσιος!

 

Δυστυχως αλλαγη διαταξης δε παιζει.

 

Αρα ή 47 ή θα τυφλωσω λιγο αυτους στα 2 m με 50αρα.

 

Παντως διαβαζω στο AVclub ολοι στα 2m χτυπανε 55αρες!


You'll Never Walk Alone


#90   mikexs

mikexs

    iPH Master

  • 5.698 μηνύματα
  • Twitter:@mikexst
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 17/09/2013 - 14:15

Λες ε; :P

 

mikexs πηρες τελικα την sony 805/807;

 

Ειμαι τελικα μεταξυ της 47αρας sony 807 (μαρεσει περισσοτερο) και Panasonic ET60.

 

Βεβαια αν παω για 50 παω μονο στην Panasonic, μιας και η 805 μετα βγαινει σε 55...

 

Δεν την πηρα ακομα. Για την 47αρα 805 παω. Περιμενω μηπως και πεσει και αλλο η τιμη της. Ετσι κι αλλιως αν ειναι θα την παρω τελος του μηνα, αρχες του επομενου.

Τωρα τη βρισκω καπου στα 970-950, αλλα ειχε παει καποια στιγμη και στα 880.



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 2

0 μέλη, 2 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες