Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

iPhone 3G Απορίες... σχετικά με Jailbreak


  • Το θέμα είναι κλειδωμένο Το θέμα αυτό είναι κλειδωμένο
49 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   yell0wsoldi3r

yell0wsoldi3r

    iPH Honored Advanced Member

  • 1.391 μηνύματα
  • Twitter:@zax0s
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad mini

Δημοσίευση 29/08/2008 - 06:56

Παιδία καλήσπερα και κατ'αρχήν συγχαρήτηρια για την προσπάθεια και το ξεκίνημα του forum.

Σαν newbie στην παρέα έχω κάποιες βασικές απορίες:

Σύντομα προτίθεμαι να αποκτήσω το iPhone (μέσω Vodafone)

1. Tα εργαλεία WinPwn και QuickPwn, αν κατάλαβα καλά, σου "περνάνε" ένα custom firmware το οποίο "ξεκλειδώνει" το iPhone. Αυτό που δεν κατάλαβα πλήρως είναι ποιες ακριβώς λειτουργίες ξεκλειδώνει; Διάβασα ότι με αυτό τον τρόπο μπορείς να εγκαταστήσεις applications που δεν προέρχονται από την Apple. Ομως επίσης άκουσα ότι το Bluetooth του iPhone είναι "κλειδωμένο" και δεν μπορείς μέσω αυτού να συνδεθείς με άλλες συσκευές Βluetooth (PC, κινητά). Αυτά τα 2 εργαλεία (WinPwn και QuickPwn) ξεκλειδώνουν και το Bluetooth; Tι ακριβώς προσφέρουν και γιατί "πρέπει" να τα χρησιμοποιήσω;

2. Αν όντως έχω καταλάβει καλά και τα 2 προαναφερθέντα εργαλεία είναι για να "φορέσουν" στο iPhone custom firmware, υπάρχει η δυνατότητα το iPhone να επανέλθει στην αρχική του κατάσταση; Δηλαδή με το default official firmware της Αpple; Eπιπλέον ελοχεύει κάποιος κίνδυνος καταστροφής του iPhone με τη χρήση των 2 παραπάνω εργαλείων; Επηρεάζουν την εγγύηση που σου παρέχει η Apple;

3. Ποιο από τα 2 εργαλεία να χρησιμοποιήσω;

Συγνώμη αν postάρω σε λάθος section.

Θα εκτιμούσα στην βοήθεια σας και στα "φώτα" σας στις παραπάνω απορίες μου.

Συγχαρητήρια και πάλι για τη δουλειά σας!

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   sepsis

sepsis

    iPH Hero

  • 8.236 μηνύματα
  • Twitter:@hsouris
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 29/08/2008 - 09:20

Quote

1. Tα εργαλεία WinPwn και QuickPwn, αν κατάλαβα καλά, σου "περνάνε" ένα custom firmware το οποίο "ξεκλειδώνει" το iPhone. Αυτό που δεν κατάλαβα πλήρως είναι ποιες ακριβώς λειτουργίες ξεκλειδώνει; Διάβασα ότι με αυτό τον τρόπο μπορείς να εγκαταστήσεις applications που δεν προέρχονται από την Apple. Ομως επίσης άκουσα ότι το Bluetooth του iPhone είναι "κλειδωμένο" και δεν μπορείς μέσω αυτού να συνδεθείς με άλλες συσκευές Βluetooth (PC, κινητά). Αυτά τα 2 εργαλεία (WinPwn και QuickPwn) ξεκλειδώνουν και το Bluetooth; Tι ακριβώς προσφέρουν και γιατί "πρέπει" να τα χρησιμοποιήσω;


το winpwn κανει αυτο που περιγραφεις. Το quickpwn απλα κανει jailbreak σε μια firmware επισημη.
Το bluetooth δεν ξεκλειδωνει με pwn.
με jailbreak μπορεις να επιτυχεις πολλα πραγματα. Μπορεις να επεμβεις στη δομη του iPhone και να αλλαξεις διαφορα πραγματακια. Αν δεν ξερεις δεν θα σου συνιστουσα να μπεις σε 'μπελαδες'

Quote

2. Αν όντως έχω καταλάβει καλά και τα 2 προαναφερθέντα εργαλεία είναι για να "φορέσουν" στο iPhone custom firmware, υπάρχει η δυνατότητα το iPhone να επανέλθει στην αρχική του κατάσταση; Δηλαδή με το default official firmware της Αpple; Eπιπλέον ελοχεύει κάποιος κίνδυνος καταστροφής του iPhone με τη χρήση των 2 παραπάνω εργαλείων; Επηρεάζουν την εγγύηση που σου παρέχει η Apple;


μονο το winpwn φοραει custom. To quickpwn τροποποιει το ηδη υπαρχον.
Yπαρχει φυσικα η δυνατοτητα με το κουμπι restore του iTunes
oχι δεν υπαρχει κινδυνος αφου αναπασα στιγμη μπορεις να πατησεις restore.
Με την εγγυηση δεν θα εχεις προβλημα ΑΦΟΥ κανεις το restore

Quote

2.3. Ποιο από τα 2 εργαλεία να χρησιμοποιήσω;


μιας και δεν ξερεις προτιμησε το quickpwn

#3   yell0wsoldi3r

yell0wsoldi3r

    iPH Honored Advanced Member

  • 1.391 μηνύματα
  • Twitter:@zax0s
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad mini

Δημοσίευση 30/08/2008 - 01:07

Φίλε μου σ'ευχαριστώ πολύ για τις οδηγίες!
Αλλά δεν έχω καταλάβει ακόμα τι ακριβώς είναι αυτό το "jailbreak"?Τι ακριβώς κάνει?Για ποιο λόγο "πρέπει" να το κάνω?
Επίσης υπάρχει κάποιος τρόπος(σχετικά απλός) να ξεκλειδώσω το bluetooth?

#4   iPodTouchPro

iPodTouchPro

    iPH Elite Poster

  • 3.187 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 30/08/2008 - 10:32

το bluetooth δεν ξεκλειδωνει.

Jailbreak=η μέθοδος με την οποία μπορεις να εχεις προσβαση στους φακέλους του iPhone,οπότε θα μπορείς να βάζεις τις "Cracked" εφαρμογές σου με συνδεση SSH.Επίσης θα εχεις 2 ακομα προγράμματα που ονομαζονται Installer και Cydia απ'όπου θα μπορείς να κατεβάζεις δωρεάν εφαρμογές.Αυτη η διαδικασια μπορεί να γινει με τον εξής τροπο-->για windows εδω:http://xs1.iphwn.org/releases/QuickPwnRC3.zip
για Macintosh:http://www.iphone-hacks.com/download.php?id=139.αυτα ειναι προγράμματα τα οπια σε καποια στιγμη αφου τα τρεξεις σου ζηταει το Firmware στο οποιο εισαι:για να κατεβασεις καποια απο αυτα -->εδώ-->http://ipodtouchpro.webs.com/allipodtouchiphonefw.htm(συνίσταται να εισαι στην τελευταια firmware(2.0.2))για να δείς σε ποιο εισαι πας εδώ:Settings>General>About>Version.

SSH:Η συνδεση ανάμεσα σε πισι και iPhone ή iPod Touch μέσω ασυρματου δικτυου.Για να πραγματοποιηθει αυτη η συνδεση χρειαζεσαι καποιο ειδικο προγραμμα σαν το WinSCP ή το CuteFTP.(δες αυτο το βιντεο για να μαθεις να το χειρίζεσαι: http://www.youtube.c....).Ωστόσο αυτή η συνδεση SSH μπορει να γινει και μεσω USB με το προγραμμα iTunnel Suite(σελιδα για να κατεβασεις:http://www.makkiaweb.net/itunnel/download.html και οδηγος εδω:http://www.hackint0sh.org/forum/showthread.php?t=48459-->!!μην κατεβασεις το προγραμμα απο το 2ο λινκ που σου εδωσα μονο απ'το 1ο!!<--)Απαραιτητη προυποθεση ειναι να εχεις κανει jailbreak το iPhone και να εχεις εγκαταστησει μεσω του cydia to openSSH.


Ψαξε λιγο το φορουμ.αναγκαστηκα να το ξανα-ποσταρω κατι πυ νομιζω δεν επιτρεπεται.

#5   KostakisMac

KostakisMac

    iPH newbie

  • 35 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 30/08/2008 - 12:28

Με λιγα λογια pwn και restore αν παθει κατι το iphone για να εισαι μεσα στην εγγυηση. Και με καθε update του firmware παλι pwn?e?

#6   sepsis

sepsis

    iPH Hero

  • 8.236 μηνύματα
  • Twitter:@hsouris
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 30/08/2008 - 12:39

Αν παθει κατι το iphone απλα πατας restore στο iTunes. Θα διαγραφουν τα παντα αλλα θα μπορεις να χρησιμοποιησεις την εγγυηση.
Με καθε update θα πρεπει να κανεις παλι pwn ναι. Κραταω μια πισινη για το νεο pwnage tool που λεει οτι μπορεις να κανεις απο κει update, αλλα δεν διευκρινιζει αν θα πρεπει να ξαναπερνας παλι απο την αρχη οτι εχεις κατεβασει με cydia. Αν καποιος ξερει ας πει

#7   yell0wsoldi3r

yell0wsoldi3r

    iPH Honored Advanced Member

  • 1.391 μηνύματα
  • Twitter:@zax0s
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad mini

Δημοσίευση 09/09/2008 - 02:40

Παιδιά χθες ήρθε στα χέρια επιτέλους το iphone 3G από Vodafone.
Μετά από κάποιες συζητήσεις που είχα σε κάποιο forum,μου είπαν να μην επιχειρήσω να κάνω jailbreak στο iphone 3G από vodafone γιατί αν γίνει κάποια στραβή δε με καλύπτει η εγγύηση.Τελικά είναι βέβαιο ότι με restore δε θα έχω κανένα πρόβλημα.
Επίσης παιδιά θέλω τη γνώμη σας για ακόμα μια φορά :
Σιγουρα είναι προσωπική γνώμη του καθενός αλλά ποιοι είναι για σας οι λόγοι που αξίζει να κάνει κάποιος Jailbreak τη συσκευή?Αξίζει τον κόπο?Μετά το jailbreak το Iphone θα μπορεί να συγχρονίζει με το itunes και να κατεβάζει apps απ'το app store,ετσι?
Και τι λετε να χρησιμοποιήσω το quickpwn επειδή είναι πιο απλό στη χρήση για έναν αρχάριο σαν κι εμενα?Ή είναι πιο αξιόπιστο απο το winpwn?

Ευχαριστώ και πάλι παιδιά και συγνώμη αν κουράζω.

#8   sepsis

sepsis

    iPH Hero

  • 8.236 μηνύματα
  • Twitter:@hsouris
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 09/09/2008 - 07:59

Με το restore δεν φαινεται κανενα σημαδι jailbreak. Αρα καλυπτεσαι με την εγγυηση.

Φυσικα αξιζει. Και φυσικα διατηρει ολες τις προηγουμενες λειτουργιες κανονικα :)

Mπορεις να χρησιμοποιησεις το quickpwn ή το winpwn jailbreak

#9   noob

noob

    iPH User

  • 155 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα

Δημοσίευση 09/09/2008 - 10:26

Το Jailobreak αξίζει γιατί έχεις απόλυτο έλεγχο πάνω στο iPhone! +εγκαθιστάς ότι game/app θέλεις είτε από το Cydia είτε από τον Installer είτε βρίσκεις δωρεάν όλες τις εφαρμογές-games του Appstore !!

#10   yell0wsoldi3r

yell0wsoldi3r

    iPH Honored Advanced Member

  • 1.391 μηνύματα
  • Twitter:@zax0s
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad mini

Δημοσίευση 09/09/2008 - 15:08

Quote

Με το restore δεν φαινεται κανενα σημαδι jailbreak. Αρα καλυπτεσαι με την εγγυηση.



Φυσικα αξιζει. Και φυσικα διατηρει ολες τις προηγουμενες λειτουργιες κανονικα :)



Mπορεις να χρησιμοποιησεις το quickpwn ή το winpwn jailbreak


Σ'ευχαριστώ φίλε sepsis για ακόμα μια φορά.Τελικά ποιο από τα 2 να χρησιμοποιήσω?Ποιο έχει καλυτερα αποτελέσματα?Τι προτείνεις εν τέλει?

Υ.Γ.:Αν κατά τη διαδικασία του jailbreak με πάρει κάποιος τηλεφωνο τι γίνεται??

#11   sepsis

sepsis

    iPH Hero

  • 8.236 μηνύματα
  • Twitter:@hsouris
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 09/09/2008 - 15:18

Το δευτερο νομιζω ειναι πιο σταθερες, οποτε προτιμησε αυτο.

Δεν νομιζω οτι γινεται να σε παρει κανεις τηλεφωνο μιας και το τηλεφωνο θα ειναι κλειστο (απο τη στιγμη που μπαινεις σε DFU κτλπ)

#12   yell0wsoldi3r

yell0wsoldi3r

    iPH Honored Advanced Member

  • 1.391 μηνύματα
  • Twitter:@zax0s
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad mini

Δημοσίευση 09/09/2008 - 15:29

Για να δούμε!Σ'ευχαριστώ και πάλι φίλε μου!

...


Φίλε sepsis ποιο απ'τα 3 tutorial να χρησιμοποιήσω:
http://www.iphonehel...opic,248.0.html
http://www.iphonehel...opic,253.0.html
http://www.iphonehel...opic,254.0.html

Η συσκευή μου είναι iphone 3G version 2.0.2 από Vodafone.




ενωση συνεχομενων μηνυματων

#13   sepsis

sepsis

    iPH Hero

  • 8.236 μηνύματα
  • Twitter:@hsouris
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 09/09/2008 - 16:19

αυτη

#14   yell0wsoldi3r

yell0wsoldi3r

    iPH Honored Advanced Member

  • 1.391 μηνύματα
  • Twitter:@zax0s
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad mini

Δημοσίευση 09/09/2008 - 16:24

Μετά από αυτή τη διαδικασία χρειάζομαι και κάτι άλλο?Η είμαι ετοιμος?
Posted Image

γιατι στο τέλος λεει οτι το Iphone ειναι ετοιμο να δεχθεί  custom IPSWs.
Tι ακριβώς είναι αυτο?

Επισης εγώ αν καταλαβα πρέπει να κανω Unzip το WinPwn 2.5 beta 2 με τον default extracter των Windows.Εγώ εχω εγκατεστημένο στο σύστημα το Winrar.Πως μπορώ να το παρακάμψω?Δηλαδή μόλις κατεβάσω το rar αρχειο και κάνω δεξί κλικ τι επιλέγω?

Ευχαριστώ και πάλι αδερφε!


#15   sepsis

sepsis

    iPH Hero

  • 8.236 μηνύματα
  • Twitter:@hsouris
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 09/09/2008 - 16:54

Για το extract κανεις δεξι κλικ και επιλεγεις 'extract all' ή 'αποσυμπιεση ολων'

Δεν χρειαζεται να κανεις κατι αλλο κανονικα. Το τηλεφωνο θα πρεπει να κανει reboot και να ανοιξει. Αν δεν το εκανε τοτε μαλλον φταιει που δεν το ξεζιπαρες σωστα.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1

0 μέλη, 1 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες