Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

SSD + HDD σε iMac


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
133 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#16   sakis697

sakis697

    iPH Hero

  • 3.909 μηνύματα
  • Twitter:@sakis3112
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G
  • GameCenter:RED-BLUE BLUR 12

Δημοσίευση 18/08/2013 - 22:59

Τον 27αρι θα παρω και εγω οταν αποφασισω να αποχωριστω το macbook τοτε! Αν και βλεπω να ξανα πα


Μια φορά Εύζων, για πάντα Εύζων! 


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#17   zarzonis

zarzonis

    iPH Elite Poster

  • 2.065 μηνύματα
  • Twitter:@zarzonis
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Air 2
  • GameCenter:zarzonis

Δημοσίευση 18/08/2013 - 23:01

Χάνει την εγγύηση...

Θεωρητικά ναι αλλά Όχι ακριβώς, γιατί δεν μπορούν να το καταλάβουν ότι έχει ανοιχτεί ο υπολογιστής.

Η οθόνη στους νέους iMac είναι κολλημένη με κομμάτια adhesive tape στο σασί. Αν την ξεκολλήσεις, αυτή χαλάει. Μπορείς εύκολα να βρεις adhesive tape, να αλλάξεις τον σκληρό που αλλάζει πανεύκολα με 2 βίδες και να ξαναβάλεις την οθόνη. Αν ο υπολογιστής μετά κάποια στιγμή βγάλει πρόβλημα και ξαναβάλεις τον παλιό σκληρό για να το στείλεις για επισκευή, έχεις πρόβλημα γιατί η adhesive tape δεν είναι ίδια εμφανισιακά με τη μανίσια και θα το καταλάβουν. Αν το στείλεις με το σκληρό που θα βάλεις εσύ, έχεις χάσει την εγγύηση έτσι κι αλλιώς. Το γνωρίζω ότι γνήσια ανταλλακτικά Apple δεν υπάρχουν, οπότε δεν μπορείς να βρεις ίδια adhesive tape για να βάλεις. Όμως υπάρχει ένας πωλητής από το ebay που κυριολεκτικά πουλάει αυθεντική adhesive tape. Έχει πολύ λίγες πωλήσεις, όμως είναι αξιόπιστος. Εγώ ο ίδιος επικοινώνησα μαζί του και μου είπε ότι τις παίρνει κάπως από το εργοστάσιο της Apple. Εννοείται ότι δεν τον πίστευψα αλλά όπως έψαχνα στο ίντερνετ έπεσα πάνω σε ένα thread του macrumors. Έχουν αγοράσει αρκετοί την ταινία από αυτόν και επιβεβαιώνουν ότι είναι ολόιδια 100% με την μανίσια. Μάλιστα κάποιοι τον έστειλαν για εγγύση τον iMac και τους τον δέχθηκαν κανονικά γιατί δεν κατάλαβαν ότι ανοίχθηκε ο υπολογιστής. Μάλλον ο πωλητής λέει αλήθεια. Αν βάλεις αυτή την adhesive tape δεν μπορούν να το καταλάβουν και δεν την χάνεις την εγγύηση. Αρκεί όταν χρειαστεί να τον στείλεις να βάλεις πίσω τον μανίσιο δίσκο.

Εδώ το thread του macrumors να διαβάσετε και μόνοι σας αλλά βρείτε την σελίδα γιατί δεν θυμάμαι σε ποια είναι. Το διάβασα πριν καιρό: 

http://forums.macrum...d.php?t=1507713

 

Εδώ η λίστα από το eBay: http://www.ebay.com/...=item3f28552b93

 

Το ξέρω ότι μπορεί να σας φαίνεται περίεργο, αλλά γίνεται. Διάβασα όλο το thread του macrumors και τελικά ο iMac δέχεται επιπλεόν αλλαγές στο hardware αλλά σε αυτές χάνεις την εγγύηση. Κάποιο έχουν βάλει και τον 3770K στην θέση του μανίσου επεξεργαστή. Είναι ο λόγος που θα προβώ σε αγορά iMac για την δουλειά μου τον επόμενο μήνα, αντί να χτίσω ένα hackintosh που αρχικά σκόπευα.


Τελευταία επεξεργασία από: zarzonis, 18/08/2013 - 23:05


#18   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10.183 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 18/08/2013 - 23:03

Ενθαρρυντικό αν και risky τουλάχιστον όσο είσαι ακόμα στην εγγύηση. 

 

Εγώ που είμαι τρελός με αυτά θα τον άνοιγα δεν το συζητώ. Αλλά όπως και να το κάνεις είναι "κάπως" η όλη ιστορία. 


Once You Go Mac You Never Go Back

#19   zarzonis

zarzonis

    iPH Elite Poster

  • 2.065 μηνύματα
  • Twitter:@zarzonis
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Air 2
  • GameCenter:zarzonis

Δημοσίευση 18/08/2013 - 23:11

Ενθαρρυντικό αν και risky τουλάχιστον όσο είσαι ακόμα στην εγγύηση. 

 

Εγώ που είμαι τρελός με αυτά θα τον άνοιγα δεν το συζητώ. Αλλά όπως και να το κάνεις είναι "κάπως" η όλη ιστορία. 

Risky δεν θα το χαρακτήριζα καθόλου αν το καλοσκευτείς. Η διαδικασία να βγει η οθόνη είναι πολύ εύκολη και ο σκληρός βγαίνει ακόμα πιο εύκολα. Το μόνο πρόβλημα ήταν να βρεις ολόιδια adhesive tape. πχ υπάρχει και αυτή: http://www.ebay.com/...=item19e024928e

Όμως αυτή είναι μονοκόματη όλη και το καταλαβαίνουν απευθείας ότι ο υπολογιστής ανοίχθηκε. Εφόσον όμως επιβεβαιωμένα υπάρχει ολόιδια adhesive tape διαθέσιμη που είναι το risky; Δεν σπας ούτε κανένα shield ούτε τίποτα. Απλά ξεκολλάς την παλιά ταινία και βάζεις αυτή που είναι ολόιδια. Πως δηλαδή θα μπορούσαν να το καταλάβουν ότι ανοίχθηκε ο υπολογιστής. Τουλάχιστον σε Apple Store στο εξωτερικό δεν το κατάλαβαν. Εδώ γιατί να το καταλάβουν; Τα περισσότερα service στην Ελλάδα για Apple προϊόντα, δεν ξέρουν να τους ανοίγουν. Εσύ ο ίδιος είχες γράψει αν θυμάμαι καλά την ιστορία με το macbook pro που δεν μπορούσαν να το ανοίξουν στο service και τελικά το άνοιξες εσύ.


Τελευταία επεξεργασία από: zarzonis, 18/08/2013 - 23:13


#20   zarzonis

zarzonis

    iPH Elite Poster

  • 2.065 μηνύματα
  • Twitter:@zarzonis
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Air 2
  • GameCenter:zarzonis

Δημοσίευση 18/08/2013 - 23:50

Α και επειδή είπες κάτι και για μνήμες, για μένα οι καλύτερες RAM για τον iMac είναι αυτές.

http://www.amazon.co...nce 16gb laptop



#21   slay3rg1

slay3rg1

    iPH Elite Poster

  • 2.189 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS

Δημοσίευση 19/08/2013 - 17:09

μπορεί καποιος να μου πει γιατι διαολο η αππλε ζητάει 600$ για να μου βάλει 32GB RAM ενω εαν την βαλω εγω θελω 200-250€ ;;; 

(φιλε ζαρζονι ευχαριστώ για αυτα που εγραψες, αλλα θα προτιμήσω τον εξωτερικό SSD να εχω το κεφαλι μου ήσυχο)



#22   MarkKnopfler

MarkKnopfler

    iPH Intergalactic Leader

  • 16.726 μηνύματα
  • Twitter:@Fmiggas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:markknopfler

Δημοσίευση 19/08/2013 - 17:10

μπορεί καποιος να μου πει γιατι διαολο η αππλε ζητάει 600$ για να μου βάλει 32GB RAM ενω εαν την βαλω εγω θελω 200-250€ ;;; 

(φιλε ζαρζονι ευχαριστώ για αυτα που εγραψες, αλλα θα προτιμήσω τον εξωτερικό SSD να εχω το κεφαλι μου ήσυχο)

Γιατί είναι Η Apple.:)


Αναρτημένη εικόνα


#23   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10.183 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 19/08/2013 - 17:10

μπορεί καποιος να μου πει γιατι διαολο η αππλε ζητάει 600$ για να μου βάλει 32GB RAM ενω εαν την βαλω εγω θελω 200-250€ ;;; 

(φιλε ζαρζονι ευχαριστώ για αυτα που εγραψες, αλλα θα προτιμήσω τον εξωτερικό SSD να εχω το κεφαλι μου ήσυχο)

 

Δεν υπάρχει κάποιος ιδιαίτερος λόγος. Για αυτό και θα τις βάλεις μόνος σου :)


Once You Go Mac You Never Go Back

#24   zarzonis

zarzonis

    iPH Elite Poster

  • 2.065 μηνύματα
  • Twitter:@zarzonis
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Air 2
  • GameCenter:zarzonis

Δημοσίευση 19/08/2013 - 17:29

Εννοείται. Η απόφαση είναι δική σου. Εγώ απλά ενημέρωσα ότι υπάρχει και αυτή η δυνατότητα μιας κι εγώ ήθελα όπως κι εσύ να βάλω το λειτουργικό σε σκέτο SSD και όχι σε fusion που δίνει η Apple. Απλά για μένα βολεύει πολύ περισσότερο να έχω τον SSD μέσα στον υπολογιστή παρά έξω. Για storage έτσι κι αλλιώς έχω home server και τον έχω σετάρει σαν NAS οπότε δεν με απασχολεί.



#25   sakis697

sakis697

    iPH Hero

  • 3.909 μηνύματα
  • Twitter:@sakis3112
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G
  • GameCenter:RED-BLUE BLUR 12

Δημοσίευση 19/08/2013 - 18:33

Αυτό το home server που ειναι σεταρισμενος σαν nas θα ήθελα πολύ να μάθω το πως!!!


Μια φορά Εύζων, για πάντα Εύζων! 


#26   zarzonis

zarzonis

    iPH Elite Poster

  • 2.065 μηνύματα
  • Twitter:@zarzonis
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Air 2
  • GameCenter:zarzonis

Δημοσίευση 19/08/2013 - 19:05

 Αγόρασα πριν μερικές μέρες τον  HP Proliant Microserver N54L γύρω στα 200 ευρώ που είναι ολόκληρος server υπολογιστής και του έβαλα 8GB μνήμη Ram ECC από 2 που είχε. Δεν νομίζω να χρειαζόταν αλλά είπα να το βάλω για να είμαι καλυμένος. Του έβαλα και 2 δίσκους 3ΤΒ έκαστος WD Red που είναι optimized για storage και NAS σε Raid 1 και εγκατέστησα στο μανίσιο δίσκο των 250GB το FreeNAS και έτοιμο. Με καλώδιο ethernet στέλνω στο δίσκο με περίπου 115mb/s. Με ένα NAS των 100-150 ευρώ ζήτημα να στέλνεις μέχρι 35. Για να βγάλεις τέτοια ταχύτητα με έτοιμο NAS, πρέπει να σκάσεις κανένα 500αρι μόνο για το NAS. Ξεχωριστά οι δίσκοι. Εγώ έδωσα περίπου 600 για όλα μαζί με 6TB σε δύο δίσκους και επιπλέον 8GB Ram ECC.

 

Εννοείται ότι στη θέση του server, μπορείς να βάλεις οποιοδήποτε υπολογιστή θέλεις, αλλά επειδή θα είναι συνέχεια ανοιχτός θα θες να έχει μικρή κατανάλωση γιατί αλλιώς θα σου έρθει ο κούκος αηδόνι με τη ΔΕΗ. Αυτός ο server που έχω έχει ελάχιστη κατανάλωση. Γύρω στα 30Watt. Για μένα δεν μπορείς να βρεις κάτι καλύτερο από αυτόν τον server της HP, ούτε από άποψη τιμής, ούτε από κατανάλωσης, ούτε από άποψη μεγέθους. Συν του ότι έχεις την δυνατότητα εύκολα να βάλεις μέχρι 6 σκληρούς δίσκους που δεν μπορείς με κανένα nas σε λογική τιμή.



#27   sakis697

sakis697

    iPH Hero

  • 3.909 μηνύματα
  • Twitter:@sakis3112
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G
  • GameCenter:RED-BLUE BLUR 12

Δημοσίευση 19/08/2013 - 19:14

Χμμμμμμ ενδιαφέρον! Κ έτσι στριμαρεις τα πάντα κ στην τηλεόραση κ έχεις πρόσβαση από παντού.

Εγω που έχω το airport express και έχω πάνω τους δίσκους με τις ταινίες για να τα στριμαρω στην τηλεόραση θέλω το Apple TV?


Πωωωωω είμαστε παρά πολύ εκτός!

Μια φορά Εύζων, για πάντα Εύζων! 


#28   zarzonis

zarzonis

    iPH Elite Poster

  • 2.065 μηνύματα
  • Twitter:@zarzonis
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Air 2
  • GameCenter:zarzonis

Δημοσίευση 19/08/2013 - 19:23

Έχω την εντύπωση πως ναι αλλά δεν είμαι σίγουρος. Έτσι έχω πρόσβαση από οποιοδήποτε σημείο, με σχεδόν κάθε συσκευή, είτε είναι υπολογιστής, είτε είναι κινητό, είτε είναι tablet. Και αν θέλω έχω πρόσβαση και σε ολόκληρο τον υπολογιστή. Όχι μόνο στους δίσκους.



#29   slay3rg1

slay3rg1

    iPH Elite Poster

  • 2.189 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS

Δημοσίευση 19/08/2013 - 23:10

Χμμμμμμ ενδιαφέρον! Κ έτσι στριμαρεις τα πάντα κ στην τηλεόραση κ έχεις πρόσβαση από παντού.

Εγω που έχω το airport express και έχω πάνω τους δίσκους με τις ταινίες για να τα στριμαρω στην τηλεόραση θέλω το Apple TV?


Πωωωωω είμαστε παρά πολύ εκτός!

 

μην σε νοιάζει ρε που ειμαστε εκτός, μαθαίνουμε και εμεις :P 



#30   CybeRTroN

CybeRTroN

    iPH Contributor

  • 1.249 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • GameCenter:KyriakosThess

Δημοσίευση 19/08/2013 - 23:18

Φιλε Ζαρζονι συμφωνω σε ολα....ΑΝ βγαλεις την κολλημενη οθονη μετα μπορεις να αλλαξεις τα παντα μεσα...και πολυ ευκολα αλλαζει ο σκληρος δισκος...ειναι και φατσα καρτα....και ο επεξεργαστης αλλαζει αν βγαλεις την ψυκτρα και οι μνημες φυσικα και ολα...μονο η καρτα γραφικων δεν αλλαζει...!!

Περιεμνω εντυπωσεις απο το ανοιγμα της οθονης...θελει πιστολακι ζεστου αερα να ξεκολλισει...γενικα περιμενουμε νεα απο το ανοιγμα του μηχανηματος !!

Αυτο με τον οικιακο σερβερ...με βαζεις σε σκεψεις τωρα....τον αγορασες - μινι σερβερ - χαμηλησ καταναλωσης και προσθεσες εξτρα μνημη και χωρητικοτητα με εξτρα δισκο...τον συνδεσες με ιθερνετ καλωδιο στο ρουτερ και πανω του συνδεονται ασυρματα η ενσυρματα ολοες οι συσκευες...οποτε τον εχεις για αποθηκη και μπακ απ κτλ...για ολα...αυτο εκανες??

Δηλαδη αντι να εχεις καποιον-ους δυκτιακο-ους δισκο-ους...εσυ εβαλες τον μινι σερβερ..ωραιο !!

Φιλε ζαρζονι αρχιζω να το σκεφτομαι εντονα....καλυτερα να μην το ελεγες....τι το ειπες ε? χαχαχα :D


Τελευταία επεξεργασία από: CybeRTroN, 19/08/2013 - 23:23


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες