Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

απορια για amazon


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
21 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   qonquer

qonquer

    iPH User

  • 111 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6

Δημοσίευση 24/08/2013 - 11:13

καλησπερα

 

δεν εχω κανει αγορα ποτε απο amazon μονο ebay και θα ηθελα να ρωτησω τα εξοδα αποστολης που τα γραφει ?για το καθε προιον..



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   fANis

fANis

    iPH Addict

  • 723 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad 4

Δημοσίευση 24/08/2013 - 11:17

Ακριβώς κάτω από την τιμή γράφει "shipping". Τσέκαρε εκεί. Ή θα έχει την τιμή ή θα γράφει "free shipping"



#3   ktzaf

ktzaf

    iPH Honored Elite member

  • 1.283 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 24/08/2013 - 12:36

Το amazon.co.uk δεν έχει πια free shipping για Ελλάδα. Τα έξοδα αποστολής, φόροι (when applicable) κλπ. εμφανίζονται πριν την επιβεβαίωση της παραγγελίας.



#4   dimitristsakonas

dimitristsakonas

    iPH newbie

  • 2 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 09/09/2013 - 14:07

γεια και χαρα σε ολα τα μελη !!! θελω να αγορασω τα εξησ ακουστικα απο το amazon uk :http://www.amazon.co...=A3Q10Z8G93HAY9΄ γνωριζεται κατα ποσο ειναι αξιοπιστοσ ο  συγεκριμενοσ πολιτησ μιασ και αναλαμβανει την πωληση τουσ το amαzon η να τα παραγειλω απευθειασ απο το amazon που κοστιζουν 50 λιρεσ παραπανω το διο ισχει και για αυτην την περιπτωση http://www.amazon.co...d=AEON4WGBY9QIW αν τα παραγειλω ωσ δωρο θα εχει εγγυηση μιασ και δεν θα υπαρχει τιμολογιο η αν τα παραγειλω κανονικα με πωλητη το amazon θα περασει τελωνειο λογω τιμησ΄ ?  ευχαριστω!!!!



#5   ktzaf

ktzaf

    iPH Honored Elite member

  • 1.283 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 09/09/2013 - 15:39

Για το 1ο, an μιλάς για το προϊόν με τις 129 λίρες από το home AV direct, γράφει πως γίνεται fulfilled από το amazon η παραγγελία, άρα δεν θα υπάρχει πρόβλημα. Τελωνείο δεν υπάρχει από amazon.co.uk μόνο έξοδα αποστολής. Τώρα για την εγγύηση να ξέρεις πως η μόνη απόδειξη αγοράς που έχεις είναι το invoicve που τυπώνεις εσύ από το account σου όταν βάλεις την παραγγελία. Δλδ. την απόδειξη θα την έχεις εσύ, ή αν χρειαστεί την βρίσκεις από το account σου και την ξανά τυπώνεις. Τι κάνουν οι αντιπροσωπίες με τις αποδείξεις του amazon (δλδ, αν τις δέχονται απροβλημάτιστα ή σου τα σπάνε)  δεν το γνωρίζω γιατί δεν έχει χρειαστεί μέχρι τώρα κάτι. 



#6   marian

marian

    iPH Addict

  • 894 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G

Δημοσίευση 10/09/2013 - 12:18

Λογικά την εγγύηση θα στην αναλάβει το amazon αν το πάρεις από αυτούς. Δεν χρειάζεται να απευθυνθείς σε ελληνική αντιπροσωπία, θα τους στείλεις email και θα σε βοηθήσουν εκείνοι. Λογικά είναι για 2 χρόνια.

 

Απόδειξη το amazon δίνει  και επειδή η amazon.co.uk έχει ελληνικό ΑΦΜ μπορείς να την χρησιμοποιήσεις και για την εφορεία.


Τελευταία επεξεργασία από: marian, 10/09/2013 - 12:18


#7   dimitristsakonas

dimitristsakonas

    iPH newbie

  • 2 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 10/09/2013 - 14:02

Dispatched from and sold by Trusted-Goods. αναγραφει η πρωτη αγγελια ειναι απο τριτο εμπορο υπαρχει περιπτωση να μην ερθει το δεμα αν τα παραγγειλω, το amazon θα αναλαβει ευθυνη? ειναι αξιοπιστοσ πωλητησ ευχαριστω γιια το ενδιαφερον!!!!!!



#8   ktzaf

ktzaf

    iPH Honored Elite member

  • 1.283 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 11/09/2013 - 07:14

Μιλάμε για πωλητή με 16000+ ratings. Δλδ, έχει πάρει feedback σε 16000 πωλήσεις και ο μέσος όρος είναι 96% positive. Θα έλεγα πως είσαι ΟΚ. Προσωπικά θα αγόραζα από το συγκεκριμένο "μαγαζί". Το amazon δεν ξέρω αν θα πάρει ευθύνη η κάτι τέτοιο, αλλά πάλι μιλάμε για σοβαρό μαγαζί με στοιχεία επικοινωνία κλπ. Κάτσε να μην έρθει, κάτσε να μην σε εξυπηρετήσει ο πωλητής και μετά σκέφτεσαι το τι θα κάνει το amazon, πάντως δεν είναι αδιάφοροι σε τέτοια φαινόμενα γιατί δημιουργεί θέμα και στο δικό τους μαγαζί.

http://www.amazon.co...8&nodeId=537802

http://www.amazon.co...l?nodeId=537868



#9   dimitristsakonas

dimitristsakonas

    iPH newbie

  • 2 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 16/09/2013 - 14:57

παιδια εχω χρησιμοποιησει αφου εκανα την εγγραφη μου στο amazon μια prepaited master τισ πειραιωσ και μια χρεωστικη παλι τισ πειραιωσ visa και ενω μοθ εστειλαν εμαιλ οτι το προιον have dipsatched με τισ πιθανεσ μερεσ παραδοσησ μου εστειλαν και τισ 2 φορεσ τοσ συγκεκρημενο μηνυμα  αποριψησ τι ακριβωσ συμβαινει και δεν ολοκληρωνουν την διαδικασια αγορασ ? Greetings from Amazon.co.uk,

We're writing to let you know that we are having difficulty processing your Visa for one or more items in the above transaction.

We will try charging your credit card again shortly. It is not necessary to place a new order, but you may want to review the payment information for your order and make sure it is correct and current. 

To do this:

1. Go to our home page (www.amazon.co.uk) then click "Your Account" on the top right menu.

2. Click on "View Open Orders".

3. You'll now see all your current open orders.

4. Click on "Change Payment Method".

5. You can review your current payment method, choose a different payment method, or enter a new one if the card number has changed.

Once you have entered your payment card details by editing the payment method on one of your open orders, the card will be registered with your account, but "not" associated to any other open order in your account; you will need to view each "open order" separately and update payment card of any other open order you wish to pay for with this card. 

Note that your credit/debit card number cannot be edited but the expiry date and/or cardholder name can be amended. If the credit/debit card number needs to be edited, enter it as a new one.

Thank you for shopping at Amazon.co.uk.



#10   shodan

shodan

    iPH Enthousiast

  • 448 μηνύματα
  • Twitter:@i_nihl
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 16/09/2013 - 17:07

Κατα πρώτον, σε ποια κάρτα έγινε η χρέωση; Στην προπληρωμένου ή στην χρεωστικη;
Είχες το απαιτούμενο πόσο στην κάρτα; Ίσως και λίγο παραπάνω;
Ποτε σου ήρθε το μήνυμα οτι το προϊόν έγινε dispatch και ποτε το μήνυμα οτι εχουν προβλημα με την κάρτα σου;
Πρόσβαση στο winbank έχεις; Μπορείς να δεις αν υπάρχει πόσο σε δέσμευση;
Μου εχει τύχει κάποιες φορές να σου δεσμεύουν το πόσο όταν βάλεις παραγγελία αλλα να μην σε χρεώνουν άμεσα. Μετα απο λίγες μέρες θα προσπαθήσουν να χρεώσουν εκεί νέου την κάρτα με αποτέλεσμα να μην υπάρχει υπόλοιπο μιας και η Πειραιώς δεν αποδεσμευει γρήγορα τα χρήματα.

#11   jonny2333

jonny2333

    iPH newbie

  • 8 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4

Δημοσίευση 05/10/2013 - 00:08

να ρωτησω κατι παληκαρια ξερει κανεις πως κανω παραγγελια απο το amazon.com??

kai αν υπαρχει τελωνειο!

θελω να παραγγειλω ενα  iphone!!

kai να μου πειτε αν συμφερει!!



#12   tsoupri

tsoupri

    iPH Contributor

  • 1.309 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 4

Δημοσίευση 31/12/2017 - 15:46

Όταν λοιπόν θέλω να παραγγείλω κάτι από το Amazon και για κάποιο λόγο πρέπει να το ακυρώσω, ποσό χρονικό διάστημα κρατάει αυτή η διαδικασία της ακύρωσης.

Στις παρακατω επιλογες φαίνεται ότι μπορούμε να ακυρώσουμε:

f0a8fc7bff0189286c200bf12a4544b4.jpg

Μέχρι ποιο σημείο της παραγγελίας μπορεί να γίνει η ακυρώση;

e06608a860fb31d6feddf23d2cb3650c.jpg

Καταρχήν γίνεται ακύρωση παραγγελίας γιατί νομίζω πως τα χρήματα μετά το τέλος της παραγγελίας σε ορισμένες αγορές τα τραβάνε αμέσως τα χρήματα. Σε αυτή την περίπτωση τι γίνεται;;



Sent from my iPhone X using Tapatalk Pro

#13   tsoupri

tsoupri

    iPH Contributor

  • 1.309 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 4

Δημοσίευση 31/12/2017 - 19:15

Όταν λοιπόν θέλω να παραγγείλω κάτι από το Amazon και για κάποιο λόγο πρέπει να το ακυρώσω, ποσό χρονικό διάστημα κρατάει αυτή η διαδικασία της ακύρωσης.

Στις παρακατω επιλογες φαίνεται ότι μπορούμε να ακυρώσουμε:

f0a8fc7bff0189286c200bf12a4544b4.jpg

Μέχρι ποιο σημείο της παραγγελίας μπορεί να γίνει η ακυρώση;

e06608a860fb31d6feddf23d2cb3650c.jpg

Καταρχήν γίνεται ακύρωση παραγγελίας γιατί νομίζω πως τα χρήματα μετά το τέλος της παραγγελίας σε ορισμένες αγορές τα τραβάνε αμέσως τα χρήματα. Σε αυτή την περίπτωση τι γίνεται;;



Sent from my iPhone X using Tapatalk Pro



#14   kiriakosa

kiriakosa

    iPH Elite Poster

  • 2.088 μηνύματα
  • Twitter:@Kiriakosa
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen
  • GameCenter:kiriakosa

Δημοσίευση 31/12/2017 - 21:13

Γενικά είναι πολυ γρήγοροι, ακόμα και χρήματα να κράτησαν, τα επιστρέφουν άμεσα (1-2 ημέρες) αλλά συνήθως χρεώνουν όταν είναι έτοιμοι να αποστείλουν, και όχι με τη λήψη της παραγγελίας.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Τελευταία επεξεργασία από: kiriakosa, 31/12/2017 - 21:14


#15   KostasRodos29

KostasRodos29

    iPH Intergalactic Leader

  • 19.675 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 31/12/2017 - 21:44

 

Όταν λοιπόν θέλω να παραγγείλω κάτι από το Amazon και για κάποιο λόγο πρέπει να το ακυρώσω, ποσό χρονικό διάστημα κρατάει αυτή η διαδικασία της ακύρωσης.

Στις παρακατω επιλογες φαίνεται ότι μπορούμε να ακυρώσουμε:

f0a8fc7bff0189286c200bf12a4544b4.jpg

Μέχρι ποιο σημείο της παραγγελίας μπορεί να γίνει η ακυρώση;

e06608a860fb31d6feddf23d2cb3650c.jpg

Καταρχήν γίνεται ακύρωση παραγγελίας γιατί νομίζω πως τα χρήματα μετά το τέλος της παραγγελίας σε ορισμένες αγορές τα τραβάνε αμέσως τα χρήματα. Σε αυτή την περίπτωση τι γίνεται;;



Sent from my iPhone X using Tapatalk Pro

 

Ποτέ δεν τραβάνε τα χρήματα αμέσως τουλάχιστον σε εμένα δεν μου έχει τύχει μέχρι να το στείλουν . Μόλις είναι έτοιμο να το στείλουν τότε σου παίρνουν τα χρήματα. 


                                                                                                                ΟΤΙ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΔΕΝ ΤΟ ΠΕΙΡΑΖΟΥΜΕ...!!!!


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1

0 μέλη, 1 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες