Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 12 ψήφοι

Τα πρώτα iPhone 5S στην Ελλάδα και εντυπώσεις


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
2048 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1456   jeanpoul

jeanpoul

    iPH Enthousiast

  • 515 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • GameCenter:jeanpoulgr

Δημοσίευση 12/12/2013 - 15:50

Εγώ έπαψα να βάζω δίπλα το 4αρι γιατί η σύγκριση είναι απογοητευτική...
Καλύτερα να το συγκρίνεις με κανένα 5αρι γιατί πολυ δυσκολα θα βρεις 5s που να στέκεται δίπλα σε 4αρι χρωματικα. Το 4αρι μπλεδιζει υπερβολικα.

Ναι αλλα το εβαλα διπλα με 2 4s ηταν λιγο ποιο κιτρινο απο αυτα και σε ενα 5c και στο 5s του μαγαζιου κ σε αυτο παλι ηταν κιτρινο.Οντως απο το 4αρι ολα τα αλλα ηταν κιτρινα αλλα και απο τα ποιο καινουρια ηταν ποιο κιτρινο...  :(  :(  :(  :(



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#1457   andreas73

andreas73

    iPH User

  • 118 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 12/12/2013 - 22:45

Με αυτά που βλέπω και ακούω αρχίζω να πιστεύω ότι τα πιο κιτρινωπά είναι και φυσιολογικά. Μήπως τελικά αυτά που μπλεδίζουν έχουν πρόβλημα; 

Έτσι το πετάω προς συζήτηση...



#1458   jeanpoul

jeanpoul

    iPH Enthousiast

  • 515 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • GameCenter:jeanpoulgr

Δημοσίευση 12/12/2013 - 23:26

Εκει να μας βάλεις να τσακωθουμε εσυ ε;χαχαχα!!!ας αποφασίσει η apple μπας κ ηρεμισουμε κ εμείς να μας πει αυτο ειναι έτσι κ αν σας αρέσει!

#1459   teogn7

teogn7

    iPH Member

  • 279 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS

Δημοσίευση 14/12/2013 - 02:07

Το απόγευμα παρέλαβα από Κωτσοβολο το 5s (ενάμιση μηνα αναμονή, τραγικό) Όσο αναφορά για την συσκευή τώρα. Δεν έχει ούτε ένα σημάδι, μόλις τώρα το έβαλα να φορτώσει για να δω αν έχω θέμα με την μπαταριά, αλλά δυστυχώς-ευτυχώς δεν ξέρω αλλά σε φουλ φωτεινότητα το δικό μου σε σχέση με του αδελφού μου 4s, το 5s ήταν ποιο κίτρινο. Το έβαλα δίπλα επίσης στο ipad mini retina αλλά είχε ακριβώς την ίδια φωτεινότητα, απλά το 4s ήταν ποιο άσπρο. Τι παίζει ρε παιδιά με αυτή την ιστορία? Eιναι όντως θέμα? Αύριο θα πάω vodafone και Κωτσοβολο να το συγκρίνω με κανένα άλλο 5s για να δω αν όντως έχει θέμα. Εσείς τι λέτε? 



#1460   teogn7

teogn7

    iPH Member

  • 279 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS

Δημοσίευση 14/12/2013 - 02:44

Eπισης να προσθέσω ότι μου κάνει κ έμενα ένα κλικ κλικ το γνωστό χορευτικό. 

 

Nice Name: iPhone 5s (UK/Europe)
Machine Model: iPhone6,2
Family name: A1457
Model Number: ME432
Group1: iPhone
Group2: 
Generation: 
CPU speed: 1.3GHz
Screen size: 4 inch
Screen resolution: 1136x640 pixels
Colour: Space Gray
Production year: 2013 
Production week: 43 (October) 
Model introduced: 2013
Capacity: 16GB
Memory - flavour: xx
Factory: F1 (China, Zhengzhou - Foxconn)



#1461   spyroskakavopoulos

spyroskakavopoulos

    iPH User

  • 143 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S

Δημοσίευση 14/12/2013 - 03:01

ακουσε κανεις ποτε βγαινει το iphone  6 κατι ακουσα για αυτον τον ιουνιο.?



#1462   LivEviL

LivEviL

    iPH Enthousiast

  • 389 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad Air +4G

Δημοσίευση 14/12/2013 - 03:45

εάν και το κινητό μου από την 1η μέρα μπήκε σε θήκη προστασίας αλλά και σε ζελατίνες προστασίας περιμετρικά στο αλουμίνιο αλλά και στην οθόνη του και στο πίσω μέρος σχετικά με τα σημάδια ένα πράγμα με ξενερώνει.. στο 5 και 5S  η ευκολία να κάνει σημαδάκια - ψεγαδάκια στην νικέλι ρήγα που έχει γύρω από το αλουμίνιο στο 5 δεν γνώριζα ότι είναι τόσο εύκολο να γίνει ψεγαδάκι και την πάτησα.. το 5S το έχω κουκουλώσει για τα καλά !! σχετικά με τα χρώματα της οθώνεις από το 4 και μετά όντος όλα έχουνε μια ελαφριά κιτρινίλα το δικό μου 5S το συγκρίνα με πολλά 4άρια και είναι κατάλευκη η οθόνη του!!

πολλές συσκευές 5S είχαν ψεγάδια - σημαδάκια πολύ πολύ μικρά στην νικελ ρήγα στο αλουμίνιο που πρέπει να είσαι αρωστος για να τα προσέξεις τόσο μικρά δηλαδή !!


Τελευταία επεξεργασία από: LivEviL, 14/12/2013 - 03:51


#1463   teogn7

teogn7

    iPH Member

  • 279 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS

Δημοσίευση 14/12/2013 - 08:56

καλημέρα παιδιά. Όσο αναφορά την μπαταριά του τώρα. Το άνοιξα χθες με 34% και το φόρτισα στο 100%. Έπαιξα λίγο και το άφησα να κοιμηθεί και αυτό με 91%. Oσο το άφηνα παρατήρησα ότι ανέβαινε και ο χρόνος αναμονής. Από 56 λεπτά το είδα στο 1 ώρα και 9 λεπτά με 90%. Τώρα που ξύπνησα είναι στο 87% και ο χρόνος αναμονής ανέβηκε στης 6 ώρες και 2 λεπτά. Τι λέτε να κάνω από εδώ και πέρα? Να το αφήσω να πέσει στο 20% και να το φορτώσω μέχρι το max? και κάτι άλλο, ο φορτιστής του ipad mini retina είναι ίδιος με το 5s? Τώρα η φωτεινότητα του: φουλ φωτεινότητα το δικό μου σε σχέση με του αδελφού μου 4s, το 5s ήταν ποιο κίτρινο. Το έβαλα δίπλα επίσης στο ipad mini retina αλλά είχε ακριβώς την ίδια φωτεινότητα, απλά το 4s ήταν ποιο άσπρο. Τι παίζει ρε παιδιά με αυτή την ιστορία? Eιναι όντως θέμα?



#1464   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.560 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 14/12/2013 - 13:00

Φυσιολογική εν μέρει η κατατανάλωση. Αναλόγως τι είχες εν/ποιημένο.

 

Οι φορτιστές είναι ίδιοι. Τώρα για τη κιτρινίλα, αν είναι έντονο και είσαι εντός DOA μπορείς να το πας πίσω.


| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#1465   andreas73

andreas73

    iPH User

  • 118 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 14/12/2013 - 13:38

εάν και το κινητό μου από την 1η μέρα μπήκε σε θήκη προστασίας αλλά και σε ζελατίνες προστασίας περιμετρικά στο αλουμίνιο αλλά και στην οθόνη του και στο πίσω μέρος σχετικά με τα σημάδια ένα πράγμα με ξενερώνει.. στο 5 και 5S  η ευκολία να κάνει σημαδάκια - ψεγαδάκια στην νικέλι ρήγα που έχει γύρω από το αλουμίνιο στο 5 δεν γνώριζα ότι είναι τόσο εύκολο να γίνει ψεγαδάκι και την πάτησα.. το 5S το έχω κουκουλώσει για τα καλά !! σχετικά με τα χρώματα της οθώνεις από το 4 και μετά όντος όλα έχουνε μια ελαφριά κιτρινίλα το δικό μου 5S το συγκρίνα με πολλά 4άρια και είναι κατάλευκη η οθόνη του!!

πολλές συσκευές 5S είχαν ψεγάδια - σημαδάκια πολύ πολύ μικρά στην νικελ ρήγα στο αλουμίνιο που πρέπει να είσαι αρωστος για να τα προσέξεις τόσο μικρά δηλαδή !!

Κοίτα αν η οθόνη σου σε σχέση με το 4 είναι κατάλευκη, τότε μπορεί να είναι πρόβλημα. Θα έπρεπε να είναι πολύ πιο κίτρινη. Για τσέκαρε το σε σχέση με άλλα 5s και το 4άρι δίπλα και θα καταλάβεις...

Έτσι το αναφέρω προς συζήτηση... :D

Πάντως αν εξαιρέσεις το λευκό στις ρυθμίσεις, κατά τα άλλα η οθόνη σε φωτό, παιχνίδια κ.λπ. δεν έχει θέμα. Όλα είναι θέμα συνήθειας. Ο λόγος που δεν μπήκα στη διαδικασία αλλαγής ήταν ότι κατά τα άλλα έχω μια τέλεια οθόνη (πράγμα σπάνιο). Ούτε pixel καμένο-κολλημένο, ούτε bleeding. Ειδικά το τελευταίο είναι σπάνιο να μην συμβαίνει. Το βασικό πάντως είναι να μην υπάρχουν διαφορετικοί χρωματισμοί στην οθόνη (μισή κίτρινη, μισή λευκή) ή στίγματα στην οθόνη. Οι διαφορετικοί τόνοι είναι θέμα συνήθειας και κάνουν την εμφάνισή τους μόνο συγκρίνοντας.

Εγώ στο iPad 4 επί ένα χρόνο τα χρώματα μου φαίνονταν τέλεια. Μόλις έκανα σύγκριση με το 5s είδα ότι η οθόνη είναι ελαφρώς πιο κίτρινη. Μετά έβαλα δίπλα και το iPad mini (το απλό) και εκεί τα είδα όλα. Το iPad μπλέδιζε (κατάλευκο) και τα άλλα ήταν κίτρινα. Έβαλα και το iPhone 4 δίπλα και μετά όλα ήταν πιο κίτρινα...  



#1466   LivEviL

LivEviL

    iPH Enthousiast

  • 389 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad Air +4G

Δημοσίευση 14/12/2013 - 15:30

Κοίτα αν η οθόνη σου σε σχέση με το 4 είναι κατάλευκη, τότε μπορεί να είναι πρόβλημα. Θα έπρεπε να είναι πολύ πιο κίτρινη. Για τσέκαρε το σε σχέση με άλλα 5s και το 4άρι δίπλα και θα καταλάβεις...

Έτσι το αναφέρω προς συζήτηση... :D

Πάντως αν εξαιρέσεις το λευκό στις ρυθμίσεις, κατά τα άλλα η οθόνη σε φωτό, παιχνίδια κ.λπ. δεν έχει θέμα. Όλα είναι θέμα συνήθειας. Ο λόγος που δεν μπήκα στη διαδικασία αλλαγής ήταν ότι κατά τα άλλα έχω μια τέλεια οθόνη (πράγμα σπάνιο). Ούτε pixel καμένο-κολλημένο, ούτε bleeding. Ειδικά το τελευταίο είναι σπάνιο να μην συμβαίνει. Το βασικό πάντως είναι να μην υπάρχουν διαφορετικοί χρωματισμοί στην οθόνη (μισή κίτρινη, μισή λευκή) ή στίγματα στην οθόνη. Οι διαφορετικοί τόνοι είναι θέμα συνήθειας και κάνουν την εμφάνισή τους μόνο συγκρίνοντας.

Εγώ στο iPad 4 επί ένα χρόνο τα χρώματα μου φαίνονταν τέλεια. Μόλις έκανα σύγκριση με το 5s είδα ότι η οθόνη είναι ελαφρώς πιο κίτρινη. Μετά έβαλα δίπλα και το iPad mini (το απλό) και εκεί τα είδα όλα. Το iPad μπλέδιζε (κατάλευκο) και τα άλλα ήταν κίτρινα. Έβαλα και το iPhone 4 δίπλα και μετά όλα ήταν πιο κίτρινα...  

τα χρώματα του είναι όπως πρέπει να είναι φυσιολογικότατα τα έχω τσεκάρει και με 5 με 4 και 4S έχει πολύ καθαρή οθόνη και πολύ καλή ευκρίνια και ανάλυση τα χρώματα του ήτανε το πρώτο πράγμα που με εντυπωσίασε επάνω του πραγματικά!! κάτι άσχετο που ήθελα να αναφέρω ως γνωστό τα iphone 5 όταν τα κουνουσες κουδούνιζαν ακουγότανε ένας θόρυβος λες και έχουνε χαλίκια μέσα λέγανε ότι είναι το επάνω κουμπί που κλιδώνεις αλλά και κλίνεις την συσκευή και λέγανε ότι όταν το κρατάς και το κουνάς σταματάει να ακούγετε ο θόρυβος μερικά το κάνανε και ενώ το κρατούσες και γενικός όλα τα κουμπιά.. στο 5S το παρατήρησε κανείς αυτό ? εμένα παντός δεν ακούγετε τίποτα απόλυτος ευτυχώς και όταν δεν κρατάω το κουμπί !!


Τελευταία επεξεργασία από: LivEviL, 14/12/2013 - 15:33


#1467   teogn7

teogn7

    iPH Member

  • 279 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS

Δημοσίευση 14/12/2013 - 17:15

Φυσιολογική εν μέρει η κατατανάλωση. Αναλόγως τι είχες εν/ποιημένο.

 

Οι φορτιστές είναι ίδιοι. Τώρα για τη κιτρινίλα, αν είναι έντονο και είσαι εντός DOA μπορείς να το πας πίσω.

Εχει μια τάση κιτρινίλας αλλά διστάζω να το πάω πίσω κ ο λόγος: δεν εχει κανένα άλλο θέμα (εκτός από το γνωστό κλικ κλικ που κάνει). Τώρα, αν το άλλο που θα πάρω έχει θέμα με την μπαταριά? Αν έχει σημάδια? Αν δεν έχει καλό σήμα, αν μπλεδισει κάποια στιγμή η οθόνη? Πιστεύω είναι πολλά τα ΑΝ για μια μικρή απόκλιση του ασπρου σε κίτρινο. Τι λέτε? Νικο έχει doa 10 μέρες όπως μου ανέφερες! Επίσης το έκανα σύγκριση στην vodafone με ένα 5c k 5s και ήταν τα ίδια με foul φωτεινότητα. Την γνώμη σας...



#1468   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.560 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 14/12/2013 - 17:17

Εφόσον έχεις DOA παίρνεις σφραγισμένο.


| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#1469   MrSmith

MrSmith

    iPH newbie

  • 85 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4

Δημοσίευση 14/12/2013 - 17:29

Πάντως και εγώ που έκανα τη σύγκριση iPhone 4 - iPhone 5c, η οθόνη του 5c μου φαινόταν πιο κίτρινη. Δεν ξέρω τι να κάνω τώρα. Τι θεωρείται φυσιολογικό και τι όχι.

#1470   teogn7

teogn7

    iPH Member

  • 279 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS

Δημοσίευση 14/12/2013 - 19:10

Παίρνω σφραγισμένο αλλά τα ΑΝ (που ανέφερα ποιο πάνω) είναι ποιο πολλά για μια μικρή απόκλιση του άσπρου σε κίτρινο. Είναι πολλά εδώ μέσα 5s κ 5c (κίτρινα) σε σχέση με τα 4, 4s(λευκά) μόνο 2,3 άτομα έχουν κατάλευκα απο οτι δει. Ειλικρινά δεν ξέρουμε ποιο είναι οκ και ποιο όχι. Mr smith ούτε εγώ δεν ξέρω τι να κάνω! 



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 23

0 μέλη, 23 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες