Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 2 ψήφοι

*Οδηγός Αγοράς iPhone απο Αγγλία*


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
243 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   mariosni1992

mariosni1992

    iPH User

  • 178 μηνύματα
  • Twitter:@M_Nikolaidis
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus

Δημοσίευση 24/09/2013 - 01:34

Οδηγός Αγοράς iPhone απο Αγγλία

 

Επειδη πολυς κοσμος ρωταει σχετικα με αυτο το θεμα ας αναφερω πως μπορει να γινει μια αγορα iphone 

απο Αγγλια.

 

Αρχικα το πρωτο πραγμα που πρεπει να κανει κανεις ειναι να γραφτει σε εναν απο τους διαθεσιμους κουριερ 

που σου δινουν μια μοναδικη διευθυνση αγγλιας μεσω της οποιας θα ερθει το iphone στο σπιτι σας στην Ελλαδα.

Τετοιοι παροχοι-κουριερ ειναι οι ακολουθοι:

 

Aramex (κοστος εγγραφης: 40$ εφαπαξ και μεταφορικα για το iphone γυρω στα 10€) ---> http://www.shopandship.com/home.aspx

 

Forward2me (κοστος εγγραφης: 2£ εφαπαξ και μεταφορικα για το iphone γυρω στα 25-30€) ---> https://www.forward2me.com

 

Borderlinx (κοστος εγγραφης: μηδενικο! και μεταφορικα για το iphone γυρω στα 20-25€) ---> http://www.borderlinx.com

 

Η καθε εταιρεια συνεργαζεται με διαφορετικο κουριερ (πχ η αραμεξ εχει την γενικη ταχυδρομικη και η Forward2me την DHL)

μεσω των οποιων σας στελνουν το iphone στην ελληνικη διευθυνση σας!

 

Αφου λοιπον αποκτησετε την αγγλικη διευθυνση το επομενο βημα ειναι να κανουμε την αγορα απο το site της apple (http://store.apple.com/uk)

 

Εδω εχουμε το εξης θεμα: μετα απο συζητησεις με τα παιδια του φορουμ εχω καταληξει στο παρακατω συμπερασμα.

 

 

  • Ως shipping address θα βαλουμε την αγγλικη διευθυνση που μας εχει δωσει ο αναλογος παροχος-κουριερ οπως ακριβως λεει και στις οδηγιες ο καθενας απο αυτους...συνηθως εχουν αναλυτικες οδηγιες σε ποια γραμμη μπανει τι (δηλαδη που θα μπει η περιοχη, η οδος , ο ταχυδρομικος κωδικας κλπ)
  • Ως billing address θα βαλουμε την πραγματικη μας ελληνικη διευθυνση που ανταποκρινεται στην καρτα(πιστωτικη ή χρεωστικη) που θα χρησιμοποιησουμε...και σαν χωρα θα βαλουμε κατα προτιμηση την αμερικη που εχει την περιοχη της Αθηνας στην πολιτεια της Γεωργιας. Για το zip code της πολιτειας της Γεωργιας φανταζομαι ολοι μπορειτε να κανετε ενα search στο google!
  • To επομενο βημα αφου προχωρησει η παραγγελιας σας(δηλαδη αφου εχετε πατησει place order και σας βγαλει το παραθυρο επιτυχιας) ειναι να καλεσετε την apple στην Αγγλια στο : (0044)8000480408. Σε αυτο το νουμερο θα βγει ενα αυτοματοποιημενο συστημα ως συνηθως...και θα σας ρωταει στα αγγλικα παντα πως μπορει να σας βοηθησει...λετε εσεις(παλι στα αγγλικα) οτι θελετε να αλλαξετε τα στοιχεια της παραγγελιας σας(μονο για το billing info) και θα σας ρωτησει τον αριθμο της παραγγελιας...θα τον αναφερετε ενα ενα τους αριθμους αργα και καθαρα για να καταλαβει και μετα θα πειτε οτι θελετε να σας συνδεσουν με καποιον για να μιλησετε. Οταν απαντησει καποιος θα πειτε οτι θελετε να αλλαξετε τα στοιχεια σας στο billing info και πιο συγκεκριμενα τον αριθμο του τηλεφωνου σας επειδη προσωρινα δεν βρισκεστε στην αμερικη.Θα δωσετε λοιπον το ελληνικο κινητο σας προσθετοντας μπροστα και τον κωδικο της χωρας μας (0030)...ρωτηστε και αν μπορειτε να αλλαξετε την χωρα στο billing info απο αμερικη σε Ελλαδα...εμενα προσωπικα μου ειπαν οτι δεν μπορουνε ...αλλα οχι οτι θα εχω θεμα αφου η τραπεζα μου εκανε αποδεκτη την συναλλαγη.

 

Αφου λοιπον εχετε κανει ολα αυτα τα βηματα λογικα ολα θα πανε καλα και το iphone θα ερθει σπιτι σας αναλογα με το ποτε θα φτασει στον κουριερ(αυτο ακομα το περιμενω και εγω) ειμαι στην διαδικασιας αναμονης μεχρι να μου γραψει preparing to dispatch στην σελιδα της παραγγελιας..αλλα αυτο θα αργησει γιατι μου λεει estimate delivery: October!

 

 

Aυτα τα λιγα λοιπον ....για οποιαδηποτε συμπληρωματικη απορια...ρωτηστε εδω...και ας απαντησουν και οι υπολοιποι που ξερουν!

 



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   polisan1992

polisan1992

    iPH Member

  • 349 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:demon1kman

Δημοσίευση 24/09/2013 - 01:45

μπραβο ρε φιλε, αξιος


Τελευταία επεξεργασία από: azaleea, 24/09/2013 - 01:50
δεν γραφουμε greeklish


#3   EMPire1990

EMPire1990

    iPH newbie

  • 49 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus

Δημοσίευση 24/09/2013 - 02:01

Καποια προταση, στο ποιον απο τους 3 courrier να διαλεξουμε? (περαν του οικονομικου ζητηματος...)



#4   mariosni1992

mariosni1992

    iPH User

  • 178 μηνύματα
  • Twitter:@M_Nikolaidis
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus

Δημοσίευση 24/09/2013 - 02:05

Καποια προταση, στο ποιον απο τους 3 courrier να διαλεξουμε? (περαν του οικονομικου ζητηματος...)


Προσωπικά έχω αραμεξ εδώ και 1χρονο..έχω πάρει δυο θήκες και ένα iPad απο το site της apple και όλα πήγαν καλά ...τώρα με το iPhone η αρχική μου παραγγελία ακυρώθηκε αλλά μάλλον ακυρώθηκε επειδή είχα σαν billing address την διεύθυνση της αραμεξ...τώρα που έβαλα την ελληνική μου διεύθυνση όλα πανε καλά και προχωράει η παραγγελία που ξανά έκανα ...απο εκεί και πέρα τις άλλες δυο απλά τις αναφέρω ...τις έχουν χρησιμοποιήσει αλλά μέλη απο εδώ μέσα ...προσωπικά δεν ξέρω για τις άλλες δυο ...

#5   polisan1992

polisan1992

    iPH Member

  • 349 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:demon1kman

Δημοσίευση 24/09/2013 - 04:39

aramex paidia eggiisi exw parei kai 2 4s mesw autwn



#6   EMPire1990

EMPire1990

    iPH newbie

  • 49 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus

Δημοσίευση 24/09/2013 - 05:01

Ακολουθωντας κι εσυ τη διαδικασια που περιγραφει ο φιλος που ανοιξε το thread?



#7   nik75

nik75

    iPH Elite Poster

  • 3.403 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 24/09/2013 - 05:41

Εμεις που δε μενουμε Αθηνα αλλα Θεσσαλονικη,τι zip code διαλεγουμε?

#8   108

108

    iPH Contributor

  • 1.260 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 24/09/2013 - 09:30

Για aramex πόσο καιρό κάνουν για ενεργοποιηση διευθυνσεων? Σε τι ανάλυση ανεβασατε την ταυτότητα σας?

#9   mariosni1992

mariosni1992

    iPH User

  • 178 μηνύματα
  • Twitter:@M_Nikolaidis
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus

Δημοσίευση 24/09/2013 - 10:38

Εμεις που δε μενουμε Αθηνα αλλα Θεσσαλονικη,τι zip code διαλεγουμε?

βαλε εναν τυχαιο...αρκει να παρεις τηλεφωνο μετα να δωσεις το πραγματικο σου τηλεφωνο τουλαχιστον



#10   mariosni1992

mariosni1992

    iPH User

  • 178 μηνύματα
  • Twitter:@M_Nikolaidis
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus

Δημοσίευση 24/09/2013 - 10:38

Για aramex πόσο καιρό κάνουν για ενεργοποιηση διευθυνσεων? Σε τι ανάλυση ανεβασατε την ταυτότητα σας?

αν θυμαμαι καλα εκαναν 3-4 εργασιμες τουλαχιστον...



#11   mariosni1992

mariosni1992

    iPH User

  • 178 μηνύματα
  • Twitter:@M_Nikolaidis
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus

Δημοσίευση 25/09/2013 - 17:13

!

#12   108

108

    iPH Contributor

  • 1.260 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 25/09/2013 - 18:30

Μέχρι πόσες ημέρες μπορεί η aramex να φυλάξει το πακέτο μου?

#13   nickgeo22

nickgeo22

    iPH newbie

  • 59 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 25/09/2013 - 23:10

Μέχρι πόσες ημέρες μπορεί η aramex να φυλάξει το πακέτο μου?

60 μερες νομιζω



#14   stefanosgti

stefanosgti

    iPH newbie

  • 63 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S Plus
  • Tablet:iPad Air 2 +4G

Δημοσίευση 27/09/2013 - 18:53

Παντως εγω προσπαθω να κανω εγγραφη στην aramex και δεν μπορω.μ βγαζει μηνυμα invalid zip code και invalid address...

Καμια ιδεα παιδια??



#15   tgiannak

tgiannak

    iPH Enthousiast

  • 426 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • GameCenter:tgiannak

Δημοσίευση 27/09/2013 - 18:55

Παντως εγω προσπαθω να κανω εγγραφη στην aramex και δεν μπορω.μ βγαζει μηνυμα invalid zip code και invalid address...

Καμια ιδεα παιδια??

βαζεις τον ταχυδρομικο κωδικα του σπιτιου σου εδω στην ελλαδα;;



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 2

0 μέλη, 1 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες


    Google (1)