Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* - - - - 1 ψήφοι

4S: Πρόβλημα με WiFi μετά από το update σε iOS7


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
37 μηνύματα σε αυτό το θέμα

Δημοσκόπηση: 4S: Πρόβλημα με WiFi μετά από το update σε iOS7

Είχατε πρόβλημα με το wifi μετά το update σε iOS7 σε iPhone 4S;

Δεν μπορείτε να δείτε τα αποτελέσματα αυτής της δημοσκόπησης μέχρι να ψηφίσετε. Παρακαλούμε συνδεθείτε και δώστε την ψήφο σας για να δείτε τα αποτελέσματα.
Ψηφίστε Οι επισκέπτες δεν μπορούν να ψηφίσουν

#1   Slaughter

Slaughter

    iPH Addict

  • 879 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6

Δημοσίευση 03/10/2013 - 09:22

Επειδή είμαι στο τσάκ να κάνω το update (iPhone 4S 5.1.1) αλλά έχω ακούσει για πάρα πολλά 4S με πρόβλημα στο wifi μετά το update σε iOS 7 θέλω να δω πόσοι έχουν πραγματικά θέμα κ πότε το απέκτησαν



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   ForceF

ForceF

    iPH Contributor

  • 958 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G

Δημοσίευση 03/10/2013 - 09:48

Καπου ειχα διαβασει το προβλημα προκυπτει με ΟΤΑ αναβαθμιση και οτι αν γινει μεσω iTunes δεν χαλαει. Τωρα τι να σου πω...εγω θα το ρισκαρα, δεν θα εμενα 2 εκδοσεις πισω



#3   manosvitacar

manosvitacar

    iPH Community Leader

  • 12.838 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 03/10/2013 - 10:11

το προβλημα εμφανιζεται οταν το κανεις με ΟΤΑ προσωπικα δεν εχω καποιο θεμα .



#4   MARIAGIORGOS

MARIAGIORGOS

    iPH Enthousiast

  • 473 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα

Δημοσίευση 03/10/2013 - 10:26

Εγώ πάντως με OTA έκανα λειτουργούν όλα κανονικά.

#5   Slaughter

Slaughter

    iPH Addict

  • 879 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6

Δημοσίευση 04/10/2013 - 11:49

Καπου ειχα διαβασει το προβλημα προκυπτει με ΟΤΑ αναβαθμιση και οτι αν γινει μεσω iTunes δεν χαλαει. Τωρα τι να σου πω...εγω θα το ρισκαρα, δεν θα εμενα 2 εκδοσεις πισω

 

και εγώ έτσι λέω αλλά πάλι δεν υπάρχουν λεφτά για άλλο αν κάτι πάει στραβά :(



#6   faith

faith

    iPH newbie

  • 22 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 06/10/2013 - 00:55

εγω δεν εκανα ΟΤΑ και εχω προβλημα με το wifi.....



#7   incognitos

incognitos

    iPH newbie

  • 37 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad mini

Δημοσίευση 06/10/2013 - 00:58

εγω δεν εκανα ΟΤΑ και εχω προβλημα με το wifi.....

 

Σου είναι γκριζαρισμένο και δε μπορείς να ενεργοποιήσεις η δεν βρίσκει καθόλου δίκτυα ?



#8   NitromanseR

NitromanseR

    iPH User

  • 142 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 06/10/2013 - 01:06

Εγώ είχα κάνει το 4S από το iTunes και μου γκρίζαρε το WiFi. Το πήγα στο Apple Store (5th Ave) και επειδή είχε Apple Care μου δώσανε καινούριο. Αυτό που μου δώσανε το έκανα πάλι update από το iTunes και δεν είχε κανένα θέμα.


Τελευταία επεξεργασία από: NitromanseR, 06/10/2013 - 01:12


#9   qonquer

qonquer

    iPH User

  • 111 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6

Δημοσίευση 06/10/2013 - 02:22

Και εγω ΟΤΑ εκανα το update στο 4s μου και ολα λειτουργούν ρολόι!!

#10   Senior

Senior

    iPH newbie

  • 12 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 06/10/2013 - 02:29

Παιδια καλησπερα

αλοιμονο εαν με το update χαλαγαν τα τηλεφωνα !! σε λιγα μονο λεπτα θα την εκοβαν την αναβαθμιση να ειστε σιγουροι.

Τωρα τι τελικα συμβαινει με αυτους που τους κολλαει τι WiFi οταν κανουν αναβαθμιση και δεν ειναι τρελλοι ουτε υπεβολικοι.

Οταν κανουμε αναβαθμιση περναει καινουργιο firmware στο modem με συνεπεια οταν αυτο εχει καποιο προβλημα που δεν ειναι αντιλιπτο κατα την λειτουργεια

η συγκεκριμενη κινηση (update) το τσεκαρει εαν πηγαν ολα καλα με το καινουργιο λογισμικο και εαν το βρει καπου χτυπημενο για να μην εχει προβλημα στο υπολοιπο κινητο το βγαζει εκτος (γκρι).

Τωρα για αυτους που ισχυριζονται οτι με ΟΤΑ τους το γκριζαρε εχουν και αυτη την εξηγηση οτι δηλαδη με τον ογκο που κατεβασαν απο WiFi αυτο εφτασε στα ορια του (ζεσταθηκε ας πουμε) και κατα τον ελεβγχο χτυπησε.

Συμβουλη για πολλους λογους....δδεν χρειαζεται να εχουμε το ασυρματο παντα ανοικτο γιατι μπαταρια καταναλωνει,μειωνεται ο χρονος ζωης του αλλα και το πιο σημαντικο για μενα παιρνουμε μεγαλυτερη δοση ακτινοβολιας ειδικα οταν ψαχνει διαρκως για διαθεσιμο δικτυο

Ελπιζω να διαφωτισα λιγο και να μην σας κουρασα

Φιλικα



#11   faith

faith

    iPH newbie

  • 22 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 06/10/2013 - 05:47

καποιες φορες μου βρισκει τα δικτυα αλλα δεν μπαινει ποτε στο wifi....και αυτο συμβαινει με διαφορα δικτυα οχι μονο σε ενα....δεν εχω καταφερει να δω τι γινετε παντως απο την μερα που εβαλα την νεα εκδοση ειμαι χωρις wifi...

 

 

 

στο φορουμ παντως τις μαμας εταιριας....βλεπω οτι παρα πολλοι εχουν το ιδιο προβλημα....

 

 

ελπιζω να δουμε τι γινετε.....


Τελευταία επεξεργασία από: faith, 06/10/2013 - 05:49


#12   Slaughter

Slaughter

    iPH Addict

  • 879 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6

Δημοσίευση 06/10/2013 - 09:50

Παιδια καλησπερα

αλοιμονο εαν με το update χαλαγαν τα τηλεφωνα !! σε λιγα μονο λεπτα θα την εκοβαν την αναβαθμιση να ειστε σιγουροι.

Τωρα τι τελικα συμβαινει με αυτους που τους κολλαει τι WiFi οταν κανουν αναβαθμιση και δεν ειναι τρελλοι ουτε υπεβολικοι.

Οταν κανουμε αναβαθμιση περναει καινουργιο firmware στο modem με συνεπεια οταν αυτο εχει καποιο προβλημα που δεν ειναι αντιλιπτο κατα την λειτουργεια

η συγκεκριμενη κινηση (update) το τσεκαρει εαν πηγαν ολα καλα με το καινουργιο λογισμικο και εαν το βρει καπου χτυπημενο για να μην εχει προβλημα στο υπολοιπο κινητο το βγαζει εκτος (γκρι).

Τωρα για αυτους που ισχυριζονται οτι με ΟΤΑ τους το γκριζαρε εχουν και αυτη την εξηγηση οτι δηλαδη με τον ογκο που κατεβασαν απο WiFi αυτο εφτασε στα ορια του (ζεσταθηκε ας πουμε) και κατα τον ελεβγχο χτυπησε.

Συμβουλη για πολλους λογους....δδεν χρειαζεται να εχουμε το ασυρματο παντα ανοικτο γιατι μπαταρια καταναλωνει,μειωνεται ο χρονος ζωης του αλλα και το πιο σημαντικο για μενα παιρνουμε μεγαλυτερη δοση ακτινοβολιας ειδικα οταν ψαχνει διαρκως για διαθεσιμο δικτυο

Ελπιζω να διαφωτισα λιγο και να μην σας κουρασα

Φιλικα

 

κοιτά ένα wifi που είναι στα όρια του θα σου κάνει θέματα κ στην έκδοση που είσαι. Δεν είναι τυχαίο οτι οι περισσότεροι δεν είχανε κανένα πρόβλημα πριν το update. όσο για το να το κλείνεις δεν νομίζω ότι είναι κάτι που χρειάζεται αφού κλείνει μόνο του μετά απο λίγο και επανέρχεται μόνο για να τσεκάρει για updates. ειδικά αν έχεις data ανοιχτά ανοίγει ακόμα πιο σπάνια. το 3gs που έχω σχεδόν 4 χρόνια με ανοιχτό wifi δεν είχε ποτέ πρόβλημα κ ακόμα είναι turbo.

 

το θέμα είναι ότι όλοι που έχουν θέμα είναι με 4s

 

https://discussions....tart=0&tstart=0

https://discussions....tart=0&tstart=0

https://discussions....tart=0&tstart=0



#13   Slaughter

Slaughter

    iPH Addict

  • 879 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6

Δημοσίευση 06/10/2013 - 10:04

Let me sum up my observations in this discussion.

 

 

Everyone having a problem in this discussion has the following problem:

 

  • All phone affected are IPhone 4s
  • All problems occured after the upgrade to iOS7
  • The issue we are experiencing is a greyed out WiFI button, which was not greyed out before.
  • We have tried all options advised by Apple to resolve this issue.
  • we are all unable to solve this problem ourselves constructively, although some of us have managed adhoc 'fixes' like hairdryers or using the fridge to 'cool off' the wifi chip.
  • Our iPhone 4s's  were operating without any noticable problems prior to the upgrade to iOS7

 

The above makes me to draw the following conclusion:

There is a clear pattern and these are obviously not individual cases. It appears the wifi chip of the iPhone 4s is being of a substandard quality and not being not fully compatible with the new iOS firmware which causes this problem. Also most of the beta testing over the past months was done using the iPhone 5 and not the iPhone 4 or iPhone 4s. Mostlikely because the 4 series were not part of the large scale testing Apple was not fully aware of this accelerated issue with the Wifi chip (when you do a Google search on "iPhone greyed out wifi" you see that this issue is not new, and you see the issue involves mostly the 4s ) But it seems iOS 7 pushed these weak and thus unreliable wifi chips just over the edge, causing them to overheat and thus to stop functioning alltogether.

 

Apple must be fully aware of this issue by now but they are incredibly silent in communicating with their in my estimation  'multiple thousands' of customers worldwide experiencing this problem. Apple only sticks by claiming the upgrade to iOS7 is "at your own risk" (that's what I was told) and sticking to the warranty period

(I bought my iPhone in Aug 2012, so am out of Apple warranty)

 

I feel that Apple should take their responsibility and help her customers in solving this quality issue.

As customers in good faith we bought this product (I paid some €600) having trust in Apple and in the faith the quality would be such that we could use it -with good care of course- for at least 2, 3 or even 4 years.

 

But unknown to her trusting consumers Apple created a product using a faulty wifi chip (hence the overheating issues which can eventually lead to failure)

As result of this us, we, customers are now stuck with an unusuable iPhone for which we paid plenty of money.

 

( One thing I am sure of, if Apple would be a car manufacturer or an airplane manufacturer they would never get away with this, and would be forced to do a recall)

 

 

My message to Apple:

It is now time to act. Taking responsiblilty never hurts (even if you for some reason feel you are not fully to blame) It gives you credit. And credit gives you loyal customers.

 

Thank you.



#14   Slaughter

Slaughter

    iPH Addict

  • 879 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6

Δημοσίευση 07/10/2013 - 10:00

Και συνεχίζω από το official forum

 

Took our broken iPhone 4s into the Apple Store today and they immeidately replaced the phone for free (even though the phone was out of warranty) because the issue is an incompatibility between the WiFi / Bluetooth firmware of some phones and iOS 7. Confirmed my suspicion that this is a software issue, but not one they've solved yet so for now they are replacing phones. The Apple Store Genius Bar person I spoke with had replaced several phones with the exact same issue. He didn't have any information on when an iOS 7 fix was coming. So if you have this problem get the phone replaced for free - in our case none of the workarounds listed worked. Now if only Apple would acknowledge the problem publicly... a small percentage of millions of devices is still a lot of people.



#15   Slaughter

Slaughter

    iPH Addict

  • 879 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6

Δημοσίευση 07/10/2013 - 10:09

αυτοί που έχετε πρόβλημα μπορείτε να δείτε πότε φτιάχτηκε το κινητό σας για να δούμε αν είναι κάποια παρτίδα που έχει το θέμα?

μπορείτε να δείτε πότε φτιάχτηκε σε αυτό το link



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες