Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * - - 2 ψήφοι

γραμμωση σωματος


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
108 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#31   Livas

Livas

    iPH Member

  • 247 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:livas26

Δημοσίευση 04/10/2013 - 12:52

Βασικα, τα λεει πολυ καλα ο livas. Ωστοσο δεν χρειαζεται να εισαι τοσο προγραμματισμενος. Στην φαση που εισαι αρκει να ακους το σωμα σου και να προσεξεις οτι υπαρχουν μερικες τροφες (συστατικα τροφων) που το ξεγελανε και το κανουν να ζηταει ενω δεν χρειαζεται.. Οπως λεει ο livas αυτες ειναι η ζαχαρη και το αλευρι (εγω θα προσθετα και το ολικης. Εμενα τουλαχιστον μου κανει κακο). Αν αποφυγεις αυτες τις τροφες το σωμα σου θα σε παει οπως πρεπει για το συγκεκριμενο προπονητικο ερεθισμα στο οποιο το υποβαλλεις !

πολυ σωστη παρατήρηση που το παρέλειψα παραπάνω είναι να μάθεις να ακούς το σωμα σου.....

επίση μπορείς να βάλεις και ταχινι η και φυστικο βούτυρο....
έχουν καθαρές θερμίδες και θα σε βοηθήσει να βάλεις κιλά....

:-)





Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#32   ntnskrds

ntnskrds

    iPH Elite Poster

  • 2.334 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:ntnskrds

Δημοσίευση 04/10/2013 - 14:21

πολυ σωστη παρατήρηση που το παρέλειψα παραπάνω είναι να μάθεις να ακούς το σωμα σου.....

επίση μπορείς να βάλεις και ταχινι η και φυστικο βούτυρο....
έχουν καθαρές θερμίδες και θα σε βοηθήσει να βάλεις κιλά....

:-)

Βασικα, αν σε ενδιαφερει να μην εχεις λιπος πανω σου (πχ για γραμμωση η για αθληματα σαν την ποδηλασια που μετραει το δυναμη/βαρος) πρεπει να παιρνεις ενεργεια αλλα με χαμηλο γλυκαιμικο δεικτη πριν/μετα/κατα την προπονηση για να μην κοπεις  και να μπορεσεις να την βγαλεις στην ενταση που πρεπει. Εχει κατι παστελια με μελι στο lidl αλλο πραγμα ! Με ενα τετοιο κανω 80χλμ ποδηλατο ! Τρωω αλλο ενα και γυριζω πισω ! Επισης τα κασιους (ωμα και χωρις αλατι) ειναι φοβερα ...

Παιρνεις την ενεργεια που χρειαζεσαι χωρις να διευκολυνουν στην συσσωρευση λιπους .



#33   Livas

Livas

    iPH Member

  • 247 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:livas26

Δημοσίευση 04/10/2013 - 14:30

Βασικα, αν σε ενδιαφερει να μην εχεις λιπος πανω σου (πχ για γραμμωση η για αθληματα σαν την ποδηλασια που μετραει το δυναμη/βαρος) πρεπει να παιρνεις ενεργεια αλλα με χαμηλο γλυκαιμικο δεικτη πριν/μετα/κατα την προπονηση για να μην κοπεις και να μπορεσεις να την βγαλεις στην ενταση που πρεπει. Εχει κατι παστελια με μελι στο lidl αλλο πραγμα ! Με ενα τετοιο κανω 80χλμ ποδηλατο ! Τρωω αλλο ενα και γυριζω πισω ! Επισης τα κασιους (ωμα και χωρις αλατι) ειναι φοβερα ...
Παιρνεις την ενεργεια που χρειαζεσαι χωρις να διευκολυνουν στην συσσωρευση λιπους .

σωστός....
αλλα τουλάχιστον για τα βάρη (bodybuilding) για μετα προπόνηση θες ενα ρόφημα ας πουμε με υψηλό γλυκαιμικο δείκτη (οπως μελι. δεξτροζη/γλυκοζη) μαζι με πρωτεΐνη για να γινει γρήγορη αφοσίωση στον οργανισμό και μετα από καμια ωρα περίπου θες κατι με σύνθετο υδατανθρακα και μεσαιο η χαμηλο γλυκαιμικο δείκτη για να φέρεις την ινσουλίνη στα ισα της...

αυτό παλι ειναι για ψιλο ογκο γιατί οσο να ναι αυτες οι τροφες κρατάνε υγρα και σε δειχνουν θολό...




#34   arma1

arma1

    iPH Contributor

  • 1.414 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5

Δημοσίευση 04/10/2013 - 15:26

συμφωνω σε πολλα απο τα παραπανω που διαβασα αλλα οχι σε ενα, αυτο με την κρεατινη, δεν χρειαζετε να παρει συμπληρωμα κρεατινης και να μη παρει ποτε (αποψη μου), αυτα απο εμενα καλη συνεχεια   :)



#35   tzigis

tzigis

    iPH Addict

  • 663 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 04/10/2013 - 16:02

Πήγαινε και καμιά βόλτα σε κάνα ενδοκρινολογο πριν τα κάνεις όλα αυτά...Γιατί τώρα πρόσεξα ότι είσαι 58 κιλά με 1.74 ύψος...
Καλά και σωστά στα λέει ο livas παραπάνω, μα η αναλογίες που αναφέρεις είναι δυσανάλογες, είσαι 58κιλα φίλος και ίσως να θέλεις έλεγχο πιο προσεκτικό...

#36   likehouse

likehouse

    iPH Member

  • 327 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 04/10/2013 - 16:19

Θα το προσεξω...ευχαριστω παντως στον liva και στους υπολοιπους που βοηθησαν... για αρχη θα δοκιμασω ετσι οπως τα λεει το παιδι μετα βλεπουμε..



#37   tzigis

tzigis

    iPH Addict

  • 663 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 04/10/2013 - 16:21

Livas Ρέ man πολλά τα κιλά που έχεις βάλει στόχο.
Θα είσαι αργός πολύ αν με καταλαβαίνεις.
Πέρασα από το τριπ των κιλών και του όγκου και γύρισα πίσω γρήγορα
Στα 43 χρόνια μου κατάλαβα ότι η αναλογία κιλού και κάτι αν πόντο ύψους με λιγότερο από 10με 15 τοις εκατό λίπος είναι αρκετά καλά...
Και γιατί κρεατινη... Μας νερουλιαζει τους μύες δίνει πλασματικό ογκο και στην τελική κάνει κακό στην καρδιά.. (φαινόμενο μεγάλοκαρδιας)
Μην με παρεξηγήσεις είμαι και εγώ του χώρου παιδί...

#38   tzigis

tzigis

    iPH Addict

  • 663 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 04/10/2013 - 16:26

Likehouse Κάνε κάνα έλεγχο πρώτα δεν είναι κακό... Θα έχεις πιο καλές πληροφορίες για τον σώμα σου και δεν κοστίζει πολλα

Τελευταία επεξεργασία από: tzigis, 04/10/2013 - 16:29


#39   Livas

Livas

    iPH Member

  • 247 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:livas26

Δημοσίευση 04/10/2013 - 16:38

Livas Ρέ man πολλά τα κιλά που έχεις βάλει στόχο.
Θα είσαι αργός πολύ αν με καταλαβαίνεις.
Πέρασα από το τριπ των κιλών και του όγκου και γύρισα πίσω γρήγορα
Στα 43 χρόνια μου κατάλαβα ότι η αναλογία κιλού και κάτι αν πόντο ύψους με λιγότερο από 10με 15 τοις εκατό λίπος είναι αρκετά καλά...
Και γιατί κρεατινη... Μας νερουλιαζει τους μύες δίνει πλασματικό ογκο και στην τελική κάνει κακό στην καρδιά.. (φαινόμενο μεγάλοκαρδιας)
Μην με παρεξηγήσεις είμαι και εγώ του χώρου παιδί...

σε καταλαβαίνω πως το εννοείς και δεν έχεις άδικο....
αλλα μαρεσει ο όγκος....
:-P
η κρεατινη έτσι κι αλλιώς ψεύτικο ογκο δίνει....
δουλεύει με κατακράτηση υγρών στους μύες....
μόλις σταματήσεις την χορηγία ξεφουσκωνεις... ένα + το κερδίζεις όσο να ναι κυρίως από τον ψυχολογικό παράγοντα γιατί λες στον εαυτο σου παίρνω αυτό με κάνει πιο δυνατό.... και χτυπας προπονήσεις δυνατές..
:-P :-)

για γραμμωση πότε δεν το κοίταξα να ασχοληθώ... πάντα κανα μήνα πριν καλοκαίρι για να ξεθολωμα λίγο..
δεν έχω μετρηθεί πότε αλλά από λιπος περίπου ήμουν το πιο λίγο 15με18...
τώρα έχω σίγουρα 25
:)

#40   tzigis

tzigis

    iPH Addict

  • 663 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 04/10/2013 - 17:01

Φίλος εγώ λίγο καιρό τώρα το έχω ρίξει στα βότανα.. (μη γελάσεις αν δεν δοκιμασεις)
Βράσε τριβολια και πιες (θα το βρεις στα βοτανα) και θα πάθεις πλάκα από ένταση και διάρκεια.... Googlaρετο και αν δεν το βρεις στείλε πμ να σου στείλω συνταγη...

#41   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10.183 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 04/10/2013 - 17:49

Τι οργάνωση είναι αυτή ρε παιδιά?? χα χα. 

 

Προσωπικά ξεκίνησα πριν μια εβδομάδα γυμναστήριο διότι έχω κάνει κοιλίτσα. 

 

1.77 ύψος και 81,3 κιλά με ποσοστό λίπους στο 25% (αρκετό το ξέρω). 

 

Προσωπικά δεν έτρωγα σωστά, έτρωγα μια φορά την μέρα (μεσημέρι) και από τότε τίποτα άλλο. 

 

Θα το πάω χωρίς να πάρω τίποτα και βλέπω πως θα εξελιχθεί το σώμα μου. 


Once You Go Mac You Never Go Back

#42   tzigis

tzigis

    iPH Addict

  • 663 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 04/10/2013 - 17:58

Μόνο και μόνο που ξεκίνησες να γυμνάζεσαι φτάνει jimmako..
Με σωστή άσκηση όλα έρχονται σιγά σιγά...

#43   ntnskrds

ntnskrds

    iPH Elite Poster

  • 2.334 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:ntnskrds

Δημοσίευση 04/10/2013 - 18:01

Τι οργάνωση είναι αυτή ρε παιδιά?? χα χα. 

 

Προσωπικά ξεκίνησα πριν μια εβδομάδα γυμναστήριο διότι έχω κάνει κοιλίτσα. 

 

1.77 ύψος και 81,3 κιλά με ποσοστό λίπους στο 25% (αρκετό το ξέρω). 

 

Προσωπικά δεν έτρωγα σωστά, έτρωγα μια φορά την μέρα (μεσημέρι) και από τότε τίποτα άλλο. 

 

Θα το πάω χωρίς να πάρω τίποτα και βλέπω πως θα εξελιχθεί το σώμα μου. 

Βασικα, φιλε  jimmako το σωμα μας ειναι το καλυτερο εργαλειο που εχουμε. Κλασεις ανωτερο απο καθε ios και καθε android κολοκυθι ...Και πρεπει να το φροντιζουμε περισσοτερο απο οτι φροντιζουμε τις συσκευες.. Μας ανταμειβει με μοναδικο τροπο. Οταν ειναι υγειες, καθαρο και δυνατο αισθανεσαι υπεροχα, γεματος ενεργεια και ορεξη για οτιδηποτε 



#44   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10.183 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 04/10/2013 - 18:04

Βασικα, φιλε  jimmako το σωμα μας ειναι το καλυτερο εργαλειο που εχουμε. Κλασεις ανωτερο απο καθε ios και καθε android κολοκυθι ...Και πρεπει να το φροντιζουμε περισσοτερο απο οτι φροντιζουμε τις συσκευες.. Μας ανταμειβει με μοναδικο τροπο. Οταν ειναι υγειες, καθαρο και δυνατο αισθανεσαι υπεροχα, γεματος ενεργεια και ορεξη για οτιδηποτε 

Ισχύει Αντώνη και ήμουν άτομο που μέχρι τα 20 έπαιζα μπάλα ερασιτεχνικά αλλά με δυνατές προπονήσεις και δεν πήγαινα για πλάκα, μετά όμως με σπουδές δουλειά κτλ το άφησα το σώμα και με άφησε φυσικά. 

 

Λόγω όμως ότι οι καλοί μας πολιτικοί έφεραν την Ελλάδα σε τέτοια κατάσταση και τώρα έχω πια αρκετό χρόνο ( χα χα χα χα) είπα να ασχοληθώ πάλι με τον εαυτό μου. 


Once You Go Mac You Never Go Back

#45   tzigis

tzigis

    iPH Addict

  • 663 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 04/10/2013 - 19:26

Η κρίση φτιάχνει κοιλιακούς λέμε...

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 2

0 μέλη, 2 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες