Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

ssd σε imac 27 mid 2011 i5 3,1


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
33 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   cyiannis

cyiannis

    iPH newbie

  • 25 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 08/10/2013 - 11:24

εχω ενα imac 27 mid 2011  i5 3,1 GHz και θελω να βαλω 1 ssd παραλληλα με τον δικο του δισκο τι χρειαζομαι για να το κανω π.χ. καλωδια η καποια βαση επισης πια αυτοκολλητα να αγορασω για την οθονη και καποιο βιντεο που να με καθοδηγιση,

και μετα την τοποθετηση αν χρειαζεται να του κανω και κατι αλλο?

εχω καποιες γνωσεις ωστε να το κανω μονος μου και δεν εχω εγγυηση αλλα νομιζω οτι ειναι πολλα τα χρηματα που μου ζηταει η apple + τα μεταφορικα



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   iAkis

iAkis

    iPH User

  • 178 μηνύματα
  • Twitter:@Akispapazoglou
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 08/10/2013 - 13:44



#3   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10.183 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 08/10/2013 - 13:47

Καλησπέρα και καλώς ήρθες στην κοινότητα μας. Αν όπως λες ότι πιάνουν τα χέρια σου δεν θα δυσκολευτείς ιδιαίτερα. 

 

Για μεγαλύτερη σιγουριά θα πάρεις το παρακάτω kit από την OWC. 

 

http://eshop.macsale...C/DIYIM27SSD11/

 

Στο site τους θα βρεις οδηγίες και βίντεο για το πως θα το κάνεις ακριβώς. 


Τελευταία επεξεργασία από: jimmakos, 08/10/2013 - 13:48

Once You Go Mac You Never Go Back

#4   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10.183 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 08/10/2013 - 13:49

Κι εδώ σου παραθέτω το βίντεο πως θα το κάνεις ακριβώς για να έχεις και τους 2 δίσκους μέσα. 

 


Once You Go Mac You Never Go Back

#5   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10.183 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 08/10/2013 - 13:50

Άκη μπορεί να κρατήσει και τους 2 δίσκους μέσα στο μοντέλο που έχει και δεν χρειάζεται να βγάλει το SuperDrive. 


Once You Go Mac You Never Go Back

#6   MarkKnopfler

MarkKnopfler

    iPH Intergalactic Leader

  • 16.726 μηνύματα
  • Twitter:@Fmiggas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:markknopfler

Δημοσίευση 08/10/2013 - 13:54

Άκη μπορεί να κρατήσει και τους 2 δίσκους μέσα στο μοντέλο που έχει και δεν χρειάζεται να βγάλει το SuperDrive. 

+ ότι βγάζει την οθόνη αέρα πατέρα δε δείχνει τίποτα...Λες και είναι αυτοκόλλητη..:D


Αναρτημένη εικόνα


#7   cyiannis

cyiannis

    iPH newbie

  • 25 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 09/10/2013 - 08:40

ευχαριστω πολυ
εχω μια ερωτηση το imac εχει 1 hdd 1tera 3,5 ισως θα πρεπει να τον αντικαταστησω γιατι νομιζω οτι δεν δουλεύει καλα

τη δισκο να βαλο 2,5 3,5 και πιο δισκο να βαλω??



#8 Guest_Glousic_*

Guest_Glousic_*

Δημοσίευση 09/10/2013 - 08:55

λοιπον.... κατι σημαντικο... το free sata socket ειναι sata 2!!!!!!!!! Δε θα κουμπωσεις τον ssd στο sata 2!!!!!!!!! Στο free sata 2 socket επανω στη μητρικη θα βάλεις το dvd drive και σε αυτό το νέο που ελευθερώθηκε κα8ι είναι sata 3, θα κοθμπώσεις τον ssd!!! Got it??



#9 Guest_Glousic_*

Guest_Glousic_*

Δημοσίευση 09/10/2013 - 09:02

Eπίσης... δεν ξέρω αν το δειχνουν τα βιντεακια αλλα όταν θα ξανακουμπώσεις τη μητρικη να συνδέσεις διαφορα στις θυρες από πισω για να μεινουν απόλυτα ευθηγραμισμένες με το case!!



#10   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10.183 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 09/10/2013 - 10:09

ευχαριστω πολυ
εχω μια ερωτηση το imac εχει 1 hdd 1tera 3,5 ισως θα πρεπει να τον αντικαταστησω γιατι νομιζω οτι δεν δουλεύει καλα

τη δισκο να βαλο 2,5 3,5 και πιο δισκο να βαλω??

Έχεις τρέξει Apple Hardware test και σου έβγαλε πρόβλημα? Διότι τώρα που θα βάλεις τον ssd θα τον έχεις για αποθηκευτικό χώρο και με ένα format λογικά θα είναι μια χαρά.


Once You Go Mac You Never Go Back

#11   cyiannis

cyiannis

    iPH newbie

  • 25 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 09/10/2013 - 16:02

οχι (Apple Hardware test) πως το τρεχεις?



#12   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10.183 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 10/10/2013 - 18:11

οχι (Apple Hardware test) πως το τρεχεις?

Κατά την εκκίνηση του υπολογιστή έχεις πατημένο το D


Once You Go Mac You Never Go Back

#13   darklordvader77

darklordvader77

    iPH Contributor

  • 1.117 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • GameCenter:darklordvader77

Δημοσίευση 10/10/2013 - 21:18



λοιπον.... κατι σημαντικο... το free sata socket ειναι sata 2!!!!!!!!! Δε θα κουμπωσεις τον ssd στο sata 2!!!!!!!!! Στο free sata 2 socket επανω στη μητρικη θα βάλεις το dvd drive και σε αυτό το νέο που ελευθερώθηκε κα8ι είναι sata 3, θα κοθμπώσεις τον ssd!!! Got it??

 

Σε ποιό μηχάνημα και έτους αναφέρεσαι?? Αλλάζει από μηχάνημα σε μηχάνημα.. μη παραπληροφορείτε τον κόσμο ρε παιδιά...

 

Εγω π.χ. πως έχω στο Free Sata αυτό:

 

2013-10-10101254pm_zps18725b7f.jpg

 

 

Και στο dvd-drive sata αυτο:

 

2013-10-10101247pm_zps4c7a5012.jpg

 

 

???  :huh:



#14   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10.183 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 10/10/2013 - 21:21

 

Σε ποιό μηχάνημα και έτους αναφέρεσαι?? Αλλάζει από μηχάνημα σε μηχάνημα.. μη παραπληροφορείτε τον κόσμο ρε παιδιά...

 

Εγω π.χ. πως έχω στο Free Sata αυτό:

 

2013-10-10101254pm_zps18725b7f.jpg

 

 

Και στο dvd-drive sata αυτο:

 

2013-10-10101247pm_zps4c7a5012.jpg

 

 

:huh:  :huh:

 

Προφανώς ο φίλος εννοεί ακριβώς αυτό που παρέθεσες. Η δίαυλος στον σκληρό σου είναι sata 3 (6GIGABIT), ενώ στο dvd είναι Sata 2 (3GIGABIT) και του λέει τον ssd να τον κουμπώσει στην θέση του υπάρχοντα σκληρού. 

 

Άσχετα που όπως είπα και παραπάνω ο φίλος μπορεί να βάλει ssd δίσκο χωρίς να βγάλει τίποτα από μέσα. 


Once You Go Mac You Never Go Back

#15   darklordvader77

darklordvader77

    iPH Contributor

  • 1.117 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • GameCenter:darklordvader77

Δημοσίευση 10/10/2013 - 21:39

Προφανώς ο φίλος εννοεί ακριβώς αυτό που παρέθεσες. Η δίαυλος στον σκληρό σου είναι sata 3 (6GIGABIT), ενώ στο dvd είναι Sata 2 (3GIGABIT) και του λέει τον ssd να τον κουμπώσει στην θέση του υπάρχοντα σκληρού. 

 

Άσχετα που όπως είπα και παραπάνω ο φίλος μπορεί να βάλει ssd δίσκο χωρίς να βγάλει τίποτα από μέσα. 

 

 

jimmako μου ο συνφορουμίτης λέει το ακριβώς αντίθετο:

 

 

λοιπον.... κατι σημαντικο... το free sata socket ειναι sata 2!!!!!!!!! Δε θα κουμπωσεις τον ssd στο sata 2!!!!!!!!! Στο free sata 2 socket επανω στη μητρικη θα βάλεις το dvd drive και σε αυτό το νέο που ελευθερώθηκε κα8ι είναι sata 3, θα κοθμπώσεις τον ssd!!! Got it??

Σε Bold έβαλα τα σημεία που διαφωνώ.

 

(αν δε με απατάνε τα μάτια μου γιατι ειμαι και χώμα λόγω πολλής δουλειάς σήμερα :P )

 

Free Data Socket σύμφωνα με  τον Glousic=Sata2, δικό μου με βάση το Screenshot=Sata3. Ξαναλέω πως κρατώ μια επιφύλαξη διότι διαφοροποιούνται αυτά ανάλογα το μηχάνημα,revision,χρονολογία.. πολλά π.χ. Macbook Pro είχαν όντως Sata2+3 και δεν άλλαζε αυτό μιας και ήταν απ τα πρώτα revisions και έπειτα βγήκαν πάλι με Sata2+3 και ξεκλείδωνε με το επίσημο EFI Update, κ.ο.κ. και για μερικά iMac.

 

Καλα πέρα απ αυτό, εννοείται πως καλό να μή το βγάλει ο topic starter τον αρχικό μηχανικό δίσκο (εφόσον δεν εχει πρόβλημα) ειδάλλως θα χρειαστεί ειδικό δίσκο+καλωδιάκι temp sensor ή Software λύση τύπου Smart Fan Control για να μη σβουρίζουν τα ανεμιστήρια ανεξέλεγχτα. Με άλλα λόγια συμφωνώ μαζί σου σε αυτό το θέμα-ίδια γνώμη έχω και γω. :)

 

Και για να σε συμπληρώσω, μπορεί τέλος αν δε βγάλει τίποτα να τον κάνει και Fusion (ssd+hdd) μέσω Terminal πριν εγκαταστήσει το λειτουργικό!! :D

 

p.s. Το 1ο Screenshot που χω παραθέσει είναι απ το Free Sata port, όχι απ τον σκληρό δίσκο αν το κοιτάξεις καλύτερα. :) Είναι 2 γραμμούλες πάνω το δικό του Port.


Τελευταία επεξεργασία από: darklordvader77, 10/10/2013 - 21:46


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες