Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία

Objective-C Greek eBook?


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
15 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   iPodTouchPro

iPodTouchPro

    iPH Elite Poster

  • 3.187 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 18/12/2009 - 19:52

Παιδιά μήπως ξέρετε κάποιο Ελληνικό ηλεκτρονικό βιβλίο για Objective-C?

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   DaKnOb

DaKnOb

    iPH Contributor

  • 1.336 μηνύματα
  • Twitter:@DaKnObCS
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • GameCenter:DaKnObCS

Δημοσίευση 23/04/2010 - 18:59

Δεν υπάρχουν στα Ελληνικά δυστυχώς...

#3   ababapanos

ababapanos

    iPH Contributor

  • 1.699 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 14/06/2011 - 00:35

καιρός ειναι να ασχοληθεί κάποιος και να φτιάξουν ενα Ελληνικό βιβλίο για objective-c. πιστεύω θα το αγόραζαν παρα πολλοί..

#4   dream21

dream21

    iPH Hero

  • 3.897 μηνύματα
  • Twitter:@dream2100
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:iPhonegr

Δημοσίευση 14/06/2011 - 14:51

καιρός ειναι να ασχοληθεί κάποιος και να φτιάξουν ενα Ελληνικό βιβλίο για objective-c. πιστεύω θα το αγόραζαν παρα πολλοί..

μπα κανενας δεν θα αγοραζε απο τι στιγμη που υπαρχουν τα αγγλικα 8)

#5   ababapanos

ababapanos

    iPH Contributor

  • 1.699 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 14/06/2011 - 15:07

νομιζω δεν ξερουν ολλοι σουπερ Αγγλικα οπως εσυ φιλε

#6   Jimmy96

Jimmy96

    iPH Enthousiast

  • 483 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:Jimmy1996

Δημοσίευση 14/06/2011 - 15:10

νομιζω δεν ξερουν ολλοι σουπερ Αγγλικα οπως εσυ φιλε

+1

#7   dream21

dream21

    iPH Hero

  • 3.897 μηνύματα
  • Twitter:@dream2100
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:iPhonegr

Δημοσίευση 14/06/2011 - 17:17

νομιζω δεν ξερουν ολλοι σουπερ Αγγλικα οπως εσυ φιλε



Δεν χρειάζετε να ξέρεις τέλεια αγγλικά φίλε μου

#8   ababapanos

ababapanos

    iPH Contributor

  • 1.699 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 14/06/2011 - 17:24

Δεν χρειάζετε να ξέρεις τέλεια αγγλικά φίλε μου


μπορείς να μου το εξηγήσεις αυτό? δηλαδή χωρίς να ξέρω πολύ καλά Αγγλικά θα παρω ενα βιβλίο για objective-c που θα ειναι γραμμένο στα Αγγλικά και θα μάθω?
και εντάξει πες οτι θα είμαι συνεχώς με ενα λεξικό δίπλα να βρίσκω άγνωστες λέξεις υπαρχουν τεχνολογικοί οροι και τοσα αλλα που χρειάζονται για να μάθεις μια γλώσσα προγραμματισμού που δεν νομιζω να ειναι εύκολο για κάποιον που δεν γνωρίζει άριστα Αγγλικά

#9   dream21

dream21

    iPH Hero

  • 3.897 μηνύματα
  • Twitter:@dream2100
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:iPhonegr

Δημοσίευση 14/06/2011 - 17:40

μπορείς να μου το εξηγήσεις αυτό? δηλαδή χωρίς να ξέρω πολύ καλά Αγγλικά θα παρω ενα βιβλίο για objective-c που θα ειναι γραμμένο στα Αγγλικά και θα μάθω?
και εντάξει πες οτι θα είμαι συνεχώς με ενα λεξικό δίπλα να βρίσκω άγνωστες λέξεις υπαρχουν τεχνολογικοί οροι και τοσα αλλα που χρειάζονται για να μάθεις μια γλώσσα προγραμματισμού που δεν νομιζω να ειναι εύκολο για κάποιον που δεν γνωρίζει άριστα Αγγλικά


Καλύτερα αγγλικά με ενα λεξικό δίπλα και με γνωσεις εαν έχεις 3 κανονικής αγγλικα παρά ελληνικό βιβλίο από το οποίο δεν θα μάθεις ποτέ μα ποτέ τίποτα.Όποιος κατάλαβε ,κατάλαβε :rolleyes:

#10   MihalisTsoukalos

MihalisTsoukalos

    iPH User

  • 136 μηνύματα
  • Twitter:@mactsouk
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad mini

Δημοσίευση 15/06/2011 - 06:43

Επειδή οι σχετικές πληροφορίες που υπάρχουν στο Internet είναι κατά βάση στα Αγγλικά, είναι καλύτερα να παιδευτείς λίγο στην αρχή να συνηθίσεις την ορολογία.
Άσε που τα νέα βιβλία βγαίνουν στα Αγγλικά, οπότε αν περιμένεις να βγει κάτι μεταφρασμένο στα Ελληνικά είτε θα περιμένεις πολύ ή και δεν θα βγει ποτέ.

φιλικά,

#11   PetrosDeme

PetrosDeme

    iPH User

  • 155 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 29/06/2011 - 09:42

Ένα πολύ καλό και κατανοητό βιβλίο που με βπήθησε πολύ και με αυτό έμαθα Objective-C είναι το Programming in Objective-C από τις εκδόσεις Addison Wesley.

#12   tasulm

tasulm

    iPH Addict

  • 673 μηνύματα
  • Twitter:@tasulm
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad mini
  • GameCenter:tasulm

Δημοσίευση 29/06/2011 - 12:47

ρε παιδιά,

Γενικά μιλώντας τώρα και όχι για iOS συγκεκριμένα.
Γιατί είναι τόσο δύσκολα/μπερδεμένα τα πράγματα γύρω απο τον προγραμματισμό? και εξηγούμαι:

1) Γιατί υπάρχουν 1238752 διαφορετικές γλώσσες και άλλες τόσες παραλαγές τους? γιατι όχι ας πούμε 3-4 όπως πχ τα λειτουργικά για υπολογιστές?
2) Για να προλάβω εύκολες απαντήσεις στο 1 που έχω διαβάσει ήδη: Γιατί κάθε μια απο τις τόσες γλώσσες έχει αλλού πλεονεκτήματα και αλλού μειονεκτήματα? Γιατί δεν εξαλείφονται με τα χρόνια?
3) Για να προλάβω εύκολες απαντήσεις στο 2 που έχω διαβάσει ήδη: Αφού είναι "δύσκολο" να γίνουν αλλαγές λόγω της αρχικής δομής/φύσης της γλώσσας, γιατί δεν ξεκινάνε να στήσουν μια νέα γλώσσα απο την αρχή που να λύνει τα σημαντικότερα "θέματα"?
4) Γιατί είναι τόσο δύσκολο για κάποιον που θέλει να ασχοληθεί ξεκινώντας απο το μηδέν, να βρεί με ποιά γλώσσα πρέπει να ασχοληθεί?

Επειδή με ενδιαφέρει να ασχοληθώ με τον προγραμματισμό και ξέρω κάποια πολύ βασικά πράγματα απο C++ και visual basic,αν υπάρχει κάποια πηγή/βιβλίο που να απαντάει με επιχειρήματα στα παραπάνω, θα το εκτιμούσα (και τη γνώμη σας φυσικά!)

btw επειδή έχω σχηματίσει θετική γνώμη για τη java, θα ήθελα και τη γνώμη σας πάνω σε αυτή (αν και απο οτι έχω καταλάβει δεν βρίσκει εφαρμογή στο iOS)

#13   PetrosDeme

PetrosDeme

    iPH User

  • 155 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 29/06/2011 - 13:05

Φίλε taslum καλημέρα. Είμαι 14 ετών και αχολούμαι με προγραμματισμό σε Objective-C για iOS εδώ και περίπου ένα χρόνο. (αν θές να δείς ένα δείγμα της δουλειάς μου κατέβασε την εφαρμογή Acculoc) από το app store) από την έκτη δημοτικού ξεκίνησα να μαθαίνω με την βοήθεια και την υπστήριξη του πατέρα μου visual basic. Νομίζω από την μικρή μου εμπειρία οτι για έναν άνθρωπο που δεν έχει ξαναασχοληθεί με προγραμματισμό είναι καλύτερα να ξεκινήσει από visual basic και μετά να προχωρήσει σε άλλες γλώσσες όπως η C++ η C και η Objective-C. Εγώ αυτό έκανα και με βοήθησε πολύ γιατί μέσα από την visual basic έμαθα τις βασικές αρχές του προγραμματισμού.

#14   Cretan1986

Cretan1986

    iPH newbie

  • 8 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 07/08/2011 - 13:22

Αυτό είναι το πρώτο post, ελπίζω να είναι και μια καλή αρχή :rolleyes:

1) Γιατί υπάρχουν 1238752 διαφορετικές γλώσσες και άλλες τόσες παραλαγές τους? γιατι όχι ας πούμε 3-4 όπως πχ τα λειτουργικά για υπολογιστές?

Κάθε γλώσσα προγραμματισμού έχει ένα συγκεκριμένο σκοπό. Για παράδειγμα η γλώσσα PHP χρησιμοποιείται για το web, είναι server side, που σημαίνει πως ο κώδικας εκτελείται από ένα server και στέλνει τα αποτέλεσμα στον browser του χρήστη. Από την άλλη είναι η γλώσσα Javascript, η οποία χρησιμοποιείται κυρίως για client side scripting, και ουσιαστικά διαχειρίζεται την αλληλεπίδραση του χρήστη με μια ιστοσελίδα. Λόγο της πληθώρας των αναγκών υπάρχουν και διαφορετικές γλώσσες. Για παράδειγμα δε μπορώ να χρησιμοποιήσω PHP για να δημιουργήσω μια εφαρμογή για mac, linux ή windows.

2) Για να προλάβω εύκολες απαντήσεις στο 1 που έχω διαβάσει ήδη: Γιατί κάθε μια απο τις τόσες γλώσσες έχει αλλού πλεονεκτήματα και αλλού μειονεκτήματα? Γιατί δεν εξαλείφονται με τα χρόνια?

Λύσεις υπάρχουν στα μειονεκτήματα σε κάθε νέα έκδοση της γλώσσας, για αυτό ούτως ή άλλως υπάρχουν και νέες εκδόσεις, για βελτιστοποίηση και προσθήκη νέων χαρακτηριστικών. Παρόλα αυτά οι ανάγκες των χρηστών και οι νέες τεχνολογίες δεν παραμένουν στάσιμες με αποτέλεσμα, συνέχεια να προκύπτουν νέα "πρέπει" για κάθε γλώσσα.

4) Γιατί είναι τόσο δύσκολο για κάποιον που θέλει να ασχοληθεί ξεκινώντας απο το μηδέν, να βρεί με ποιά γλώσσα πρέπει να ασχοληθεί?

Εξαρτάται με τι θέλεις να ασχοληθείς, όπως έγραψα πιο πάνω για κάθε τομέα υπάρχει-ουν και συγκεκριμένες γλώσσες. Θες να ασχοληθείς με ανάπτυξη διαδικτυακών εφαρμογών; Εφαρμογές για windows, mac ή linux; Εφαρμοφές για κινητά; Ανάλογα με το ενδιαφέρον σου. Στο παρακάτω link μπορείς να δεις διάφορες γλώσσες και το σκοπό για τον οποίο μπορείς να τις χρησιμοποιήσεις. Αν θέλεις κάτι πολύ συγκεκριμένο και δεν μπορείς να το βρεις ή δεν μπορείς να αποφασίσεις ρώτησε να σου απαντήσουμε. http://en.wikipedia....mming_languages

#15   LegalRadiationTeam2

LegalRadiationTeam2

    iPH Member

  • 233 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 09/08/2011 - 16:04

Παιδιά δεν επιθυμώ να προσβάλλω κανέναν αλλά πως είναι δυνατόν να μην γνωρίζετε πολύ καλά αγγλικά με το αντικείμενο που πάτε να "μπλέξετε"?
Αν δεν έτυχε να σας χρειαστούν μέχρι τώρα, σίγουρα θα σας χρειαστούν για να πάτε ένα βήμα παραπέρα. Τα ξενόγλωσσα βιβλία - όπως ανέφερε και κάποιος εδώ - είναι κλάσεις ανώτερα από τα ελληνικά και τα βρίσκεις και σε εκπληκτικές τιμές σε γνωστά sites.

Με κάθε σεβασμό προς όλους τους συνομιλητές
s

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες