Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Εξωτερικός σκληρός δίσκος με wifi


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
16 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   prophil

prophil

    iPH Contributor

  • 1.193 μηνύματα
  • Twitter:@prophil
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad 4

Δημοσίευση 21/10/2013 - 21:32

Παιδιά καλησπέρα.,

 

είμαι νέος κάτοχος ενός ipad 16GB και αντιμετωπίζω πρόβλημα χωριτικότητας. Αποφάσισα να ψαχτώ σε λύση εξωτερικού δίσκου με wireless για να είναι συμβατό με ipad. Μετά από μια μικρή έρευνα κατέληξα στα παρακάτω:

 

1.  http://www.pc1.gr/sh...hp?ID=200203488

 

2.  http://www.plaisio.g...-STBF500200.htm

 

3.  http://www.public.gr.../prod4830219pp/

 

.Έχει κάποιος να κάνει κάποια σχόλιο ή να μου προτείνει κάτι άλλο?

 

ευχαριστώ



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   linuxfighter

linuxfighter

    iPH Elite Poster

  • 2.743 μηνύματα
  • Twitter:@tsioutsiourigas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:linuxfighter

Δημοσίευση 21/10/2013 - 21:43

δεν έχω λειτουργήσει κάτι παρόμοιο ΑΛΛΑ αν πας σε δίσκο οι επιλογές είναι πάντα 2. Western digital ή seagate.



#3   Kmphotographer

Kmphotographer

    iPH Member

  • 239 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 21/10/2013 - 21:46

Καλησπέρα,

Εχω έναν wi-drive (απο τα πρώτα που βγήκαν) και πρέπει να σου πω οτι κάθεται στο συρτάρι. Ο λόγος ειναι οτι επικοινωνεί με το δίσκο μόνο με την αντίστοιχη εφαρμογή του δίσκου (για browsing μπορείς και γράφοντας το ip του δίσκου στο safari).

Τι με έκανε να μην το χρησιμοποιώ... Εισαι για παράδειγμα στο Adobe reader και διαβάζεις ενα PDF. Αποφασίζεις να το μετάφερεις στο δίσκο σου. Πατάς το share button και επιλέγεις να ανοίξει με την εφαρμογή του δίσκου που θα κανείς την μεταφορά! Αποτέλεσμα... Το αρχείο σου ειναι αποθηκευμενο ακομα στο adobe reader μέχρι μα το σβήσεις με το χέρι! Αν τα ξεχάσεις, γεμίζεις διπλά αρχεία!

Αυτό φυσικά συμβαίνει γιατί τόσα χρόνια η apple δεν μας εχει δώσει ενα file browser να μπορούμε να κάνουμε copy cut paste! Αφού έμοιαζε εφαρμογές ειναι sunboxed!

Τελευταία επεξεργασία από: Kmphotographer, 21/10/2013 - 21:49


#4   prophil

prophil

    iPH Contributor

  • 1.193 μηνύματα
  • Twitter:@prophil
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad 4

Δημοσίευση 21/10/2013 - 21:48

linuxfighter θα συμφωνήσω μαζί σου απλά ο Seagate έχει πολλές κακές κριτικές  και αυτό είναι που με προβληματίζει

 

δες κ μόνος σου

 

http://www.plaisio.g...-STBF500200.htm



#5   prophil

prophil

    iPH Contributor

  • 1.193 μηνύματα
  • Twitter:@prophil
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad 4

Δημοσίευση 21/10/2013 - 21:50

Καλησπέρα,

Εχω έναν wi-drive (απο τα πρώτα που βγήκαν) και πρέπει να σου πω οτι κάθεται στο συρτάρι. Ο λόγος ειναι οτι επικοινωνεί με το δίσκο μόνο με την αντίστοιχη εφαρμογή του δίσκου (για browsing μπορείς και γράφοντας το ip του δίσκου στο safari).

Τι με έκανε να μην το χρησιμοποιώ... Εισαι για παράδειγμα στο Adobe reader και διαβάζεις ενα PDF. Αποφασίζεις να το μετάφερεις στο δίσκο σου. Πατάς το share button και επιλέγεις να ανοίξει με την εφαρμογή του δίσκου που θα κανείς την μεταφορά! Αποτέλεσμα... Το αρχείο σου ειναι αποθηκευμενο ακομα στο adobe reader μέχρι μα το σβήσεις με το χέρι! Αν τα ξεχάσεις, γεμίζεις διπλά αρχεία!

Αυτό φυσικά συμβαίνει γιατί τόσα χρόνια η apple δεν μας εχει δώσει ενα file browser να μπορούμε να κάνουμε copy cut paste! Αφού έμοιαζε εφαρμογές ειναι sunboxed!

εγώ απλά τον θέλω για να βάζω να βλέπω κάποιιες ταινίες ή καποια παιδικά έργα της μικρής μου. Λες να μην με βολέψει?



#6   Serpent

Serpent

    iPH newbie

  • 66 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:Economist_GR

Δημοσίευση 22/10/2013 - 01:23

Παντως εγω σκεφτομαι για κατι τετοιο...Kingston MobileLite Wireless ετσι ωστε να μην εχω περιορισμο χωρου και να βαζω οτι θελω USB , HD, SD Καρτες... Το εχει δοκιμασει κανεις??[/size]



#7   Kmphotographer

Kmphotographer

    iPH Member

  • 239 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 22/10/2013 - 05:26

εγώ απλά τον θέλω για να βάζω να βλέπω κάποιιες ταινίες ή καποια παιδικά έργα της μικρής μου. Λες να μην με βολέψει?

Να θυμάσαι πως τα αρχεία βίντεο παίζουν μόνο με την εφαρμογή του δίσκου! Αλλιώς πρέπει να τα κατεβασεις πάλι στο iPad και να τα ανοίξεις με την εφαρμογή που θέλεις...

Οπότε σημαντικό επίσης ειναι να ριξεις και μια ματιά στην εφαρμογή τι αρχεία μπορεί να τρέξει κτλ κτλ! Πιστεύω θα σου κάνει για αυτό που το θέλεις!

Παντός αν ειναι μόνο για αρχεία βίντεο εγω θα πρότεινα να ριξεις μια ματιά στο plex.

Εγκαθιστά σένα server στο PC σου και κάνει streaming σε συσκευές στο δίκτυο σου η και στο Ίντερνετ το library με τις ταινίες σου! Η iOS εφαρμογή εχει περίπου 4,5 ευρώ! Σίγουρα πολύ φθηνότερο... Αν θέλεις πληροφορίες πας στο http://www.plexapp.com και οτι απορίες έχεις γράψε μου ενα πμ!

Τελευταία επεξεργασία από: Kmphotographer, 22/10/2013 - 05:29


#8   nikolas v

nikolas v

    iPH newbie

  • 28 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad Air +4G

Δημοσίευση 22/10/2013 - 11:10

Εγω χρησιμοποιω εδω και μερικους μηνες το Wd mybook live 2TB με το ipad mou.Εχει και εφαρμογες για το ipad για προσβαση στο δισκο,αλλα και αλλες οπως το it's playing,το οποιο οχι μονο κανει streaming στο ipad ταινιες,σειρες η φωτο,αλλα βαζει ακομα και υποτιτλους που βρισκει μονο του απο το internet!Ειναι η πιο ολοκληρωμενη επιλογη για εξτρα αποθηκευση του ipad!

#9   mdsars

mdsars

    iPH Member

  • 239 μηνύματα
  • Twitter:@mdsars
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S Plus
  • Tablet:iPad 4 +4G
  • GameCenter:MDSARS

Δημοσίευση 22/10/2013 - 12:48

Μπορείς να το συνδέσεις απευθείας με τηλεόραση ; Ώστε να έχεις ταινίες και να το χειρίζεσαι μέσω του iPad ?

#10   nikolas v

nikolas v

    iPH newbie

  • 28 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad Air +4G

Δημοσίευση 22/10/2013 - 14:30

Με τηλεοραση οχι απευθειας.Αν ομως εχεις apple tv οπως εγω,μπορεις με airplay να βλεπεις στην τηλεοραση αυτο που βλεπεις στο ipad,το οποιο streamαρεις απο το σκληρο δισκο.



#11   mdsars

mdsars

    iPH Member

  • 239 μηνύματα
  • Twitter:@mdsars
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S Plus
  • Tablet:iPad 4 +4G
  • GameCenter:MDSARS

Δημοσίευση 22/10/2013 - 14:58

Δεν εχω apple tv προς το παρον αλλα το σκεφτομαι .... H συγκεκριμενη λειτουργια δλδ γινεται ΜΟΝΟ μεσω apple tv ??? 



#12   dominator

dominator

    iPH Hero

  • 3.533 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad 4

Δημοσίευση 22/10/2013 - 15:00

Ναι το air play ειναι μόνο για το Apple TV

#13   nikolas v

nikolas v

    iPH newbie

  • 28 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad Air +4G

Δημοσίευση 22/10/2013 - 15:08

Οπως ειπε και ο dominator,ναι.το θεμα ξεκινησε για εξτρα αποθηκευση,αλλα με το wd mybooklive+apple tv πιστευω το απογειωνεις και σε θεματα οπως media streaming

#14   dominator

dominator

    iPH Hero

  • 3.533 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad 4

Δημοσίευση 22/10/2013 - 15:13

Δεν παίζει το Apple TV 3 όμως απευθείας από το wd διότι δεν υπάρχει jb ακόμα μόνο το gen 1 και 2


#15   michkal91

michkal91

    iPH Elite Poster

  • 2.335 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:Michkal91

Δημοσίευση 14/11/2015 - 10:19

Παιδιά επειδή θέλω να πάρω ένα άμεσα. Ποιο θεωρείτε την καλύτερη επιλογή; Επίσης ταινίες σε υψηλή ανάλυση παίζει; Με τους υπότιτλους τι γίνεται;

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες