Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 2 ψήφοι

Έως και 87% γρηγορότερο το iPad Air από το iPad 4, έως 75% καλύτερα γραφικά


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
35 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   sepsis

sepsis

    iPH Hero

  • 8.236 μηνύματα
  • Twitter:@hsouris
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 31/10/2013 - 09:22

ipad_air_bench_primate_labs.jpg


Benchmarks που δημοσιεύτηκαν από την Primate Labs δείχνουν σημαντική βελτίωση της απόδοσης του Α7 στο iPad Air σε σχέση με τις υπόλοιπες iOS συσκευές. Συγκεκριμένα, το iPad Air παρουσιάζει έως και 87 τοις εκατό καλύτερες επιδόσεις σε multi-core benchmarks απέναντι στο iPad 4 με τον επεξεργαστή να βρίσκεται χρονισμένος στα 1.4GHz - στο iPhone 5S ο Α7 είναι χρονισμένος στα 1.3GHz. Ο λόγος για αυτό είναι ότι το μεγαλύτερο μέγεθος του iPad επιτρέπει καλύτερη θερμική συμπεριφορά και συνεπώς είναι εφικτός ο μεγαλύτερος χρονισμός στον επεξεργαστή.

Και όσον αφορά τα γραφικά; Το Anandtech βρήκε ότι το iPad Air είναι έως και 60 τοις εκατό καλύτερο στο 3DMark, 36 τοις εκατό καλύτερο στο 3DMark Ice Storm και 75 τοις εκατό καλύτερο στο T-Rex HD benchmark.

iPad-Air-3d-Mark-AnandTech-001.jpg


Υπενθυμίζουμε ότι το iPad Air κυκλοφορεί αύριο στη χώρα μας ενώ για το iPad mini με Retina οθόνη δεν υπάρχει ακόμα συγκεκριμένη ημερομηνία διάθεσης.

Follow me on twitter


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   gas

gas

    iPH Elite Poster

  • 2.750 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • GameCenter:Gasantony

Δημοσίευση 31/10/2013 - 09:37

Γι'αυτό θα το πάρουμε !!!! αρχίζει η αναζήτηση .... να δούμε πού θα το βρούμε ....



#3   stevobmw

stevobmw

    iPH Hero

  • 5.082 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad mini Retina

Δημοσίευση 31/10/2013 - 09:46

λογικο για να σηκωσει την 7αρα. γιαυτο σερνονται ipad 3 & 4.


iPhoneHellas Quality Test Labs (IHQTL)

#4   stevobmw

stevobmw

    iPH Hero

  • 5.082 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad mini Retina

Δημοσίευση 31/10/2013 - 09:49

Συνημμένο αρχείο  ipadair_benchmark1.png   40,78KB   38 λήψεις


iPhoneHellas Quality Test Labs (IHQTL)

#5   stevobmw

stevobmw

    iPH Hero

  • 5.082 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad mini Retina

Δημοσίευση 31/10/2013 - 09:50

κατι τετοιες στιγμες απορω γιατι αγοραζω apple products


iPhoneHellas Quality Test Labs (IHQTL)

#6   Kmphotographer

Kmphotographer

    iPH Member

  • 239 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 31/10/2013 - 10:07

Τώρα κατάλαβα γιατί το ios7 σερνόταν στα iPad! Για να σου πει πάρε το καινούριο που πετάει!

#7   W3rtY88

W3rtY88

    iPH Elite Poster

  • 2.979 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4

Δημοσίευση 31/10/2013 - 10:26

καλά εντάξει και το iPhone 5s 99% πιο γρήγορο από το iPhone 5 που με την σειρά του ήταν 99% πιο γρήγορο από το 4s άρα συμπέρασμα ? το iPhone 5s είναι 652.465% πιο γρήγορο από το 3gs .... 


ο γούγλης είναι φίλος μας και τα ξέρει όλα ... Οπότε, ρώτα πρώτα αυτόν και μετά όλους τους άλλους :P


#8   gas

gas

    iPH Elite Poster

  • 2.750 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • GameCenter:Gasantony

Δημοσίευση 31/10/2013 - 10:45

Θέλω να δώ πόσο γρήγορο θα είναι τελικά .... μάλλον όσο ένα ipad 4 με iOS 6 ή ένα ipad 3 με iOS5 !!!  Εκτός αν έχουν φτιάξει κάτι τόσο ξεχωριστό !! :)



#9   SirAlex

SirAlex

    iPH Contributor

  • 1.643 μηνύματα
  • Twitter:@AlexisKoskinas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad mini Retina
  • GameCenter:Sir Alex7

Δημοσίευση 31/10/2013 - 10:55

Παντως οι διαφορες στην ταχυτητα ειναι πραγματι εξωφρενικες


Κοντες μπαλιες και γρηγορες

#10   stevobmw

stevobmw

    iPH Hero

  • 5.082 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad mini Retina

Δημοσίευση 31/10/2013 - 11:13

θα μοιραστω με ολους σας ενα δικο μου σμπερασμα.

τι εννοω;

εξηγω.....

το 2010 παρουσιαστηκε το iphone με retina lcd....με ολα του τα γνωστα θεματα...καθυστερηση σχεδον ενος ετους για να βγει σε λευκο...προβλημα με το σημα...death grip antennagate ως γνωστο..

την επομενη χρονια λοιπον ηρθε να λυσει τα παραπανω προβληματα και οχι ουσιαστικα να αναβαθμισει επι της ουσιας δλδ τρομερες αλλαγες... το 4s....παρουσιαζωντας ως προτερημα τ αυτονοητο να εχει περιμετρικα dual antennas

ομως κ αυτο συντομα αρχισε να διχασει με τα προβληματα στο ακουστικο...θερμοκρασιες...οθονες κιτρινες..μπλε...μπαταρια διαφορα θεματα...

και ηρθε το γαλαξιακο ετος 2012...το iphone 5...με 4'' οθονη, 4g lte,και φυσικα το φοβερο μαυρο...που ομως κατεληξε να απογοητευσει και τελικα ηρθε φετος το 5s...και διορθωνει εν μερη το προβλημα απλα καταργωντας το μοντελο κ χρωμα που δεν μπορει να φτιαξει και να μην γραντζουνιεται...

εν κατακλειδι...το 2ο αμεσως μοντελο διορθωνει τα ελλατωματα των 2 προηγουμενων...χωρις να αποτελει τρομερη αλλαγη...

το ιδιο συμβαινει και με το ipad...ipad 2..light bleeding...ipad 3 heat issue...light bleeding...και σημερα βγηκε το iapd air...

ευχαριστω λοιπον apple που μετα απο 3 χρονια αταλαβα οτι απλα διορθωνεις τα προβληματα και το παρουσιαζεις ως revolutionary-resolutionary και οτι αλλο θες μην παραδεχοντας οτι απλα απετυχες στην κατασκευη του τελειου προιοντος για να μην πω οτι αγορασα 03/2012 ipad 3 και τον 09/2012 εβγαλες το ipad 4...ξερω ξερω,,,και το iphone 4 επρεπε να το κραταω με το δεξι..συγγνωμη που ειμαι αριστεροχειρας...

μπορειτε να με κραξετε αλλα θεωρω οτι δεν με σεβεται ως καταναλωτη-πελατη...

γιαυτο θεωρω οτι πρεπει να σταματησω να πεφτω στην λουμπα του να χωνω τα φραγκα μου και να μην πιανουν τοπο εντος 6 μηνων να ειναι πεταμενα.


Τελευταία επεξεργασία από: stevobmw, 31/10/2013 - 11:14

iPhoneHellas Quality Test Labs (IHQTL)

#11   Kmphotographer

Kmphotographer

    iPH Member

  • 239 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 31/10/2013 - 11:20

χμ... Εχω αρχίσει και αναρωτιέμαι, τι κάνει ο κόσμος με τόσο γρήγορες συσκευές; Έχω ένα iPhone 4 και ένα iPad 2 και για αυτό που τα θέλω με καλύπτουν πλήρως. Τι κάνω;

 

Θα μπω μια φορά την μέρα στο Facebook (αν λαβω κάποιο notification)

Θα μπω στο FTP Server μου στο σπίτι (αν χρειάζομαι κάποιο αρχείο απο τον υπολογιστή μου)

Θα χρησιμοποιήσω εφαρμογές σχετικά με την φωτογραφία που ασχολούμαι (SkyView, Exposure calculators, DOF calculators κτλ)

Θα κοιταξω τα mail μου

Θα κοιταξω τα στατιστηκά της ιστοσελίδας μου

Μπορεί να ακουσω λίγο μουσική

Θα περιηγηθώ στο ιντερνετ

Θα χρησιμοποιήσω το teamviewer αν χρειαστεί να αλλάξω κάποια ρυθμιση στον υπολογιστή μου

Και τέλος στο iPad μπορει να χρησιμοποιήσω το Photoshop touch για γρήγορο editing σε φωτογραφία

 

Αυτά κάνω εγώ, μερικά καθημερινά μερικά μια φορά την βδομαδα. Οι συσκευές που έχω με καλύπτουν απόλυτα αν και κάποιες απο τις εφαρμογές μου είναι απαιτητηκες σχετικά. Τώρα, αν κάνει 2 δευτερόλεπτα να κάνει apply ένα φίλτρο στο Photoshop ενώ σε μία νεότερη συσκευή κάνει 1,3 δευτερόλεπτα δεν νομίζω ότι χάθηκε και ο κόσμος.

 

Θεωρώ ότι είναι πεταμένα λεφτά να αλλάζεις συσκευές ανα χρόνο αν κάνεις την δουλειά σου. Φυσικά αυτό δεν ισχύει αν δεν έχεις συσκευή και θα πάρεις τώρα, τότε παίρνεις την νεότερη. Αλλά να αλλάξω αυτά που έχω για να πάρω τα καινούρια που κάνουν τα ίδια πράγματα ή διαφορετικά που δεν ειναι ουσιαστηκά (υποκειμενικό είναι το θέμα, για παράδειγμα δεν με ενδιαφέρει να ξεκλειδωνω το iPhone μου με το δαχτυλικό μου αποτύπωμα) δεν το κάνω.


Τελευταία επεξεργασία από: Kmphotographer, 31/10/2013 - 11:22


#12   marcus0

marcus0

    iPH newbie

  • 82 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X

Δημοσίευση 31/10/2013 - 12:10

Συμφωνώ με όλα όσα έχουν ειπωθεί. Η Apple σε καμία περίπτωση δεν βγάζει 'τέλεια' προϊόντα. Ολα είναι 'work-in-progress', όπως και ο χώρος της τεχνολογίας γενικότερα, άλλο πως τα παρουσιάζουν στα εκάστοτε keynote τους.

 

Η ταπεινή μου άποψη είναι πως, στο σημείο που έχουμε φτάσει με τα iPhone / iPad, ο μόνος ουσιαστικός λόγος για να αγοράζει κανείς τόσο γρήγορες συσκευές είναι για να παίζει όλο και πιο απαιτητικά παιχνίδια (πχ. Infinity Blade III). Επιμέρους λόγοι υπάρχουν πολλοί, όχι όμως ουσιαστικοί (πχ. "κοίτα, είμαι ο πρώτος που έχω το τελευταίο μοντέλο", "κοίτα πως η θύρα Lightning μπαίνει και από τις δύο πλευρές"). Προσοχή - αναφέρομαι στο κριτήριο της ταχύτητας και μόνο.

 

Εγώ το iPad Air δεν θα το αγοράσω τόσο για τις επιδόσεις του, αλλά για τις μικρές του διαστάσεις και βάρος. Χρησιμοποιώ το 4άρι μου πολλές ώρες την εβδομάδα για ανάγνωση και μου έχουν βγει τα χέρια. Είναι πεταμένα λεφτά / πολυτέλεια ? Σε μεγάλο βαθμό ναι.  Είμαστε εν μέρει υπό την επήρεια του 'reality distortion field' της Apple ? Ναι.

 

Από την άλλη πλευρά όμως, η Apple δεν θα είχε τόσο φανατικούς καταναλωτές αν οι συσκευές της δεν ήταν τόσο ποιοτικές από άποψη σχεδίασης / βασικής λειτουργικότητας / απόδοσης. Είναι η προσοχή στην λεπτομέρεια που εμένα προσωπικά με κέρδισε, και συνεχίζει να με κερδίζει, στη συγκεκριμένη εταιρία.



#13   SirAlex

SirAlex

    iPH Contributor

  • 1.643 μηνύματα
  • Twitter:@AlexisKoskinas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad mini Retina
  • GameCenter:Sir Alex7

Δημοσίευση 31/10/2013 - 12:15

Παιδια εχετε υπογράψει συμβολαιο με την Apple ν αγοραζετε παντα τις συσκευες της;

Εαν θεωρείτε οτι δεν σας σεβεται ως καταναλωτές η εταιρία γιατι δεν αλλάζετε; Δοξα τω Θεο εκει εξω υπάρχουν πορτοκαλιες....

Προσωπικα οτι προιόν εχω αγορασει απο την Apple δεν εχουν παρουσιασει κανενα απο τα παραπανω προβληματα, γιαυτο κ συνεχίζω να την προτιμώ....

Εαν ομως δεν μεινω ευχαριστημένος δεν μ εμποδίζει τπτ στο ν αλλαξω μάρκα. Απλα πραγματα


Κοντες μπαλιες και γρηγορες

#14   Jimmy08

Jimmy08

    iPH Community Leader

  • 10.257 μηνύματα
  • Twitter:@JimmyR8
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad Air +4G
  • GameCenter:j0kerr

Δημοσίευση 31/10/2013 - 13:34

απετυχες στην κατασκευη του τελειου προιοντος για να μην πω οτι αγορασα 03/2012 ipad 3 και τον 09/2012 εβγαλες το ipad 4

 

και λοιπον; Σε κατεκρινε καποιος που δεν ειχες το τελευταιο μοντελο;



#15   dominator

dominator

    iPH Hero

  • 3.533 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad 4

Δημοσίευση 31/10/2013 - 13:36

κάθε χρόνο η ίδιες μαλακίες πάντα το επόμενο μοντέλο είναι 80% καλύτερο από το προηγούμενο και η διαφορα είναι απειροελάχιστη



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1

0 μέλη, 1 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες