Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Vodafone: αυξήσεις χρεώσεων σε προγράμματα συμβολαίου.


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
74 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#16   alej

alej

    iPH Elite Poster

  • 3.327 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8
  • Tablet:iPad Air +4G
  • GameCenter:ALEJSALONICA

Δημοσίευση 14/12/2013 - 11:15

Δεν μπορούν να τα μαζέψουν. Αυτό δεν είναι νόμιμο σύμφωνα με το συμβόλαιο που υπογράφουμε. Ισχύει ξανά το ίδιο.

Στα καινούργια συμβόλαια το αναφέρουν πλέον..



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#17   Alex0077

Alex0077

    iPH Master

  • 5.732 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • GameCenter:ALEX0077

Δημοσίευση 14/12/2013 - 11:30

Στα καινούργια συμβόλαια το αναφέρουν πλέον..


Αν μπορείς γράψε πώς ακριβώς το λέει. Γιατι φαινεται περίεργο. Δηλαδή αν αποφασίσουν αντί για 1-2 ευρώ αύξηση να αυξήσουν το πάγιο κατά 50 ευρώ πχ.. Τότε θα σαι αναγκασμένος να παρα μείνεις ή να πληρώσεις την επιδότηση ;

#18   alej

alej

    iPH Elite Poster

  • 3.327 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8
  • Tablet:iPad Air +4G
  • GameCenter:ALEJSALONICA

Δημοσίευση 14/12/2013 - 13:44

Θα το κάνω λίγο αργότερα γιατί πρέπει να φύγω, χρειάζεται να ψάξω το δικό μου συμβόλαιο



#19   pavlossss

pavlossss

    iPH Contributor

  • 1.453 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7

Δημοσίευση 14/12/2013 - 16:01

Άλλος ένας που φεύγει κατά 99,9%.Τηλέφωνο στην εεττ και Δευτέρα πρωί πρωί για καταγγελία της σύμβασης 



#20   alej

alej

    iPH Elite Poster

  • 3.327 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8
  • Tablet:iPad Air +4G
  • GameCenter:ALEJSALONICA

Δημοσίευση 14/12/2013 - 21:35

Λοιπόν, σε συνέχεια των ανωτέρω, δίνουν ένα πίνακα ώστε ανάλογα με το πότε φεύγεις πληρώνεις ενα ποσό της επιδότησης.

π.χ. σε 24μηνο  συμβόλαιο μέχρι τους 18 μήνες πληρώνεις όλο το ποσό, και μετά ανά μήνα, 83% / 66% / 49% / 32% / 16% / 0%



#21   PanosMouz

PanosMouz

    iPH Master

  • 7.098 μηνύματα
  • Twitter:@PanosMouz
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3G
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:PanosMouz

Δημοσίευση 14/12/2013 - 21:38

Λοιπόν, σε συνέχεια των ανωτέρω, δίνουν ένα πίνακα ώστε ανάλογα με το πότε φεύγεις πληρώνεις ενα ποσό της επιδότησης.

π.χ. σε 24μηνο  συμβόλαιο μέχρι τους 18 μήνες πληρώνεις όλο το ποσό, και μετά ανά μήνα, 83% / 66% / 49% / 32% / 16% / 0%

Αυτο ίσχυε παντα. Απλα αν πας στους όρους του συμβολαίου , λέει αυτό που εχω βαλει και εγώ σε φωτογραφία.

 

Αυτό που λες εχει να κανει με το τι πληρώνεις αν σπάσεις το συμβόλαιο χωρίς λογο επειδή εσυ το επέλεξες.

 

Αν το σπάσεις απο δική τους υπαιτιότητα δεν πληρώνεις. (τουλαχιστον με όσα ισχύουν μέχρι στιγμής)


| Jailbreak your iDevice - make it Unique |

#22   alej

alej

    iPH Elite Poster

  • 3.327 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8
  • Tablet:iPad Air +4G
  • GameCenter:ALEJSALONICA

Δημοσίευση 14/12/2013 - 22:04

Στο προυγούμενο συμβόλαιο δεν τον είχα αυτόν το όρο / πίνακα



#23   pavlossss

pavlossss

    iPH Contributor

  • 1.453 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7

Δημοσίευση 14/12/2013 - 22:09

Σε όλους υπάρχει πλέον αυτός ο πίνακας και ειδικά σε όσους έχουν πάρει αυξημένα ποσά. Από τη στιγμή που στη σύμβαση περιλαμβάνει και την επιδότηση μιας και εκεί βασίζεται το ίδιο το συμβόλαιο τότε το αζημίως παει πακέτο.Δεν μπορεί να έχασε τέτοια ποσά ο ενας(cosmote)και να γλιτώσει ο αλλος(vodafone)μιας και ακόμα και τα συμβόλαια τους copy paste είναι απλά το κόλπο έγινε τωρα για να τους πιάσουν στον ύπνο.

Συνημμένα αρχεία

  • Συνημμένο αρχείο  photo.JPG   100,59KB   0 λήψεις

Τελευταία επεξεργασία από: pavlossss, 14/12/2013 - 22:13


#24   PanosMouz

PanosMouz

    iPH Master

  • 7.098 μηνύματα
  • Twitter:@PanosMouz
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3G
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:PanosMouz

Δημοσίευση 14/12/2013 - 22:11

Ακόμα και σε 12μηνο συμβόλαιο είχα αυτον τον πίνακα...τι να σ πω..


| Jailbreak your iDevice - make it Unique |

#25   Alex0077

Alex0077

    iPH Master

  • 5.732 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • GameCenter:ALEX0077

Δημοσίευση 14/12/2013 - 22:34

Ο πίνακας που λέτε δεν έχει καμία σχέση με αυτό που συζητάμε. Υπάρχει στα συμβόλαια εδώ και 10 χρόνια.. Ουσιαστικά σου λέει το αναπόσβεστο ποσό που θα πρέπει να επιστρέψεις.. αν θελήσεις από μόνος σου και φύγεις με αποσύνδεση ή φορητότητα. Όταν όμως η εταιρία σου αλλάξει τους όρους  μονομερώς (όπως τώρα) δεν είναι ίδια περίπτωση 

 

Στους Γενικούς Όρους παροχής ο όρος 13.3 λέει

 

13.3 Σε περίπτωση τροποποίησης των συμβατικών όρων μονομερώς από τη VODAFONE ο Συνδρομητής έχει το δικαίωμα καταγγελίας της Σύμβασης αζημίως εντός τριάντα (30) ημερών από τη σχετική κοινοποίηση.

 

 

http://www.vodafone....ion?pageId=4341

 

 

Δεν νομίζω ότι έχει αλλάξει κάτι. Δεν έχω χρόνο να ασχοληθώ παραπάνω. αλλά θεωρώ αυτονόητο ότι ισχύει το ίδιο. Δεν γίνεται να σου αυξήσει το πάγιο κατά 2,5 ή 10 ευρώ και να "εγκλωβιστείς" αν έχεις πάρει επιδότηση.

 

Το ορθό θα ήταν να αύξανε το πάγιο στη λήξη του συμβολαίου του καθενός ώστε να έχει τη δυνατότητα να φύγει.


Τελευταία επεξεργασία από: Alex0077, 14/12/2013 - 22:36


#26   pavlossss

pavlossss

    iPH Contributor

  • 1.453 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7

Δημοσίευση 14/12/2013 - 23:44

Ο πίνακας που λέτε δεν έχει καμία σχέση με αυτό που συζητάμε. Υπάρχει στα συμβόλαια εδώ και 10 χρόνια.. Ουσιαστικά σου λέει το αναπόσβεστο ποσό που θα πρέπει να επιστρέψεις.. αν θελήσεις από μόνος σου και φύγεις με αποσύνδεση ή φορητότητα. Όταν όμως η εταιρία σου αλλάξει τους όρους  μονομερώς (όπως τώρα) δεν είναι ίδια περίπτωση 

 

Στους Γενικούς Όρους παροχής ο όρος 13.3 λέει

 

13.3 Σε περίπτωση τροποποίησης των συμβατικών όρων μονομερώς από τη VODAFONE ο Συνδρομητής έχει το δικαίωμα καταγγελίας της Σύμβασης αζημίως εντός τριάντα (30) ημερών από τη σχετική κοινοποίηση.

 

 

http://www.vodafone....ion?pageId=4341

 

 

Δεν νομίζω ότι έχει αλλάξει κάτι. Δεν έχω χρόνο να ασχοληθώ παραπάνω. αλλά θεωρώ αυτονόητο ότι ισχύει το ίδιο. Δεν γίνεται να σου αυξήσει το πάγιο κατά 2,5 ή 10 ευρώ και να "εγκλωβιστείς" αν έχεις πάρει επιδότηση.

 

Το ορθό θα ήταν να αύξανε το πάγιο στη λήξη του συμβολαίου του καθενός ώστε να έχει τη δυνατότητα να φύγει.

Έβαλαν αυτό(εξαιρείται τυχόν επιδότηση συσκευής))μπροστά στην ανακοίνωση και νομίζουν ότι ξεμπέρδεψαν...

 

Στους "κανονικούς"ορούς δεν υπάρχει γιατί θα επέμβει η ΕΕΤΤ λογικά αυτεπάγγελτα..Ενώ τώρα χρειάζεται καταγγελία..



#27   Alex0077

Alex0077

    iPH Master

  • 5.732 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • GameCenter:ALEX0077

Δημοσίευση 14/12/2013 - 23:51

Έβαλαν αυτό(εξαιρείται τυχόν επιδότηση συσκευής))μπροστά στην ανακοίνωση και νομίζουν ότι ξεμπέρδεψαν...

 

Στους "κανονικούς"ορούς δεν υπάρχει γιατί θα επέμβει η ΕΕΤΤ λογικά αυτεπάγγελτα..Ενώ τώρα χρειάζεται καταγγελία..

 

 

Μόνο που αυτό δεν στέκει ούτε νομικά.  Εγώ το είχα ξαναγράψει.. Πριν 2 χρόνια περίπου που πάλι είχε γίνει αύξηση και είχαν βάλει αυτό το "εξαιρείται τυχόν επιδότηση συσκευής" το είχα κάνει θέμα που δεν με άφηναν να φύγω χωρίς να πληρώσω την επιδότηση. Μετά από πολλά τηλέφωνα με μεγαλύτερα στελέχη μου είχαν πει ότι έχω δίκιο και ότι κοιτάνε να το διορθώσουν αυτό από την ανακοίνωσή τους κτλ κτλ.. Βέβαια αυτό ποτέ δεν έγινε.



#28   pavlossss

pavlossss

    iPH Contributor

  • 1.453 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7

Δημοσίευση 14/12/2013 - 23:56

Μόνο που αυτό δεν στέκει ούτε νομικά. Εγώ το είχα ξαναγράψει.. Πριν 2 χρόνια περίπου που πάλι είχε γίνει αύξηση και είχαν βάλει αυτό το "εξαιρείται τυχόν επιδότηση συσκευής" το είχα κάνει θέμα που δεν με άφηναν να φύγω χωρίς να πληρώσω την επιδότηση. Μετά από πολλά τηλέφωνα με μεγαλύτερα στελέχη μου είχαν πει ότι έχω δίκιο και ότι κοιτάνε να το διορθώσουν αυτό από την ανακοίνωσή τους κτλ κτλ.. Βέβαια αυτό ποτέ δεν έγινε.

Καταγγελία στην ΕΕΤΤ τους είχες κάνει;

#29   Alex0077

Alex0077

    iPH Master

  • 5.732 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • GameCenter:ALEX0077

Δημοσίευση 15/12/2013 - 00:04

Καταγγελία στην ΕΕΤΤ τους είχες κάνει;


Όχι αν και έπρεπε. Τους ειχα κανει για άλλο λόγο καταγγελια στην ΕΕΤΤ. πάντως τελικα με ειχαν αφησει να κανω φορητοτητα χωρις να επιστρεψω τιποτα..

#30   pavlossss

pavlossss

    iPH Contributor

  • 1.453 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7

Δημοσίευση 15/12/2013 - 00:08

Ε η διόρθωση αυτή ήταν μάλλον.Αυτοι νομίζουν ότι έχουν πιάσει τον παπά από τα τέτοια αλλά συνήθως όσοι ξέρουν τα δικαιώματα τους έχουν high end συσκευές και γυρνάει μπούμερανγκ...18% μείωση στο πρώτο και δεύτερο τετράμηνο η voda,στο τρίτο πάει για ρεκόρ...

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1

0 μέλη, 1 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες