Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία

Ερώτηση για ανάπτυξη εφαρμογής


  • Please log in to reply
24 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   Margsot

Margsot

    iPH newbie

  • 5 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad mini +4G

Δημοσίευση 21/12/2013 - 00:37

Καλησπέρα σε όλους παιδιά, 

Είναι η πρώτη φορά που γράφω στο forum και δεν γνωρίζω αν είμαι στο σωστό section.(αν όχι διορθώστε με)

 

Λοιπόν ως κάτοχος ενός iphone5 & ενός ipad mini ( δυστυχώς οχι retina :( ) μου πέρασε πολλές φορές αν θα μπορούσα και εγώ ο ίδιος 

να έφτιαχνα μια εφαρμογή.για τις παραπάνω συσκευές αλλα δυστυχώς δεν έχω ασχοληθεί με προγραμματισμό  Objective-C και δεν διαθέτω και υπολογιστή imac.

 

To πρόβλημα μου έχει ως εξής: Πρίν μερικές ημέρες συνέλαβα μια καταπληκτική ιδέα για εφαρμογη σε ios (η οποια δεν υπάρχει μεχρι τώρα) και πιστεύω οτι θα αλλάξει πραγματικά τον κόσμο. Αν απευθυνθω σε κάποιο freelancer στο εξωτερικό όμως κινδυνεύω να μου κλέψουν την ιδέα. 

Το να ψάξεις να βρείς ανθρώπους να επενδύσουν και να στηρίξουν την ιδέα σου στην Ελλάδα είναι ουτοπία και πραγματικά δεν ξέρω τι να κάνω.

 

Μια ιδέα θα ήταν να αρχίσω να διαβάζω Objective-C για να φτιάξω την εφαρμογή μόνος μου αλλά με λίγο ελεύθερο χρόνο και ενα 2χρονο πιτσιρικάκι να σκαρφαλώνει στο πληκτρολόγιο του υπολογιστη μου κάθε φορά που κάθομαι στο γραφείο, είναι μάλλον αδύνατο. :)))))

 

Εχει κανεις καποια ιδέα? Εσεις τι θα κάνατε στη θέση μου?

 

Ευχαριστώ και περιμένω τη βοήθειά σας!



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   kormos

kormos

    iPH Elite Poster

  • 1,943 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4

Δημοσίευση 21/12/2013 - 07:26

Καλημέρα, (Καλώς ήλθες)

Για αρχή νομίζω πως σου λείπει το βασικό "εργαλείο" ενας Mac. Απ ότι διάβασα οι γνώσεις επίσης λείπουν που σημαίνει χρειάζεσαι χρόνο γι αυτο.
Τέλος απ όσο ξέρω υπάρχουν και Ελλάδα αρκετοί που δημιουργούν εφαρμογές. Τώρα αν η ιδέα σου είναι τόσο "πρωτόγνωρη" δε σου μένει απο το να αρχίσεις το διάβασμα και όταν με το καλο είσαι έτοιμος...να πάρεις τον δρόμο για ένα Mac.

:ph34r:  bit.ly/iPhoneHellas  :ph34r:


#3   peripolo

peripolo

    iPH Enthousiast

  • 583 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 21/12/2013 - 09:14

κοιτα πρωτα αμα μπορεις να κατοχυρωσεις την ιδεα σου και μετα ψαξε να βρεις καποια εταιρια δημιουργιας εφαρμογων για να μην μπορουν να σου κλεψουν την ιδεα σου τωρα μονος δεν μπορεις να φτιαξεις εφοσον δεν εχεις γνωσεις νομιζω υπαρχουν και εφαρμογες που δεν χρειαζεται να ξερεις προγραμματισμο αλλα εχω την εντυπωσει πως ειναι πολλυ φτωχες σε δυνατοτητες 



#4   Margsot

Margsot

    iPH newbie

  • 5 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad mini +4G

Δημοσίευση 21/12/2013 - 09:46

Καλημέρα παιδιά και ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Κάποιες βασικές γνώσεις έχω μιας και είμαι web Designer αλλα δεν νομίζω να μπορέσω να βρώ ελεύθερο χρόνο για να μάθω τη γλώσσα Objective C.

 

Μήπως γνωρίζετε πως μπορώ να κατοχυρώσω την ιδέα μου? Πνευματικά δικαιώματα κλπ?

 

Απ΄ οτι ξέρω εδώ στην Ελλάδα τα πράγματα δεν είναι και τόσο εύκολα όσο στο εξωτερικό.

 

PS Αν πουλήσω το iphone5 και το ipad mini, πάιρνω εναν imac??  :lol:  :lol:  :lol:



#5   alej

alej

    iPH Elite Poster

  • 3,327 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8
  • Tablet:iPad Air +4G
  • GameCenter:ALEJSALONICA

Δημοσίευση 21/12/2013 - 10:09

Να απευθυνθείς σε δικηγόρο καλύτερα ή/και σε εταιρείες κατοχύρωσης πνευματικών δικαιωμάτων.



#6   peripolo

peripolo

    iPH Enthousiast

  • 583 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 21/12/2013 - 10:13

λογικα υπουργιο εμποριου κανε μια αναζητηση 



#7   kormos

kormos

    iPH Elite Poster

  • 1,943 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4

Δημοσίευση 21/12/2013 - 10:21

Καλημέρα παιδιά και ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Κάποιες βασικές γνώσεις έχω μιας και είμαι web Designer αλλα δεν νομίζω να μπορέσω να βρώ ελεύθερο χρόνο για να μάθω τη γλώσσα Objective C.

 

Μήπως γνωρίζετε πως μπορώ να κατοχυρώσω την ιδέα μου? Πνευματικά δικαιώματα κλπ?

 

Απ΄ οτι ξέρω εδώ στην Ελλάδα τα πράγματα δεν είναι και τόσο εύκολα όσο στο εξωτερικό.

 

PS Αν πουλήσω το iphone5 και το ipad mini, πάιρνω εναν imac??  :lol:  :lol:  :lol:

 

Λογικά αφού είσαι Web Designer ξέρεις που πρέπει να απευθυνθείς για πνευματικά δικαιώματα.  :rolleyes:

Για iMac δνε ξέρω αλλά για κάποιο MacMini σίγουρα. 


:ph34r:  bit.ly/iPhoneHellas  :ph34r:


#8   magnett

magnett

    iPH User

  • 186 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad

Δημοσίευση 21/12/2013 - 11:45

Από τη στιγμή που θα πείς την ιδέα σου σε κάποιον, αυτός μπορεί να στην κλέψει. ΤΕΛΟΣ!

Όσο και να την κατοχυρώσεις, με ένα feature που θα προσθέσει ο άλλος, γίνεται δική του ιδέα. 

Έστι δουλεουν τα πράγματα γι αυτο και υπάρχει εξέλιξη στο software, διαφορετικά θα είχαμε ένα μόνο κοινωνικό δίκτυο, μια μηχανή αναζήτησης, ένα μόνο κειμενογράφο, κτλ.

Το μόνο που μπορείς και πρέπει να κάνεις είναι να βρείς κάποιο αξιόπιστο Developer ή εταιρία.


Τελευταία επεξεργασία από: magnett, 21/12/2013 - 11:45.


#9   Margsot

Margsot

    iPH newbie

  • 5 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad mini +4G

Δημοσίευση 21/12/2013 - 12:48

Από τη στιγμή που θα πείς την ιδέα σου σε κάποιον, αυτός μπορεί να στην κλέψει. ΤΕΛΟΣ!

Όσο και να την κατοχυρώσεις, με ένα feature που θα προσθέσει ο άλλος, γίνεται δική του ιδέα. 

Έστι δουλεουν τα πράγματα γι αυτο και υπάρχει εξέλιξη στο software, διαφορετικά θα είχαμε ένα μόνο κοινωνικό δίκτυο, μια μηχανή αναζήτησης, ένα μόνο κειμενογράφο, κτλ.

Το μόνο που μπορείς και πρέπει να κάνεις είναι να βρείς κάποιο αξιόπιστο Developer ή εταιρία.

Έχετε Κάποια πρόταση για αξιόπιστο developer ή εταιρεία? Κατα προτίμηση Ελλάδα ....



#10   magnett

magnett

    iPH User

  • 186 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad

Δημοσίευση 21/12/2013 - 13:28

Developer είμαι και συνεργάζομαι και με εταιρίες αλλά δεν έχω χρόνο, τουλάχιστον μέχρι το Μάρτιο. Φιλικά θα σου πρότεινα να ψάξεις μέσα στο App Store για Ελληνικές εφαρμογές που σου αρέσουν. Στην πλειοψηφία των περιπτώσεων κάπου θα αναφέρεται ο Developer. Κάνε μια λίστα με 3-4 και απεθύνσου σε αυτούς. 

Για να σε καθυσηχάσω σχετικά με την κλοπή της ιδέας να σου πω ότι το ρίσκο είναι πάρα πάρα πολύ μικρό γιατί η αρνητική δημοσιότητα που θα δημιουργούσες σε όποιον πιθανόν να ήθελε να σου κλέψει την ιδέα είναι αποτρεπτικός παράγοντας για οποιοδήποτε Developer έχει σκοπό να συνεχίσει να είναι Developer.

Εκτός αυτού ο καθένας μας έχει ακούσει τόσες πρωτότυπες ιδέες που έχει πάθει ανοσία (να το παραλληλίσω με τους γιατρούς στη θέα του αίματος).

Χώρις να γνωρίζω το project σου και χωρίς να θέλω να σε αποθαρρύνω, σε ένα App Store με 1.000.000 εφαρμογές, είναι εξαιρετικά δύσκολο να πρωτοτυπήσεις...


Τελευταία επεξεργασία από: magnett, 21/12/2013 - 13:29.


#11   Margsot

Margsot

    iPH newbie

  • 5 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad mini +4G

Δημοσίευση 21/12/2013 - 15:31

Developer είμαι και συνεργάζομαι και με εταιρίες αλλά δεν έχω χρόνο, τουλάχιστον μέχρι το Μάρτιο. Φιλικά θα σου πρότεινα να ψάξεις μέσα στο App Store για Ελληνικές εφαρμογές που σου αρέσουν. Στην πλειοψηφία των περιπτώσεων κάπου θα αναφέρεται ο Developer. Κάνε μια λίστα με 3-4 και απεθύνσου σε αυτούς. 

Για να σε καθυσηχάσω σχετικά με την κλοπή της ιδέας να σου πω ότι το ρίσκο είναι πάρα πάρα πολύ μικρό γιατί η αρνητική δημοσιότητα που θα δημιουργούσες σε όποιον πιθανόν να ήθελε να σου κλέψει την ιδέα είναι αποτρεπτικός παράγοντας για οποιοδήποτε Developer έχει σκοπό να συνεχίσει να είναι Developer.

Εκτός αυτού ο καθένας μας έχει ακούσει τόσες πρωτότυπες ιδέες που έχει πάθει ανοσία (να το παραλληλίσω με τους γιατρούς στη θέα του αίματος).

Χώρις να γνωρίζω το project σου και χωρίς να θέλω να σε αποθαρρύνω, σε ένα App Store με 1.000.000 εφαρμογές, είναι εξαιρετικά δύσκολο να πρωτοτυπήσεις...

 

Είμαι σίγουρος οτι υπάρχουν πάρα πολλές πρωτότυπες ιδέες και θα υπάρξουν σίγουρα περισσότερες στο μέλλον. Απλά η εφαρμογή που θέλω να αναπτύξω δεν υπάρχει ακόμη, και πέρα απ αυτο είναι απόλυτα εθιστική αλλά πάνω απ ολα χρησιμότατη  !!!  (Πάντα κατά την δική μου άποψη).

Θα ακολουθήσω την συμβουλή σου και θα αρχίσω να ψάχνω τις ελληνικές εφαρμογές. 

 

Σε ευχαριστώ magnett



#12   etsi

etsi

    iPH User

  • 185 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 21/12/2013 - 18:15

H βλακεία είναι ότι πρέπει να πλερώσεις για developer  και διπλά αν θέλεις να φτιάξεις και σε mac  εφαρμογές. Μπορείς να κάτσεις να ασχοληθείς και αν σου κάτσει μετά να πληρώσεις συνδρομή για developer; Θα μπορώ να έχω όλα τα εργαλειά διαθέσιμα;



#13   Margsot

Margsot

    iPH newbie

  • 5 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad mini +4G

Δημοσίευση 22/12/2013 - 00:17

H βλακεία είναι ότι πρέπει να πλερώσεις για developer  και διπλά αν θέλεις να φτιάξεις και σε mac  εφαρμογές. Μπορείς να κάτσεις να ασχοληθείς και αν σου κάτσει μετά να πληρώσεις συνδρομή για developer; Θα μπορώ να έχω όλα τα εργαλειά διαθέσιμα;

Μακάρι να είχα τον χρόνο για διαβασμα και πειραματισμο. Τελος πάντων θα δείξει. Το πολύ πολύ να αφήσω την ιδέα μου εκεί που γεννήθηκε. Στο μυαλό μου :)



#14   DaKnOb

DaKnOb

    iPH Contributor

  • 1,336 μηνύματα
  • Twitter:@DaKnObCS
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • GameCenter:DaKnObCS

Δημοσίευση 22/12/2013 - 00:25

Συμβουλή:

Πριν πεις σε κάποιον την ιδέα σου, βάλε τον να υπογράψει ένα NDA

(Βρες το πλήρες κείμενο στο ίντερνετ, άλλαξε το ωστε να ταιριάζει στις δικές σου ανάγκες, και είσαι έτοιμος)



#15   paparainbow

paparainbow

    iPH Contributor

  • 1,875 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad mini Retina

Δημοσίευση 22/12/2013 - 00:50

εχε επισης υποψιν πως θα σε χρεωσει παραπανω απο ενα imac...


legit


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1

0 μέλη, 1 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες