Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

[Solved] iMessage και Wind


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
57 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   daskalakispavlos

daskalakispavlos

    iPH Elite Poster

  • 3.421 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:daskalakisp

Δημοσίευση 25/12/2013 - 02:01

Καλησπερα και χρονια πολλα εχω τρελο θεμα και δεν ξερω πως να το λυσω.....εχω iphone 5  7.0.4 χωρις jailbreak το εκανα restore και set up as new και κολλάει στο activation και το imessage και το facetime και οχι μονο αυτο με εχει χρεωσει ως τωρα 5€ τα οποια δεν περιμενω να παρω πισω καθε 5΄ εστελνε το sms για να κανει activation και δεν το πηρα χαμπαρι γιατι μεχρι τωρ δεν ειχα θεμα οποτε ανοιγα τον διακοπτη και δεν κοιταζα αν ειχε γινει activation σωστα.Λοιπον πριν με κραξετε για ενα θεμα που εχει ξανα ειπωθει να πω να πω οτι δοκιμασα ολα οσα εχετε κανει ποστ και λυσεις που σε καποιους επιασαν το κουλο ειναι το εξης βαζω μια voda καρτα που εχω σε δευτερολεπτα activation βαζω μια cosmote που εχω μια απο τα ιδια βαζω την wind στο αξονα και οχι μονο αυτο με χρεωνει και με πολλαπλα sms.εχω δοκιμασει να βαλω στο dns 8.8.8.8 δεν εχω δοκιμασει να κανω reset network settings δεν εχω δοκιμασει και αυτον τον οδηγω 

"-Διαγραψτε τον λογαριασμο του icloud (delete account)

-sign out απο ιtunes 
-sign out facetime +imessages
-κλειστε το κιν για δεκα λεπτα 
-ανοιξτε το και καντε οn τα imessage
Θα πρεπει να δουλεψει..
Σε εμενα φαινεται εφταιγε το icloud
ΠΡΟΣΟΧΗ : ΔΙΑΓΡΑΨΤΕ ΤΟ ΙCLOUD. ΟΧΙ SIGN OUT 
Good luck" παλι δεν.....καλα για restore και set up as new πρεπει να το εχω κανει 3-4 οποτε τι αλλο να κανω να παρω την wind τρομαζω για το τι θα ακουσω.....τι αλλο να ειναι συσκευη μαλλον δεν ειναι αλλιως θα ειχα θεμα και στα αλλα δυο δικτυα....εχει τυχει σε καποιον κατι παρομοιο και τι εκανε :huh:


Τελευταία επεξεργασία από: daskalakispavlos, 25/12/2013 - 02:02

Knowledge Is Power


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   soniasim

soniasim

    iPH Contributor

  • 1.498 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 26/03/2014 - 10:49

Έχω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα από προχτές και μου έχει φάει 15 ευρώ εως τώρα, αλλά σε εμένα δεν έχει δουλέψει τίποτα, ούτε όσα post με οδηγίες έχω διαβάσει εδώ έχουν βοηθήσει, ούτε άλλα post από forum του εξωτερικού, ούτε οι επίσημες οδηγίες επίλυσης της Apple, ούτε οτιδήποτε άλλο, πραγματικά έχω απελπιστεί... Έχω μιλήσει και με Apple και με Wind και η μία με πετάει στην άλλη χωρίς καμία να δίνει λύση...



#3   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.564 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 26/03/2014 - 11:43

Στην αναμονή για εν/ποίηση κολλημένο?

 

Έχεις δοκιμάσει παρόλα αυτά να δεις αν στέλνει?


| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#4   soniasim

soniasim

    iPH Contributor

  • 1.498 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 26/03/2014 - 12:24

Ναι, στην αναμονή εδώ και τρεις μέρες, το έχω αφήσει κιόλας να δω αν θα φτιάξει μετά από ώρες, αλλά αν το αφήσω βγάζει Activation unsuccessful Ξαναενεργοποιώ και πάλι τίποτα... Το δοκίμασα να στείλω και δυστυχώς δε στέλνει :( Μου πρότεινε η Wind να αγοράσω νέα κάρτα με τον ίδιο αριθμό να δοκιμάσω, αλλά αν χάσω επιπλέον 5 ευρώ για το τίποτα, θα σκάσω! Το έχει κάνει κανείς αυτό και του δούλεψε;


Τελευταία επεξεργασία από: soniasim, 26/03/2014 - 12:25


#5   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.564 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 26/03/2014 - 12:31

Δε νομίζω να είναι θέμα της SIM, δεν αποκλείεται βέβαια.

 

Αν δε το 'χεις κάνει ήδη, απεν/ποίησε το iMessage, επαναφορά ρυθμίσεων δικτύου και δοκίμασε να κάνεις την εν/ποίηση μετά ανοίγοντας Data και όχι απο WiFi.


Τελευταία επεξεργασία από: nikosgnr, 26/03/2014 - 12:33

| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#6   soniasim

soniasim

    iPH Contributor

  • 1.498 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 26/03/2014 - 12:46

Δυστυχώς έχω δοκιμάσει όλους τους πιθανούς συνδυασμούς, με-χωρίς WiFi, Restore και Set Up As New-Restore from BackUp, Reset Network Settings και Reset All Settings απευθείας από τη συσκευή, σβήσιμο του iCloud Account, αποσύνδεση από AppStore, Log Out από Apple ID σε iMessage και Facetime, εκατοντάδες επανεκκινήσεις της συσκευής και απόπειρες με τους διακόπτες του iMessage και του Facetime και πάλι τίποτα!

 

Δοκίμασα την κάρτα μου και σε άλλη συσκευή και πάλι δεν ενεργοποιείται... Ενώ στη δική μου, έβαλα άλλη κάρτα από Wind και ενεργοποιήθηκε σε δευτερόλεπτα... Ειλικρινά έχω απελπιστεί και να έφτιαχνε τουλάχιστον, να έλεγα οκ, ας πάνε στο καλό τα λεφτά που έχασα, αλλά δεν προβλέπω να φτιάχνει!



#7   pantelisn

pantelisn

    iPH Contributor

  • 1.438 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad Air +4G

Δημοσίευση 26/03/2014 - 12:58

Αν έχεις καρτοκινητή έχεις λεφτά μέσα; Αν όχι δεν πρόκειται να ενεργοποιηθεί ποτέ μέχρι να βάλεις καρτα

#8   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.564 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 26/03/2014 - 13:02

Δοκίμασα την κάρτα μου και σε άλλη συσκευή και πάλι δεν ενεργοποιείται... Ενώ στη δική μου, έβαλα άλλη κάρτα από Wind και ενεργοποιήθηκε σε δευτερόλεπτα...

Τότε όπως φαίνεται, το πρόβλημα είναι στη SIM σου.

 

Προσωπικά θα την έκανα την αλλαγή.


| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#9   daskalakispavlos

daskalakispavlos

    iPH Elite Poster

  • 3.421 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:daskalakisp

Δημοσίευση 26/03/2014 - 14:34

Εγω πάντως άλλαξα εταιρεία και ησύχασα......

Knowledge Is Power


#10   dominator

dominator

    iPH Hero

  • 3.533 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad 4

Δημοσίευση 26/03/2014 - 14:59

Εγω πάντως άλλαξα εταιρεία και ησύχασα......


+1

#11   karasarinis

karasarinis

    iPH Contributor

  • 1.026 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Air 2 +4G

Δημοσίευση 26/03/2014 - 15:16

Τότε όπως φαίνεται, το πρόβλημα είναι στη SIM σου.

Προσωπικά θα την έκανα την αλλαγή.


Όπως προτείνει και ο φίλος Νίκος εισαι για αλλαγή κάρτας sim. Κι εγω αυτο βλέπω οτι φταίει αφού βάζεις άλλη κάρτα της ίδιας εταιρίας με την δικιά σου κι ενεργοποιείται. Οπότε φιλε μονόδρομος η αλλαγή κάρτας. Περιμένουμε νέα σου.

#12   soniasim

soniasim

    iPH Contributor

  • 1.498 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 26/03/2014 - 15:26

Έχω λεφτά στην κάρτα, αφού μου έχει φάει πάνω από 15 ευρώ σε μηνύματα προς εξωτερικό... Μου έρχεται να το σπάσω κάθε φορά που μπαίνω στο F2G app και βλέπω χρέωση!

 

Τι να πω βρε παιδιά, μάλλον θα δοκιμάσω αγορά νέας κάρτας sim... Απλά διάβαζα ότι σε πολλούς αυτό το θέμα έφτιαξε αφού σταμάτησαν να ασχολούνται για κάποιες μέρες και μετά δοκίμασαν ξανά και ξαφνικά ενεργοποιήθηκε...

 

Αυτό που φοβάμαι είναι μήπως έχει φάει κανένα κόλλημα ο server της Apple με τη γραμμή μου από τις απανωτές προσπάθειες κι αν αλλάξω κάρτα και βλέπει πάλι το ίδιο νούμερο δεν αλλάξει τίποτα... Μακάρι να φτιάξει με νέα κάρτα, ίσως προλάβω και κανένα κατάστημα ανοιχτό κάπου προς κέντρο και το δω σήμερα κιόλας...



#13   soniasim

soniasim

    iPH Contributor

  • 1.498 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 28/03/2014 - 10:56

Tελικά δοκίμασα και νέα nanosim και όπως το φοβόμουν, δεν έγινε τίποτα απολύτως, ξαναδοκίμασα activation και μένει κολλημένο... Οπότε προφανώς, για κάποιο λόγο o server της Apple μπλοκάρει τον αριθμό μου από το iMessage και το Facetime... Και το χειρότερο είναι πως οι ίδιοι δεν ξέρουν την τύφλα τους, αφού μου είπαν πως είναι θέμα carrier... Καταπληκτικά  >:(



#14   daskalakispavlos

daskalakispavlos

    iPH Elite Poster

  • 3.421 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:daskalakisp

Δημοσίευση 28/03/2014 - 11:20

Αν δεν θες να αλλάξεις το νούμερο αλλα δεν σε νοιάζει να αλλάξεις εταιρεία κανε μια φορητότητα......

Knowledge Is Power


#15   soniasim

soniasim

    iPH Contributor

  • 1.498 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 28/03/2014 - 11:40

Το νούμερο σαν αριθμός δε με νοιάζει, θα το άλλαζα εν ριπή οφθαμού, αφού εύκολα ενημερώνω φίλους και γνωστούς για τον νέο αριθμό...

Αυτό που με νοιάζει είναι ότι αν κάνω φορητότητα, δε θα βρω αλλού με 10€ όσα μου δίνει το F2G, έχω και την προσφορά με τα 300' με κάθε ανανέωση των 10 ευρώ και τα 10 μου μένουν στην κάρτα να τα κάνω ό,τι θέλω... Αν φύγω, θα τη χάσω και δε θα μπορέσω και να την ξαναπάρω αν αποφασίσω ποτέ να γυρίσω πίσω, αφού δεν ισχύει για νέους συνδρομητές...

Μου φαίνεται απλά θα το παρατήσω και θα το δουλεύω μέσω του Apple ID για κανα-δυο μήνες, ή μέχρι να βγει update για το iOS όπου θα ξαναπροσπαθήσω μήπως και ξεσκαλώσει μέχρι τότε.

Απορώ πάντως, τι πρόβλημα είναι αυτό, τις τελευταίες μέρες που το ψάχνω εξονυχιστικά, έχω δει πολύ κόσμο σε twitter, forums κλπ να ταλαιπωρείται με ακριβώς το ίδιο πρόβλημα...

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες