Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Εξωτερικός δίσκος για mac και ποιο ειναι το καλυτερο format ?


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
22 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   kornsep

kornsep

    iPH User

  • 161 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:Corey8

Δημοσίευση 27/12/2013 - 17:14

καλησπερα παιδες και χρονια πολλα για τις μερες! Παραγγειλα σημερα εναν εξωτερικο σκληρο δισκο (WESTERN DIGITAL WDBFJK0040HBK MY BOOK 4TB USB3.0) και το περιμενω να μου ερθει αυριο. στην δουλεια εχω ενα macbook pro retina 2013 με mavericks 10.9.1 αλλα στο σπιτι μου εχω αλλα 3  pc's απο τα οποια θελω να μεταφερω ολα τα αρχεια τους απο το σπιτι στην δουλεια με αυτο τον εξωτερικο δισκο και να τα εχω διαθεσιμα και εκει . βασικα ο εξωτερικος θα ηθελα να δουλευει και στα windows και στα mac εξισου καλα , να "διαβαζει" και να "γραφει" και στα 2 λειτουργικα , ο συγκεκριμενος θα ειναι σε NTFS ... Τι προβληματα θα αντιμετωπισω ? αν τον κανω Fat32 δεν θα με αφησει να εχω μονο ενα partition γιατι δεν αφηνει να κανεις ανω απο  2 tb . επισης δεν θα με αφηνει να εχω αρχεια μεγαλυτερα του 4 gb πραγμα το οποιο ειναι λιγο εννοχλητικο μιας και εχω αρκετα αρχεια μεγαλυτερα των 4 gb και τα οποια θα πρεπει να μπουνε μεσα στον εξωτερικο . Εχω ακουσει για καποια 3rd party apps για τα οποια δεν εχω και παλι ιδεα . τι νομιζετε οτι θα πρεπει να κανω οσο αναφορα το format ? ποια ειναι η χρυση τομη ? 



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   jeanpoul

jeanpoul

    iPH Enthousiast

  • 515 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • GameCenter:jeanpoulgr

Δημοσίευση 27/12/2013 - 17:21

βαλε προγραμμα στο μακ για να διαβαζεις τον δισκο κ να γραφεις ενα προγραματακι ειναι το tyxera ntfs google αρε το και μπορεις να φορμαρεις τον δισκο σου μεσω του μακ να τον διαβαζουν κ να γραφουν και τα 2



#3   kornsep

kornsep

    iPH User

  • 161 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:Corey8

Δημοσίευση 27/12/2013 - 20:35

ευχαριστω πολυ jeanpoul , το δοκιμαζω αμεσως



#4   kormos

kormos

    iPH Elite Poster

  • 1.943 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4

Δημοσίευση 27/12/2013 - 21:40

Αν θες το δίσκο να τον βλέπεις και στα Windows χωρίς να θες να έχεις πολλές επιπλοκές ΑΣΕ το δίσκο σε NTFS.
Για ποιο σταθερά σε Mac θα σου πρότεινα να είναι σε HFS+

Και στις δυο περιπτώσεις πάντως έχεις τη δυνατότητα να εγκαταστήσεις αντίστοιχες εφαρμογές σε Mac & Windows.

:ph34r:  bit.ly/iPhoneHellas  :ph34r:


#5   kormos

kormos

    iPH Elite Poster

  • 1.943 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4

Δημοσίευση 27/12/2013 - 21:45

...να συμπληρώσω πως παλαιότερα είχα κάποια προβλήματα με NTFS και έτσι ησύχασα μετατρέποντας τους όλους σε HFS.

:ph34r:  bit.ly/iPhoneHellas  :ph34r:


#6   kornsep

kornsep

    iPH User

  • 161 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:Corey8

Δημοσίευση 27/12/2013 - 21:49

Πιο πολυ θα το χρησιμοποιω στον mac αλλα θα φορτωσω τα αρχεια μου "photos , music , movies κτλ κτλ " απο windows και δεν θελω να εχω προβλημα ουτε οταν θα τις φορτωνω ουτε οταν θα τις διαβαζω απο mac και οταν θα θελω να δουλεψω με αυτα τα αρχεια .



#7   thanosdk

thanosdk

    iPH Contributor

  • 1.095 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 27/12/2013 - 21:52

NTFS με Tuxera NTFS οπως ειπε και ο φιλος πιο πανω, δεν θα εχεις κανενα προβλημα, ποτε δεν μου δημιουργησε το παραμικρο.



#8   kornsep

kornsep

    iPH User

  • 161 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:Corey8

Δημοσίευση 27/12/2013 - 21:55

το κατεβασα ηδη το tuxera, το δοκιμαζω με εναν αλλο σκληρο και ολα ειναι μια χαρα ...



#9   kormos

kormos

    iPH Elite Poster

  • 1.943 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4

Δημοσίευση 27/12/2013 - 22:31

Πιο πολυ θα το χρησιμοποιω στον mac αλλα θα φορτωσω τα αρχεια μου "photos , music , movies κτλ κτλ " απο windows και δεν θελω να εχω προβλημα ουτε οταν θα τις φορτωνω ουτε οταν θα τις διαβαζω απο mac και οταν θα θελω να δουλεψω με αυτα τα αρχεια .


Στο παρελθόν υπήρξαν και ίσως εξακολουθούν να υπάρχουν κάποια προβλήματα σε δίσκους NTFS που συνδέονται σε Mac με αρχεία που διαγράφονται αλλά δεν μπορούν να "απομακρυνθούν" απο τον κάδο.

Anyway δική σου η απόφαση :) (το έχω ξαναπεί οι απόψεις διίστανται...)

:ph34r:  bit.ly/iPhoneHellas  :ph34r:


#10   kormos

kormos

    iPH Elite Poster

  • 1.943 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4

Δημοσίευση 27/12/2013 - 22:33

το κατεβασα ηδη το tuxera, το δοκιμαζω με εναν αλλο σκληρο και ολα ειναι μια χαρα ...


Πολύ καλό και της Paragon, προ ημερών ήταν και σε προσφορά, ίσως ακόμα.

:ph34r:  bit.ly/iPhoneHellas  :ph34r:


#11   kornsep

kornsep

    iPH User

  • 161 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:Corey8

Δημοσίευση 27/12/2013 - 22:43

το paragon το βλεπω πιο δημοφιλη...:)



#12   kornsep

kornsep

    iPH User

  • 161 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:Corey8

Δημοσίευση 27/12/2013 - 22:45

σας ευχαριστω παρα πολυ ολους ρε μαγκες για την βοηθεια σας ! ευχομαι χρονια πολλα σε ολους!



#13   kiriakosa

kiriakosa

    iPH Elite Poster

  • 2.088 μηνύματα
  • Twitter:@Kiriakosa
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen
  • GameCenter:kiriakosa

Δημοσίευση 28/12/2013 - 01:21

Τελικά είμαι ο μόνος που δουλεύει exFat και δεν έχει κανένα πρόβλημα; Ούτε θέμα με τα 4 GB ανά αρχείο, τον βλέπουν άψογα και τα PC (σε XP χρειάζεται απλά ένας driver) και όλα μου δουλεύουν ρολόι. Το ξεκίνησα από τα stickάκια και δεν το μετάνιωσα.



#14   kornsep

kornsep

    iPH User

  • 161 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:Corey8

Δημοσίευση 28/12/2013 - 01:37

Ρε παίδες και ένα άλλο θέμα , αγόρασα πριν κανά 2 εβδομάδες ένα USB 3 Kingston 32 gb και το έβαλα στο black magic να το μέτρησω την ταχύτητα , διαλέγω 5 gb και βάζω το Kingston ..... Οι μετρήσεις είναι γελοίες για USB 3 , ξεκινάει με 15 και πέφτει στα 5 μετά απο 5 δευτερόλεπτα.... Ενώ ένα άλλο USB 2 παλιό που έχω τρέχει με 25+ σταθερά , να προσθέσω οτι οι μετρήσεις έγιναν στο mbp που εχει USB 3 και οτι το στικακι το USB 3 ούτε το USB 2 έχουν υποστεί κάποιο φορματ.... Είναι όπως τα αγόρασα , τι μπορεί να φταίει?το στικακι? το USB απο το mbp? ή μήπως άμα του κάνω κάποιο συγκεκριμένο φορματ στρώσει?

#15   kiriakosa

kiriakosa

    iPH Elite Poster

  • 2.088 μηνύματα
  • Twitter:@Kiriakosa
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen
  • GameCenter:kiriakosa

Δημοσίευση 28/12/2013 - 03:07

Να ξέρεις ότι τα φθηνά usb 3 πολλές φορές δεν πιάνουν τις ταχύτητες των ακριβών ότι έστω καλών usb 2.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες