Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Καλώδιο φόρτισης iphone 5


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
43 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   eirinimeta

eirinimeta

    iPH newbie

  • 31 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: iPhone 5

Δημοσίευση 12/01/2014 - 22:13

Γεια σας!πριν μια εβδομάδα χάλασε το καλώδιο του φορτιστή και πήγα στον ΟΤΕ απο όπου είχα αγοράσει το κινητό και μου έδωσαν ένα καλώδιο (16ευρω) ..ολα καλα . Ομως όταν το σύνδεσα στον υπολογιστή δεν αναγνώριζε τη συσκευή στο iTunes ..! Τι πρεπει να κάνω ;;ευχαριστωωωω:)

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   dominator

dominator

    iPH Hero

  • 3.533 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad 4

Δημοσίευση 12/01/2014 - 22:42

Έδωσες 16 ευρο για 1 καλώδιο ....με 16 έπαιρνες από eBay περίπου κανά 30 καλώδια
Και που δεν το αναγνωρίζει κιόλας το πας πίσω ....

#3   thanasis

thanasis

    iPH Guru

  • 9.488 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 12/01/2014 - 22:44

Είναι το γνήσιο ? Αν όχι αυτό είναι που σου δημιουργεί το όλο πρόβλημα το οποίο λύνεται με 2 τρόπους..Ο ένας είναι να πάρεις το γνήσιο καλώδιο ( Και ο πιο σωστός) και ο άλλος είναι αν έχεις κάνεις Jailbreak (Δεν λειτουργεί αλλιώς) να εγκαταστήσεις από το Cydia το Unauthorized Lightning Cable Enabler από το Repo : http://parrotgeek.net/repo


ezgif_com_crop_2.gif


#4   eirinimeta

eirinimeta

    iPH newbie

  • 31 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: iPhone 5

Δημοσίευση 12/01/2014 - 23:28

[quote name="dominator" post="1501290" timestamp="1389559342"]

Μου είπαν να παω απο εκεί που τη πηρα γιατι αν πάρω απο κάπου τα "φθηνά" μπορει να μου δημιουργήσει πρόβλημα στη μπαταρία ,να καεί και παει λέγοντας ...

#5   eirinimeta

eirinimeta

    iPH newbie

  • 31 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: iPhone 5

Δημοσίευση 12/01/2014 - 23:30

Είναι το γνήσιο ? Αν όχι αυτό είναι που σου δημιουργεί το όλο πρόβλημα το οποίο λύνεται με 2 τρόπους..Ο ένας είναι να πάρεις το γνήσιο καλώδιο ( Και ο πιο σωστός) και ο άλλος είναι αν έχεις κάνεις Jailbreak (Δεν λειτουργεί αλλιώς) να εγκαταστήσεις από το Cydia το Unauthorized Lightning Cable Enabler από το Repo :
http://parrotgeek.net/repo


Το "jailbreak" θα δημιουργήσει προβλήματα στο κινητό ;; (Δεν εχω ιδέα τι ειναι ) !!!

#6   pantelist

pantelist

    iPH newbie

  • 28 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X

Δημοσίευση 12/01/2014 - 23:59

Σκέφτηκες μήπως το πρόβλημα δεν είναι στα καλώδια αλλά στο τηλέφωνο? Μήπως η υποδοχή φόρτισης έχει πιάσει σκουπιδάκια και γιαυτό δεν σου δουλεύουν τα καλώδια? Προσπάθησε να το καθαρίσεις, συνήθως γεμίζει χνούδια και δεν κάνει επαφή.

Εαν το καλώδιο δεν είναι γνήσιο ή δεν είναι πιστοποιημένο βγάζει μήνυμα το κινητο!



#7   eirinimeta

eirinimeta

    iPH newbie

  • 31 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: iPhone 5

Δημοσίευση 13/01/2014 - 00:01

[quote name="pantelist" post="1501407" timestamp="1389563949"]

Σκέφτηκες μήπως το πρόβλημα δεν είναι στα καλώδια αλλά στο τηλέφωνο? Μήπως η υποδοχή φόρτισης έχει πιάσει σκουπιδάκια και γιαυτό δεν σου δουλεύουν τα καλώδια? Προσπάθησε να το καθαρίσεις, συνήθως γεμίζει χνούδια και δεν κάνει επαφή.
Εαν το καλώδιο δεν είναι γνήσιο ή δεν είναι πιστοποιημένο βγάζει μήνυμα το κινητο![/quote
Φορτίζει κανονικά ...απλα δεν μπορω να δουλέψω με το iTunes λέει πως δεν ειναι δυνατή η σύνδεση με το iphone

#8   dominator

dominator

    iPH Hero

  • 3.533 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad 4

Δημοσίευση 13/01/2014 - 01:48

[quote name="eirinimeta" post="1501354" timestamp="1389562087"][quote name="dominator" post="1501290" timestamp="1389559342"]Μου είπαν να παω απο εκεί που τη πηρα γιατι αν πάρω απο κάπου τα "φθηνά" μπορει να μου δημιουργήσει πρόβλημα στη μπαταρία ,να καεί και παει λέγοντας ...[/quote]

Το καλώδιο είναι απλώς αγωγός μεταφοράς ηλεκτρικής ενέργειας
Δεν δημιουργεί κανένα πρόβλημα στην φόρτιση
Το καλώδιο που πήρες και το πλήρωσες και νταβατζίλικη είναι χειρότερο και από τα κινεζικά

#9   nsxbass

nsxbass

    iPH Guru

  • 9.378 μηνύματα
  • Twitter:@n1ckstrat
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • GameCenter:nsxbass

Δημοσίευση 13/01/2014 - 01:57

Η διαφορά με τα lightning καλώδια από τα παλιά 30pin είναι ότι είναι ας πούμε "smart" καλώδια και αν δεν είναι αυθεντικά ή από εξουσιοδοτημένο κατασκευαστή (του προγράμματος MFi) θα έχεις τέτοια θέματα.

 

Ακόμα και αν πάρεις ένα φτηνό καλώδιο που σου δουλεύει τώρα, στο επόμενο Update λογισμικού μπορεί να βγει off.



#10   omilitis1987

omilitis1987

    iPH Hero

  • 4.524 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X

Δημοσίευση 13/01/2014 - 03:38

Ακόμα και αν πάρεις ένα φτηνό καλώδιο που σου δουλεύει τώρα, στο επόμενο Update λογισμικού μπορεί να βγει off.

Plus ότι το lighthning άκρο μπορεί να μην ειναι απόλυτα συμβατό με το τηλέφωνο. Μου έχει τύχει κάμποσες φορές να δώ καλώδια που κουμπωναν με δυσκολία, όχι ακριβώς ο κατάλληλος τρόπος συμπεριφοράς σε ενα τηλέφωνο τέτοιας αξίας!
Δεν χάνεις βέβαια κάτι καθώς ειναι πολύ φθηνά αλλα κατα βάση έχεις ενα άχρηστο εξάρτημα.

#11   eirinimeta

eirinimeta

    iPH newbie

  • 31 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: iPhone 5

Δημοσίευση 13/01/2014 - 14:17

Σας ευχαριστω παρα πολυ..κατάλαβα τι συμβαίνει !! Δηλαδή η Μονή λύση ειναι καλώδιο απο την apple!

#12   linuxfighter

linuxfighter

    iPH Elite Poster

  • 2.743 μηνύματα
  • Twitter:@tsioutsiourigas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:linuxfighter

Δημοσίευση 13/01/2014 - 16:20

Έχω χρησιμοποιήσει πολλά μη γνήσια 30Pin καλώδια και πολλά lightning. ποτέ μα ποτέ μα ποτέ δεν είχα πρόβλημα είτε σύνδεσης είτε αναγνώρισης. Δοκίμασε το ίδιο καλώδιο σε κάποια άλλη συσκευή, και την συσκευή σου σε ένα άλλο pc με το ίδιο ή διαφορετικό καλώδιο.

 

Ναι μπορεί να φταίει το καλώδιο σου ΑΛΛΑ όχι ότι παίζει ιδιαίτερο ρόλο αν θα πάρεις γνήσιο ή μη.


Τελευταία επεξεργασία από: linuxfighter, 13/01/2014 - 16:20


#13   omilitis1987

omilitis1987

    iPH Hero

  • 4.524 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X

Δημοσίευση 13/01/2014 - 18:04

Έχω χρησιμοποιήσει πολλά μη γνήσια 30Pin καλώδια και πολλά lightning. ποτέ μα ποτέ μα ποτέ δεν είχα πρόβλημα είτε σύνδεσης είτε αναγνώρισης. Δοκίμασε το ίδιο καλώδιο σε κάποια άλλη συσκευή, και την συσκευή σου σε ένα άλλο pc με το ίδιο ή διαφορετικό καλώδιο.

Ναι μπορεί να φταίει το καλώδιο σου ΑΛΛΑ όχι ότι παίζει ιδιαίτερο ρόλο αν θα πάρεις γνήσιο ή μη.

Δεν εχω λόγο να σε αμφισβητησω, εξάλλου ο καθένας τις εμπειρίες του γράφει ώστε να γίνει κουβέντα ;)
Εγω ειχα κάποια lightning που για να κουμπώσουν χρειάζεται να σπρωξεις!
Επίσης εχω κάποια αλλα 30-pin τα οποία ναι μεν φορτίζουν αλλα σπάνια συνδέονται με το PC για μεταφορά δεδομένων.
Οπότε σταμάτησα να ψωνίζω καλώδια του 1-2 € μια και καλή.

Τελευταία επεξεργασία από: omilitis1987, 13/01/2014 - 18:12


#14   eirinimeta

eirinimeta

    iPH newbie

  • 31 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: iPhone 5

Δημοσίευση 13/01/2014 - 18:11

Έχω χρησιμοποιήσει πολλά μη γνήσια 30Pin καλώδια και πολλά lightning. ποτέ μα ποτέ μα ποτέ δεν είχα πρόβλημα είτε σύνδεσης είτε αναγνώρισης. Δοκίμασε το ίδιο καλώδιο σε κάποια άλλη συσκευή, και την συσκευή σου σε ένα άλλο pc με το ίδιο ή διαφορετικό καλώδιο.

Ναι μπορεί να φταίει το καλώδιο σου ΑΛΛΑ όχι ότι παίζει ιδιαίτερο ρόλο αν θα πάρεις γνήσιο ή μη.


Για συσκευή iphone μιλάμε;;

#15   linuxfighter

linuxfighter

    iPH Elite Poster

  • 2.743 μηνύματα
  • Twitter:@tsioutsiourigas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:linuxfighter

Δημοσίευση 14/01/2014 - 11:27

iphone 4, 4s, 5 και ipad mini. Εκτός της συσκευασίας, έχω και άλλα 2 καλώδια (30pin και lightning) για γραφείο και αμάξι ^^ όπως επίσης έχω αγοράσει και από 1 3μετρο γιατί είναι λίγο βολικό ιδιαίτερα με το ipad.... Δεν είναι γνήσια και ποτέ δεν είχα θέμα.

 

Επίσης πολλών πελατών μου τα καλώδια δεν είναι γνήσια (τους πετάει το γνωστό μήνυμα για το accessorize) αλλά πρόβλημα ουδέν ούτε με φόρτιση ούτε με data επικοινωνία. Φυσικά υπάρχουν καλώδια και καλώδια. Δεν λέω να πάρει κάποιος καλώδιο του 1-2 ευρώ, ας πάρει των 5-6. Ποιο πολύ για να μειώσει αισθητά την πιθανότητα να μην είναι σωστό.... 



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες