Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * - - 3 ψήφοι

Πόση χωρητικότητα σε GB έχει πραγματικά το smartphone σου; Δες ποιες εταιρείες σε "κλέβουν"


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
70 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   iPhoneHellas

iPhoneHellas

    iPH Admin

  • 640.961 μηνύματα
  • Twitter:@iphonehellas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:iPhoneHellas

Δημοσίευση 24/01/2014 - 10:48

Είναι γνωστό πως η χωρητικότητα των smartphones που διαφημίζουν οι κατασκευαστές δεν είναι η "πραγματική" για τον χρήστη καθώς πολλά GB κατακρατούνται από το ίδιο το λειτουργικό σύστημα.

 

Ας δούμε ποια smartphones δίνουν στον χρήστη τα GB που διαφημίζουν και ποια είναι αυτά που του "κλέβουν" μέχρι και το 46% με την προ-εγκατάσταση άχρηστων applications, skins, themes και bloatware.

 

Mobile-storage-space-comparison.jpg

 

Στην 1η θέση έχουμε το iPhone 5C με 12.6GB διαθέσιμα από τα διαφημιζόμενα 16GB (79%), ακολουθεί το Nexus 5 με 12.28GB διαθέσιμα (77%) και στην 3η θέση έχουμε και πάλι την Apple με το iPhone 5S με 12.20GB (76%).

 

Στην τελευταία θέση έχουμε το Samsung Galaxy S4 το οποίο από τα 16GB προσφέρει τελικά στον χρήστη μόλις 8.56GB! Το 54% της χωρητικότητας έχει διατεθεί για το Touchwiz interface και το υπόλοιπο bloatware της Κορεάτικης εταιρείας. 

 

[via]


Behind the Scenes...

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   atari4

atari4

    iPH Hero

  • 5.327 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:YNWA

Δημοσίευση 24/01/2014 - 10:52

Δε μου λεει κατι. Σβηνοντας τα αχρηστα που υπαρχουν κ βαζοντας μια καρτουλα μνημης το s4 αφηνει το 5c πολυ πισω σαυτον τον τομεα.

Μη κοροιδευομαστε κ μεταξυ μας... ;)

You'll Never Walk Alone


#3   iPhoneHellas

iPhoneHellas

    iPH Admin

  • 640.961 μηνύματα
  • Twitter:@iphonehellas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:iPhoneHellas

Δημοσίευση 24/01/2014 - 10:54

Επίσης αν αγοράσεις ένα εξωτερικό δίσκο μεγαλώνεις ακόμη περισσότερο την χωρητικότητα :)

 

Το δημοσίευμα αναφέρεται σε αυτό που διαφημίζεται από τους κατασκευαστές (βλ. 16GB) και αυτό που πέρνει τελικά ο χρήστης στα χέρια του.


Behind the Scenes...

#4   iPhoneHellas

iPhoneHellas

    iPH Admin

  • 640.961 μηνύματα
  • Twitter:@iphonehellas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:iPhoneHellas

Δημοσίευση 24/01/2014 - 10:57

Η διαφορά του Nexus 5 με pure Android και του Samsung Galaxy S4 είναι αξιοθαύμαστη: 3.72GB καταναλώνονται σε bloatware.


Behind the Scenes...

#5   atari4

atari4

    iPH Hero

  • 5.327 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:YNWA

Δημοσίευση 24/01/2014 - 10:58

Και αν αγορασεις 2 εξ.σκληρους ακομη περισσοτερο. :P

Καταλαβαμε τι θελω να πω, αλλο ενα δημοσιευμα απλα για να βγει πρωτο το iPhone...

You'll Never Walk Alone


#6   AvgoustisP

AvgoustisP

    iPH Elite Poster

  • 2.248 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:avgoustisp

Δημοσίευση 24/01/2014 - 11:00

Θα συμφωνήσω και εγώ με το άρθρο. Είναι λίγο κοροιδία να αγοράζεις συσκευή 16gb και να έχεις μόνο 8. Για αυτό και το note3 το βγάζουν εξαρχής 32gb.
Από την άλλη πλευρά όμως στο s4 μπορείς να επεκτείνεις την μνήμη ( για φωτο και τραγούδια) με μια sd με μικρό σχετικά κόστος. Παρ όλα αυτά οι εταιρείες θα έπρεπε να αναγράφουν την πραγματική μνήμη που πέρνει ο πελάτης.

#7   iPhoneHellas

iPhoneHellas

    iPH Admin

  • 640.961 μηνύματα
  • Twitter:@iphonehellas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:iPhoneHellas

Δημοσίευση 24/01/2014 - 11:05

Κάνεις λάθος. Πρώτο βγήκε το Samsung Galaxy S4 (στην κατακράτηση GB για εγκατάσταση bloatware). 

 

Δες το ως ένα ακόμη δημοσίευμα που βγάζει το S4 μπροστά από τον ανταγωνισμό.


Behind the Scenes...

#8   el3ctronick

el3ctronick

    iPH Enthousiast

  • 493 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 24/01/2014 - 11:07

Δε μου λεει κατι. Σβηνοντας τα αχρηστα που υπαρχουν κ βαζοντας μια καρτουλα μνημης το s4 αφηνει το 5c πολυ πισω σαυτον τον τομεα.

Μη κοροιδευομαστε κ μεταξυ μας... ;)

δεν κοροιδευει κανεις κανενα εδω(εκτως απ τη samsung). ανοιξε το στο computer σου να δεις ποσο χωρο εχει το s4 οπως και τα αλλα κινητα..μετα δες τι λεει το κουτι που το αγορασες. κλασσικη η samsung σε εξαπατηση του αγοραστικου κοινου, χρονια τωρα, απο εποχες omnia(μπορει και πιο νωρις αλλα ειχα την πρωτη μου τοτε...γιατι ειχα και δευτερη πολλη κακη εμπειρια με galaxy s1...χαρη στην απαραδεκτη samsung πηρα για πρωτη φορα iphone)


Τελευταία επεξεργασία από: el3ctronick, 24/01/2014 - 11:13


#9   el3ctronick

el3ctronick

    iPH Enthousiast

  • 493 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 24/01/2014 - 11:09

Επίσης αν αγοράσεις ένα εξωτερικό δίσκο μεγαλώνεις ακόμη περισσότερο την χωρητικότητα :)

 

Το δημοσίευμα αναφέρεται σε αυτό που διαφημίζεται από τους κατασκευαστές (βλ. 16GB) και αυτό που πέρνει τελικά ο χρήστης στα χέρια του.

μην κοροιδευομαστε μεταξυ μας..ολοι ξερουμε οτι αν αγορασεις 2 galaxy s4 φτανεις τα 16gb(και κατα ελαχιστο τα περνας!) οριστε μας :P



#10   atari4

atari4

    iPH Hero

  • 5.327 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:YNWA

Δημοσίευση 24/01/2014 - 11:18

δεν κοροιδευει κανεις κανενα εδω(εκτως απ τη samsung). ανοιξε το στο computer σου να δεις ποσο χωρο εχει το s4 οπως και τα αλλα κινητα..μετα δες τι λεει το κουτι που το αγορασες. κλασσικη η samsung σε εξαπατηση του αγοραστικου κοινου, χρονια τωρα, απο εποχες omnia(μπορει και πιο νωρις αλλα ειχα την πρωτη μου τοτε...γιατι ειχα και δευτερη πολλη κακη εμπειρια με galaxy s1...χαρη στην απαραδεκτη samsung πηρα για πρωτη φορα iphone)


5s εχω, οχι s4.

Καλα για δες κ στο κουτι η apple τι γραφει κ πες μου!

Ειπαμε παραεξω να τα λεμε, οχι ομως κ μεταξυ μας... ;)

You'll Never Walk Alone


#11   canecorso

canecorso

    iPH Elite Poster

  • 1.962 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad mini 4 +4G

Δημοσίευση 24/01/2014 - 11:37

Επίσης αν αγοράσεις ένα εξωτερικό δίσκο μεγαλώνεις ακόμη περισσότερο την χωρητικότητα :)

 

Το δημοσίευμα αναφέρεται σε αυτό που διαφημίζεται από τους κατασκευαστές (βλ. 16GB) και αυτό που πέρνει τελικά ο χρήστης στα χέρια του.

μάλλον μας δουλεύεις ...

Εγώ δηλαδή που έχω Ζ30 με 11.2 gb + 64 gb καρτούλα πάμε στα 75.2 !!!!!

Αυτά είναι ενσωματωμένα στην συσκευή και δεν έχουν καμιά μα καμιά σχέση με εξωτερικούς δίσκους που μπορείς να τους προσθέσεις επίσης στα + κάθε συσκευής ...


Τελευταία επεξεργασία από: canecorso, 24/01/2014 - 11:40

  • Some People Play the Game ......Others Change it........Powered By BlackBerry PassPort .

#12   kornsep

kornsep

    iPH User

  • 161 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:Corey8

Δημοσίευση 24/01/2014 - 11:41

παιδια και γω 5s εχω και ειναι 16αρι. και ο λογος? ο οικονομικος, 64αρι ηθελα να παρω , ηδη αντιμετωπιζω προβλημα με την χωριτηκοτητα. εαν ειχα το s4 δεν θα ειχα προβλημα γιατι με λιγα χρηματα ή και με καθολου.... γιατι? σε ποιο gadjetoσπιτο δεν υπαρχει μια micro sd να καθετε και να σκονιζετε.θα ειχα τα παντα μεσα στο κινητο μου . εχω το 5s μονο και μονο γιατι δεν τα πολυχρησιμοποιω αφου ολα τα χρονια μου τα εχω λιωσει και δεν θελω να κουβαλαω κατι βαρυ χωρις να αξιζει τον κοπο. απο την στιγμη που η samsung ξερει οτι υπαρχει "ευκολη" λυση σε αυτο που προσφερει .. καλα κανει και γεμιζει με καλουδια τα 16gb που προσφερει , μαγκια της. δεν πειραζει ..... σε καποια φαση θα ερθουν και στο iphone ολα αυτα και θα χειροκροτησουμε τοτε πιο δυνατα. αυτα βλεπει η apple και κανει αυτα που κανει .



#13   atari4

atari4

    iPH Hero

  • 5.327 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:YNWA

Δημοσίευση 24/01/2014 - 11:43

μάλλον μας δουλεύεις ...
Εγώ δηλαδή που έχω Ζ30 με 11.2 gb + 64 gb καρτούλα πάμε στα 75.2 !!!!!
Αυτά είναι ενσωματωμένα στην συσκευή και δεν έχουν καμιά μα καμιά σχέση με εξωτερικούς δίσκους που μπορείς να τους προσθέσεις επίσης στα + κάθε συσκευής ...


Προφανως κ σε δουλευει. Ολοι θα θελαμε να παιρνει κ το iphone καρτα μνημης. Αλλα για να μη το κανει η apple κατι θα ξερει. Αυτη και οι 30 κατασκευαστες πλυντηριων που συνιστουν skip.

You'll Never Walk Alone


#14   hal

hal

    iPH Member

  • 277 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 24/01/2014 - 11:51

Η καρτα μνημης δεν μπορει να εχει την ιδια ταχυτητα με την ενσωματωμενη μνημη, ποσο μαλλον κατι micro sd του ελεους που εχει πηξει η αγορα αρα θα γινει το κινητο πιο αργο.

Επισης η μαμα απλ ξερει οτι αν βαλει καρτα μνημης εκτιθεται πολυ περισσοτερο σε exploits κλπ κλπ. 

Και ουτως ή αλλως σιγα ρε παιδια, 100 ευρω τα πληρωνουμε τα 16γιγα :P  :P  :P  :P



#15   atari4

atari4

    iPH Hero

  • 5.327 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:YNWA

Δημοσίευση 24/01/2014 - 11:56

Επισης η μαμα απλ ξερει οτι αν βαλει καρτα μνημης εκτιθεται πολυ περισσοτερο σε exploits κλπ κλπ.

 

Σωστο. Συνηθως οι χακερ μπαινουν απο το slot της καρτας μνημης.


You'll Never Walk Alone


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1

0 μέλη, 1 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες