Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * - - 3 ψήφοι

Πόση χωρητικότητα σε GB έχει πραγματικά το smartphone σου; Δες ποιες εταιρείες σε "κλέβουν"


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
70 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#31   iPhoneHellas

iPhoneHellas

    iPH Admin

  • 640.961 μηνύματα
  • Twitter:@iphonehellas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:iPhoneHellas

Δημοσίευση 24/01/2014 - 14:16

Και η apple στην τελικη αλλη μου δινει απο αυτη που διαφημιζει και πληρωνω. Αστο, δε σωζεται...

Όντως δεν σώζεται με τίποτα το να πληρώνεις 16GB και να σου δίνουν τα μισά. Άστο...


Behind the Scenes...

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#32   el3ctronick

el3ctronick

    iPH Enthousiast

  • 493 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 24/01/2014 - 14:28

οποιος εχει τις βασικες βασικες γνωσεις για χορητικοτητα θα καταλαβει... σχετικα με το δικο μου 64αρι 5s θα δει οτι η apple εμενα δε με εχει κλεψει καθολου, εχω πραγματικα 64gb και 59gb usable..οπως θα πρεπε να ειναι..και εγω ξαναδειχνω:

 

6dtZ.jpg

 

 

και ξαναλεω οτι η samsung με το s4 ειναι τουλαχιστον τραγικη.


Τελευταία επεξεργασία από: el3ctronick, 24/01/2014 - 14:28


#33   chrisostomos

chrisostomos

    iPH Addict

  • 631 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 24/01/2014 - 14:33

Δεν θα παρω θεση για το ζητημα καθως δεν ειναι καν ζητημα, αλλα ειμαι σιγουρος οτι στο forum μας θα καταληξουμε οτι η apple ειναι μαματη εταιρεια κ δεν κοροιδευει τον κοσμο γιατι απλα ειμαστε το iphonehellas, στο αντιστοιχο forum της samsung θα τραβανε τα βυζια τους για το ποσο πιο μαματη εταιρεια ειναι η samsung εναντι της apple που δεν σου επιτρεπει να επεκτεινεις την rom κατα το δοκουν!!!



#34   Amaretos

Amaretos

    iPH User

  • 107 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad mini

Δημοσίευση 24/01/2014 - 14:36

Ρε παιδια, αλλο η συμπάθεια προς κατι, και αλλο φοραω παρωπιδες και κανω οτι δεν βλεπω μπροστά μου. Ειναι σαν να βγω εγω εξω και να διατυμπανίζω ποσο "γαματος" ειμαι που δεν εχω ραδιόφωνο στο κιν μου ενω ολοι οι αλλοι εχουν... ειπαμε να υπάρχει και ενα μετρο.



#35   Manousos1994

Manousos1994

    iPH Contributor

  • 1.596 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X

Δημοσίευση 24/01/2014 - 14:39

Να σου πω φίλε μου δεν θα με χάλαγε εμένα βέβαια εγω θα ήμουν εξαίρεση και ίσως απο τις ελάχιστες αλλα για σκέψου θα είχε μόνο 16GB δεν διαφωνώ οτι η τιμή θα ηταν η διάφορα τις κάθε συσκευής/χωρητικότητα αλλα αν σκεφτείς οτι το κινητό το πήρα 550€ από Σκρουτζ και οποτε ειχα λεφτά μου έλεγε 100€ για αλλα 32 η 200€ για αλλα 64 (που δεν νομιζω να ηταν τόσο ακριβά σίγουρα θα έβγαζε και καμία belkin και κλπ εταιρίες) εμένα δεν θα με χάλαγε προσωπικά....απο το να θελω και άλλο χώρο και να πρεπει να παρω εξωτερικούς Bluetooth δίσκους ή να πρεπει να πουλησω το κινητό για να παρω μεγαλύτερη χωρητικότητα....αλλα πάντα αυτη ειναι η δικιά μου σκέψη δεν ξέρω αν συμφωνεί και κάποιος άλλος....με 750€ θα ειχα 64 που για να πάρεις 64 τωρα θέλει 2,5 μισθούς.....

Βρε δεν διαφωνούμε εικασίες είναι όλα.... Αλλά στον βωμό του χρήματος όλα τα δικά μας θέλω παραμένουν μόνο θέλω ;)


Τελευταία επεξεργασία από: Manousos1994, 24/01/2014 - 14:40

Το πτυχίο μου αντί για βαθμό θα γράφει "Επιτέλους" !!!

#36   AvgoustisP

AvgoustisP

    iPH Elite Poster

  • 2.254 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:avgoustisp

Δημοσίευση 24/01/2014 - 14:42

οποιος εχει τις βασικες βασικες γνωσεις για χορητικοτητα θα καταλαβει... σχετικα με το δικο μου 64αρι 5s θα δει οτι η apple εμενα δε με εχει κλεψει καθολου, εχω πραγματικα 64gb και 59gb usable..οπως θα πρεπε να ειναι..και εγω ξαναδειχνω:

6dtZ.jpg


και ξαναλεω οτι η samsung με το s4 ειναι τουλαχιστον τραγικη.

Μα και στο S4 16gb έχει πραγματική και 8.5gb usable άρα ούτε η samsung κλέβει με τα δικά σου λεγόμενα. Κανονικά έξω από το κουτί του κάθε κινητού θα πρέπει να αναφέρεται ξεκάθαρα πόσο μνήμη είναι διαθέσιμη στον χρήστη

#37   MarkKnopfler

MarkKnopfler

    iPH Intergalactic Leader

  • 16.726 μηνύματα
  • Twitter:@Fmiggas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:markknopfler

Δημοσίευση 24/01/2014 - 14:46

Αν θέλουμε να κρίνουμε σωστά θα πρέπει να κρίνουμε και το extendability της κάθε συσκευής. Αλλιώς κρίνουμε μόνο αυτό που μας συμφέρει, δυστυχώς. 

Πολλά αυτά που απαιτεί το "λειτουργικό" (σε εισαγωγικά γιατί περνάει πολλά σκουπίδια) της Sammy αλλά δίνει επιπλέον δυνατότητα που πρέπει να κριθεί κι αυτή αν θέλουμε να είμαστε αντικειμενικοί.


Αναρτημένη εικόνα


#38   hal

hal

    iPH Member

  • 277 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 24/01/2014 - 14:57

Να παραδεχόμαστε κάποια πράγματα.

Αν έδινε η απλ δυνατότητα για κάρτα μνήμης ότι και να έβαζες μέσα θα ήταν λίγο πιο αργό από την ενσωματωμένη, γι αυτό το πράγμα θα πέφταν όλοι να την φάνε,

όποιος νομίζει διαφορετικά έχει αυταπάτες. 

Και θα έβγαιναν μετά όλοι οι πανίβλακες κράχτες και θα παραπονιόταν γιατί όταν έχεις φτάσει στην διακοσιοστή συνεχόμενη φωτό με γρήγορο swipe παει πιο αργά....

Στο αντροιντ δεν θα ενοχλούσε κανέναν αυτό ποτέ, στο ιος θα ήταν μέγιστο bug και αποτυχία....



#39   MarkKnopfler

MarkKnopfler

    iPH Intergalactic Leader

  • 16.726 μηνύματα
  • Twitter:@Fmiggas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:markknopfler

Δημοσίευση 24/01/2014 - 14:59

Να παραδεχόμαστε κάποια πράγματα.

Αν έδινε η απλ δυνατότητα για κάρτα μνήμης ότι και να έβαζες μέσα θα ήταν λίγο πιο αργό από την ενσωματωμένη, γι αυτό το πράγμα θα πέφταν όλοι να την φάνε,

όποιος νομίζει διαφορετικά έχει αυταπάτες. 

Και θα έβγαιναν μετά όλοι οι πανίβλακες κράχτες και θα παραπονιόταν γιατί όταν έχεις φτάσει στην διακοσιοστή συνεχόμενη φωτό με γρήγορο swipe παει πιο αργά....

Στο αντροιντ δεν θα ενοχλούσε κανέναν αυτό ποτέ, στο ιος θα ήταν μέγιστο bug και αποτυχία....

Παλιότερα ίσως να συνέβαινε αυτό. Πλέον με sd class 10 δεν κολλάει πουθενά. Δοκίμασέ το.

Η διαφορά των 100ευρώ από τα 16 στα 32, είναι περίπου 128GB class 10. Τώρα μιλάμε σε πιο σωστή βάση.


Αναρτημένη εικόνα


#40   daskalakispavlos

daskalakispavlos

    iPH Elite Poster

  • 3.421 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:daskalakisp

Δημοσίευση 24/01/2014 - 15:00

Να παραδεχόμαστε κάποια πράγματα.
Αν έδινε η απλ δυνατότητα για κάρτα μνήμης ότι και να έβαζες μέσα θα ήταν λίγο πιο αργό από την ενσωματωμένη, γι αυτό το πράγμα θα πέφταν όλοι να την φάνε,
όποιος νομίζει διαφορετικά έχει αυταπάτες.
Και θα έβγαιναν μετά όλοι οι πανίβλακες κράχτες και θα παραπονιόταν γιατί όταν έχεις φτάσει στην διακοσιοστή συνεχόμενη φωτό με γρήγορο swipe παει πιο αργά....
Στο αντροιντ δεν θα ενοχλούσε κανέναν αυτό ποτέ, στο ιος θα ήταν μέγιστο bug και αποτυχία....

Οπως ειπα και πριν μάλλον θα ήμουν εξαίρεση ας μου έδινε την δυνατότητα να το κανω 64Gb και δεν θα έλεγα τίποτα...

Knowledge Is Power


#41   atari4

atari4

    iPH Hero

  • 5.327 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:YNWA

Δημοσίευση 24/01/2014 - 15:11

Όντως δεν σώζεται με τίποτα το να πληρώνεις 16GB και να σου δίνουν τα μισά. Άστο...

 

Ενω οταν χρυσοπληρωνεις 16 και εχεις 12 χωρις δυνατοτητα να προσθεσεις κιαλλα το πανηγυριζεις;

 

Μενω αφωνος, αλλα δεν εντυπωσιαζομαι...


You'll Never Walk Alone


#42   hal

hal

    iPH Member

  • 277 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 24/01/2014 - 15:20

Παλιότερα ίσως να συνέβαινε αυτό. Πλέον με sd class 10 δεν κολλάει πουθενά. Δοκίμασέ το.

Η διαφορά των 100ευρώ από τα 16 στα 32, είναι περίπου 128GB class 10. Τώρα μιλάμε σε πιο σωστή βάση.

Έχεις απόλυτο δίκιο. Αλλα...

 

100 ευρω είναι μια 64 class 10 80mb/s microsd 

 

Ξέρεις πολύ κόσμο εσύ να έχει sd 80 ή 95mb/s ή 120 στο κινητό? Γιατί περίπου τόσο θέλει να πάει σαν την ενσωματωμένη.

 

Εγώ όσους ξέρω πάνε και παίρνουν τη φτηνότερη που υπάρχει. Πολλοί τις παίρνουν από παλιομάγαζα σαν το dealextreme που έχουν τις failed από τον ποιοτικό έλεγχο των μεγάλων εταιριών.


Τελευταία επεξεργασία από: hal, 24/01/2014 - 15:21


#43   MarkKnopfler

MarkKnopfler

    iPH Intergalactic Leader

  • 16.726 μηνύματα
  • Twitter:@Fmiggas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:markknopfler

Δημοσίευση 24/01/2014 - 15:24

Έχεις απόλυτο δίκιο. Αλλα...

 

100 ευρω είναι μια 64 class 10 80mb/s microsd 

 

Ξέρεις πολύ κόσμο εσύ να έχει sd 80 ή 95mb/s ή 120 στο κινητό? Γιατί περίπου τόσο θέλει να πάει σαν την ενσωματωμένη.

 

Εγώ όσους ξέρω πάνε και παίρνουν τη φτηνότερη που υπάρχει. Πολλοί τις παίρνουν από παλιομάγαζα σαν το dealextreme που έχουν τις failed από τον ποιοτικό έλεγχο των μεγάλων εταιριών.

Αν δεις  εβαυ βρίσκεις με κανά 50άρι μαξ samsung 64 άρα και 128άρα με 100 μαξ..;)

Πολλοί όντως παίρνουν τη φτηνότερη αλλά δεν είναι κριτήριο αυτό...


Αναρτημένη εικόνα


#44   rtifosi

rtifosi

    iPH User

  • 162 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad mini Retina
  • GameCenter:PS3

Δημοσίευση 24/01/2014 - 15:31

Ασχετα με το αν το ταδε κινητο σου δινει πιο πολλα απο το αλλο στα 16 gb, η πολιτικη της apple να χρεωνει 100 ευρω για καθε διπλασιασμο ειναι απλα ΤΡΑΓΙΚΗ!
Ειναι σαν να σου λεει, το ξερω οτι υπερκοστολογω, αλλα δεν μπορεις να βαλεις καρτουλα για πεκταση μνημης, πλερωνε κυριος!

Το βρισκω εμπορικα απαραδεκτο, αν και φαν των προιοντων της εταιριας.



#45   hal

hal

    iPH Member

  • 277 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 24/01/2014 - 15:34

Το ξέρω ότι δεν είναι κριτήριο απλά λέω ότι βλέπω να κάνει ο κόσμος. 

 

Αυτό που δεν μπορώ να καταλάβω είναι με ποιο σκεπτικό βγάλανε το 5c χωρίς να παίρνει καρτούλες, στο 5s οκ να το καταλάβω.

 

Το ξέρω τι βρίσκεις στο εβαυ αλλά αν ψάξεις με βάση την ταχύτητα και το class σε lexar -sandisk (κορυφή)πας στην τιμή που σου είπα αλλά και πάλι το ίδιο πράγμα λέμε γιατί είναι φτηνότερα από την διαβάθμιση της απλ.



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 3

0 μέλη, 2 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες


    Bing (1)