Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 1 ψήφοι

80% των (ενεργών) χρηστών iOS έχουν ήδη μεταβεί στο iOS 7


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
49 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   iPhoneHellas

iPhoneHellas

    iPH Admin

  • 640.961 μηνύματα
  • Twitter:@iphonehellas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:iPhoneHellas

Δημοσίευση 28/01/2014 - 17:27

Κατά τη διάρκεια της τηλεσυνδιάσκεψης του Tim Cook με τους επενδυτές χθες μετά την ανακοίνωση των οικονομικών αποτελεσμάτων για το 4o τρίμηνο του 2013 ο CFO της Apple Peter Oppenheimer αναφέρθηκε στο ποσοστό των συσκευών iOS που βρίσκονται στην τελευταία διαθέσιμη έκδοση του λειτουργικού: 80% των συσκευών έχουν μεταβεί στο iOS 7, ενώ στο iOS 6 παραμένει μόλις ένα 16%. Πόσες είναι οι συσκευές που βρίσκονται σε έκδοση πρότερη του iOS 6; Μόλις το 3%

 

Τα ποσοστά αυτά προέρχονται από τα στατιστικά χρήσης του App store και συγκεκριμένα αναφέρονται στην περίοδο 19 - 27 Ιανουαρίου (όσες συσκευές δεν επισκέφθηκαν το App store την συγκεκριμένη χρονική περίοδο δεν συμπεριλήφθηκαν στα στατιστικά δεδομένα).

 

Το αντίστοιχο ποσοστό των συσκευών Android που έχει αναβαθμίσει στην τελευταία διαθέσιμη έκδοση λειτουργικού (Android 4.4 Kit-Kat) είναι μόλις 1.4%


Behind the Scenes...

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   PanosMouz

PanosMouz

    iPH Master

  • 7.098 μηνύματα
  • Twitter:@PanosMouz
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3G
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:PanosMouz

Δημοσίευση 28/01/2014 - 17:28

"Success Story"


| Jailbreak your iDevice - make it Unique |

#3   pavlossss

pavlossss

    iPH Contributor

  • 1.453 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7

Δημοσίευση 28/01/2014 - 17:43

"Success Story"

Με τη διαφορά ότι εδώ όντως υπάρχει success,σε εμάς υπάρχει μόνο το story που είναι και κακογυρισμένο.

 

Η Apple έχει πιστό κόσμο θέλεις,πρόβατα θέλεις,όπως θέλεις πες το αλλά τους έχει με τα προϊόντα της και την εν γένη συμπεριφορά της σε αυτούς.


Τελευταία επεξεργασία από: pavlossss, 28/01/2014 - 17:45


#4   PanosMouz

PanosMouz

    iPH Master

  • 7.098 μηνύματα
  • Twitter:@PanosMouz
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3G
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:PanosMouz

Δημοσίευση 28/01/2014 - 17:47

Με τη διαφορά ότι εδώ όντως υπάρχει success,σε εμάς υπάρχει μόνο το story που είναι και καλογυρισμένο.

 

Η Apple έχει πιστό κόσμο θέλεις,πρόβατα θέλεις,όπως θέλεις πες το αλλά τους έχει με τα προϊόντα της και την εν γένη συμπεριφορά της σε αυτούς.

Δεν θεωρώ success να μετατρέπεις το 80% των χρηστών σου σε "Beta Testers" με το έτσι θέλω. 

 

Αν ρωτήσουμε αυτό το 80% σε ποιο iOS θα θέλανε να βρίσκονται δεν νομίζω οτι θα επέλεγαν το 7.

 

Σε κάθε περίπτωση σίγουρα έχει πιστό κόσμο , (μεσα σε αυτους υπάρχουν σιγουρα και μερικα πρόβατα , όπως και στον πιστό κόσμο κάθε εταιρίας) , τον οποίο έχει πείσει με τα προιόντα της. 

 

Είναι "Success" το να εχεις κόσμο που τον πείθεις με τα προιόντα σου. 

 

Δεν θεωρώ "Success" το να λες οτι κατάφερα με το ζόρι να τους περάσω στο τελευταίο λειτουργικό , έχω 80% αρα όλα πανε καλά.


| Jailbreak your iDevice - make it Unique |

#5   KostasKor

KostasKor

    iPH Contributor

  • 1.896 μηνύματα
  • Twitter:@kostasspil
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3GS

Δημοσίευση 28/01/2014 - 18:00

 

 

Δεν θεωρώ "Success" το να λες οτι κατάφερα με το ζόρι να τους περάσω στο τελευταίο λειτουργικό , έχω 80% αρα όλα πανε καλά.

+ από μένα. Αν υπήρχε η δυνατότητα να γυρίσουμε σε παλιότερο iOS μετά την 7αρα τα ποσοστά θα ήταν άλλα.


Τελευταία επεξεργασία από: KostasKor, 28/01/2014 - 18:00


#6   kospankavv98

kospankavv98

    iPH Addict

  • 705 μηνύματα
  • Twitter:@kospankavv
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G

Δημοσίευση 28/01/2014 - 18:00

Η αλήθεια είναι ότι για να τρέχει το ios 7 απαιτούνται. Α6 devices και μεταγενεστερες

#7   pavlossss

pavlossss

    iPH Contributor

  • 1.453 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7

Δημοσίευση 28/01/2014 - 18:14

Δεν θεωρώ success να μετατρέπεις το 80% των χρηστών σου σε "Beta Testers" με το έτσι θέλω. 

 

Αν ρωτήσουμε αυτό το 80% σε ποιο iOS θα θέλανε να βρίσκονται δεν νομίζω οτι θα επέλεγαν το 7.

 

Σε κάθε περίπτωση σίγουρα έχει πιστό κόσμο , (μεσα σε αυτους υπάρχουν σιγουρα και μερικα πρόβατα , όπως και στον πιστό κόσμο κάθε εταιρίας) , τον οποίο έχει πείσει με τα προιόντα της. 

 

Είναι "Success" το να εχεις κόσμο που τον πείθεις με τα προιόντα σου. 

 

Δεν θεωρώ "Success" το να λες οτι κατάφερα με το ζόρι να τους περάσω στο τελευταίο λειτουργικό , έχω 80% αρα όλα πανε καλά.

Η mobile τεχνολογία έχει φτάσει σε τέτοιο βαθμό που έχεις πολλές επιλογές ως πελάτης κάποιες φόρες ποιοτικές σαν το htc one

 

που δεν υπάρχει πλέον αυτό το αναγκαστικά.Αν ένοιωθα ότι αναγκάστηκα στον οποιοδήποτε βαθμό θα είχα φύγει ήδη,το έχω βάλει από το καλοκαιρι

 

από την πρώτη beta και ήμουν μέχρι πριν κάτι μέρες σε b4.Λίγο το πολύ λευκό με ενοχλεί,λόγω και των σχεδόν 600 nits αλλά το έλυσα με το f.lux.

 

Επειδή μίλησες συγκεκριμένα για beta testers οι Android users τι είναι;Από το Σεπτέμβρη του 2008 μέχρι και την ανακοίνωση του project butter..(!!!)

 

που και καλά εξαφανίζει το lag δεν είναι beta testing;;;Επίσης όσοι έχουν android από OEM εκτός nexus program απλά δεν τρέχουν android,τρέχουν

 

touchwiz,optimusUI,Sense 4-5.Το Android από μόνο του είναι 40-50% κατώτερο από το stable  iOS πχ 7.1,το γεγονός ότι ακόμα και τώρα που μιλάμε δεν μπορεί να

 

προβλέψει σωστά πότε υπάρχει false tap στην οθόνη και πότε όχι λέει πάρα πολλά για το πόσο "έξυπνο" είναι το OS.Τέλος δεν άκουσα κανέναν που ανέφερε το

 

καλοκαίρι από που έχει κλέψει το κάθε τι που έβαλε στο iOS 7 η Apple να μας πει τα ίδια και για το Kit-kat..(!!!) τα blurred effects,τα μεγαλύτερα εικονίδια,τη status

 

bar με ενιαία χρώματα στα icons το μόνο που άφησαν ήταν το app switcher Που θα το κάνουν στο 5.0...Αυτά.


Τελευταία επεξεργασία από: pavlossss, 28/01/2014 - 18:20


#8   PanosMouz

PanosMouz

    iPH Master

  • 7.098 μηνύματα
  • Twitter:@PanosMouz
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3G
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:PanosMouz

Δημοσίευση 28/01/2014 - 18:24

Η mobile τεχνολογία έχει φτάσει σε τέτοιο βαθμό που έχεις πολλές επιλογές ως πελάτης κάποιες φόρες ποιοτικές σαν το htc one

 

που δεν υπάρχει πλέον αυτό το αναγκαστικά.Αν ένοιωθα ότι αναγκάστηκα στον οποιοδήποτε βαθμό θα είχα φύγει ήδη,το έχω βάλει από το καλοκαιρι

 

από την πρώτη beta και ήμουν μέχρι πριν κάτι μέρες σε b4.Λίγο το πολύ λευκό με ενοχλεί,λόγω και των σχεδόν 600 nits αλλά το έλυσα με το f.lux.

 

Επειδή μίλησες συγκεκριμένα για beta testers οι Android users τι είναι;Από το Σεπτέμβρη του 2008 μέχρι και την ανακοίνωση του project butter..(!!!)

 

που και καλά εξαφανίζει το lag δεν είναι beta testing;;;Επίσης όσοι έχουν android από OEM εκτός nexus program απλά δεν τρέχουν android,τρέχουν touchwiz,optimus

 

UI,Sense 4-5.Το Android από μόνο του είναι 40-50% κατώτερο από το stable  iOS πχ 7.1,το γεγονός ότι ακόμα και τώρα που μιλάμε δεν μπορεί να προβλέψει σωστά

 

πότε υπάρχει false tap στην οθόνη και πότε όχι λέει πάρα πολλά για το πόσο "έξυπνο" είναι το OS.Τήλος δεν άκουσα κανέναν που ανέφερε το καλοκαίρι από που εχει

 

κλέψει το κάθε τι που έβαλε στο iOS 7 η Apple να μας πει τα ίδια και για το Kit-kat..(!!!) τα blurred effects,τα μεγαλύτερα εικονίδια,τη status bar με ενιαία χρώματα στα icons

 

το μόνο που άφησαν ήταν το app switcher Που θα το κάνουν στο 5.0...Αυτά.

Δεν πήγα να συγκρίνω το iOS με το Android , και δεν υπάρχει τέτοιος λόγος. Είναι διαφορετικά λειτουργικά με άλλο κοινό.

 

Mπαίνεις σε εναν αγώνα να μου αποδείξεις οτι το iOS είναι ανώτερο του Android , ενώ δεν μπαινεις στον κόπο να δεις οτι το επίσημο iOS 7 είναι κατα πολύ κατώτερο απο τους προκατόχους του.

 

Το iOS φημιζόταν για μια σταθερότητα (την οποία έχει χάσει αυτή τη στιγμή , random reboots , restarts , lags απο το πουθενα , για να μη θίξω το θέμα του πόσο Smooth τρέχει στα καημένα τα iPad). 

 

Αυτό είναι που πρέπει να σε προβληματίζει και όχι τι εχει παρει το Android , και το κάθε Android από το iOS.

 

Δεν είναι VS , είναι απλά μια διαπίστωση.

 

Επέλεξες να γίνεις Beta tester , και δικαίωμά σου. Αν αυτη τη στιγμή γίνει ερευνα για το πόσοι θέλουν το iOS 7 , πιστεύω οτι ολοι θα εκπλαγούμε (μάλλον αυτός είναι και ο λόγος που η Apple δεν επιτρέπει το Downgrade).

 

Εσύ αποφάσισες να πας στο iOS 7 γιατι ήθελες κατι καινούριο.

 

Ρώτα όμως και πόσοι αναγκάστηκαν να πανε στο iOS 7 ? Πόσοι θα ήθελαν να γυρίσουν πίσω και δεν μπορούν ? (γιατί πήγαν για καλύτερα και βρήκαν bugs).

 

To iOS 7 αυτή τη στιγμή αποτελεί μια Beta εκδοση και τίποτα παραπάνω .

 

Όταν με το καλό έρθει το 7.1 θα συζητάμε επι νεας βάσης , και ελπίζω με το iOS να εχει τη σταθερότητα που έχει χάσει.


| Jailbreak your iDevice - make it Unique |

#9   omilitis1987

omilitis1987

    iPH Hero

  • 4.524 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X

Δημοσίευση 28/01/2014 - 18:31

Ρώτα όμως και πόσοι αναγκάστηκαν να πανε στο iOS 7 ? Πόσοι θα ήθελαν να γυρίσουν πίσω και δεν μπορούν ? (γιατί πήγαν για καλύτερα και βρήκαν bugs).
 

5% maximum

#10   PanosMouz

PanosMouz

    iPH Master

  • 7.098 μηνύματα
  • Twitter:@PanosMouz
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3G
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:PanosMouz

Δημοσίευση 28/01/2014 - 18:32

5% maximum

Μακάρι αν και δεν το νομίζω.

 

Εξάλλου δεν ειμαι κανένας Hater να χαίρομαι με την αποτυχία.

 

Με νοιάζει να εχω πράγματα να διαλέγω , και να είναι αυτό που υπόσχονται.

 

Το iOS 7 για μένα θελει δουλεια. (Για άλλους μπορεί να ειναι μια χαρα , απόψεις ειναι αυτές προφανώς)


Τελευταία επεξεργασία από: PanosMouz, 28/01/2014 - 18:34

| Jailbreak your iDevice - make it Unique |

#11   pavlossss

pavlossss

    iPH Contributor

  • 1.453 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7

Δημοσίευση 28/01/2014 - 18:43

Προφανώς και κάθε τι έχει το κοινό του και σαφώς τα vs πρέπει αν γίνονται να γίνονται με συγκρίσιμα μεγέθη και γι'αυτο και μόνο ανέφερα το android και όχι τα windows phone πχ.

Αυτό που δεν σε αφήνει να γυρίσεις πίσω είναι προφανώς λάθος αλλά δεν μπορώ να έχω τεχνική άποψη για το γιατι γίνεται αυτό,προφανώς υπάρχουν και θέματα ασφαλείας μιας και να είσαι εν γνώση σου με τόσες τρύπες αποδεδειγμένες μέσω jb μαζεμένες δεν θα είναι και το πιο σοφό πράγμα να πράξεις.

Επίσης δεν μπαίνω σε κανέναν αγώνα να αποδείξω τίποτα,εγώ έχω κάνει την επιλογή μου και αυτό μου αρκεί.Δεν έχω καμία ανάγκη ούτε όφελος να αποδείξω ή να υπόδειξω στον καθένα τι να κάνει.

Το 7.0.4 έχω ξαναπεί νομίζω πως είναι μακράν χειρότερο της 7.1 αλλά όπως είπες και μόνος σου επειδή είχες ένα συνεχιζόμενο support και smoothness που δεν έχεις πιά,χωρίς όμως να αναγνωρίζεις ότι ήταν η μεγαλύτερη αλλαγή από το 2007 και έχασες κάτι προσωρινά,όταν όλοι οι άλλοι ακόμα το ψάχνουν στα 2,3 ghz με 3gb ram.

#12   omilitis1987

omilitis1987

    iPH Hero

  • 4.524 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X

Δημοσίευση 28/01/2014 - 18:47

Μακάρι αν και δεν το νομίζω.

Εξάλλου δεν ειμαι κανένας Hater να χαίρομαι με την αποτυχία.

Με νοιάζει να εχω πράγματα να διαλέγω , και να είναι αυτό που υπόσχονται.

Το iOS 7 για μένα θελει δουλεια. (Για άλλους μπορεί να ειναι μια χαρα , απόψεις ειναι αυτές προφανώς)

Μην κρίνεις βάσει του μικρόκοσμου των φόρουμ, δεν είμαστε εμείς το κοινό που στοχεύουν οι εταιρείες.

Τελευταία επεξεργασία από: omilitis1987, 28/01/2014 - 18:47


#13   PanosMouz

PanosMouz

    iPH Master

  • 7.098 μηνύματα
  • Twitter:@PanosMouz
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3G
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:PanosMouz

Δημοσίευση 28/01/2014 - 18:51

Φοβάμαι λίγο τη γνωστή ρήση "ουδεν μονιμότερον του προσωρινου".. Και ξαναλέω , θέλω να ερθει αυτη η υποστήριξη ξανα.

 

Μεγαλη αλλαγή τα εικονίδια ρε Παύλο ή το CC ? 

 

Μεγάλη αλλαγή ήταν τα iMessages με το iOS 5 , ήταν η γενική χρήση του Notification Center. Αυτά ήταν μεγάλες αλλαγές για μένα.

 

Μεγάλη αλλαγή επίσης θα θεωρούσα  τη χρήση "Quick Reply" και τέτοιων πραγμάτων.

 

Αν μιλήσουμε για τη γενική αρχιτεκτονική του iOS 7 δεν γνωρίζω τις αλλαγες για να μπορώ να μιλήσω.

 

Μην κρίνεις βάσει του μικρόκοσμου των φόρουμ, δεν είμαστε εμείς το κοινό που στοχεύουν οι εταιρείες.

Μωρέ δεν κρίνω βάσει αυτού. Κρίνω βάσει των όσων διαβάζω και ακούω γενικά . 

 

Όχι μονο στο forum αλλα και απο φίλους "all over the world" που λεμε και στο χωρίο μου :P


| Jailbreak your iDevice - make it Unique |

#14   nsxbass

nsxbass

    iPH Guru

  • 9.378 μηνύματα
  • Twitter:@n1ckstrat
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • GameCenter:nsxbass

Δημοσίευση 28/01/2014 - 19:30

To iOS 7 μικρή αλλαγή δεν το λες.

 

Μπορεί να μην είχε ό,τι θα ήθελε ο καθένας ξεχωριστά για να βολευτεί (αυτο δε θα γίνει ποτέ), αλλά μικρή αλλαγή δεν ήταν.

 

Όσο για το πόσοι θα "επέστρεφαν" σε προηγούμενα λογισμικά αν είχαν την ευκαιρία, πιστεύω ότι θα ήταν πολύ λιγότεροι από το 20% του 80% που βρίσκονται στο iOS 7.

 

Όπως έχω πει πολλές φορές, δεν μπορούμε να βγάλουμε συμπεράσματα από το τι γίνεται εδώ στο φόρουμ. Έξω η πλειοψηφεία των χρηστών λειτουργεί πολύ διαφορετικά.



#15   bill64

bill64

    iPH newbie

  • 61 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S

Δημοσίευση 28/01/2014 - 19:32

Και επίσης μην ξεχνάμε ότι για να πας σε 4.4 πρέπει να στο δώσει η κάθε samsung-sony κτλ, αν είχαν την επιλογή, όλοι εκεί θα ήταν!!!



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 2

0 μέλη, 2 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες