Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία

Γλωσσα προγραμματισμου C


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
52 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   tsixritas

tsixritas

    iPH User

  • 104 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 29/01/2014 - 18:58

Καλησπερα σε ολους.παιδια ειμαι αρχαρειος και μαθαινω μονος μου την C!!!εφτασα λοιπον στο κεφαλαιο που γινεται λογος για δυαδικους και δεκαδικους αριθμους,η αναλυση δηλαδη πως προκυπτουν και γενικα για την μεταφορα δων bits.ερωτηση....ειναι σημαντικο για εναν προγραμματιστη να τα γνωριζει αυτα.ολα οσα διαβασα μεχρι στιγμης τα καταφερνω και στις ασκησεις.εδω ομως δεν καταλαβαινω τιποτα..λετε να χρειαστω βοηθεια απο καθηγητη η θα μπορεσω και μονος να τα καταφερω;;

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   KostasKor

KostasKor

    iPH Contributor

  • 1.896 μηνύματα
  • Twitter:@kostasspil
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3GS

Δημοσίευση 29/01/2014 - 19:21

Αν δεις πως δεν βγάζεις άκρη προτίμησε έναν ειδικό.

Σκέψου πάντως και την περίπτωση να ξεκινήσεις με κάτι πιο απλό όπως Java. 



#3   giokspy

giokspy

    iPH User

  • 143 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Tablet:iPad mini 3

Δημοσίευση 29/01/2014 - 19:29

H C μπορεί να θεωρηθεί η βάση του προγραμματισμού. Στη συνέχεια πας σε C++ C# και Java. Δεν νομίζω πάντως ότι αυτά ειναι αρκετά για να γίνεις προγραμματιστης.
Αν τα αγγλικά σου ειναι σε καλό επίπεδο ρίξε μια ματιά στα παρακάτω βασικά
http://en.wikibooks....wiki/Algorithms
http://en.wikibooks....Data_Structures

Τελευταία επεξεργασία από: giokspy, 29/01/2014 - 19:31


#4   tsixritas

tsixritas

    iPH User

  • 104 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 29/01/2014 - 19:46

Δεν ξερω καθολου αγγλικα..πιστευεις πως αυτο απο μονο του δεν μου επιτρεπει να μαθω προγραμματισμο;;;και επειδη ειπες πως αυτα δεν ειναι αρκετα......τι αλλο χρειαζετε;;;;ευχαριστω

#5   uric

uric

    iPH Enthousiast

  • 408 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 29/01/2014 - 19:55

Δεν ξερω καθολου αγγλικα..πιστευεις πως αυτο απο μονο του δεν μου επιτρεπει να μαθω προγραμματισμο;;;και επειδη ειπες πως αυτα δεν ειναι αρκετα......τι αλλο χρειαζετε;;;;ευχαριστω

ξεκινα με τα βασικα οπως πινακες,συναρτησεις,δεικτες(πολυ σημαντικο)..μετα απο αυτα πας στις δομες δεδομενων και τους αλγοριθμους που ποσταρε απο πανω  ο  giokspy



#6   giokspy

giokspy

    iPH User

  • 143 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Tablet:iPad mini 3

Δημοσίευση 29/01/2014 - 20:05

Αν σου αρέσει σιγά σιγα θα εξοικειωθεις και με τη γλώσσα οπότε δεν ειναι πρόβλημα τα αγγλικά. Ξεκινά απο τα βασικά όπως αναφέρθηκε πιο πάνω. Ίσως να σου φανεί πιο εύκολη και χρήσιμη η Java μιας και c, c++ ειναι λίγο απαρχαιωμένες αν και επιμένω ότι η βάση ειναι η C (μετα C++ και τέλος java)

#7   jimaras17

jimaras17

    iPH Addict

  • 737 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:jimaras17

Δημοσίευση 29/01/2014 - 20:33

Φίλε μου σπουδάζω Πληροφορική και αρχικά ξεκινήσαμε με C...είναι η βάση του προγραμματισμού όπως λέει και ο φίλος πιο πάνω...Ύστερα πήγαμε σε Java,κτλ... 

 

Τα αγγλικά πιστεύω είναι πολύ βασικά μιας και παραδείγματα κτλ θα βρίσκεις περισσότερο σε αγγλικά...αλλά αν ασχοληθείς αρκετά λογικά θα μάθεις κάποια βασικά πράγματα και σιγά σιγά θα προχωράς πιο πέρα. Η Java έχει πιο φυσική μορφή από την C μιας και οι εντολές της είναι πιο κατανοητές,αλλά καλύτερα να ξεκινήσεις από C. 

 

Κάνε ασκήσεις και μικρά προβληματάκια και σιγά σιγά πήγαινε και σε πιο περίπλοκα πράγματα. Πάντως θέλει πολλές ώρες. Μιλάω εκ πείρας. :P



#8   tsixritas

tsixritas

    iPH User

  • 104 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 29/01/2014 - 20:40

Οντως φιλε ειναι αρκετα δυσκολα.βεβαια δεν εχω και πολλες ωρες ελευθερες..την ημερα παντως 2 ωρες βρισκω!!!εσεις που εχετε πειρα,πιστευετε οτι φτανουν ημερεςιως 2 ωρες;;;υπαρχουν παντως στιγμες που επειδη δεν εχω βοηθεια,παει να σκασει το κεφαλι μου.το καλο ειναι οτι μεχρι τωρα τα καταφερνω.αλλα οσο προχωραω στο βιβλιο" η γλωσσα προγραμματισμου c σε βαθος" τα πραγματα δυσκολευουν!!!

#9   giorgos92

giorgos92

    iPH Member

  • 220 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 29/01/2014 - 21:02

Οντως φιλε ειναι αρκετα δυσκολα.βεβαια δεν εχω και πολλες ωρες ελευθερες..την ημερα παντως 2 ωρες βρισκω!!!εσεις που εχετε πειρα,πιστευετε οτι φτανουν ημερεςιως 2 ωρες;;;υπαρχουν παντως στιγμες που επειδη δεν εχω βοηθεια,παει να σκασει το κεφαλι μου.το καλο ειναι οτι μεχρι τωρα τα καταφερνω.αλλα οσο προχωραω στο βιβλιο" η γλωσσα προγραμματισμου c σε βαθος" τα πραγματα δυσκολευουν!!!

Φίλε μου εξαρτάται καταρχήν τί κάνεις σε αυτές τις 2 ώρες και πώς το κάνεις Κατα τη δική μου άποψη άν ετοιμάζεις μια εβδομαδιαία εργασία και σπαταλάς 2 ώρες την ημέρα για μια εβδομάδα μου φαίνεται αρκετό για να κάνεις την εργασία σου.



#10   jimaras17

jimaras17

    iPH Addict

  • 737 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:jimaras17

Δημοσίευση 29/01/2014 - 21:08

Και εγώ πιστεύω πως είσαι καλά αν ασχολείσαι πραγματικά αυτές τις 2 ώρες...Το βιβλίο που λες είναι του Νίκου Χατζηγιαννάκη; 

Το ίδιο έχω και εγώ από την σχολή μου. :D



#11   tsixritas

tsixritas

    iPH User

  • 104 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 29/01/2014 - 21:10

Οχι φιλε δεν ετοιμαζω εργασιες.δεν παρακολουθω μαθηματα.ουτε και σε καποια σχολη ειμαι.διαβαζω μονος μου ενα ενα κεφαλαιο του βιβλιου και στο τελος καθε καφαλαιου λυνω ολες της ασκησεις.μηπως μπορειτε να μου πειτε αλλο τροπο για το πως να μελεταω ωστε να ειναι πιο επικοδομητικος.να ακολουθησω ισως αλλο τροπο μελετης;

#12   tsixritas

tsixritas

    iPH User

  • 104 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 29/01/2014 - 21:11

Ναι του νικου χατζηγιαννακη.

#13   jimaras17

jimaras17

    iPH Addict

  • 737 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:jimaras17

Δημοσίευση 29/01/2014 - 21:15

Οχι φιλε δεν ετοιμαζω εργασιες.δεν παρακολουθω μαθηματα.ουτε και σε καποια σχολη ειμαι.διαβαζω μονος μου ενα ενα κεφαλαιο του βιβλιου και στο τελος καθε καφαλαιου λυνω ολες της ασκησεις.μηπως μπορειτε να μου πειτε αλλο τροπο για το πως να μελεταω ωστε να ειναι πιο επικοδομητικος.να ακολουθησω ισως αλλο τροπο μελετης;

Ωραία το ίδιο έχουμε...εγώ προσωπικά δεν ασχολήθηκα πολύ με το βιβλίο γιατί είχα σημειώσεις από τη σχολή μου οι οποίες τα έλεγαν ιδιαίτερα αναλυτικά...

Να προσπαθήσω να τις βρω να τις βάλω σε κανένα dropbox? Νμζ θα σε βοηθήσουν.

 

Από εκεί και πέρα, νμζ ότι δεν μπορείς να κάνεις και πολλά περισσότερα από αυτά που κάνεις μέχρι τώρα. Το μόνο που θα σου πρότεινα είναι πέρα από τις ασκήσεις του βιβλίου να ψάξεις από κανένα γνωστό/φίλο/internet κάποιες άλλες ασκήσεις που ίσως να είναι λίγο πιο απαιτητικές... 



#14   giorgos92

giorgos92

    iPH Member

  • 220 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 29/01/2014 - 21:20

Οχι φιλε δεν ετοιμαζω εργασιες.δεν παρακολουθω μαθηματα.ουτε και σε καποια σχολη ειμαι.διαβαζω μονος μου ενα ενα κεφαλαιο του βιβλιου και στο τελος καθε καφαλαιου λυνω ολες της ασκησεις.μηπως μπορειτε να μου πειτε αλλο τροπο για το πως να μελεταω ωστε να ειναι πιο επικοδομητικος.να ακολουθησω ισως αλλο τροπο μελετης;

Τότε μάθε τα βασικά πράγματα ακολούθησε ένα καλό οδηγό και πήγαινε κατευθειαν σε μια πιο σύγχρονη γλώσσα προγραμματισμού όπως η c#, java άν και δεν στο συνιστώ εκτός και άν θες να ασχοληθείς με android development.



#15   tsixritas

tsixritas

    iPH User

  • 104 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 29/01/2014 - 21:20

Θα το κοιταξω....παντως αν μπορεσεις να μου δωσεις σημειωσεις,οι οποιες τα εξηγουν πιο απλα θα με βοηθησουν παρα πολυ.ετσι ισως σε καποια σημεια του βιβλιου που ζοριζομαι να μπορεσω να βοηθηθω.αν μπορεσεις να μου της στειλεις φιλε μου θα σου ημουν ευγνωμων!!

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 7

0 μέλη, 7 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες