Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Οδοντικός υγιεινολόγος ή Αγγλική φιλολογία?


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
4 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   Rocket

Rocket

    iPH Contributor

  • 1.085 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 13/02/2014 - 16:06

Καλησπέρα,

Μιας και θα ανέβω Νορβηγια για δουλειά αποφάσισα μιας και δεν ειναι αργα για μαθηση να σπουδασω για να περνάει ο χρόνος μου.

 

ειμαι ανάμεσα σε 2 επαγγέλματα λοιπον:

1.Οδοντικός υγιεινολόγος(Dental Hygienist) 3years bachelor

Είναι στα τοπ 10 ανερχόμενα επαγγέλματα του μέλλοντος με βασικο μισθο αμερικη,καναδα,νορβηγια τα 4000 ευρω και με συνεχομενη αυξηση μισθου.
ασχολειται με τον καθαρισμό,την προληψη,προχειρα σφραγίσματα,ακτινογραφίες,αναισ θησίες και δουλευει διπλα στον οδοντίατρο.

2.Αγγλική φιλολογία η γνωστή 3 bachelor 2 master

(στην αγγλικη φιλολογία μαθαίνω τα αγγλικά απο την αρχή?η συνεχιζω απο το proficiency και μετα?)

τι μου προτείνετε?


 SIA -  MIDNIGHT DECISIONS   :wub:


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   cJay

cJay

    iPH newbie

  • 59 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad mini

Δημοσίευση 13/02/2014 - 16:34

Προτείνω σαφώς το πρώτο! Είναι ένα από τα ανερχόμενα επαγγέλματα του μέλλοντος. Θα σου πρότεινα να βρεις κόσμο που το κάνει μέσω linkedin και να ρωτήσεις οτι θέλεις να μάθεις. Μπράβο σου που θες να συνεχίζεις τις σπουδές σου και εύχομαι να σου πάει καλά φίλε. Ας έχεις ένα πελώριο κύμα καλοτυχίας μαζί σου  :D



#3   akarthis

akarthis

    iPH User

  • 131 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • GameCenter:akarthis

Δημοσίευση 13/02/2014 - 21:03

μια ειναι η απαντηση. Οτι σου αρεσει. Αν πραγματικα σου αρεσει θα τη βρεις την ακρη(εννοειται οχι Ελλαδα)



#4   efib

efib

    iPH Elite Poster

  • 2.944 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone 4S

Δημοσίευση 13/02/2014 - 21:08

Τα 4000€ πολλά μου φαίνονται αλλά για Νορβηγία που το κόστος ζωής είναι πολύ υψηλό όπως επίσης και η φορολογία τότε μου ακούγεται λογικό αλλά για Αμερική δύσκολο αλλά θα ξέρεις καλύτερα ..
Αγγλική φιλολογία δεν θα σου αρχίσουν απο το abc , εχει πολύ υψηλό επίπεδο αλλά αν έχεις prof και ήδη ένα καλό επίπεδο δεν θα δυσκολευτεις και ιδιαίτερα αλλά σίγουρα δεν είναι μόνο γραμματική και λεξιλόγιο . Απο τα 2 έχω θα έλεγα αυτό το οδοντιατρικό που λες .

#5   YunoGasai

YunoGasai

    iPH newbie

  • 0 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 30/07/2018 - 18:47

ΣΟΣ. Τελικα τι επελεξες?? 






Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες